Warcraft: Orcs & Humans

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Warcraft: Orcs & Humans
Základné informácie
Autor/Vývojár Blizzard Entertainment
Vydavateľ Blizzard Entertainment
Distribútor Blizzard Entertainment
Séria Warcraft
Dátum vydania Európska únia 15. január 1995
Žáner Stratégia
Mód Singleplayer,Multiplayer
Platforma MS-DOS, Mac OS
Médium CD-ROM
Minimálne požiadavky Intel 80386 CPU, 4MB RAM, VGA grafická karta, CD-ROM
Vstup klávesnica, myš
Ďalšie odkazy
Web stránka hry blizzard.com

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Warcraft: Orcs & Humans je strategická počítačová hra, vyvinutá a vydaná spoločnosťou Blizzard Entertainment v roku 1994. Prvou real-time stratégiou (vo forme ako ich poznáme dnes) bola hra Dune II, ale Warcraft (spolu s Command & Conquer od Westwood Studios) sa považuje za hru, ktorá spôsobila nárast popularity tohto žánru.

Odohráva sa v kráľovstve Azeroth, časti fiktívneho sveta Warcraftu. Udalosti v v nej opísané sa označujú ako Prvá Vojna alebo Veľká Vojna.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudský mág Medivh, potomok smrteľníka a jeden z posledných strážcov, prichádza pod vplyvom dávno mŕtveho temného titana Sargerasa. Posadnutý túžbou po moci ponúkne svet Azerothu krvilačným Orkom, zameniac ich za titánovu moc a neotrasiteľnú lojálnosť Orkskej Hordy.

Medzi tím lord Plamennej légie (nekonečnej armády démonov) a bývalý učeník Sargerasa, Kil'Jaeden s pomocou vládcu pekiel Mannorotha,a ctižiadostivého orkského čiernokňažníka Gul'dana, plne hordu ovládne a prichystá tak temný plán. Orkovia, pod vedením krutého Blackhanda ihneď začnú inváziu do Azerothu, ale zo začiatku sú ich útoky odrazené a navyše je pri nich zabitý aj samotný Medivh, arcimágom Khadgarom a rytierom Anduinom Lotharom, čím končí jeho výprava za mocou a nadvládou. Medivhova smrť navyše zhodou náhod uvrhne Gul'dana do dlhého kómatu, pri ktorom Blackhand bez Gul'danovej pomoci zlyhá ako náčelník. Neskôr však nastane zvrat, keď sa Orkom podarí zavraždiť kráľa Llana, vyplieniť Stormwind (hlavné mesto Azerothu), a vyhnať ľudí z Azerothu do Lordaeronu (určujúc príbeh pre Warcraft II: Tides of Darkness).

Jednotky a budovy[upraviť | upraviť zdroj]

Ako vo väčšine real-timových stratégií svojho času, Warcraft obsahoval dve nepriateľské frakcie, šľachetných ľudí a krutých Orkov. Warcraft bol jedinečný tým, že bol zasadený do fantazijného prostredia, obsahujúc preň typické prvky vrátane bojov nablízko a kúzlenia. Podobne ako vo Warcrafte II, jednotky a budovy každej frakcie majú svoj ekvivalent aj u druhej frakcie. S výnimkou niektorých kúziel je každá jednotka, odhliadnuc od drobných rozdielov, rovnaká ako jej náprotivok. Napríklad orkskí kopijníci spôsobujú nepatrne viac škody ako ľudskí lukostrelci, avšak mali taktiež o čosi obmedzenejší dostrel.

Jediné jednotky ktoré nemajú svoj náprotivok v hre sú Démoni (vyvolávaní Orkskými Warlockmi) a Vodné Elementály (vyvolávané ľudskými Kúzelníkmi). Oboje sú najsilnešie jednotky daných frakcií, avšak Démoni sú útočníci na blízko, pričom majú viac života a robia väčšiu škodu, a na druhej strane Vodné Elementály sú jednotky s istým dostrelom. I keď rozdiel je nepatrný, tieto jednotky poskytli niečo, čo sa následne zachovalo v priebehu celej série a dodalo každej rase osobitnú príchuť: Orkovia mohli spôsobiť skazu použitím nezraniteľných Démonov začarovaných kúzlom Unholy Armor, pričom ľudia mohli jednoducho prejsť okolo mohutnej obrany použitím neviditeľných Vodných Elementálov.

Skryté bonusy[upraviť | upraviť zdroj]

Jednotlivé postavy v hre majú zábavné reakcie keď sa na ne opakovane klikne. Tento skrytý bónus sa zachoval vo všetkých nasledovných stratégiach od Blizzardu, spolu s World of Warcraft.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]