Wikipédia:Krčma/Podpora/Archív 2012

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nesprávny zdroj ?[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, rád by som sa spýtal, podľa čoho sa presne posudzujú zdroje z rôznych tém. Pretože ak ide o úzko zameranú tému (v tomto prípade Counter-Strike) tak pre nezainteresovaného je ťažké súdiť čo je a čo nie je dôveryhodný zdroj. Na túto tému som diskutoval s redaktorom Wookie a on striktne odmietal najväčší portál na svete (ktorý, dovolím si tvrdiť, má viac návštev ako SK wikipédia), a jeho nezaujatý rating hráčov a tímom. Ako príklad som uviedol futbal, no ohradil sa, že rankig futbalu určuje celosvetová futbalová organizácia, ktorá má nad futbalom dohľad. Je pravda, že Counter-Strike nemá takú organizáciu no myslím, že zdroj, ktorý je úplne mimo organizačnej štruktúry určitého športu (akým je portál, v tomto prípade HLTV.org) je oveľa viac nezaujatý a tým aj lepším zdrojom.

Za odpoveď ďakujem. --LaboTec 13:45, 6. január 2012 (UTC)

Pozri si Wikipédia:Spoľahlivé zdroje. Tvoj zdroj je v priamo v rozpore s danym pravidlom. Nemozes pridat na zaklade 1 komunitneho portalu o hre tabulku najlepsi hraci vo svete a na sk/cz. Nehovoriac o tom, ze ako hrac a admin servera si v konflikte zaujmov Wikipédia:Konflikt záujmov, si daleko od Wikipédia:Nestranný uhol pohľadu (pre teba je vsetko najdoveryhodnejsie, najlepsie, samozrejme a "kazdy" hrac to vidi tak ako ty). Navyse nedodrziavas Wikipédia:Encyklopedický_štýl a v clanku propagujes nejaky projekt, ktory je z hladiska predmetu clanku nepodstatny a nevyznamny, plus si do externych odkazov nahadzal co sa len dalo. Wookie 14:16, 6. január 2012 (UTC)

Wikipédia:Rozlišovacia stránka[upraviť | upraviť kód]

Prostredníctvom diskusie na mojej redaktorskej diskusii sa nám podarilo lokalizovať problém nedostatočných pravidiel v príručke Wikipédia:Rozlišovacia stránka. Preto momentálne pre redaktorov podľa týchto pravidiel, nie je zrejmé:

  • a) Či editovať rozlišovacie stránky záväzne do jednoduchej formy xyz (napr. Quincy) alebo xyz (rozlišovacia stránka) (napr. Žila (rozlišovacia stránka)).
  • b) Kde a kedy a za presne akých pravidiel používať na začiatku článkov šablóny {{iné významy}}/{{pozri}}. Šablóna {{iné významy}} funguje iba v prípade, že rozlišovacia stránka je definovaná vo forme xyz (rozlišovacia stránka).
  • c) ďalšie prípadne neuvedené problémy

Vo všetkých prípadoch vidím nutnosť konsenzu komunity, aby sa táto diskrepancia neťahala naďalej celým menným priestorom Wikipédie a tým sa prispelo k jej celkovému skvalitneniu. Prosím, vyjadrite k problému váš názor, resp. ak nejaké pravidlá už existujú, prosím uveďte ich, aby sa mohli záväzne zapracovať do príručky. Rudko (diskusia) 21:02, 1. apríl 2012 (UTC)

Keďže príručka Wikipédia:Rozlišovacia stránka -tebe- neposkytuje dostatočné vysvetlenie, odporúčam riadiť sa Umom. Spravidla najčastejšie prichádza do kontaktu s rozlišovacími stránkami Um, spravidla sa riadi vlastným „pravidlom“ a spravidla správnym. Aj bez pevného pravidla. --–Bubamara 13:29, 2. apríl 2012 (UTC)
Bubamara, tvoju odpoveď si teraz možeš zaradiť do kabinetu kuriozít. Ako vyplýva z mojej redaktorskej diskusnej stránky, je viacero redaktorov, ktorým používanie týchto rozliš. stránok a s tým spojených šablón nie je vôbec jasné. Ono to ani nie je jasné. A čo keby sme to diskusiou vyriešili a vytvorili nejaké pravidlá do príručky, podľa ktorých sa to bude robiť. To sa mi zdá logickejšie riešenie, namiesto toho ako to popisuješ, že aby sa každý riadil svojím vlastným úsudkom alebo obrátil a riadil sa mienkou ďalšieho redaktora. Rudko (diskusia) 10:00, 3. apríl 2012 (UTC)
Ospravedlňujem sa ti Rudko, že som vyššie napísané tri vety formulovala -pre teba- nezrozumiteľne. Uznávam, moja chyba. Nabudúce sa posnažím, aby môj prejav bol jednoduchší (:-)). --–Bubamara 10:20, 3. apríl 2012 (UTC)
Lenže, daný problém úsmev a diskusia "odveci" nevyriešia. Ja ten momentálny postup, podľa toho čo hore uvádzaš, teraz chápem takto: Každý redaktor ktorému nie je editácia rozlišovacích stránok jasná sa osobne obráti na Teba (prípade iného redaktora) a spýta sa ako to má robiť a do príručky to dávať netreba, lebo (aj nový) redaktory majú (mať) úsudok. Keď nebudeš vedieť ako ďalej, odkážeš na ďalšieho redaktora, ktorý ako sa zdá to logicky "väčšinou!" robí správne. Považujem to za absurdné. Čítala si úvod diskusie, čo v editácii rozlišovacích stránok konkrétne, nielen mne, nie je jasné? Mohla by si sa presnejšie vyjadriť ku konkrétnym bodom a / b /príp. c. ? Taká odpoveď by bola aj pre mňa snáď pochopiteľnejšia. Rudko (diskusia) 10:55, 3. apríl 2012 (UTC)
Ešte raz sa ti ospravedlňujem za moje komplikované vyjadrovanie (úsmev mal byť vlastne úškrn, ale úsmev je -možno- jednoduchší prejav) a tu je moja (snáď) úplne jednoduchá odpoveď. Prajem Umovi úspešné a nekomplikované vysvetľovanie :-). --–Bubamara 11:10, 3. apríl 2012 (UTC)

Urobím k tomu normálny aktuálny návod, už mi to dávnejšie napadlo. Podstatné je vždy, aby tá rozlišovačka dávala po prečítaní zmysel. Ak zabudnem, pripomeňte mi to. Ale na to, že rozlišovačku s textom "(rozlišovacia stránka)" v názve robíme (a to nie iba v slovenskej wiki) LEN pre rozlišovaciu stránku, ktorá vznikla odkazom zo šablóny umiestnenej hore v texte normálneho článku, už dlhoročný redaktor mohol prísť aj sám. Bronto (diskusia) 12:44, 3. apríl 2012 (UTC)

  • V pohode riešenia, ďakujem. *Like Rudko (diskusia) 22:09, 4. apríl 2012 (UTC)

obrazok[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň chcem sa spýtať ako mám pridať na obrázok.Vytvorila som nový príspevok a neviem pokračovať lebo potrebujem licenciu k obrázku a neviem kde ju mám zobrať.Je to obrázok starého stroja ktorý slúžil na premietanie. Za skorú odpoveď Ďakujem :)--Bianka1995 (diskusia)

Ahoj. S obrázkami je to trošku zložitejšie, prečítaj si najskôr toto a ak niečomu nebudeš rozumieť, rád ti ja alebo niekto iný pomôžeme.--Rádiológ diskusia 22:18, 14. júl 2012 (UTC)
Niečo aj tu: Pomoc:Obrázok --BarT 22:24, 14. júl 2012 (UTC)

Ďakujem :) --Bianka1995 (diskusia) 22:34, 14. júl 2012 (UTC)

zabudnuté heslo[upraviť | upraviť kód]

Zdravím, som zaregistrovaný na wikipédii pod prihlasovacím menom Greno a zabudol som k nemu heslo. keď si chcem požiadať o heslo, napíše mi že nemám zadanú emailovú adresu, čo s tým môžem teraz spraviť? Greno (30.7.2012)

Greno ak si nezadal e-mailovú adresu, nové heslo ti nemá byť kde zaslané. Založ si nový účet napríklad pod podobným menom. Nemal si veľa úprav, preto by to pre teba nemalo byť veľmi bolestivé. A nezabudni zadať e-mail pri registrácii :-). Veľa zdaru! --–Bubamara 21:55, 30. júl 2012 (UTC)
nuž, čo iné mi asi ostáva, ešte poskúšam všeliaké heslá čo som mal :/ ďakujem

Názov stránky[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa dá zmeniť Názov stránky? --Bianka1995 (diskusia) 18:07, 22. august 2012 (UTC)

Ahoj Bianka1995, áno, názov stránky sa dá zmeniť. Pokiaľ si sa napríklad pomýlila pri zadávaní názvu, alebo jednoducho má byť názov stránky iný, stačí ak hore klikneš na záložku Presunúť, tam zadáš nový/správny názov, udáš dôvod a potvrdíš. --Amonet 18:09, 22. august 2012 (UTC)

Ďakujem :)

Ako kontaktovať redaktora?[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako sa dá kontaktovať redaktor ?--Bianka1995 (diskusia) 13:46, 27. august 2012 (UTC)

Napíšeš mu do diskusie (to funguje u každého redaktora), pošleš mu email (ak ho pri registrácii, alebo neskôr uvideol), inak äak má na seba uvedený iný kontakt)--peko (diskusia) 13:49, 27. august 2012 (UTC)

Dakujem :) --Bianka1995 (diskusia) 12:11, 28. august 2012 (UTC)

Ako mám začať písať články[upraviť | upraviť kód]

Ako mám začať písať články????? --Bibula2001 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ahoj. Na začiatok by som Ti chcel povedať, aby si v diskusiách zakladala novú sekciu (tlačidlo vpravo hore vedľa tlačidla Upraviť) (opravil som ti to - spravil som Ti s toho novú sekciu) a aby si sa podpisovala pomocou ~~~~ alebo kliknutím na ikonu podpisu v paneli nástrojov. A k veci: články môžeš písať tak, že si nájdeš článok v ktorom chceš niečo zmeniť, klikneš na Upraviť, nájdeš čo chceš opraviť a opravíš to. Pod editorom je Zhrnutie úprav, kde napíšeš čo si upravila a klikneš na Uložiť stránku. Ak by si chcela nejaký článok vytvoriť, do políčka hľadať napíš názov článku ktorý chceš zaloziť a stlač Enter (ak už článok existuje, tak ta to automatický naň presmeruje). Ak Ti to nič nenájde, klikni na Vytvoriť stránku "názov článku" na tejto Wiki a môžeš začať písať článok. Ako ho uložiť som Ti už písal. Dúfam, že pomohlo. --TheComputerMan 12:08, 28. august 2012 (UTC)

Nový článok[upraviť | upraviť kód]

Lenkalienkaie

Keby ste mohli, pozrite sa prosím na môj nový článok Gurama zlatá. Nechcem aby sa ten článok vymazal, tak keby to nebolo dokonalé, tak mi pomôžete? Napíšte, čo by sa tam dalo zlepšiť alebo iné.

Ak sa nemýlim, zlatá gurama je len poddruh guramy sivej. Tie dva články by bolo dobré spojiť do jedného (preniesť obsah z guramy zlatej do guramy sivej). A inak, toto nie je vhodné miesto na takéto žiadosti (i keď je pravda, že na diskusnej stránke článku by si to nikto nevšimol). Nabudúce sa prosím radšej skús obrátiť s prosbou o pomoc na nejakého konkrétneho aktívneho redaktora. A hlavne veľa veľa čítať - manuály, ale aj ostatné články, všímať si ich podobu.--Eryn Blaireová (diskusia) 15:35, 13. október 2012 (UTC)

Pouzil som obrazky z wikipedie na svojej stranke a teraz mam problem - poradte mi prosim co mam robit[upraviť | upraviť kód]

pouzil som na svojej stranke [1] dva obrazky konkretne tieto dva: [2], [3] a pametam si na 95% ze tie obrazky boli z wikipedie z tejto stranky http://en.wikipedia.org/wiki/Stilts teraz mam problem lebo tie dva obrazky boli z nejakej obrazkovej kolekcie a spolocnost ktora riesi taketo veci chce odo mna okolo 800 Eur. Problem ze tie obrazky na wikipedii uz nie su, takze to neviem tej spolocnosti dokazat ze ich mam z wikipedie. Viete mi niekto poradit na koho sa vo wikipedii obratit, koho kde kontaktovat, alebo kto by mi to tu mohol nejak potvrdit ze tie dve fotky boli vazne nejaky cas na wikipedii ??? za vasu pomoc vopred dakujem --Patrick Fun Bielik (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ahoj Patrick Fun Bielik. Pozrela som si daný článok na en.wiki. Jeden z dôvodov, prečo tam ten obrázok už teraz neni môže byť to, že bol zmazaný (práve preto, že porušoval autorské práva). Ako prvé by som Ti odporučila skúsiť nájsť tie obrázky tu: commons:Category:Stilts (tu ich však nájdeš len v prípade, ak zmazané neboli).
No, a teraz k prípadu, ak boli obrázky zmazané. Prešla som jednotlivé verzie článku (verzia článku = jednotlivé stavy ako boli do článku pridávané/odoberané informácie; jednotlivé revízie môžeš vidieť tu v histórii). Z týchto verzií som tam našla niektoré, v ktorých boli pridané obrázky, ktoré už teraz na wiki nie sú: [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10] (pri obrázkoch, ktoré sú už zmazané, vidno len červený odkaz na ne).
Zaujímavou je táto úprava [11], v nej vidno, že bol odstránený odkaz na zmazaný obrázok. Na commons som našla tieto zmazané obrázky: [12], [13] a na en.wiki som našla ešte tieto: [14] a [15]
Takže, ak potrebuješ zistiť niečo o zmazaných obrázkoch (napr. či sú to tie, ktoré máš na svojej stránke), tak by som Ti odporučila kontaktovať správcov, ktorí ich zmazali. Na en.wiki je to tento správca en:User:Quadell. Na commons sú to títo: commons:User:GeorgHH a commons:User:ABF (ale tento druhý už neni správca, tak Ti asi nebude vedieť poradiť).
Samozrejme, neviem Ti povedať, či tie, ktoré som našla, sú tie, ktoré potrebuješ dohľadať (ale možno Ti tie linky trošku pomôžu). Pre bližšie informácie musíš preto kontaktovať tamojších správcov. S pozdravom, --Amonet 15:51, 7. november 2012 (UTC)