Wikipédia:Krčma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vrátiť sa Pomoc:Obsah
Návod

Vitajte v krčme. Táto stránka sa používa na diskusie o technických otázkach, politike, novinkách a pripravovaných zmenách na Wikipédii. Je rozdelená do šiestich stolov. Vyberte si na diskusiu o probléme, ktorý Vás trápi, správny stôl z tabuľky. Podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov počas úpravy).

Ak nechcete diskutovať na tému týkajúcu sa Wikipédie, možno chcete:

Vymažte vyrovnávaciu pamäť servera pre túto stránku (aby sa na stránke zobrazili aktuálne zmeny)

On-line diskusia o Wikipédii je na IRC kanáli #wikipedia-sk na serveri irc.freenode.net.

Obsah

Archivácia

Diskusie staršie ako 30 dní (dátum poslednej poznámky) sú presúvané na podstránky každej sekcie (nazývané (meno sekcie)/Archív).

Novinky

Stôl pre diskusiu o novinkách v krčme sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvor novú tému v diskusii pri stole noviniek

Archív noviniek

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Zachráňme spolu slobodu panorámy!

Ako už informoval kolega, v Európe sa schyľuje k problému. Ak by Európsky parlament 9. júla schválil správu o autorských právach s pozmeňujúcim návrhom 421 tak by sme prišli o slobodu panorámy nie len na Slovensku ale v celej Európskej únii. Pre Wikipédiu by to malo neblahé dôsledky, lebo by sme skoro iste museli vymazať desaťtisíce fotiek moderných budov, sôch a iných diel, ktoré sa momentálne na Wikipédii nachádzajú úplne legálne.

Vo Wikimedii SK tému práve riešime, pripravujeme informačnú kampaň ale potrebujeme vašu pomoc!

Je niekoľko vecí, ktorými môžte pomôcť priamo na wiki:

 • napísať / preložiť článok Sloboda panorámy, napr. podľa cs:Svoboda panoramatu
  • pridať do článku informácie o aktuálnej situácii
 • preložiť z angličtiny meta:Free knowledge based on Creative Commons licenses/sk - brožúrka o tom, prečo "len na nekomerčné použitie" často krát neslúži svojmu zamýšľanému cieľu a čo to znamená pre Wikipédiu
 • nájsť niekoľko zaujímavých Slovenských budov / sôch / podobných diel, ktoré boli postavené len nedávno (a teda, od smrti autora neuplynulo 70 rokov) - odporúčam vybrať fotky z Commons (mne napríklad napadá skokanský mostík pri Štrbskom plese alebo Svätoplukova socha na Bratislavskom hrade)
  • na takej fotke začierniť / inak scenzúrovať danú budovu / sochu - ľudia budú mať jasnú predstavu ako škaredo a neužitočne by Wikipédia bez slobody panorámy fungovala
 • plánuje sa centrálny baner pre všetky wiki-projekty, ktorý by sa zobrazoval pre návštevníkov z Európy
  • súhlasíte s takým banerom na slovenskej Wikipédii? ja som rozhodne za! tu stačí diskusia, ak máte námietky tak sa vyjadrite
 • na niektorých Wikipédiách (minimálne na švédskej pripravujú gadget, ktorý by začiernil všetky obrázky a zobrazil informáciu o kampani, gadget by bol predvolene spustený pre všetkých a po prihlásení by si ho ľudia mohli vypnúť (neregistrovaní typicky o slobode panorámy ani netušia, ich by ten "otravný" text mohol poriadne osloviť)
  • chceme taký gadget aj na skwiki? po kampani by sa dal normálne vymazať
  • kódy: CSS, JS

Veľmi užitočná bude aj pomoc mimo Wikipédiu:

 • kontaktujte svojho (alebo viacerých) europoslanca - vysvetlite im svoj názor na slobodu panorámy a požiadajte ho aby hájil vaše požiadavky
  • môžte im napísať elektronickú poštu, zavolať im, stretnúť sa osobne - kontakty sú napr. na europskyparlament.sk
  • verejne sa europoslancov spýtajte na ich sociálnych sieťach, napr. na Twittery alebo facebooku
  • tiež môžte kontaktovať ich materské strany
 • napíšte o téme na svojom blogu, informujte médiá, známych

Dôležité stránky ne ničnetušiacich návštevníkov budú: meta:Freedom of Panorama in Europe in 2015 a meta:Freedom of Panorama in Europe in 2015/Learn more. Onedlho by mali byť dokončené a začali by sme s prekladom.

Kto sa o tematiku zaujíma intenzívnejšie by mohol skontrolovať aj súvisiace návrhy o ktorých bude Európsky parlament hlasovať. Dobrý štartovací bod je hodnotenie 10 najlepších a 5 najhorších zmien v správe od Redy.

Vo WMSK máme trochu rušné obdobie, pripravujeme tlačovú správu, oficiálne sa spýtame europoslancov (ale vy sa ich pýtajte tiež!); uvažujem o samostatnej webovej stránke o tejto téme a prípadne o niečom ako petícii. Kto by vedel s týmito vecami pomôcť, nech sa mi ozve! --KuboF (diskusia) 12:44, 24. jún 2015 (UTC)

Vďaka za aktivitu, KuboF! Gadget aj banner podporujem. Určite skontaktujem europoslancov. Poďme na to!--Jetam2 (diskusia) 13:47, 24. jún 2015 (UTC)
Gadget, ktorý začierňuje, už na švédskej Wikipédii funguje. Ak chce prihlásený používateľ vidieť ako, zapne si ho v nastaveniach (Nastavenia/Utseende/Panoramafrihet). Výsledok → Panoramafriheten är hotad. Klicka här för att läsa mer., preklik na stránku sv:Wikipedia:Panoramafrihet. Ak bude súhlas, poprosím preklad sv:MediaWiki:Gadget-Panoramafrihet.js, zvyšok urobím. --–Bubamaradisk. 14:37, 26. jún 2015 (UTC)


Práve sa spúšťa baner pre Európanov. Ako vstupnú stránku som nastavil Wikipédia:Sloboda panorámy v Európe 2015 ale nemám čas ju užehliť. Mohol by prosím niekto spraviť časť "Viac" a prípadne vylepšiť časť "Napíšte europoslancom". Tiež by sa zišlo opraviť wikiodkazy, na to už naozaj nemám čas... --KuboF (diskusia) 21:58, 2. júl 2015 (UTC)

Status update:

 • The international landing page about this issue is ready at: Freedom of Panorama in Europe in 2015.
 • The page with an overview of the Members of the European Parliament (MEP) in Slovakia is at Freedom of Panorama in Europe in 2015/Contact your MEP/SK. There you can easily find an MEP, his/her e-mail and Twitter-account.
 • In the evening of today 25 June, depending on how the politics evolve, a CentralNotice banner will be set up for Slovakia with approval of WMF. For this banner translations are needed. If you want to translate the texts of the banner from English into your language, add your name, language and how we can reach you at m:Talk:Freedom of Panorama in Europe in 2015/Banner and we will let you know when you can translate.
 • If you communicate to an MEP from your area/country, you can link to: http://meta.wikimedia.org/wiki/saveFoP
 • If you tweet about this subject you can use the hashtag: #saveFoP
 • If you send an e-mail to an MEP, please write it in your own language in your own words. Sending a the same identical message to multiple MEPs, they will notice that and then it does not work any more.

Thank you! Romaine (diskusia) 13:10, 25. jún 2015 (UTC)

PS: If you like, you can translate Freedom of Panorama in Europe in 2015 to a page on sk-wiki. Please add the page then to Q20200822. Romaine (diskusia) 13:10, 25. jún 2015 (UTC)

Update 25 June:

 • This evening we had a meeting to evaluate the political situation in Brussels and to determine if setting up a banner today would be effective. In these two weeks there are two critical points in the political process to get to a text that is safe for Wikipedia: before 1 July an MEP need to take action to get the text changed with sufficient support from other MEPs, and on 9 July the plenary voting in the European Parliament. We determined today that as a result of all our actions Wikimedia wide, we have generated enough attention to get the first step done. Congratulations! But this was the small step, the large one is the plenary voting.
 • The question we asked ourselves is if we should already show a banner today. A banner on top of every Wikipedia page is a very powerful and sensitive instrument we should be carefully in using it, in timing and wording, certainly if it concerns a subject in the field of advocacy. Also it should be used as last resort. As said, we have arranged enough attention for point one. We also consider two weeks before the voting as too long, because when the banner is seen this week, it likely will be forgotten two weeks later. Therefore we consider it better to start with the banner on 2 July, after assessing how the situation has developed.
 • We advice you not to set up a banner in this week already, but this is an advice. If your local community decides otherwise, this will be respected.
What is the plan now?
 • We will asses the situation on 2 July, then we will set up a banner that day. This gives us also more time to get all the translations in the various European languages.
 • We have asked the Wikimedia Foundation to come with an official statement. They have indicated that they will work on this and will come with an official statement and/or blog post on 2 July.
 • But in the mean while just waiting? - No!
Let's do this! Thank you for all the work!! Romaine (diskusia) 03:00, 26. jún 2015 (UTC)

Status update 3 July 2015

It is going fast the past 24 hours and before. Therefore this update below, written bij my colleague Dimi_z who is for the Wikimedia movement following the political developments in the EU in the past weeks and years:

1. We have managed to find enough MEPs from various groups to file a positive amendment affirming Freedom of Panorama. The signatures were collected with the help of mainly the Dutch, German and Estonian ALDE members.
2. As a result of the big pressure we exercised and the fact that his own group publicly opposed him on this, Mr. Cavada has now called everyone in the European Parliament to vote to delete his wording, but also to oppose the amendment, as a compromise. It looks like there is a solid majority for this compromise.
3. Delegations form the second largest group, the S&D, have taken public positions against the Cavada text. They have however also let us know, that they wouldn't appreciate being cornered into voting for new (ALDE) amendment. The reasons they cite are mainly of procedural nature.
4. It would take a lot of pressure to get the positive amendment through. Such an aggressive campaign pushing for the absolute maximum this early on in the legislative process could, I am afraid, hurt our standing. Especially banners are only effective if they are used conservatively and there is an imminent threat. This threat is not given any longer, which we should all congratulate ourselves for. This is something we achieved! I want to personally thank each and every single one of the hundreds of people who worked on this.
5. We can still push for the positive amendment by ALDE! We can do this by writing and calling our MEPs personally and ask them to vote for it. We can also do this by joining the petition, which will ask all its signatories to to do the same.
6. What we can and should do now is invest in the contacts we established with MEPs and their assistants. Thank the ones who answered and promised to help! Invite them to a Wikipedia meet-up! Offer you expertise! Ask them to help you with FoP on the national level if you have none!
7. Maintaining contacts is also important, as the copyright reform dossier will come to the European Parliament sometime next year. If we make friends now, it will make our lives much easier next time around.
8. The vote on 9 July will go down as follows: First the positive amendment by ALDE will be voted on, then after that the "split" (meaning deletion) of the FoP paragraph. If the positive amendment passes, we would need the deletion to be rejected. If the positive amendment is rejected, we need the deletion to get a majority.

So Dimi and the rest of the team advices not to activate the CentralNotice banner in Slovak and also not to create a Sitenotice banner instead.

It is up to the community to decide if a banner should be activated in Slovak.

If your community decides to switch on the banner, please make this known at this page.

If you need more information or if you have questions, you can ask them through our helpline.

Thank you so much for all the work done! We have made our voice heard, with success! :-) Romaine (diskusia) 01:09, 3. júl 2015 (UTC)

PS: I will try to keep you informed on this page about future developments. Romaine (diskusia) 01:09, 3. júl 2015 (UTC)

Voting: outcomes

Today the European Parliament voted about the copyright report, including the subject Freedom of Panorama.

 • The negative text by Cavada (Freedom of Panorama only non-commercial in whole EU) was dropped by 502 to 40.
 • The positive text by Schaake (full Freedom of Panorama in whole EU) didn't pass by 228 to 303.
 • The report as a whole was accepted with 445 to 65 with 32 abstentions.

Thanks everyone, we almost manage to achieve a full swing, which is a very tough feat to get done in 3 weeks.

What is next?
Autumn 2015: European Commission planned proposal on a renewed EU Directive.

Thank your MEPs and try to keep in touch with them. Romaine (diskusia) 14:25, 9. júl 2015 (UTC)

Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade začiernená ako v prípade neexistencie slobody panorámy
Tiež ďakujem všetkým, ktorí svojou troškou prispeli k tomuto úspechu!
Vo Wikimedii SK budeme situáciu naďalej sledovať, hlavne k jeseni, keď Európska komisia predloží svoj návrh. Predpokladám však, že vzhľadom k spoločenskému tlaku, ktorý bol vyvinutý, koncový návrh slobodu panorámy neobmedzí.
Zatiaľ môžte situáciu sledovať aj na samostatnej facebookovej stránke (a pozvať priateľov ;). Tiež, graficky schopní môžu na Wikipédii pohľadať pár obrázkov, ktoré by sme museli scenzúrovať, začierniť ich hlavnú tému a nahrať ich do c:Category:Blacked out versions of images relying on FoP in the Slovakia, tak ako fotku sochy Svätopluka napravo.
Opäť, vďaka za pomoc! --KuboF (diskusia) 16:04, 9. júl 2015 (UTC)

1. slovenská WikiKonferencia

Kolegovia, pozývam vás na prvú slovenskú WikiKonferenciu - konferenciu o hnutí wikimédia, Wikipédii, jej sesterských projektoch a slobodnom vzdelávaní! Konferencia sa uskutoční už 3. júla, tento piatok, v Žiline, ako samostatná sekcia počas konferencie OSSConf.

Tešiť sa môžte na 3 prednášky o aktualitách a blízkej budúcnosti z hnutia wikimédia so zameraním na Slovensko, odovzdávanie cien zo súťaže WikiJar SVE a diskusie počas voľnejších častí programu.

Wikimedia SK svojim riadnym členom poskytne cestovné štipendium do výšky 20€, takže si odložte cestovné lístky.

Viac na oficiálnej stránke konferencie Účasť je bezplatná, žiadame vás však o registráciu

Týmto sa ospravedlňujem za organizačné problémy, ktoré spôsobili oneskorené oznámenie konferencie. Verím však, že sa na konferencii stretneme s viacerými z vás, zachováte nám priazeň a spolu pripravíme WikiKonferenciu 2016 o stupeň lepšie ;) --KuboF (diskusia) 15:20, 1. júl 2015 (UTC)

Sitenotice

Tiež by som rád požiadal o zverejnenie sitenoticu na Wikipédii, tak pre neprihlásených ako aj prihlásených používateľov. Výhodou je, že bude zobrazený nanajvýš 2 dni. Text:

Pozývame vás na 1. slovenskú WikiKonferenciu!
piatok 3. júla, Žilina

--KuboF (diskusia) 15:20, 1. júl 2015 (UTC)

Yes check.svg Hotovo!Bubamaradisk. 18:03, 1. júl 2015 (UTC)

CHYBA WIKIPÉDIE

Dobrý večer prajem, rád by som poukázal na článok o Alanovi M. Turingovi "Dejiny počítačov", je tam chyba ! píše sam tam citujem: V roku 1936 Alan M. Turing publikoval článok, v ktorom vysvetľuje svoju myšlienku o univerzálnej elektronickej kalkulačke s názvom Turingov stroj. Stroj mal byť schopný vyriešiť ľubovoľnú výpočtovú a logickú operáciu. Napriek tomu, že stroj nebol nikdy zostrojený jeho myšlienka sa použila na zostrojenie neskorších počítačov.

"Napriek tomu, že stroj nebol nikdy zostrojený"

Musím vás opraviť, stroj bol zostrojený a podľa vedcov vďaka tomu bola skôr ukončená 2. svetová vojna.

Nuvola apps ktip.png Tip!
Ďakujeme za Tvoj návrh! Ak máš pocit, že článok potrebuje vylepšenie, pokojne vykonaj potrebné zmeny. Wikipédia je wiki, takže „každý“ môže ihneď upravovať takmer každý článok. Stačí kliknúť na odkaz upraviť v hornej časti obrazovky. Nemusíš sa ani registrovať a prihlasovať (hoci je viacero dôvodov, pre ktoré by si to mal zvážiť). Komunita Wikipédie Ťa povzbudzuje k tomu, aby si bol smelý pri úprave stránok. Nemaj strach, že urobíš hlúpe chyby – určite sa nájde niekto, kto ich po Tebe opraví. Ak si nie si istý ako článok správne upravovať, pozri si najprv prehľad editácie stránok, alebo si vyskúšaj upravovanie článku nanečisto na našom pieskovisku. Noví prispievatelia sú vždy vítaní!

Ešte dodávam, že toto nie je vhodné miesto na takéto hlásenia, nabudúce prosím použi diskusnú stránku k článku (alebo to radšej oprav bez diskusie :-))--Eryn Blaireová (diskusia) 07:30, 15. júl 2015 (UTC)

Proposal to create PNG thumbnails of static GIF images

The thumbnail of this gif is of really bad quality.
How a PNG thumb of this GIF would look like

There is a proposal at the Commons Village Pump requesting feedback about the thumbnails of static GIF images: It states that static GIF files should have their thumbnails created in PNG. The advantages of PNG over GIF would be visible especially with GIF images using an alpha channel. (compare the thumbnails on the side)

This change would affect all wikis, so if you support/oppose or want to give general feedback/concerns, please post them to the proposal page. Thank you. --McZusatz (talk) & MediaWiki message delivery (diskusia) 05:07, 24. júl 2015 (UTC)

What does a Healthy Community look like to you?

Community Health Cover art News portal.png

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information


Happy editing!

MediaWiki message delivery (diskusia) 23:43, 31. júl 2015 (UTC)

Wikidata: Access to data from arbitrary items is coming

(Sorry for writing in English)

When using data from Wikidata on Wikipedia and other sister projects, there is currently a limitation in place that hinders some use cases: data can only be accessed from the corresponding item. So, for example, the Wikipedia article about Berlin can only get data from the Wikidata item about Berlin but not from the item about Germany. This had technical reasons. We are now removing this limitation. It is already done for many projects. Your project is one of the next ones. We will roll out this feature here on August 12.

We invite you to play around with this new feature if you are one of the people who have been waiting for this for a long time. If you have technical issues/questions with this you can come to d:Wikidata:Contact the development team.

A note of caution: Please be careful with how many items you use for a single page. If it is too many pages, loading might get slow. We will have to see how the feature behaves in production to see where we need to tweak and how.

How to use it, once it is enabled:

Cheers Lydia Pintscher MediaWiki message delivery (diskusia) 17:46, 3. august 2015 (UTC)

Wikidata: Access to data from arbitrary items is here

To je výborný prvý krok pred zavedením funkcie "zoznamov" (jednoduchý príkaz v stránke, ktorý vytvorí dynamicky tvorený zoznam z Wikiúdajov). Takúto funkcionalitu by sme radi použili napr. pri súťažiach typu Wiki miluje pamiatky. --KuboF (diskusia) 22:23, 13. august 2015 (UTC)

Wiki stretnutie strednej a východnej Európy 2015

Zdravím. Wikimedia SK bola opäť pozvaná na Stretnutie wikimédií strednej a východnej Európy, ktoré prebehne v septembri 2015 v Estónsku. Prihlásili 3 záujemcovia: Matej Grochal, Radka Semanová a ja. S týmito ľuďmi počítame ako s reprezentantmi WMSK.

Potešili by ma aj viacerí záujemcovia ale som rád, že sa našli 2 "noví" ľudia, ktorí sa na takomto podujatí ešte nezúčastnili "na plný čas". Pred a počas stretnutia s mini budem intenzívne preberať program a našu účasť a "zasvätím" ich do medzinárodného hnutia a kontaktov. Následne by sme mohli mať viacero ľudí, ktorí by kvalifikovane reprezentovali WMSK na podobných podujatiach aby som na konferencie nechodil vždy len ja.

Program je ešte otvorený a ak je niečo, na čo by sme sa, podľa vás, mali špeciálne zamerať, prosím napíšte nám (či už priamo tu na Wikipédii, do epoštovej konferencie WMSK alebo súkromne do WMSK)!

Wikimedia SK plánuje v roku 2016 zorganizovať už druhý ročník slovenskej Wikikonferencie, kde by sme sa radi stretli s mnohými z vás. O tom však neskôr.

S pozdravom, predseda Wikimedie SK, KuboF (diskusia) 22:20, 13. august 2015 (UTC)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) through MediaWiki message delivery. 23:09, 18. august 2015 (UTC)

Introducing the Wikimedia public policy site

Hi all,

We are excited to introduce a new Wikimedia Public Policy site. The site includes resources and position statements on access, copyright, censorship, intermediary liability, and privacy. The site explains how good public policy supports the Wikimedia projects, editors, and mission.

Visit the public policy portal: https://policy.wikimedia.org/

Please help translate the statements on Meta Wiki. You can read more on the Wikimedia blog.

Thanks,

Yana and Stephen (Talk) 18:12, 2. september 2015 (UTC)

(Sent with the Global message delivery system)

Open call for Individual Engagement Grants

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. 20:52, 4. september 2015 (UTC)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

New Wikipedia Library Database Access (September 2015)

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • EBSCOHost - this is one of our largest access donations so far: access to a wide variety of academic, newspaper and magazine sources through their Academic Search Complete, Business Source Complete and MasterFILE Complete
 • Newspaperarchive.com - historical newspapers from the United States, Canada, UK and 20 other countries, and includes an Open Access "clipping" feature (1000 accounts)
 • IMF Elibary- a digital collection of the IMF's reports, studies and research on global economics and development (50 accounts)
 • Sabinet - one of the largest African digital publishers, based in South Africa, with a wide range of content in English and other European and African languages (10 accounts)
 • Numérique Premium - a French language social science and humanities ebook database, with topical collections on a wide range of topics (100)
 • Al Manhal - an Arabic and English database with a wide range of sources, largely focused on or published in the Middle East (60 accounts)
 • Jamalon - an Arabic book distributor, who is providing targeted book delivery to volunteers (50 editors)

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including expanded accounts for Elsevier ScienceDirect, British Medical Journal and Dynamed and additional accounts for Project MUSE, DeGruyter, Newspapers.com, Highbeam and HeinOnline. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 19:42, 16 September 2015 (UTC)

We need help! Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator signup.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals!

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources 21:01, 22. september 2015 (UTC)

Projekt WikiMesto Nitra

Wikimedia SK v spolupráci s mestom Nitra a E@I pracujú na projekte Nitra - prvé slovenské WikiMesto. V rámci projektu sme vybrali skupinu významných objektov v Nitre, o ktorých ľudia z mestského úradu v Nitre (za asistencie Wikimedie SK) napíšu článok na slovenskú Wikipédiu alebo ho vylepšia. Následne budú články preložené do viacerých jazykov a pridané obrázky. Tiež pripravujeme plán na efektívne predstavenie článkov pre obyvateľov a návštevníkov Nitry; predpokladáme použitie QRpédie. Nitra je prvou realizáciou rozsiahlejšieho projektu WikiMesto a na základe skúseností z Nitry sa budeme rozhodovať o pokračovaní projektu.

Dnes idem pomôcť kolegom v Nitre s upravovaním Wikipédie, onedlho by mali začať prispievať článkami. Preto vás prosím o pomoc s formálnou úpravou zoznamu objektov, hlavne teda kontrolu, či je navrhnutý názov vhodný. Vopred ďakujem za pomoc. --KuboF (diskusia) 23:06, 23. september 2015 (UTC)

pisem cez mobil, takze bez diakritiky. Drzim palce a som zvedavy, co z toho vylezie. Pripomienky - chyba mi tam Nitriansky hrad. Ten clanok nie je sice zky, ale urcite sa da zlepsit. Za druhe (a mozno nacinam aj sirsiu debatu) asi by bolo vhodne, aby z nadpisu bolo jasne, ci je clanok o budove, alebo o institucii. Kedze clanky budu (dufam) rozsiahlejsie, tak asi by mali mat v nazve "budova", aby bolo jasne, ze sa nejedna o instituciu (napr. Agrokomplex, VSP, ale aj divadlo A. Bagara). Este detail, v Nitre su oddavna aspon dve farnosti, takze asi by malo byt jasne o ktoru budovu sa jedna (tusim dolne mesto a horne mesto ale teraz bez zaruky). --LacoR (diskusia) 06:01, 24. september 2015 (UTC)
Este dalsie drobnosti. V tom zozname by bolo dobre nechat nazvy aj s rozlisenim, nech je hned vidiet o aky nazov ide. Chyba mi tam clanok Kalvaria (Nitra) a kedze su tam clanky o bjektoch Kalvarie, tak to treba aj do tej suhrnnej stranky zapracovat. A mzno by bolo dobre ten zoznam nejako zotriedit geograficky, popripade pod clanok o hrade odsadit clanky o katedrale, palaci, muzeu... rozlisovacka pri kostole pod kalvariou nemoze byt kalvaria a ani Parovske Haje ma nenaplna nadsenim. Najlepsie by bolo Nitra. --LacoR (diskusia) 06:37, 24. september 2015 (UTC)
Súhlasím s Lacom. Myslím, že by bolo užitočnejšie mať články o inštitúciách (divadlo, múzeá...) ako o ich budovách, ale i tak dobré. Pevne dúfam, že sa do článkov dostanú aj referencie. Veľa zdaru!--Jetam2 (diskusia) 07:08, 24. september 2015 (UTC)
Vďaka za pripomienky LacoR! Na hrad a kalváriu sa ešte pozrieme. Projekt je stavaný tak aby články v projekte obsahovali užitočné informácie pre návštevníkov Nitry, podľa toho bude vybrané rozlíšenie. Upravil som zoznam tak aby bolo rozlíšenie viditeľné. Ak vidíte nejaké problémy, napr. namiesto "Justičný palác (Nitra)" použiť "Justičný palác v Nitre" alebo namiesto "Diecézne múzeum v Nitre" radšej "Diecézne múzeum (Nitra)" tak buďte smelí pri úprave stránok ;) Prípadné pripomienky k zoznamu radi uvítame na diskusnej stránke zoznamu, ale zmeny v zozname zaručiť rozhodne nemôžme. Vďaka za podporu! --KuboF (diskusia) 13:59, 24. september 2015 (UTC)

Privítajte nové redaktorky! Pred chvíľou som spravil základný rýchlokurz prispievania na Wikipédiu pre 2 nové prispievateľky v rámci projektu: Redaktor:Lucik27 a Redaktor:Tekelica. V rámci projektu už spravili aj prvú skúšobnú úpravu; je dosť jednoduchá lebo na ňu nebolo veľa času a kolegyne si museli tému vybrať veľmi rýchlo. Dohodli sme sa, že prvé články vypracujú spoločne vo svojom pieskovisku a dajú mi ich na kontrolu. Vaše pripomienky sú tiež vítané, podobne ako vaša láskavosť k nováčikom ;) --KuboF (diskusia) 14:15, 24. september 2015 (UTC)

Reimagining WMF grants report

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 16:56, 28. september 2015 (UTC)


Wikipolitika

Diskusie pri stole o wikipolitike v krčme sa používa na diskusie o aktuálnej a navrhovanej internej politike Wikipédie. Prosíme, neumiestňujte sem diskusné príspevky na tému politickej situácie na Slovensku alebo inde vo svete. Budú bez diskusie odstránené.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole wikipolitika

Archív diskusií o wikipolitike

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu diskusií.

Vulgarizmy v článkoch

Napadlo ma či tu budeme v článkoch tolerovať vulgarizmy, aj keď ide o vlastné podstatné mená. Napríklad v článku Smola a hrušky: Skupina sa preslávila najmä hitmi ... Som Najebaný. Ponechávať to v článkoch alebo robiť nejakú cenzúru (napr. hviezdičkou alebo slová - v tomto prípade skladbu - úplne vynechávať) ? --Japonský-bonsaj 12:06, 18. máj 2015 (UTC)

Zdravím! V tomto prípade by som vulgarizmy ponechal.--Jetam2 (diskusia) 12:11, 18. máj 2015 (UTC)

Články o osadách, majeroch, zaniknutých obciach, ...

Na diskusnej stánke Diskusia s redaktorom:Alekme#SK sídla bez štatútu obce sa diskutuje o viacerých článkoch, ktoré sa venujú rôznym "Sídlam bez štatútu obce (osady, samoty)". Na jednej strane ako fanúšik všetkého, čo sa týka Turca som rád, že pribudli ďalšie informácie a články, ale myslím, že by sa malo trochu porozmýšľať či je tento postup akceptovaný komunitou. Predpokladám, že môžu nastať problémy s encyklopedickosťou, resp. významnosťou. Ak teda pominiem fakt, že je nutne potrebná aj obsahová korektúra. Vidím viac okruhov otázok.

 1. Terminologický - tieto články sa dotýkajú viacerých druhov "sídiel" a je potrebné upraviť články tak, aby bolo jasné o aký typ sídla ide:
  1. obce, ktoré boli samostatné a v nejakej nie tak dávnej dobe sa zlúčili s inou obcou, napríklad Konské, Diviaky (Turčianske Teplice), ...
  2. zaniknuté obce - napríklad Hadviga
  3. obce, ktoré zanikli, resp. stratili samostatnosť už dávnejšie napr. Sebeslavce
  4. osady, majere a pod., ktoré nikdy nemali štatút samostatnej obce ako napríklad Kostolište (Necpaly), Stará Bôrová, ...
   V iných regiónoch asi môžu byť aj iné druhy (napr. kopaničiarske osady)
 2. Problém významnosti
 3. Technické otázky - sem by som zaradil otázku, či tieto "sídla" majú byť doplné do navboxov okresu, tak ako je to teraz napr. v Šablóna:Obce okresu Turčianske Teplice, aké infoboxy majú byť použité v takýchto článkoch.

Môj názor - významnosť a technické otázky je potrebné riešiť v závislosti od bodu jedna. Sídla spadajúce pod 1.1 a 1.2 by mali byť považované automaticky za encyklopedické. Tu asi bude dôležité dohodnúť nejaký rok ako hranicu pre automatickú významnosť (1875, 1918, 1945, 1989). Ostatné prípady, by sa mali rozhodovať jednotlivo. Ale väčšina by sa asi mala zlúčiť do článku "materskej" obce. Ohľadom tretieho okruhu do okresných šablón by som dal asi iba obce, ktoré zanikli po roku 1918. (Návrh pre okres Turč. Teplice) Ohľadom infoboxu nemám vyhranený názor, asi nejaký nový založený na geoboxe.--LacoR (diskusia) 21:13, 26. máj 2015 (UTC)

Podľa mňa by automaticky podmienku významnosti mali spĺňať všetky sídla, ktoré sú, alebo kedykoľvek v minulosti boli samostatnými obcami (v zozname LacaR teda ide o sídla podľa bodov 1.1, 1.2 a 1.3). Osady, samoty, majere a pod. by som určite zlučoval s článkami o obci, do ktorej takéto sídlo aktuálne patrí. Samostatné články o takýchto sídlach by som ponechal iba vo výnimočných prípadoch (napr. ak ide o archeologicky významnú lokalitu, rodisko známej osobnosti a pod.). Určite by som ale takéto prípady riešil individuálne prípad od prípadu. Pri šablónach "Obce okresu XY" by som sa priklonil k názoru LacaR - uvádzať iba aktuálne existujúce mestá, obce + obce zaniknuté po roku 1918. V aktuálnej podobe šablóny (napr. Šablóna:Obce okresu Turčianske Teplice) je veľmi voľne uvedená kategória „Sídla bez štatútu obce“. Mohli by sa tu ocitnúť aj sídliská, samoty, archeologické náleziská, lokality známe iba miestnym obyvateľom a podobne. Ak sa šablóna nazýva „Obce“, mala by obsahovať iba obce (=vo význame obce a mestá).--JanoB (diskusia) 18:20, 27. júl 2015 (UTC)
Len ako „poznámku pod čiarou“ uvádzam fakt, že na sk-wiki máme aj články o francúzskych obciach ako napr. Boissay, či Héronchelles ktoré majú cez 300, resp. 100 obyvateľov, čo na francúzske pomery rozhodne nie je nijako významné sídlo a už vôbec si nemyslím, že sú pre slovenskú wikipédiu encyklopedicky významné. Ak môžeme mať články o takýchto obciach iných štátov, potom by sme nemali príliš prísne vyhodnocovať (ne)významnosť našich sídiel.--JanoB (diskusia) 20:36, 27. júl 2015 (UTC)
Wikipédia nie je vlastivedná encyklopédia. Obe spomenuté sídla sú commune, najnižšie jednotky územnej správy, ako obce na SR.--Lišiak (diskusia) 20:53, 27. júl 2015 (UTC)
Súhlasím s príspevkom JanaB z 18:20 s tým, že v šablóne by som uvádzal len aktuálne obce (a obce so štatútom mesta), nie zaniknuté obce.--Jetam2 (diskusia) 11:25, 28. júl 2015 (UTC)


Takže po prečítaní si názorov a mojej dlhšej úvahe som rozhodol a urobil trochu poriadok v okrese Turčianske Teplice:-).

Texty som ponechal v pôvodnom stave (viac-menej), včítane odkazu na relatívne vágny zdroj "Mapy Malej a Veľkej Fatry". Ak niekto má pocit, že to treba prerobiť, nech sa do toho kľudne pustí, mne vadil stav v akom to bolo, včítane viacerých faktických nepresností. Momentálne vidím možnú diskusiu o tom, či ponechať v šablóne Osady a zaniknuté obce aj tie osady, alebo len bývalé obce. Osobne som ich tam dal hlavne kôli tomu, aby som na nič nezabudol a aby som mal tie osady na jednom mieste.

V najbližšej dobe mám v pláne podobným spôsobom upraviť Martin (okres). --LacoR (diskusia) 14:38, 9. august 2015 (UTC)

Arbitráž

Rád by som sa opýtal, kde a akým spôsobom môže redaktor podať žiadosť o arbitráž. Bohužiaľ na sk-wiki nie je nikde (ani v sekcii riešenia konfliktov) https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Rie%C5%A1enie_konfliktov

rozpísaný postup, ani kto je členom arbitrážneho výboru. Vopred veľmi pekne ďakujem. --Lsfanclub (diskusia) 15:58, 18. jún 2015 (UTC)

@Lsfanclub: Do dnešného dňa nemáme pravidlo týkajúce sa arbitráže, ani arbitrážny výbor. Kedysi dávno bol pokus → Wikipédia:Pravidlá/Arbitráž. --–Bubamaradisk. 19:43, 18. jún 2015 (UTC)

Rozlišovačky

Zdravím kolegov. V poslednom čase sa nám rozbehli snahy o reformu a snahy o zamedzenie reforiem. Bola by dobrá globálnejšia debata. Vracanie úprav dookola nie je dobré. Medzi hlavné otázky patria: (1) Mala by rozlišovačka obsahovať referencie? (2) Mal by byť primárny význam určený (prípad Bern ale aj sochár. (3) Mala by etymológia slova byť obsiahnutá len v rozlišovačke, alebo aj v článkoch (prípad Brífing). Skúsme to predebatovať centrálne tu.--Jetam2 (diskusia) 12:22, 3. august 2015 (UTC)
Ešte by som pridal (4): údajné pravidlo, že pri zátvorkovaných výrazoch ako Obec (slovenská správna jednotka) nie je nutné či žiadané dávať link na rozlišovačku v záhlaví článku.--Jetam2 (diskusia) 14:46, 3. august 2015 (UTC)

tak ako to je teraz, je dobre, netreba žiadne reformy. kto by určoval primárny názov? pre niekoho môže byť iný ako je presadzovaný.--Gepetito (diskusia) 12:29, 3. august 2015 (UTC)

Ucelene napíšem neskôr (niečo som už napísal tu), ale zatiaľ v skratke k niektorým bodom: Hlavné mestá by určite mali patriť medzi primárne názvy – sú najpoužívanejšie a „kmeňové“ (jednoducho patrí k tým „dôležitejším“ článkom, kto si ešte pamätá tisícku). Pri Manague je bez debaty používanejší význam pre hlavné mesto než pre jazero.--Lišiak (diskusia) 12:38, 3. august 2015 (UTC)

to je len tvoj názor, je tam ešte Managua (departement), je administratívne nad mestom, tak neviem prečo by práve mesto malo byť primárny názov --Gepetito (diskusia) 12:59, 3. august 2015 (UTC)
Toto nie je len môj názor, už dávnejšie sa o tom diskutovalo pri Berne (a asi nielen pri ňom) a taká je prax – čo viem – na anglickej, francúzskej a nemeckej Wikipédii. Tu nejde o to, ktorý predmet článku je po právnej stránke "nadradenejší" či "silnejší", ale čo je primárny význam. Ako keby sme mali začať znova písať Wikipédiu, tak asi najprv sa budú písať články o štátoch, ich hlavných mestách a potom o administratívnych jednotkách. (Takto sa to dá asi najlapidárnejšie vysvetliť.) --Lišiak (diskusia) 13:04, 3. august 2015 (UTC)
Pridám teda aj svoj názor. (1) Rozlišovačky by mali byť len na usmernenie čitateľa k správnemu článku. Na druhej strane sa tu rozmohli "slovníkové" rozlišovačky (ako diskutovaný Kupón). V týchto prípadoch nie je pravdepodobné, že články vzniknú, referenciu sú potrebné na dokladovanie rozlíšenia významov. V každom prípade by som nerád videl mazanie už existujúcich referencií. (2) S primárnym/kmeňovým významom je to zložitejšie. Viem, že tento názor bude pravdepodobne nepopulárny, ale riadil by som sa práve "popularitou" názvu. Pri rozlišovačke Levice je viac-menej jasné, že čitateľ bude hladať slovenské mesto, možno okres. Talianske mesto by som nechal ako odkaz v šablóne z Levíc mesta alebo okresu a množné číslo samíc leva by som vynechal úplne. Myslím, že pri dvoch alebo aj trocha významoch nie sú rozlišovačky nutné. Pri Manague nie je primárny význam až tak jednoznačný a pripúšťam, že ani Bern. (3) Referencie by mali ostať v každom článku zvlášť. Čitateľ by nemal byť nútený preklikávať.--Jetam2 (diskusia) 13:26, 3. august 2015 (UTC) Ešte doplním k (4): Myslím, že je žiadané mať link na rozlišovačku. Ani skúsenejším Wikipediánom nemusí byť zrejmé kde ju nájsť: či pod názvom bez zátvorky (Bern) alebo bez (Bern (rozlišovacia stránka)).--Jetam2 (diskusia) 14:46, 3. august 2015 (UTC)

Volať svojvoľné zmeny v usporiadaní RS reformou je trochu smiešne.
RS, ak si to vyžaduje, má obsahovať referencie. Ak je to rozlišenie len pre sk/cs obce, tak to ide aj bez nech. Ale chcem vidieť ako urobiť stránku ako synergia, Dolná zem, synodikon, flota, flotila (+určite sa nájdu aj iné) bez toho, aby tam boli referencie.
Primárny význam? Pre Prahu je to (možno) jasné, pre Levice menej, pre Martin vôbec. Meranie popularitou je rovnako nezmysel, lebo neviem ako tú možno merať? Počtom prístupov na článok? Ale toto nie je komerčný web, aby sme ho štrukturovali podľa návštevníkov.
Etymológia má byť obsahnutá v jednom článku, keď tak, tak potom na ňu odkazovať. Aby bol zhodný text v troch článkoch, s tým som sa ešte nestretol. Pozn. podobne potom pre priezviská (Čapek) by museli byť jeho nositelia osobitne v RS a článku o priezvisku a rovnako etymológia priezviska pri každej osobnosti. Vasiľ (diskusia) 13:45, 3. august 2015 (UTC)

Vasiľ, zdá sa, že nerozumieš účelu rozlišovacích stránok, odporúčam pozrieť napr. tu (a to nehovorím, že sa tu všetko má/dá uplatniť). Ako som už dvakrát povedal inde, rozlišovačku si netreba zamieňať s viacvýznamovým heslom v tlačenej encyklopédii – nefunguje to tak, neslúži to na to, mechanizmus elektronickej encyklopédie je odlišný. Potom dochádza presne k tomu, že Ty alebo Bronto (či už sám, alebo sprostredkovane) takmer konštantne vytvárate rozlišovacie stránky aj so zbytočne detailnými popismi (miesto stručných deskriptívnych, na rýchlu identifikáciu), pridáte veľa referencií a články nikde (synergia je pekný príklad). Omnoho užitočnejšie by bolo vytvoriť aspoň výhonok k aspoň pár odkazovaným článkom. Inak sa tu buduje len terminologický slovník, nie encyklopédia. A to už nehovorím o infantilných rozlišovačkách ako 1000 slovenských korún, žalmy a pod., čo patrí na Wikislovník.
K tým priezviskám: „Inde“ sa to práve tak robí, že všetky osoby sú v článku o priezvisku a v rozlišovačke len pár najvýznamnejších. Lebo keď raz bude 100 osôb jedného priezviska, rozlišovačka to neunesie.--Lišiak (diskusia) 14:01, 3. august 2015 (UTC)
Súhlasím, lepšie by boli články s referenciami. S priezviskami rovnako. Nevidel by som problém mať držiteľov aj v rozlišovačke aj v článku o priezvisku.--Jetam2 (diskusia) 14:46, 3. august 2015 (UTC)

K odkazu na en: ich systém presmerovaní a RS je úplne chaotický. Mnoho ráz som sa nevedel dostať k článku cez RS, lebo sú proste zle spravené. Na en sa však dá predpokladať, že RS, vytvoria spísaním nadpisov už existujúcich článkov. Tu to tak nefunguje. Treba robiť RS pre neexistujúce články a aby sa predišlo problémov treba ich robiť poriadne: teda uviesť všetky významy (nie iba tie, ktoré podľa subjektívneho úsudku majú šanci na vznik) a so zdrojmi. RS suplujú aj jednovetné články (určite je lepšia poriadna RS ako jednovedný substub) (ktoré inak bývajú mazané; synergia a synodikon sú dobrý príklad ako náhrada jednovetných článkov). Synegia je aj pekný prípad, ako sú translátorové preklady z cs nevhodné (pozri históriu článku).
Nie je pravda, že je nepravdepodobné, že články nevzniknú, články vznikajú úplne náhodne. Nikto ako osoba neurčuje, čo je nepravdepodobné a podľa takej logiky by sa muselo zmazať 90 % všetkých rozlišovačiek, lebo ako nepravdepodobné môže hocikto označiť takmer hocičo (najmä tí, ktorí nemajú zdroje).
K Jetamovým otázkam:

 1. Ak je to zložitejšia RS, tak určite má obsahovať referencie.
 2. Určenie primárneho významu je problém, preto som radšej za systém BEZ {{iné významy}}, ktorý (okrem iného) spôsobuje vážne problémy s presmerovaniami, lebo nie je jasné, kam sa potom má presmerovávať, či na článok so šablónou, či na rozlišovačku alebo kam a vzniká zacyklený neporiadok.
 3. Etymológia len v RS, nekopírovať ju do každého článku.
 4. Ak sa niekto dostal na článok "názov (rozlišovací príznak)", tak buď sa tam dostal z RS alebo článku, ktorý priamo na daný význam odkazuje (a pravdepodobne správne). Takže iné významy vidím ako zbytočnosť. Vasiľ (diskusia) 08:26, 4. august 2015 (UTC)
Základný problém našich RS je ich nadpočetnosť a názvy, kedy síce každý čaká článok, ale my máme RS (Sicília). Pekný príklad sú francúzske kantóny a obvody - miesto Kantón Le Fossat a Le Fossat máme Le Fossat (kantón) a Le Fossat (obec). Takto si pridávame kopu zbytočnej roboty - presuny obcí na nové názvy, RS. To isté s obvodmi. Ďalšie - more červených odkazov v RS na články, ktoré evidentne nikto neurobí, ešte aj s radou pozri niečo čo neexistuje. Významy tam majú byť, ale nemusia byť zalinkované.--Lalina (diskusia) 10:04, 4. august 2015 (UTC)
S tými kantónmi a obcami máš pravdu. A podobne je to so slovenskými okresmi.--Jetam2 (diskusia) 10:29, 4. august 2015 (UTC)
Čo sa týka slovenských okresov: zákon 221/1996 Z. z. píše o okresoch ako „okres Bratislava I“, ak by slovo okres bolo súčasťou názvu, tak by bolo veľkým, podobne aj KSSJ a PSP. Takze formát "názov (okres)" je v prípade slovenských okresov nutný právne aj jazykovo. Takže nemáš pravdu. Podotýkam, že aj toto sa už diskutovalo (Krčma/Návrhy 2012). Vasiľ (diskusia) 11:21, 4. august 2015 (UTC)

Technické

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Editácia úvodného odstavca

Nemôžem upravovať len úvod, zmizla mi editačná tabuľka. Pomoc, prosím!!! --Lalina (diskusia) 13:46, 30. august 2015 (UTC)

Green check.svg viď [1] --Teslaton (diskusia) 23:21, 6. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-36

21:36, 31. august 2015 (UTC)

Dátum narodenia v IB

Doplnil som šablónu {{Dátum narodenia}}, skrátene {{dn}}, vkladajúcu dátum narodenia bez veku. Ide o zjednodušenie úpravy článku pri úmrtí, kedy bolo potrebné v infoboxe nahrádzať volanie {{dnv}} rozpísaným dátumom, pri čom vznikali chyby a nejednotný zápis dátumu. Teraz netreba prepisovať nič, stačí len vypustiť "v" z názvu šablóny:

Dátum narodenia = {{dnv|1949|9|21}}
Dátum narodenia = {{dn|1949|9|21}}

--Teslaton (diskusia) 06:45, 1. september 2015 (UTC)

Filozofické heslá do Wiktionary

Ahojte. :-) Už nejaký ten čas robím v rámci Wikiprojektu "Filozofia" poriadky s kategóriami filozofických článkov na našej Wikipédii. Všimol som si, že tam máme množstvo článkov, ktoré sú skôr krátkymi heslami, pričom sa nehodí ich rozšírenie, nakoľko nie je o čom písať. Je to jednoducho heslo, ktoré treba opísať dvojvetovou definíciou. Napr. Zapríčiňovanie, Zvláštne, Znalosť, Poučka, Tragické, Súvisenie a tak ďalej, sú ich desiatky. Navrhol by som ich presunutie do Wiktionary. Chcel by som sa spýtať, ako sa pritom postupuje. Môžem aj ja ich nejak presunúť do Wiktionary, aby sa čím skôr spravil medzi filozofickými článkami poriadok? Myslím, že mnohé sú produktom FILITu z rokoch 2004-05, pričom keby ich niekto dnes zakladal, tak by mu ich správcovia vymazali ako neencyklopedický alebo nerelevantný článok. :-) Mám zatiaľ pri dotknutých "článkoch" len vložiť návrhy na presun do Wikislovníka? Myslím, že hlavne v kategóriách Filozofické pojmy a Filozofická terminológia, a tiež Filozofické výhonky je množstvo takých kandidátov pre Wikislovník. :-) Aký máte na vec názor? :-) Ďakujem za rady a vyjadrenia. --Approve icon.svgSimeon1Approve icon.svg (Diskusia) 14:14, 1. september 2015 (UTC)

Čisto subjektívne: moc pointe delenia slovník/encyklopédia, pokiaľ ide o definovanie/vysvetlenie významu pojmu nerozumiem a neholdujem. Vyhovuje mi, keď sú významy všetkých pojmov zozbierané na jednom mieste, bez ohľadu na "slovníkovosť" hesla. Ostatné aspekty (synonymá/antonymá/odvodené/príbuzné/...), vrátane stručnej definície nech sú kľudne na Wikislovníku, odtiaľto by som ale osobne len kvôli "slovníkovosti" heslá neodstraňoval. --Teslaton (diskusia) 16:24, 1. september 2015 (UTC)
Ďakujem za reakciu a odpoveď. Tak nebudem tam vkladať žiadosti o presun do Wikislovníka. Niektoré z tých "krátkych hesiel" kategorizujem do kategórie Terminológia, nakoľko ide o všeobecné pojmy, vôbec nie špecificky filozofické. A do tých špecificky filozofických stručných hesiel vkladám "filozofický výhonok", pričom ich kategorizujem pod "krídla nadradenej kategórie Filozofia". :-) Snáď robím dobre. Keby nie, tak zakričte. :-)) --Approve icon.svgSimeon1Approve icon.svg (Diskusia) 16:38, 1. september 2015 (UTC)
Ono je to na diskusiu, pretože existujúce požiadavky na minimálne heslo 1 – 2 vetové slovníkové definície zjavne nespĺňajú. Mne osobne ale vyhovuje viac, keď tu sú, hoci aj v takejto podobe, než keby sa mali len z tohoto dôvodu umelo odstraňovať. Iní redaktori ale môžu mať iný názor. --Teslaton (diskusia) 17:02, 1. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-37

17:29, 7. september 2015 (UTC)

VisualEditor

Preklápam článok z enwiki do slovenčiny, a udržiavam si pritom aj referencie... len potom keď sa nechcem medzi tými tagmi <ref>bla bla...</ref> hrabať a chcem na úpravu štylistiky a preklepov použiť VisualEditor po úpravách mi zase všetko zmrzne... včera to po dlhej dobe už fungovalo, teraz zas nejaký „guru“ urobil „update“ či čo... používam FF 40.0.3. Nevie niekto pomôcť s tým aby sa dal bez problémov používať ten VisualEditor?--bojars 18:28, 7. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-38

16:17, 14. september 2015 (UTC)

Šablóna Geobox a Infobox NKP

@Teslaton, Gepetito, Lalina, Sudo77(new), Vegetator:Do šablóny {{Geobox}} som zapracoval šablónu {{Infobox NKP}}. Dúfam, že všetky problémy sú už odchytané. Prosím o prípadné komentáre k dizajnu a vzhľadu. K videniu napríklad tu Chrám svätého Jakuba (Levoča). Do popisu šablóny Geobox som doplnil nové parametre, a predpripravil slovenskú budovu: Šablóna:Geobox#Budova na Slovensku. Parametre (číslo pamiatky, url) je potrebné vyhľadať na webe pamiatkového úradu. šablóna zabezpečuje automatizované citovanie a kategorizovanie. Otvorené otázky:

 1. Duplicitné zadávanie kraja a mesta - často je v pôvodnom Geoboxe zadaný vo forme [[Nejaký kraj|Nejaký]] a zatiaľ som nenašiel ako z toho dostať Nejaký kraj. (Regulárne výrazy nie sú môj obľúbenec).
 2. Otázka ohľadom zadávania údajov pri pamiatkach v UNESCO lokalitách. Kedy používať už existujúce parametre v šablóne geobox, kedy používať novo zavedené, zlúčiť ich. Ako sa postaviť napríklad k tomuto článku Gymnaziálny kostol - má tam byť zmienka o UNESCO a v akej forme. Ja si myslím, že áno, s formou neviem presne. Pre príklad som vyplnil všetky parametre v článku Spišský hrad. Nepáči sa mi ten farebný pásik pri vyplnení týchto parametrov. Tiež si myslím, že by sme potrebovali mať základné články s oficiálnym názvom lokality UNESCO, kde by bolo jasné čo tam patrí. Mám pocit, že zatiaľ je len článok Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.
 3. Kategorizovanie pamiatok. Zatiaľ to funguje podľa krajov + Bratislava a Košice. Ďalej je kategória Kategória:Národné kultúrne pamiatky na Slovensku pred rokom 2002 a Kategória:Lokality Svetového dedičstva na Slovensku. To slovenské svetové dedičstvo by sa asi malo rozdeliť podľa jednotlivých lokalít, neviem. A ako som tuším už niekde písal, po skončení Wiki loves monuments by moťžno bolo dobré prekategorizovať zoznamy kultúrnych pamiatok, nech sa to nepletie s článkami o jednotlivých pamiatkach. Spraviť to podobne ako je na nemeckej wiki. Mám na mysli Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji, v nemeckej majú kategóriu de:Kategorie:Liste (Kulturdenkmale im Žilinský kraj).--LacoR (diskusia) 17:39, 14. september 2015 (UTC)
Chrám svätého Jakuba (Levoča) vyzerá dobre. Súhlasím s rekategorizáciou na nemecký spôsob.--Jetam2 (diskusia) 17:39, 15. september 2015 (UTC)
@LacoR:Ešte nejaké drobnosti: • odsadenie ikon od linkov [28]; • v Geoboxe menšia aj UNESCO ikona [29]; • symetrický padding okolo nadpisu ak je potlačené zobrazenie kategórie [30]. Trochu mám problém s tým živelným rozširovaním Geoboxu (ďalšie bobtnanie už aj tak komplexnej šablóny, mix EN/SK parametrov), ale je pravda, že keď už je tam UNESCO, patrí NKP asi najskôr na to miesto. A teda rozhodne je to lepšie, než to pôvodné riešenie so samostatným boxom. --Teslaton (diskusia) 19:39, 15. september 2015 (UTC)
@Teslaton:Ďakujem za úpravy v Geoboxe. Ten mix EN/SK beriem na svoju hlavu. Som si vedomý, že Geobox je komplexná šablóna, ale mám pocit, že po dlhej dobe je toto prvé pridanie "nového odseku". Práve komplexnosť tej šablóny ma viedla k tomu, aby som to riešil cez externý šablónu, nemal som odvahu priamo robiť zmeny v Geoboxe. Vzhľadom k tomu, že už v šablóne Šablóna:Infobox Kostol som vyžil veľké množstvo parametrov, nepodarilo sa mi nájsť dostatok voľných parametrov, ktoré by boli aj nejako v kope. A okrem toho si myslím, že to jednoducho patrí priamo do základnej šablóny, keďže sa to týka nielen kostolov, ale aj budov a archeologických lokalít. Na druhej strane tým, ako je vybudovaný Geobox, je relatívne "jednoduché" doplniť nejaké údaje (jednoduchšie a bezpečnejšie ako pri šablóne založenej na Šablóna:Infobox). Ako "long time" projekt je potrebné niečo urobiť s Geoboxom - asi ho rozdeliť a niektoré funkcionality kompletne presunúť do samostatných šablón. Napríklad na anglickej wiki vyhodili vrchy a pohoria a neodporúčajú na sídla, provincie, okresy, kraje. U nás ako "najjednoduchšie" by som vytvorenie samostatného základného infoboxu pre mestá, obce, administratívne jednotky, kde sa väčšinou volá Geobox cez špecifickú šablónu a nie priamo. Ale ako hovrím, vidím to bledo, zatiaľ ešte ani len kostoly nie sú prehodené na samostatný infobox.--LacoR (diskusia) 08:09, 16. september 2015 (UTC)
@LacoR:Kým je to umenežovateľné, je to ok, zatiaľ je kopa prioritnejších vecí než nasilu deliť Geobox. Že slúži ako spoločný základ pre tie odvodené je skôr plus, aspoň to vynucuje jednotnú formu (vizuálnu aj názvy a poradie položiek), ak by sa to rozdelilo, divergovalo by to. Daj potom ešte vedieť ohľadom tej kategorizácie. --Teslaton (diskusia) 17:02, 16. september 2015 (UTC)
@Teslaton:Asi som sa zle vyjadril. Nechcem nič nasilu deliť. Moja ideálna predstava by bola, že Geobox by sa skoro vôbec nepoužívala ako priamo volaná, ale volala by sa cez odvodené šablóny.--LacoR (diskusia) 17:48, 16. september 2015 (UTC)
A čo sa týka kat., už som v minulosti nejakú systematizáciu kategorizácie tých zoznamov robil, viď [31]. Dá sa strojovo spraviť aj ďalšia, len to treba premyslieť, nájsť konsenzus (tých 2 ľudí, čo sa k tomu budú ochotní vyjadriť) a prípadne manuálne porobiť nejaké vzorové kategórie, aby sa to nerobilo zbrklo ako pôvodná kategorizácia. Čo by sa dalo:
 1. systematicky doplniť kategórie Kultúrne pamiatky v okrese XXX
 2. kategorizovať zoznamy pamiatok podľa okresov (momentálne sú len podľa obcí a krajov, úroveň okresov chýba)
  1. do kat. Kultúrne pamiatky v okrese XXX ich radiť buď priamo, s vhodným kľúčom, umiestňujúcim ich pred bežné stránky v kategórii (už ich nebude tak veľa ako na úrovni krajov, takže by to mohlo byť prijateľné), alebo nepriamo cez podkat. Zoznamy kultúrnych pamiatok v okrese XXX
 3. z kat. krajov priame zaradenie zoznamov vyradiť (budú dostupné nepriamo cez doplnenú úroveň okresov)
P.S.: Wizzard, daj pls. prípadne aj ty vedieť, čo si o tom myslíš, keďže si na tom zakladaní zoznamov odviedol asi najviac roboty. --Teslaton (diskusia) 20:12, 15. september 2015 (UTC)
Sorry, aby to nevyzeralo, že to tu ignorujem, ale zatiaľ som si to podrobne nepreštudoval, tak sa k tomu neviem vyjadriť... v princípe súhlasím s každým zlepšením :) --Wizzard (diskusia) 08:13, 16. september 2015 (UTC)
Myslím, že treba oddeliť zoznamy od článkov. Moja zásadná námietka voči terajšej kategorizácii je v názvoch. Zoznamy okresu XXX by mali byt v kategórii Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok v okrese XXX, tento by bol v Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok v YYYY kraji a následne Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok na Slovensku. Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok v okrese XXX by bola aj v Kategória:Kultúrne pamiatky v okrese XXX. V zásade mi ide o to, aby neboli v jednej kategórii aj zoznamy aj články o jednotlivých pamiatkach. Sám so sebou ešte nemám konsenzus, či máme mať aj Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji aj Kategória:Národné kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji.--LacoR (diskusia) 17:48, 16. september 2015 (UTC)
V tom poslednom bode tiež nemám jasno. Možno by sme na krajskej úrovni mohli mať aj národné, na okresnej len "len" kultúrne.--Jetam2 (diskusia) 17:54, 16. september 2015 (UTC)
Ja som v tomto prípade za jednu kategóriu; tých pamiatok nie je tak veľa a zbytočne sa to bude ešte viac deliť.Pe3kZA (diskusia) 18:40, 16. september 2015 (UTC)
@Pe3kZA, Jetam2: Tých pamiatok, čo nie sú NKP je relatívne málo a ich encyklopedičnosť je spochybniteľná. Takže by som navrhoval ako ďalší krok po vyčlenení zoznamov zrušiť kategórie "Kultúrne pamiatky ...", poprípade tieto kategórie premenovať na "Zoznamy kultúrnych pamiatok ..." a ušetríme si prácu s wikidata (interwiki). Ponechaly by sa iba kategórie "Národné kultúrne pamiatky ..." Zneje to tak vznešenejšie :-)--LacoR (diskusia) 22:09, 16. september 2015 (UTC)
@LacoR:
 1. Hej, oddelenie/neoddelenie som riešil vyššie v bode 2.1. Je pravda, že pamiatkové kat. okresov s veľkým počtom miest/obcí by pri priamom radení zoznamov stále obsahovali v úvode desiatky zoznamov, aj keď tie by sa nemuseli nutne "miešať" so samotnými pamiatkami (mali by kľúč, ktorý by ich radil na úvod, nad ne). Ale súhlasím, že oddeliť ich kategorizáciu úplne bude čistejšie.
 2. Jednotlivé NKP by som tiež kategorizoval buď do jednej zbernej kat, alebo do regionálnych NKP kat. po úroveň kraja (ako je to teraz). V každom prípade ale bez vplyvu na ich radenie do všeobecných regionálnych (teda hlavne budúcich okresných) kat. pamiatok – aby tam boli nájditeľné všetky, bez ohľadu na to, či NKP/ne-NKP.
 3. Je nutné to duálne delenie do Kategória:Národné kultúrne pamiatky na Slovensku pred rokom 2002? Z akého dôvodu je potrebné rozlišovať, či bola NKP vyhlásená pred/po r. 2002?
--Teslaton (diskusia) 18:54, 16. september 2015 (UTC)
@Teslaton: ad3 - V roku 2002 bol prijatý nový zákon o pamiatkovej ochrane. Dovtedy boli dve kategórie chránených pamiatok - Národná kultúrna pamiatka, čo bolo cca 80 pamiatok na celom Slovensku a za pamiatku vyhlasovala vláda. Druhou kategóriou bol ústredný zoznam pamiatkových objektov, ktorý dovtedy bol vedený okresnými úradmi, celkový počet vyše 10.000. Podľa súčasného zákona je Dóm svätej Alžbety a pamätník SNP na cintoríne v Belej-Duliciach rovnaká pamiatka. Tie NKP pred 2002 sú tie najvzácnejšie pamiatky, osobne som zato, aby boli kategorizované aj zvlášť. Tieto ale nepovažujem za nutné členiť podľa krajov. A ešte drobnosť, v zákone sa spomínajú niekde "kultúrne pamiatky" a niekde "národné kultúrne pamiatky", pričom sa ale myslí to isté.--LacoR (diskusia) 22:09, 16. september 2015 (UTC)

Kategorizácia kultúrnych pamiatok a ich zoznamov na Slovensku

OK, žiadne ďalšie idey ku kategorizácii, takže som zrealizoval predbežnú úpravu jedného kraja v zmysle hore uvedeného: [32]

Doterajší stav:

Stav po úprave:

Dajte vedieť prípadný feedback. Následne dokategorizujem aj zvyšné kraje. --Teslaton (diskusia) 12:51, 19. september 2015 (UTC)

@Teslaton:Ďakujem, asi budem reagovať postupne. Zatiaľ prvá otázka - článok Zoznam kultúrnych pamiatok v Žilinskom kraji má byť aj v kategórii K:Žilinský kraj, nestačí keď už je v K:Zoznamy kultúrnych pamiatok v Žilinskom kraji? Taká istá otázka je aj pri okresných kategóriách. Osobne by som tieto články z kategórie kraja, resp. okresu vyhodil a nechal len sprostredkovane cez kategóriu.
Súhlasím s Lacom. Podľa mňa zoznamové kategórie môžu ostať prístupné cez K:► Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji, nie priamo cez ústrednú kategóriu K:Žilinský kraj.--Jetam2 (diskusia) 15:41, 20. september 2015 (UTC)
@LacoR, Jetam2:Zoznamové kategórie za podregióny a obce sú dostupné cez zoznamový strom, to bola jedna z poínt upratania. Do pamiatkových regionálnych (K:KP v Žilinskom kraji, K:KP v okrese Bytča) dávam jeden sumárny zoznam na úvod, ktorý chcem nechať na očiach pri prekliku z konkrétnej pamiatky (alebo inakiaľ) do pamiatkovej kat. Čo sa týka samotných regionálnych (K:Žilinský kraj, K:Okres Bytča), ok, odtiaľ som ich odstránil. --Teslaton (diskusia) 15:56, 20. september 2015 (UTC)
Druhá pripomienka, asi by som kategóriu K:Zoznamy kultúrnych pamiatok v Žilinskom kraji neposúval dopredu v kategórii Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji a keď tak ako | ZZZatiaľ toľko, ešte možno niečo doplním.--LacoR (diskusia) 15:42, 19. september 2015 (UTC)
 1. Osobne by som ich zaraďoval aj tam, nie sú to už desiatky položiek, len jedna, týkajúca sa priamo daného regiónu (kraj/okres). Je k nej tak priamy prístup, bez preklikov cez podkategórie.
 2. Potom ale asi rozhádžem okresy normálne pod písmenká, teda bez kľúča, radiaceho ich pokope a vopred. Tzn., takto: Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji.
@LacoR: --Teslaton (diskusia) 21:24, 19. september 2015 (UTC)
Pre test som skúsil kategorizovať pamiatky podľa okresov. Postupne by v K:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji malo byť vidieť, že pribudlo v okresných kategóriách niekoľko pamiatok. Zatiaľ ale ešte počkaj s prerobením celého Slovenska :-)--LacoR (diskusia) 11:27, 20. september 2015 (UTC)
Podopĺňal som do tých okresných kat. ešte sumárne stránky Zoznam kultúrnych pamiatok v okrese Bytča (s radením pred ostatné články). Som si vedomý, že je tam redundancia, podľa mňa to tam ale patrí (týka sa to pamiatok a okresu, ergonomicky je vhodné aby to bolo dostupné a je to len jedna položka). --Teslaton (diskusia) 14:53, 20. september 2015 (UTC)

@LacoR: Ak cheš radiť celú skupinu podkategórií pred ostatné položky, ako tu, je vhodné použiť kľúč, ktorý ju udrží pokope ("| okres XY", nie "| XY"). Aký máš ale dôvod radiť okresné podkat. vopred a nie štandardne pod abecedným indexom? --Teslaton (diskusia) 16:49, 20. september 2015 (UTC)

@Teslaton:Prepáč, chcel som len skúsiť ako by to vyzeral ináč. Asi by sa mi to viac páčilo keby boli vpredu jednotlivé kategórie po okresoch a kategória so zoznamami by som nechal normálne pod Z.--LacoR (diskusia) 16:50, 20. september 2015 (UTC)
@LacoR:Radenie celej skupiny vopred je diskutabilné (+ ku kľúču v takom príapde viď vyššie) a malo by mať dobrý dôvod (mnoho miešajúcich sa položiek, spomedzi ktorých chceš skupinu vyčleniť). V tomto prípade sa bežných položiek (teda tých, čo nebudú okresmi) nedá čakať veľa, takže by som okresy nechal skôr prirodzene, bez predradenia. --Teslaton (diskusia) 16:54, 20. september 2015 (UTC)
V každom prípade, ak chceš vidieť, ako by to vyzeralo, je to tu: K:KP v Žilinskom kraji. Potom by ale aj NKP podkat. musela mať kľúč bez medzery. --Teslaton (diskusia) 17:07, 20. september 2015 (UTC)
@Teslaton:Takto sa mi to páči. Vedel by som si to predstaviť aj tak, že budú bez riadiaceho kľúču - boli by taktiež pokope.
Tie kategórie "Národné kultúrne pamiatky ..." by sa po rekategorizácii mali zlúčiť s kategóriou "Kultúrne pamiatky ..." Jedine by som nechal zachovanú kategóriu Kategória:Národné kultúrne pamiatky na Slovensku pred rokom 2002. Ak by sme totiž v kategóriach pod "kultúrnou pamiatkou" mysleli niečo všeobecnejšie ako to, čo je v zákone, tak by sme podľa správnosti mali premenovať všetky články, zoznamy a kategórie a doplniť do nich slovíčko "národné". Vzhľadom k tomu, že v zákone sa nehovorí výlučne o "národných" kultúrnych pamiatkach, ale častejšie iba o "kultúrnych pamiatkach" nemyslím, že je odôvodnené spustiť toľko premenovávaní. A pamiatky, ktoré nie sú pamiatkovo chránené zostanú v kategórii budov, kostolov, obcí a podobne.--LacoR (diskusia) 17:39, 20. september 2015 (UTC)
Premenovávanie nie je dobrá cesta. Ale i navrhované riešenie sa mi zdá trocha krkolomné. Nenájdeme lepší názov? Takto to vyzerá akoby by pamiatky boli v roku 2002 zrušené.--Jetam2 (diskusia) 12:31, 21. september 2015 (UTC)
@Jetam2:Tiež si nemyslím, že by sme to mali premenovávať. Ohľadom tých NKP pred rokom 2002, tak by sa tá kategória mohla premenovať na Kategória:Vybrané národné kulturné pamiatky. A asi by bolo vhodné dať do popisu krátky pokec a odkaz na www.pamiatky.sk/sk/page/viac-o-evidencii-nkp.--LacoR (diskusia) 15:03, 21. september 2015 (UTC)

Kategória:Kultúrne pamiatky na Slovensku
Tu by som navrhoval nasledovnú štruktúru:

 1. Kategória:Kultúrne pamiatky na Slovensku podľa kraja by som nepredsúval
 2. predsunul by som kategórie "Kultúrne pamiatky v xxxx kraji" (| kraj xxxxxský)
 3. ponechal by som predsunutú kategóriu pamiatky podľa okresov - tak ako je to teraz.
 4. články "Zoznam kultúrnych pamiatok v xxx kraji" by som nepredsúval.

--LacoR (diskusia) 17:57, 20. september 2015 (UTC)

Šablóna a modul Delink

@Sudo77(new), Teslaton:Chcem poprosiť o pomoc. Pokúsil som sa preniesť na sk-wiki šablónu en:Template:Delink. Táto šablóna by mala z reťazca v tvare [[odkaz|nadpis odkazu]] vrátiť len odkaz. Preniesol som šablónu Šablóna:Delink aj Modul:Delink. Vyzerá to tak, že to nefunguje, ako vidieť na mojom pieskovisku. Je niekde nejaká zrada, je treba niečo upraviť, môže byť problém v tom, že by bol Modul:Arguments v inom stave ako na en-wiki? Jediný rozdiel oproti anglickej wiki, je že som zatieľ nepreniesol en:Module:No globals a v module delink som jeho volanie zakomentoval. Vie niekto pomôcť? Ďakujem.--LacoR (diskusia) 19:12, 19. september 2015 (UTC)

Green check.svg hotovo, vo wrappers v getArgs() musíš uvádzať šablóny s lokalizovaným titulkom NS, inak to pri matchovaní nespozná, že je volané z wrapper šablóny a má brať parametre z rodičovského rámca namiesto vlastného. --Teslaton (diskusia) 20:53, 19. september 2015 (UTC) P.S.: nezabudni potom doplniť k šablóne aspoň zbežnú dokumentáciu a zakategorizovať ju
@Teslaton: Ďakujem veľmi pekne, dokumentáciu dopíšem. Ešte musím (asi) prevziať en:Module:No globals.--LacoR (diskusia) 22:11, 19. september 2015 (UTC)
Kľudne prenes aj No globals, význam to má, ide ale o technický "metamodul", uľahčujúci korektnú tvorbu modulov tým, že znemožňuje prístup ku globálnym premenným, takže vynucuje poctivé deklarovanie lokálnych. Na funkciu tamtoho delinkovacieho nemá vplyv. --Teslaton (diskusia) 04:44, 20. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-39

18:29, 21. september 2015 (UTC)

Parameter "popis" v infobox šablónach (hlavne Infobox Osobnosť)

@Teslaton, Lalina, Sudo77(new), TomášPolonec‎:Mám pocit, že už veľmi dlhú dobu je nejednoznačnosť v používaní parametra "Popis" v rôznych biografických šablónach, hlavne {{Infobox Osobnosť}}. Parameter "Popis" je (podľa mňa) primárne určený pre popis obrázka, keďže sa píše tesne pod obrázok. Keďže v mnohých článkoch obrázok nie je, tak sa zaužívalo do tohoto políčka napísať profesia/titul/... skrátka popis osoby - (typický príklad náhodne vybraný z posledných úprav. Následne, ak sa doplní obrázok, tak nie je možné dať k tomuto obrázku popis typu "fotka osobnosti z roku xxx", "Portrét osobnosti od autora yyyy" a pod. Preto som začal pracovať na novšej verzii Infoboxu Osobnosť, ktorý by bol založený na {{Infobox}}. Moju prácu je vidieť tu: Redaktor:LacoR/Infobox Osobnosť. V prípade, ak obrázok nie je, tak "popis" interpretujem ako "titul" a vsúvam ho do hlavičky infoboxu k menu osobnosti.
Pri testovaní vysvitlo, že takáto "chyba" bola zapracovaná aj do šablóny {{Infobox}} (touto úpravou). Nechcem túto šablónu meniť bez širšieho konsenzu, tak sa chcem spýtať aj na názor ostatných redaktorov.
Môj návrh riešenia šablóny {{Infobox}} :

 1. doplniť ďalší parameter napríklad "zahlavie1", ktoré by sa vypisovalo v tej istej bunke ako "zahlavie", akurát font-size by bol nastavený na 90 %.
 2. parameter "komentar" nahradiť lepším názvom "popisobrazku" a parameter komentar odchytiť cez pomocnú kategóriu

Možné problémy:
Vytvoril som kategóriu Kategória:Wikipédia:šablóna Infobox s parametrom komentar a bez parametra obrazok, podľa toho to vyzerá tak, že väčšina šablón založených na {{Infobox}} nejakým spôsobom pracuje korektne s popismi, sú tam len články so šablónou {{Infobox Architekt}} (tu je to tak, ako v Infobox Osobnosť), pár článkov z biológie, kde bol vymazaný obrázok na commons a následne odstránený odkaz na ne. Problém tvorí šablóna {{Infobox Vysoká škola}}, kde sa cez parameter "komentar" odovzdáva motto školy. Toto je ale len drobná vec, vyžadujúca posunutie všetkých parametrov, tak aby sa motto zobrazovalo na začiatku. {{Infobox Vysoká škola}} je už prerobené--LacoR (diskusia) 13:14, 28. september 2015 (UTC)

Prosím všetkých o názor tak na novšiu verziu Infoboxu Osobnosť ako aj k navrhovaným zmenám šablóny Šablóna:Infobox.--LacoR (diskusia) 12:23, 28. september 2015 (UTC)

Osobne musím súhlasiť, bežne sa dá stretnúť (hlavne v tých Infobox Osobnosť), že ten parameter nepopisuje obrázok (ani keď tam je), ale popisuje osobnosť, čo je možno vina nejednoznačného pomenovania parametra (aj v {{Infobox}} aj v {{Infobox Osobnosť}}). Preferujem hlavne prvý návrh zmeny šablóny {{Infobox}} A ohľadom tej zmeny Infoboxu Osobnosť: páči sa mi, ale musím vytknúť, že ten parameter Titul sa mi dosť zlieva s menom, žiada si to (možno menej nápadné, nejaké sivé) jemné podfarbenie mena alebo drobné odsadenie. A pri parametri Popis je mimo mojej logiky, že sa zobrazuje dvakrát :D --TOMÁŠP 17:52, 28. september 2015 (UTC)
@TomášPolonec:Ďakujem, zatiaľ sm upravil šablónu {{Infobox}}, pridal 3 parametre, upravil dokumentáciu. Na mojom pieskovisku som sa trochu pohral a momentálne to vyzerá skoro tak ako doteraz. Nechcem tam dodávať veľa farieb a tieňov, keďže doteraz tá šablóna bola veľmi neutrálna.--LacoR (diskusia) 11:05, 29. september 2015 (UTC)
Popis by som tiež použil na popis obrázku nie popis osoby. Čo všetko pôjde pod titul?--Jetam2 (diskusia) 12:08, 29. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-40

15:15, 28. september 2015 (UTC)


Gramatické

Stôl diskusií o gramatických otázkach v krčme sa používa na diskusie o gramatických a pravopisných veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole gramatické

Archív gramatických tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Ki-dok Kim

Juhokórejský režisér sa volá Ki-duk Kim, nie Ki-dok Kim. Dá sa to overiť na CSFD, prípadne na ASFK. Je vhodné presunúť stránku a zmeniť meno v článku ? --Brood (diskusia) 08:32, 26. november 2014 (UTC)

CSFD a ASFK nie je zdroj na písanie mena v slovenčine. Slovníky áno. strana 50--Vegetator (diskusia) 13:19, 26. november 2014 (UTC)
Akurát v tej príručke nie je zrejmé prečo namiesto u sa píše o podľa tej tabuľky všetky prípady u v kórejskom a anglickom prepise sa prepisuje aj do slovenčiny ako u a nie o.--LacoR (diskusia) 13:31, 26. november 2014 (UTC)
Ďakujem za objasnenie, Vegetator. Takže poďla McCunovho-Reischauerovho transkripčného systému, ktorý je platný aj u nás, je správny preklad Kim Ki-dŏk, čo je teda možné písať Kim Ki-dok, aj keď v anglickom/ruskom jazyku sa píše s u/у.--Brood (diskusia) 14:02, 27. november 2014 (UTC)

Predložka

Ahojte, ak máme na mysli ostrov Sicília, tak sa vraví "na Sicílii", ak máme na mysli autonómny región Sicília, tak sa používa predložka v (v Sicílii)? --Marián 2 (diskusia) 04:44, 25. február 2015 (UTC)

Ahoj, v tomto prípade neexistuje gramaticky správne a nesprávne riešenie. Odporúčam článok jazykovedca Jána Horeckého v časopise Kultúra slova, č.4/1998: Konkurencia predložiek v a na (tu).--JanoB (diskusia) 23:19, 16. marec 2015 (UTC)

Nadpisy v pluráli

Ahojte, je to asi na diskusiu, ale som presvedčený, že názvy niektorých článkov, z ktorými sa teraz často stretávam a upravujem, by mali byť uvádzané v pluráli, vychádzam pri tom z anglickej wiki: "Use the singular form Article titles are generally singular in form, e.g. Horse, not Horses. Exceptions include nouns that are always in a plural form in English (e.g. scissors or trousers) and the names of classes of objects (e.g. Arabic numerals or Bantu languages). For more guidance, see Naming conventions (plurals)." (prevzaté z https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Article_titles#Neutrality_in_article_titles )

Stretávam sa často s článkami s názvami ako NK bunka, Lymfocyt T, Lymfocyt B, Biela krvinka, nikdy však nejde úplne o jeden typ bunky, úplne zjavné je to pri bielych krvinkách, čo je súhrnný názov pre skoro všetky imunitné bunky, ale je to tak aj pri T-lymfocytoch, ktoré majú rôzne subtypy, rovnako NK bunky a vlastne skoro všetky podobné, ide podľa mňa o prípad "classes of objects". Do opozície staviam napríklad neurón, čo je nervová bunka, o ktorý sa dá popisovať v jednotnom čísle. Má niekto iný názor alebo radu? Pažo (diskusia) 20:13, 2. marec 2015 (UTC)

To že daný pojem zahŕňa nejak ďalej štruktúrovanú skupinu ale ešte neznamená, že by mal singulár strácať zmysel... Trebárs pojem dióda je rovnako dosť všeobecný, zahŕňa X typov a napriek tomu má všade heslo v singulári a nikomu to asi nepríde divné. Koniec koncov, tá spomenutá biela krvinka je na en rovnako v singulári: White blood cell. Úvodná definícia už potom môže podľa potreby pracovať s plurálom. --Teslaton (diskusia) 20:26, 2. marec 2015 (UTC)
Okok, chápem to vysvetlenie takto a aj mi príde logické, vďaka. Pažo (diskusia) 20:39, 2. marec 2015 (UTC)

Geografické názvy

Pokiaľ existuje v slovenčine normovaný názov niečoho v zahraničí (rieka, mesto, ako napr. Viedeň) použijeme tento názov v názve článku, alebo originálny názov? Konkrétne som si nie istý pri stránke Crişul alb (slovensky Bystrý Kriš). Ako ju mám pomenovať? --Alekme (diskusia) 13:53, 14. marec 2015 (UTC)

V prípade geografických názvov sa wikipédia drží platných právnych predpisov. Podľa § 18 zákona č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii je pre nás záväzné používať názvy štátov a geografických objektov (exonymá) v takej podobe, ako ich určuje Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Iba v prípade, že slovenský názov nie je určený, používame pôvodný názov. V zmysle uvedeného je teda správny slovenský názov Bystrý Kriš.--JanoB (diskusia) 22:19, 16. marec 2015 (UTC)
Ďakujem --Alekme (diskusia) 08:53, 17. marec 2015 (UTC)

Spojovník alebo pomlčka?

Zdravím. Do nasledovných patrí predpokladám spojovník, tzn. takto:

 • anglicko-portugalská aliancia
 • anglicko-portugalské spojenectvo
 • Francúzsko-Kastílske spojenectvo

Teda nie pomlčka s medzerami okolo (" – ") alebo nejaký voľný mix medzier a spojovníkov. Vďaka. --Teslaton (diskusia) 16:13, 17. máj 2015 (UTC)

Predpokladáš správne. Patrí tam spojovník, bez medzier. V tom poslednom príklade samozrejme bez veľkých písmen. --Maajo25 (diskusia) 22:28, 17. máj 2015 (UTC)


A ešte jedna dilama – pri športových výsledkoch, konkrétne napr. snookeristi (Allister Carter). Momentálne je tam:

"V roku 2009 získal svoje prvé víťazstvo v bodovanom turnaji na Welsh Open, keď vo finále porazil Joa Swaila 9-5. A to v úvodnej časti finálového zápasu prehrával už 1-5. No skvelým výkonom vo večernej časti otočil z 3-5 na 8-5 a získal svoju prvú trofej, z ktorej sa tešil podobne ako keď zahral svoju prvú 147."

Je v pohode strojová úprava na:

"V roku 2009 získal svoje prvé víťazstvo v bodovanom turnaji na Welsh Open, keď vo finále porazil Joa Swaila 9 – 5. A to v úvodnej časti finálového zápasu prehrával už 1 – 5. No skvelým výkonom vo večernej časti otočil z 3 – 5 na 8 – 5 a získal svoju prvú trofej, z ktorej sa tešil podobne ako keď zahral svoju prvú 147."

Alebo je to v takomto prípade z nejakých dôvodov nežiadúce. Vďaka. --Teslaton (diskusia) 17:40, 19. máj 2015 (UTC)

Pomĺčky pri (pomerných) výsledkoch určite žiaduce nie sú. Jedine dvojbodka s medzerou vpred aj vzad je správna, čiže 8 : 5. --Maajo25 (diskusia) 22:53, 19. máj 2015 (UTC)

Zatiaľ čo

Čo je spisovne, zatiaľčo, abo zatiaľ čo? Alebo obidve? Alebo závisí od kontextu? --Alekme (diskusia) 12:51, 17. august 2015 (UTC)

„Zatiaľ čo“ je spisovne ([60]). Vasiľ (diskusia) 12:53, 17. august 2015 (UTC)

Návrhy

Stôl s návrhmi v krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

Skončené, prebiehajúce a navrhované hlasovania nájdete na Wikipédia:Hlasovania.

Archív návrhov

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Ako písať letopočet: pred Kr. alebo pred n.l.?

Diskusia presunutá na stránku Diskusia k Wikipédii:Forma zápisu letopočtu na Wikipédii, [61].

Dvestotisíc

Wikizdar, kolegovia! Určite ste si tiež všimli, že sa míľovými krokmi blížia okrúhliny: 200 000 článkov. Myslím, že by sme to mali využiť na nejakú akciu na spropagovanie a zároveň oslávenie našej činnosti. Zaslúžime si. :-) Čo vy na to? --Jetam2 (diskusia) 17:46, 19. január 2015 (UTC)

Ja som všetkými desiatimi "za"! Spravíme oslavu, akurát sviečok na torte nesmie byť 200 000... --KuboF (diskusia) 22:55, 19. január 2015 (UTC)
Minulý týždeň oslavovala wiki tuším 10 rokov a venovaná jej bola aj večerná téma v Rádiu Slovensko. Škoda, že sa ten priestor nevyužil na prezentáciu našej mutácie. Práve tu vidím veľkú výzvu a priestor na propagáciu, nakoľko vidíme, v akom stave je naša wiki komunita :( Možno by pomohli nejaké projekty, napr. v podobe tematických týždňov alebo mesiacov, ktoré by pomohli rozšíriť a doplniť dôležité témy - napr. rozšírenie a doplnenie foto v článkoch o mestách, historických, kultúrnych, prírodných či turistických zaujímavostí/lokalít a pod. Tu by pomohla angažovanosť OZ.--Pe3kZA (diskusia) 18:19, 22. január 2015 (UTC)
Teraz ma ešte napadlo, že by možno stálo za pokus osloviť napr. Nadáciu Tatra banky (príp. iné), ktoré podporujú vzdelávanie a kultúru s projektom, podporujúcim rozvoj wiki zapojením škôl v rámci informatiky. Z grantu by sa zafinancovali motivačné odmeny, príp. honorár hodnotiteľov a wiki by bola spopularizovaná a najmä (snáď aj) rozšírená.--Pe3kZA (diskusia) 18:25, 22. január 2015 (UTC)
Takýto "organizovaný rozvoj wiki" je podľa mňa dosť ošemetná záležitosť. S ohľadom na doterajšie skúsenosti s prispievaním v rámci školských projektov by sme k takýmto aktivitám mali pristupovať VEĽMI obozretne a jedine po širšej diskusii. Negatívny impakt (zahlcovanie banalitami a nekvalitným obsahom, nápor na RC patrolerov, ktorí následne nemusia byť schopní efektívne kontrolovať a aspoň označovať všetok pribúdajúci obsah, atď.) môže ľahko prevýšiť pozitíva. Celkovo som dosť skeptický k editorom, ktorí sem prídu na základe akýchkoľvek umelo vytvorených motivácií – či už školských alebo finančných (teda že do toho nejdú preto, že to sami chcú robiť). Keď už, chcelo by to skôr vymyslieť nejaký fungujúci spôsob, ako selektívne prilákať skutočne schopných editorov. --Teslaton (diskusia) 18:50, 22. január 2015 (UTC)
Myslím, že motivácia by mohla byť na našej strane: vytiahnuť päty od kompov a trocha zapropagovať našu encyklopédiu. Kvalita, pravdaže, nebude zaručená. Ale to nie je ani teraz. Kvalita je v kvantite. Nemáš link na Rádio Slovensko?--Jetam2 (diskusia) 19:06, 22. január 2015 (UTC)
Nenašiel som to v archíve, bola to len téma a teda niekoľko príspevkov, no na FB stránke je o tom príspevok z 15. januára.--Pe3kZA (diskusia) 22:10, 22. január 2015 (UTC)
S tým prístupom práve absolútne nesúhlasím ("kvalita je v kvantite", uff...) a predpokladám že nebudem úplne osamotený. A nakoľko každá takáto aktivita má dopad (okrem kvality wiki) aj na ostatných redaktorov, dúfam že podobné veci aspoň nebudete organizovať svojvoľne – bez diskusie a jasnej podpory. --Teslaton (diskusia) 19:15, 22. január 2015 (UTC)
Možno som to zle vyjadril. Nešlo o kvantitu príspevkov, ale ľudí. Čím viac ľudí oslovíme tým viac šancí nájsť dobrých redaktorov.--Jetam2 (diskusia) 19:32, 22. január 2015 (UTC)
Kvantita ľudí - podľa mňa dokonalé scestie... Dobrí redaktori si k tomu cestu nájdu aj sami. Nie je tu podľa mňa potenciál ľudských zdrojov, umožňujúci absorbovať ešte výrazne vyššie než súčasné množstvo editov, vyžadujúcich korekcie. Už teraz tu zostávajú ležať množstvá veľmi zlého obsahu. --Teslaton (diskusia) 19:54, 22. január 2015 (UTC)
Nesúhlasím Teslaton, to ako keby si povedal, že teraz je to tu (takmer) o.k. a akýkoľvek ďalší prísun redaktorov je len na škodu. Veď s nováčikmi by prišli aj tí, ktorí by sa stali RC strážcami. No a niektorí začiatočníci sa vedia veľmi rýchlo etablovať aj na túto pozíciu. --BT 20:05, 22. január 2015 (UTC)
Hej, nájdu sa aj také výnimky, osobne som ale dosť skeptický. Skutočne ak verbovať, tak ako píšeš, vo VŠ prostredí a aj to premysleným spôsobom, na ktorom sa nájde dostatočná zhoda. Akékoľvek partizánčiny v tomto smere by boli trestuhodné, pretože dôsledky si nevyžerie organizátor, ale všetci. --Teslaton (diskusia) 20:17, 22. január 2015 (UTC)
Nuž treba sa pozrieť aj na to, ako tento projekt reálne vyzerá. Je nás tu aktívnych päť a pol (taká klubová záležitosť), aktívnych správcov tiež málo... No a keď sa aj niekto objaví, tak (nezriedka) pod spŕškou kritických slov od poniektorých to veľmi rýchlo zabalí. Obávam sa, že predpokladanie dobrých úmyslov sa akosi vytratilo. No a očakávanie, že schopní ľudia prídu aj sami mi príde dosť alibistický prístup.
Osobne som za lepšiu propagáciu Wikipédie a aj nábor nováčikov v spomínaných kruhoch. WM SK by mohla na tom zapracovať. --BT 20:42, 22. január 2015 (UTC)
P.S.: tým linkom na SRo ak myslíš kontakt na ľudí, poznám nejakých z rádia Devín. Ten má sice dosť marginálnu sledovanosť (aj keď zase relevantnejšími skupinami), možno by sa cez nich dalo dohodnúť aj niečo v SRo1 – keď tak hoď mail. Ak má byť ale cieľom verbovanie más, dopredu cúvam... :-)
S takouto témou (výročie skwiki a spol.) by ale myslím nemal byť problém ani oficiálnou cestou – politicky a záujmovo je to "neškodné" a zaplní im to vysielanie... --Teslaton (diskusia) 19:37, 22. január 2015 (UTC)
Myslel som pôvodne link na reláciu alebo tak. Ale kontakt na ľudí tiež nie je zlý. Výročie slovenskej Wiki a zároveň: pridajte sa k nám!
Nemali by sme Wikipédiu brať ako projekt tých čo tu už sú. Zo začiatku budú noví prispievatelia potrebovať podporu ale časom ju budú sami môcť poskytnúť novším nováčikom. Prílišné tipovanie kde nájsť najlepších prispievateľov zaváňa elitizmom a práve tomu by sme sa mali vyhnúť. Wikipédia je predsa pre všetkých. Pre študentov vysokých škôl aj pre vrátnikov čo sa nudia na vstupných bránach do vysokých škôl. Nábor nováčikov by sme mohli práve spojiť s tou dvestotisíckou. PS: dalo by sa argumentovať aj opačne: práve preto, že zo ZŠ nám chodí toľko vandalizmov by sme sa tam mali zastaviť a ukázať, že sa dá aj inak. Objaviť nás už objavili.--Jetam2 (diskusia) 21:38, 22. január 2015 (UTC)
Zaujímavý názor a vcelku s ním súhlasím. Myslím, že našou spoločnou úlohou je teraz prezentovať wiki ako zdroj hodnoverných info, k čomu je toto ideálny priestor. Ešte pred pár rokmi bola všade wiki prezentovaná ako nevhodný zdroj informácii, dnes ajhľa - citujú nás média, školy uznávajú práce so zdrojmi z wiki a sme nezriedka citovaní v sledovaných "plátkoch". Teda posun je, len o pokroku treba hovoriť a prezentovať ho, aby sa vylepšil aj imidž...--Pe3kZA (diskusia) 21:54, 22. január 2015 (UTC)
Ja by som určite neoslovoval študentov základných škôl, dovolím si tvrdiť, že od týchto školských IP zatiaľ nič pozitívne nevzišlo. Podobne sú na tom aj stredné školy a gymnáziá. Ak by mali byť oslovené nejaké školy, tak si myslím, že len vysoké školy. Čo to sledujem, tak najviac pozitívnych (školských) príspevkov pochádza v drvivej miere od študentov VŠ a na celkom slušnej úrovni. Čo si tiež všímam, je to, že títo študenti nemajú problém zaregistrovať sa a vytvárať články ako registrovaní, nezriedka pod svojim vlastným menom. --BT 19:11, 22. január 2015 (UTC)
Možno nemajú problém, ale majú povinnosť od zadávateľov práce. Preferovať VŠ študentov je lepšie než SŠ ZŠ. Ale nielen ich.--Jetam2 (diskusia) 19:32, 22. január 2015 (UTC)
Ak to má byť brané paušálne a oslovovať všetky školy (ZŠ, SŠ, VŠ), tak potom som proti takémuto spôsobu verbovania.
Mimochodom, keď už niekto vie vytvoriť dobrý článok v rámci zadania, tak by nemal byť problém vytvoriť ho aj bez neho, no a finančná motivácia je len pozitívum na povzbudenie pre prácu na wiki. --BT 19:46, 22. január 2015 (UTC)
Všetky školy, na to nemáme kapacitu. Miesto peňazí ako takých by som skôr dal vecné výhry.--Jetam2 (diskusia) 21:38, 22. január 2015 (UTC)
Asi si ma správne nepochopil Jetam, všetky školy som myslel typy škôl, (základné, stredné, vysoké...), nie všetky tie stovky školských inštitúcií. No a tá finančná motivácia bola len ako príklad, to môže byť čokoľvek, čo bude dotyčného motivovať k práci tu na wiki. --BT 22:36, 22. január 2015 (UTC)
Základné školy by som vynechala, predsa len koľko potenciálnych schopných redaktorov tam môže byť? --Lalina (diskusia) 23:41, 22. január 2015 (UTC)
Keby ste sa chceli orientovať aj na vekovú kategóriu ZŠ, tak odporúčam skôr než na školy sa zamerať na organizátorov rôznych olympiád (väčšinou centrá voľného času alebo podobné inštitúcie) alebo napr. na redakciu časopisu Mladý vedec (ten časopis väčšinou dostávajú pravidelný účastníci olympiád, aspoň cca 7 rokov dozadu tomu tak bolo; hoci aj tam sa našiel náš ľadovec:D). PS: Kde možno nájsť nejakú výstupnú správu zo spolupráce s VŠ (hoci nie priamo zo slovenskej Wiki)? Niečo na spôsob vyhodnotenej SWOT analýzy. --Lišiak (diskusia) 12:00, 23. január 2015 (UTC)
Veci na spôsob analýzy sú napr. na Outreach Wiki: Education. Momentálne neplánujeme špeciálne zameranie sa na ZŠ. Kolegovia v Srbsku to chceli skúsiť ale sami nevedeli ako na to...
Momentálne sa veci vo WMSK majú tak, že máme oveľa viac nápadov a projektov ako ľudí takže si projekty vyberáme (niektoré máme odložené už dlhší čas...). Keď niekto príde s iniciatívou, s nápadom, ktorý by chcel uskutočniť a bude potrebovať podporu, či už poradiť, zabezpečenie od organizácie alebo nejaké financie, nech sa nám ozve a môžme bližšie dohodnúť. --KuboF (diskusia) 21:03, 28. január 2015 (UTC)

200 000. článok

Je to oficiálne, slovenská Wikipédia o 23:01 UTC 5. februára 2015 získala svoj dvestotisíci článok. Kde sú ohňostroje? :D--Lišiak (diskusia) 21:08, 5. február 2015 (UTC)

U mňa je Slovenská verzia má momentálne 199 978 článkov.;)--Pe3kZA (diskusia) 21:13, 5. február 2015 (UTC)
Musíš rozkliknúť, hlavná stránka je o niečo oneskorená.--Lišiak (diskusia) 21:18, 5. február 2015 (UTC)
Česi mali pri 200 000 tlačovú správu. Inak, "pomôcka/NUMBEROFARTICLES" → 206 685 --–Bubamaradisk. 21:27, 5. február 2015 (UTC)
Vy nám klesáte! Ale na 520 aktívnych wp to nie je také zlé ;)--Pe3kZA (diskusia) 21:43, 5. február 2015 (UTC)

Jupí, takže mi to vyšlo! A je to naisto ten? Ako sa to dá zistiť? Inak, astročlánok som plánovala už ako stotisícty článok, lenže vtedy sa mi to nepodarilo. --Eryn Blaireová (diskusia) 21:29, 5. február 2015 (UTC)

Hej, je to on, blahoželám, je to pekný článok. --Wizzard (diskusia) 21:33, 5. február 2015 (UTC)
Dobrá práca. Sledujúc posledné úpravy som sa cítil ako pri Silvestri :-D Určite by bola vhodná tlačová správa, kto má kontakty na médiá, nech sa trošku sk Wiki dostane viac do povedomia.--Lišiak (diskusia) 21:42, 5. február 2015 (UTC)
Zoznam.sk a ta3.com upovedomené. Zvyšok nechávam na iných ;) Napr. Vat a i.--Pe3kZA (diskusia) 21:51, 5. február 2015 (UTC)
Chytilo sa aspoň toto ;)--Pe3kZA (diskusia) 14:41, 7. február 2015 (UTC)
"Iní" sa tiež chytili, tlačová správa z WMSK bola rozoslaná (nemusíte komentovať vzhľad blogu, viem, že je zlý, zmeníme ho) Uvidíme kto sa chytí na toto. --KuboF (diskusia) 01:41, 10. február 2015 (UTC)
Tak sa zdá, že niekto sa predsa chytil, už máme pár zmienok, medzi inými aj z Teraz.sk od TASR a jeden redaktor si pýtal dodatočné informácie, čiže článok asi nebude len prebraná tlačová správa. Otvárame šampanské! --KuboF (diskusia) 12:58, 10. február 2015 (UTC)
A chytil sa dokonca aj Denník N, ktorý so mnou dnes na obed spravil telefonický rozhovor. Výsledok sa môžte dočítať na stránke Denníku. V niektorých veciach sme sa síce nerozumeli úplne dokonale ale podľa mňa rozhovor dopadol dobre. Komentovať môžte aj na facebooku. --KuboF (diskusia) 18:17, 10. február 2015 (UTC)

Hi! I would like to congratulate from the Hungarian Wikipedia on reaching this nice milestone. Great work! Samat (diskusia) 18:51, 7. február 2015 (UTC)

Thank you.--Lalina (diskusia) 17:49, 1. marec 2015 (UTC)

Hi People ! Congratulations from french Wikipedia ! Best regards from Île-de-France and Chotylub !! Mike Coppolano (diskusia) 05:16, 8. február 2015 (UTC)

Thank you.--Lalina (diskusia) 17:49, 1. marec 2015 (UTC)

Gratulace ke 200 000! David z Tábora, toho času z Prahy, alias Fanoušek kopané (diskusia) 18:15, 8. február 2015 (UTC)

Sice s párdenním zpožděním, ale i přesto se připojuji ke gratulacím. Ale neusněte hned na vavřínech. Kvantita je jen jednou stránkou encyklopedie a sama o sobě nestačí, tou druhou je kvalita, a v té tu je pořád co dělat. A to jak po stránce obsahové, tak technické. Tak vydržte! Klidne môžte to odporúčanie od Čehúna ignorovať, no bolo myslené ako priatelská rada od o deväť mesiacov staršieho bračeka (či vlastne v prípade Wikipédie sestričky ;-)) Danny B. 02:58, 10. február 2015 (UTC)

Síce s oneskorením, ale obom ďakujeme.--Lalina (diskusia) 17:49, 1. marec 2015 (UTC) Danny B., berieme to od Teba ako priateľskú radu.

Congratulations from Italy! Go on this way! :-) --Phyrexian ɸ 16:08, 1. marec 2015 (UTC)

Thank you all, much appreciated! It is great motivation for all of us to push forward, improving both number and quality of the content. :) --Lišiak (diskusia) 17:06, 1. marec 2015 (UTC)

Zdravím wikikomunitu. Ako ste si viacerí (aj vyššie) všimli, Wikipédia onedlho oslávi 200 tisíc článkov. V súvislosti s týmto výročím som ešte koncom decembra oslovil Amonet, či by nemala záujem vytvoriť nejaké, s tým súvisiace logo Wikipédie, keďže v minulosti už nejaké logá vytvárala. Amonet vytvorila niekoľko návrhov, z ktorých by sme po dohode mohli na Wikipédiu niektoré vložiť. Chcem Vás preto požiadať o vyjadrenie, ktoré logo by bolo najvhodnejšie. Tu sú všetky vytvorené logá. Vďaka za názory. --BT 19:14, 29. január 2015 (UTC)

Som za v2 alebo v4. --Wizzard (diskusia) 19:17, 29. január 2015 (UTC)
Pozdáva sa mi varianta 17. --Maajo25 (diskusia) 20:57, 29. január 2015 (UTC)
v1 a v2 --Pe3kZA (diskusia) 21:40, 29. január 2015 (UTC)
Nakoniec asi v2, lebo je "čisté". --–Bubamaradisk. 22:21, 29. január 2015 (UTC)

Aké majú názory ostatní? --BT 20:49, 29. január 2015 (UTC)

Aj mne sa páči dvojka.--Luppus (diskusia) 22:40, 29. január 2015 (UTC)

Som za 17 (milovníčka modrej).--Lalina (diskusia) 23:48, 29. január 2015 (UTC)

Som za v2. - Viktor (diskusia) 01:03, 30. január 2015 (UTC)

U mňa víťazí v1 a v2.--Jetam2 (diskusia) 13:18, 30. január 2015 (UTC)

Verzia 2 je fajn.--Pelex (diskusia) 19:08, 30. január 2015 (UTC)

Verzia 2--Wookie (diskusia) 20:15, 30. január 2015 (UTC)

1, 2 a 4. Najviac sa pripájam k 2. --KuboF (diskusia) 20:50, 30. január 2015 (UTC)

Ako vidím, najväčší ohlas má logo č. 2. Pravdupovediac očakával som, keďže ide o slovenské výročie, že sa budú páčiť tie v národných farbách. Návrhy 1, 2, 4 sú prevzaté a upravené logá. Preto som myslel, že niečo originálne by bolo vhodnejšie. Mne osobne sa pozdáva č. 17. Ak by mal náhodou niekto svoj originálny návrh loga, sem s ním. --BT 22:32, 30. január 2015 (UTC)
Mňa pri pohľade na tu 17 napadlo dať do stredu bielej wikigule iba slovensky znak namiesto farieb vlajky. Neviem, nakoľko je to realizovateľné, no myslím, že to by mohlo byť výrazným národným odlíšením :-)--Pe3kZA (diskusia) 11:25, 31. január 2015 (UTC)
Mne tie návrhy v národných farbách pripomínajú ruskú vlajku, preto si nemyslím, že sú vhodné. --Wizzard (diskusia) 11:36, 31. január 2015 (UTC)

Ahojte, ja sa vyjadrovať nebudem, mne sa páčia všetky. :D Tá v2 je klasika, na mnohých Wiki použili práve toto logo. Ak by bolo potrebné spraviť ešte nejaké zmeny, môžem skúsiť, stačí napísať. ;)
Pe3k, spravila som ešte jedno logo so slovenským znakom, ako si písal. Takže pridávam do zoznamu ešte jedno (v19), ale nie som si istá, či je to to pravé orechové... --Amonet 11:55, 1. február 2015 (UTC)

Toto nie, skôr som mal na mysli vsadiť bledší znak miesto tých častí tak šikmo - namiesto písmen omega, w a radu + 1 kusa pod nimi :) Ale už sa tým netráp, toto je vhodné. Ďakujem za ochotu ;) --Pe3kZA (diskusia) 21:56, 3. február 2015 (UTC)
S národnými farbami som mal rovnaký problém ako Wizzard, tiež sa mi nepozdávalo vynechanie nápisu "Wikipédia, Slobodná encyklopédia". Oceňujem, že žiadne logo nebolo pohyblivé GIFko (ako to prednedávnom mali na niektorej južnoslovanskej wiki :)). Možno ak by sa do čísla vo v2 podarilo napasovať národné farby aj so symbolom tak by to bola jasná výhra ale terajší stav je veľmi dobrý! --KuboF (diskusia) 21:28, 3. február 2015 (UTC)
Pri 199 501 som zmenila logo na žiadosť iniciátora BT, do pôvodného stavu vrátime, keď bude viac o cca tisíc článkov. --–Bubamaradisk. 11:18, 2. február 2015 (UTC)

Mňa oslovilo V17, ale nešlo by to bez toho pergamenu? Počet článkov sa pred ním dosť stráca. Mojimi ďalšími favoritmi sú V11 a V19. --Eryn Blaireová (diskusia) 21:37, 3. február 2015 (UTC)

Mne to logo 19 moc nesedí. S tým znakom mi to príde až prehnane vlastenecké. To skôr, keby sa logo 17 upravilo, ako píše Eryn, (ak by sa to stihlo) tak by sa možno mohlo nahodiť, keď bude rovných 200 000 článkov, toľko môj názor. --BT 22:37, 3. február 2015 (UTC)

Myslím, že „sviatočné“ logo môžeme už stiahnuť. --BT 16:50, 11. február 2015 (UTC)

Ja by som ho ešte aj nechal nejaký týždeň, kým si ľudia prečítajú tlačové správy a tak.--Jetam2 (diskusia) 16:53, 11. február 2015 (UTC)
Tak teda do + 1000? --BT 17:04, 11. február 2015 (UTC)
A prečo nemôže zostať? Nevidím dôvod ho meniť :-)--Pe3kZA (diskusia) 17:36, 11. február 2015 (UTC)
Ja by som tiež logo ešte ponechala, kľudne aj mesiac, nech sa to dostane do povedomia :-). --Amonet 19:39, 11. február 2015 (UTC)
Písal som to preto, lebo bolo dohodnuté odstránenie na +500 článkov a teraz je už viac než 900.
V podstate nemám problém s predĺžením, no na trvalé zotrvanie (ako píše Pe3kZA) to určite nevidím. --BT 19:58, 11. február 2015 (UTC)
Tak trvalé nie, ale kľudne na 202 000.--Jetam2 (diskusia) 18:21, 12. február 2015 (UTC)

YouTubery

GEJMR --GEJMR (diskusia) 17:03, 22. apríl 2015 (UTC)

mohli by byt na Wikipédii aj články o YouTuberoch? nechtcu mi ich vitvorit!!! --GEJMR sa nepodpísal(a)

 • Nemohli; nevedia gramatiku, nikto ich nechce a ničím nie sú zaujímaví pre spoločnosť. Na sebaprezentáciu využi iný spôsob, wiki sa venuje celospoločensky zaujímavým oblastiam.;) Pe3kZA (diskusia) 17:15, 22. apríl 2015 (UTC)

Chem Disclaimer

Tak sme si odhlasovali vymazanie šablóny med disclaimer a myslím, že je na rade chem disclaimer. Súhlasíte všetci s vytvorením hlasovania, alebo to vymažeme hneď? :) --Wizzard (diskusia) 07:34, 23. apríl 2015 (UTC)

osobnosti s ulicami

Pridal som dve kategórie Kategória:Osobnosti s ulicami a Kategória:Osobnosti s ulicami podľa celého mena a zopár testovacích ľudí. Tieto majú dať základ na parsovanie a priraďovanie ulíc k osobnostiam. Príklad na [[62]]. Hlavný dôvod je, že strašne veľa osobností má jednu-dve ulice. btw, ako dám do textu odkaz na kategóriu? --Michal000 (diskusia) 08:56, 11. jún 2015 (UTC)

Takto: :Kategória:Osobnosti s ulicami → Kategória:Osobnosti s ulicami. --–Bubamaradisk. 09:03, 11. jún 2015 (UTC)
vďaka --Michal000 (diskusia) 09:10, 11. jún 2015 (UTC)
Prečo vlastne dve kategórie? Nestačila by jedna? A čo námestia? :-) Premýšlal som aj nad opačnou kategóriou. Niečo ako Kategória:Pomenovania po .... Hodilo by sa to na SNP, ale možno aj na osoby.--Jetam2 (diskusia) 17:50, 18. jún 2015 (UTC)
Lebo Ľudovít Štúr vs. Dionýz Štúr a Štúrova ulica (ktorá, ako všetci vieme, je po Ľudovítovi). Možno lepšie by bolo dať do šablóny človeka/veci/udalosti nejaký regexp na meno ulice (napr taký Pius X má ulicu "Pia X", bo to skloňovanie...). Celkovo je to prvý nástrel. --Michal000 (diskusia) 09:43, 22. jún 2015 (UTC)
Tiež som to pár rokov dozadu otváral: krčma (ale tradične nedotiahol). --Teslaton (diskusia) 20:53, 18. jún 2015 (UTC)

Web umenia

Ahojte. Je spustený Web umenia, zaujímavé dielo, ale čo je hlavné je public domain. Nevyužijeme to? Ak áno akým spôsobom? Nemyslím hneď hromadne nahrať na commons (so súhlasom to asi pôjde), ale minimálne v externých odkazoch to vidím. --Vegetator (diskusia) 09:34, 12. jún 2015 (UTC)

PD sa ale týka nanajvýš diel, ktoré sú tak explicitne otagované [63]. Čo sa týka ext.o., pre väčšinou SK výtvarníkov tam odkaz v nejakej podobe je. Pri strojových úpravách osobností to nahrádzam šablónou {{Webumenia}}, ak budeš niekde dopĺňať, dopĺňaj už šablónu. URL syntax zo starého webu sľúbili zachovať (písal som si ohľadom toho s človekom odtiaľ ešte pred preklopením) a v šablóne sa môže centrálne aktualizovať. --Teslaton (diskusia) 09:43, 12. jún 2015 (UTC)
Na druhej strane, tie čo deklarujú ako PD by sa zrejme skutočne dali naimportovať na Commons a využívať priamo v článkoch. --Teslaton (diskusia) 18:29, 12. jún 2015 (UTC)
Je ich 19630 :) --Vegetator (diskusia) 09:08, 14. jún 2015 (UTC)
Som za. Konečne niečo užitočné a vo veľkom. --Saskardin diskusia 15:16, 15. jún 2015 (UTC)
Rozprával som sa s ľuďmi zo SNG a skutočne majú záujem o hromadné nahranie slobodných diel na Commons. Počas jedného hackovacieho maratónu bol dokonca (čiastočne) vyvinutý nástroj na takúto prácu a SNG má záujem prácu dokončiť. Trochu som sa čudoval prečo nechcú použiť existujúci nástroj GLAMwiki Toolset, ale ten má trochu inú funkcionalitu... S ľuďmi zo SNG som stále v kontakte, kto by chcel na projekte pomôcť, nech sa mi ozve a sprostredkujem kontakt. Mimochodom, o ich záujme svedčí aj prednáška o spolupráci medzi galériami a wiki-hnutím, ktorú si odo mňa vyžiadali, viac info a záznam na oficiálnej stránke konferencie. --KuboF (diskusia) 22:37, 13. august 2015 (UTC)

Zobrazenie troch máp v "Infobox vrch"

Zdravím, zaujímalo by ma, či by bolo vhodné doplniť do "Infobox vrch" napr. pri vrchu Kremenec mapu Poloha v rámci Karpát, kde by už boli v Infoboxe zobrazené tri mapy Poloha v rámci Slovenska, Poloha v rámci Prešovského kraja a Poloha v rámci Karpát, tak ako napr. pri vrchu Gerlachovský štít, kde sú zobrazené tri mapy, alebo namiesto Poloha v rámci Prešovského kraja, radšej nech sa uvádza Poloha v rámci Karpát, alebo nech to ostane ako to je ? --CaptainClawHE (diskusia) 16:29, 25. jún 2015 (UTC)

Podľa mňa úplne stačia dve vložené infomapky. V článkoch je spravidla niekoľko spôsobov, ako zobraziť vrch na interaktívnej mape – v prípade Kremenca hneď 4: 1. GeoHack zo záhlavia alebo IB, 2. OSM gadget, 3. Freemap link z IB, 4. Hiking.sk link z ext.o.), nevidím dôvod dopĺňať to ešte ďalšími levelmi slepých mapiek, pridaná hodnota je mizivá, akurát by to naťahovalo IB tak, že by bol v mnohých prípadoch dlhší než obsah. --Teslaton (diskusia) 17:30, 25. jún 2015 (UTC)
Jasné chápem, ja len kvôli tomu ifomapka Poloha v rámci Karpát pri vrchu Kremenec, keďže jeho vrchol – najvyšší bod 1 221,0 m n. m. sa už nachádza mimo územia Slovenska, iné by bolo, ak by mapka bola skrytá, alebo zmenšená a zobrazila by sa až po rozkliknutí, alebo pri nasmerovaní kurzora myši na príslušné miesto, aby to nenaťahovalo IB. --CaptainClawHE (diskusia) 17:51, 25. jún 2015 (UTC)
Tieto spresňujúce info stačí opísať v texte. Ja som z dôvodu upresnenia napr. prístupu, podrobnejšie vykreslenej polohy a možnostiam na iné aktivity začal pridávať do ext.o. ten hiking. --Pe3kZA (diskusia) 18:55, 25. jún 2015 (UTC)
Jasné, vrch Kremenec mám rozrobený a spomeniem to v texte a to pridanie polohy na turistickej mape je super vec, aj keď http://www.cykloserver.cz/cykloatlas má oveľa aktuálnejšiu mapu, ako hiking, kde môžu hlásiť jednoducho cez prehliadač chyby ľudia priamo SHOCartu. :) --CaptainClawHE (diskusia) 19:35, 25. jún 2015 (UTC)
Freemap.sk má mapy najaktuálnejšie a samozrejme slobodné, rovnako ako wikipédia. --Michal000 (diskusia) 08:36, 29. jún 2015 (UTC)
@Michal000: Je to do veľkej miery zvyk. Sám som priaznivec OSM/FM, na vzorke ľudí z blízkeho okolia mám ale overené, že vnímajú SHOCartie mapy ako prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie než FM... Rendrovanie FM pôsobí "sivo" resp. menej kontrastne, sú tam menej výrazné vrstevnice, tiež niektoré typy ciest dosť zanikajú. Časť toho čistejšieho dojmu pripisujem aj tomu, že lúky, resp. celkovo nezalesnené plochy, ktoré sú na SHOCarte biele, sú na FM zelené (a tie zalesnené tmavšie zelené), na pozadí čoho menej vynikajú čiarové vrstvy a texty. Často tiež chýbajú vodné toky, hlavne úvody menej významných prítokov (výrazne pomáhajú rýchlemu utvoreniu si predstavy o tvare terénu), donedávna ešte chýbalo aj množstvo nespevnených ciest, to už je teraz lepšie. SHOCart je tiež bližší rendrovaniu tur. máp VKU, na ktoré sú ľudia dlhodobo zvyknutí. Z týchto praktických a preferenčných dôvodov by som SHOCart úplne nepotláčal. --Teslaton (diskusia) 09:11, 29. jún 2015 (UTC)
Navrhol by som, aby v infohoxoch boli miesto mapy kraja mapy okresu. Sú detajlnejšie.--Jetam2 (diskusia) 19:44, 25. jún 2015 (UTC)
Detailnejšie sú, ale:
 • je to ale na úkor kontextu – "tvar" hraníc jednotlivých okresov málokomu niečo hovorí, značka na takej slepej mapke môže mať v konečnom dôsledku menšiu výpovednú hodnotu, než na tej krajskej
 • nie som si istý, či sú nagenerované topografické slepé mapky okresov (a súradnice rohov k nim)
Ja by som ten súčasný systém nemenil, podľa mňa je na ten účel postačujúci a systematické prepracovanie by vyžadovalo nemálo práce s rozpačitým prínosom. --Teslaton (diskusia) 19:54, 25. jún 2015 (UTC)
Súhlasím s Teslatonom, zatiaľ by som nemenil nič. Tá poznámka o okresoch presne vystihuje, kde je problém. Pre bežného čitateľa stačí podľa mňa aj jedna mapka - a to poloha v rámci Slovenska.--Pelex (diskusia) 20:11, 25. jún 2015 (UTC)

Nahradenie infoboxu Pápež infoboxom Duchovný

Nazdar, rád by som sa vyzvedel Váš názor na nahradenie {{Infoboxu Pápež}} {{Infoboxom Duchovný}}. Osobne si myslím, že by infobox nemal opisovať len samotný pontifikát + zopár osobných údajov, ale mal by predstavovať hlavne osobu pápeža tak, ako je to aj v článkoch o ostatných biskupoch sveta. Dátum zvolenia za pápeža a napr. aj biskupského svätenia je rovnako dôležitý v živote daného pápeža. Myslím, že Infobox Duchovný informuje čitateľa komplexnejšie a názornejšie. Prosím, aby ste vyjadrili svoj názor. Ďakujem. --TOMÁŠP 15:03, 21. júl 2015 (UTC)

Plne súhlasím. Ak by predsa len bol problém s jej rozsiahlosťou, alebo by bola požiadavka, aby niektoré parametre boli nedostupné, tak by som navrhoval, aby Šablóna Pápež bola prerobená tak, aby volala Šablónu Duchovný. --LacoR (diskusia) 20:44, 23. júl 2015 (UTC)
Nazdar LacoR! Dík za reakciu. Ohľadom tých nedostupných parametrov máš pravdu, mňa napadajú hneď cirkev, rítus a štát pôsobenia, ale to by sme mali nechať asi na potom... Ináč, treba na toto nejaké hlasovanie, či sa to po kladnom vyjadrení dajme tomu 3 redaktorov môže začať nahradzovať? :D Nie som si istý... --TOMÁŠP 10:09, 24. júl 2015 (UTC)
Nuž ak v priebehu pár dní sa nikto neozve s tým, že zásadne nesúhlasí tak by som to považoval za odsúhlasené. A možno, že by bolo najpraktickejšie zmeniť šablónu Infobox Pápež, tak aby bola volaná Šablóna Duchovný. Má to tú výhodu, že návrat je relatívne jednoduchý a nastane zmena naraz vo všetkých článkoch. Následné nahradenie za Infobox Duchovný by som spravil cca týždeň po tejto zmene. --LacoR (diskusia) 17:35, 24. júl 2015 (UTC)

tu som spravil prechodnú šablónu Infobox Pápež. V Infoboxe Duchovný nie sú pokryté nasledovné paramtere, ktoré sú v infoboxe pápež: národnosť, potomstvo, miesto pochovanie. S položkou národnosť mám vo všeobecnosti trochu problém, lebo to môže byť hodne diskutabilná položka a nebol by som nadšený, ak by sa zapracovala do Infoboxu duchovný. --LacoR (diskusia) 09:40, 25. júl 2015 (UTC)

Skvelé, počkajme ešte dozajtra, či sa niekto nevyjadrí a môžeme to nasadiť (uvidíš, budú protestovať až keď to bude už nasadené ;)). S tými parametrami... Miesto pochovania je myslím pri väčšine pápežov jasné (a keď nie, býva to v texte), potomstvo je myslím len v dvoch či troch prípadoch a národnosť... až taká veľká škoda to nebude, v polovici prípadov by to boli Taliani, ostatné minority netreba riešiť :D. --TOMÁŠP 12:57, 25. júl 2015 (UTC)

Podpora

Stôl pre diskusiu o podpore v krčme sa používa na žiadosti, ktoré nie sú zodpovedané v Pomoc.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole podpory


Archív podpory

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Wikimania 2015 scholarships

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskusia) 20:33, 24. február 2015 (UTC)

Wikimania 2015 additional scholarships

Dear Wikimedians, Wikimedia Polska Association has made a decision to fund two more scholarships for this year’s Wikimania, to be hosted in Mexico City 15-19 July 2015, due to some candidates withdrawing from our programme. The procedure is identical to the one described here, so if you have not applied, but meet the criteria and would like to attend Wikimedia’s biggest international event, please submit your application until April 23, midnight. Kind regards, Tufor (diskusia) 10:51, 19. apríl 2015 (UTC)
How about those who already applied but were not awarded a scholarship? Will they be reconsidered? Thank you for your support!--Jetam2 (diskusia) 12:18, 19. apríl 2015 (UTC)

prosba o pomoc.

Na jar roku 2015 sme vlozili z dobrym umyslom clanok z nasej web stranky na wiki. Pre širši rozhlad i inych ludi. Ide o odborny clanok o tradicnych vinohradnickych regionoch a oblastiach Slovenska, vo forme pred likvidaciou komunistami. nepodarilo sa nam dostat cez redaktorov wiki. Bolo nam poradene aby sme to prve stiahli zo stranky rodinneho vinarstva. Aj ked sme to urobili, vraj sa nas clanok nachadza este niekde v "priestore". Par mesiacov sme si odpocinuli a skusime opät slusne poziadat o uverejnenie clanku. Tymto by sme radi poprosit, ak by sa nasiel niekto tak dobry a ochotny, ze by sme mu preposlali clanok na jeho stranku a on by skusil prerazit kruhovu obranu na wiki. Dakujeme pekne za pripadnu ochotu... Želame vala krasnych a uspesnych dni všetkym!! joseph --Joseph malatschek (diskusia) 23:15, 8. august 2015 (UTC)

Vďaka za otázku. Radi uverejníme články, ktoré majú zdroje a zároveň sú encyklopedicky relevantné. Nemali by robiť reklamu jednej spoločnosti a mali by mať vysporiadané autorkské práva. Veľa zdaru!--Jetam2 (diskusia) 08:36, 9. august 2015 (UTC)

Identifikace

Dobrý den, potřeboval bych pomoci s identifikací těchto fotek:

http://img24.cz/images/47238163202171572844.jpg [[> Vysoké Tatry - Téryho chata http://img24.cz/images/59380115072736189188.jpg [[> Starý Smokovec v podhůří Vys. Tater http://img24.cz/images/49262338867218235568.jpg [[> Tatranská Lomnice

--L.Safranek (diskusia) 23:50, 3. október 2015 (UTC)

Rôzne

Stôl s témou rôzne v krčme sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole rôzne

Archív tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Wrong connection on Wikidata

Hi, sorry for writing in english :) q:Kraj is connected to Wikidata item d:Q41094, which is a disambiguation item. Would please tell me which is the correct corresponding item among those listed on Kraj? Something regarding "region" or "country", I suppose. Thank you, bye. --Superchilum (diskusia) 10:14, 21. apríl 2015 (UTC)

no-one can help? --Superchilum (diskusia) 09:47, 24. apríl 2015 (UTC)

I am not sure if I understand. Kraj is a disambiguation, you are right. Which meaning are you searching for? In Slovakia, the most common meaning is Samosprávny kraj. --Wizzard (diskusia) 16:05, 4. máj 2015 (UTC)
@Wizzard The problem is that Kraj is a disambiguation, but on Wikiquote is not, it is referring to a geographical entity, but which one? Maybe Samosprávny kraj? --Superchilum (diskusia) 10:23, 8. máj 2015 (UTC)
Well, I think it is correct that it is a disambig. The wikiquote meaning is very general and it could be linked with some of the first meanings, not with some of the exact meanings. --Wizzard (diskusia) 13:33, 22. máj 2015 (UTC)

Článok Lesbička

Ahojte! Z článku som vyhodil výrazy, ktoré boli (označené) za vulgárne. V článku ozaj nie sú potrebné. Dúfam, že sa na tomto zhodneme.--Jetam2 (diskusia) 15:20, 21. apríl 2015 (UTC)

Som proti tomuto typu úzkostlivého "skorektňovania". Výrazy sú doložené zdrojmi, týkajú sa témy a sú súčasťou opisu reality. Btw., plánuješ v ťažení aj systematicky pokračovať: [64], alebo len takto ad-hoc, kde subjektívne usúdiš? --Teslaton (diskusia) 15:29, 21. apríl 2015 (UTC)

Súhlas s Jetam2, je to úplne zbytočný hejt. Takisto, ako pri Bratislave a jej obyvateľoch nepíšeme, že ide o "paštikárov" a pri iných mestách, že sú "CPčkári", tak mi nedáva zmysel uvádzať takéto urážky z hľadiska konzitencie. Encyklopédia má poskytovať relevantné informácie, nie slúžiť ako priestor pre ďalšiu stigmatizáciu menšín. Navyše, názov hesla je zlý. Keďže v prípade mužov nehovoríme o "gejíčkoch", ani o "lesbičkovských ženách", ale o lesbických ženách, požadujem zmenu hesla na Lesba. Momentálne ide o nezmyselnú zdrobnelinu. - pun_disease --Pun disease sa nepodpísal(a)

1. Článok nikde netvrdí, že "lesby sú teplé", je to len zhrnutie doložených slangových výrazov. Pokiaľ doložíš relevantným zdrojom "paštikára" alebp "CP-čkára", pokojne to do príslušných článkov (adekvátnym spôsobom) doplň. 2. tá "nezmyselná zdrobnelina" sa nachádza v kodifikačných príručkách – KSSJ/PSP: [65]. 3. encyklopédia má opisovať realitu, viď [66], nevnímam ju ako priestor pre tlačenie agend, pozitívnu diskrimináciu a výhradne politicky korektné výklady. --Teslaton (diskusia) 15:47, 21. apríl 2015 (UTC)

Synonymá boli vrátené. Dôvody:

 1. Sú z odborných jazykových zdrojov, ktoré sú k téme relevantné.
 2. Krátky slovník slovenského jazyka 2003 a Pravidlá slovenského pravopisu 2013 sú kodifikačné príručky.

Takýto edit je vandalizmus. Veľmi podobný (mazanie synoným) si už raz urobil dávnejšie. Vasiľ (diskusia) 05:12, 22. apríl 2015 (UTC)

Ahojte. Poznámka na začiatok: diskusiu som založil schválne v Krčme, aby si ju pozrelo a vyjadrilo sa k nej viac ľudí z našej komunity. Diskusiu tak vraciam znovu sem. Dôvodom odstránenia oných slov bolo, že na pochopení témy nič nepridávajú. Do Wikislovníka by sa mohli hodiť, ale tu sú nadbytočné. Síce platí, že čo je pridané by malo byť ozdrojované, nie všetko čo je ozdrojované musí byť pridané. K otázke Teslatona či chcem postupovať systematicky alebo nie: v článkoch kde je vysvetlenie významu vulgárneho, ale neosobného termínu tam by som ich ponechal. Z článkov kde sa opisujú ľudia alebo ľudské skupiny by som ich vyhadzoval. Politická korektnosť? Možno, ale hlavne ľudská korektnosť a dôstojnosť. Súhlasím s Pun disease: V článkoch kde je možnosť podobné slová použiť ich nepoužívame tak prečo v Lesba či Homosexualita? Netreba zabúdať, že Wikipédia by mala byť písaná (a čítaná) z neutrálneho uhla pohľadu. Tieto hanlivé názvy nie sú neutrálne. Encyklopédia má opisovať realitu, ale nemusí ju pre to opakovať. Či je lepšie písať "lesba" alebo "lesbička" je trochu komplikovanejšie. Zdá sa, že ani komunita nie je úplne zajedno. Chcel by som počuť názor aj ďalších redaktorov. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 14:50, 23. apríl 2015 (UTC)

"Emigranti" vs. "Emigranti a exulanti"

Nasledovné duplicitné delenie je trochu mätúce:

Jedna vetva:

Druhá vetva

Navrhujem druhú – emigrantskú vetvu zrušiť (je tam len niekoľko málo osobností) a ponechať len tú prvú (kam ľudia kategorizujú aj emigrantov, ktorí nie sú exulatami – teda nie explicitne prenasledovaných/vyhnaných, takže vzniká dosť nejednoznačné delenie). Takto je to napr. na cs. --Teslaton (diskusia) 15:57, 24. máj 2015 (UTC)

Židovský pôvod

Dobry den prajem,

Je to prosim zamer alebo to jednoducho sa vyzaduje, aby sa pri osobach zdoraznoval ich zidovsky povod?

Dobrý deň! Čo je na tom zlé, keď o osobe napíšeme, že má židovský pôvod? Nežijeme za čias Hitlera, aby sme to museli zatajovať. Vadí to snáď niekomu? S pozdravom, --TOMÁŠP 04:37, 26. máj 2015 (UTC)
Tiež si nemyslím, že je to nutné zdôrazňovať. Ak je to myslené ako náboženstvo, tiež nevypisujeme pri každom jeho svetonázor (čo je koniec koncov súkromná vec každého). Podstatné je štátne občianstvo. --Lalina (diskusia) 11:16, 26. máj 2015 (UTC)
Ide o etnikum, nie o náboženstvo. Nezdôrazňuje sa, len „konštatuje“. --–Bubamaradisk. 11:19, 26. máj 2015 (UTC)
U iných etník sa to "nekonštatuje". --Lalina (diskusia) 16:24, 26. máj 2015 (UTC)
--Teslaton (diskusia) 16:30, 26. máj 2015 (UTC)
atď... Alebo, Kategória:Etniká, národy a národnosti podľa štátu. --–Bubamaradisk. 16:40, 26. máj 2015 (UTC)
Ostatné spomínané sú národy. Že sa to píše u obyvateľov "Nového sveta" by som ešte pochopila, lebo tam je takmer každý odniekiaľ, ale inde to nemá žiadny praktický význam. A aký význam napr. u fyzika či chemika, že je židovského pôvodu? Ešte tak nanajvýš u politikov, či niektorých umelcov. --Lalina (diskusia) 19:16, 26. máj 2015 (UTC)
Preboha, Lalina a čo sú asi Židia? Podľa teba je to choroba či stigma? Snáď tu nebudeme diskutovať o tom, že sú tiež považovaní za národ. Niekto zase chce byť pápežskejší ako pápež. Richard Riszdorfer je slovenský občan, ale po predkoch má maďarský pôvod. Je to encyklopedický fakt, informácia, žiadna urážka, tendenčná poznámka, ani nič podobné. Ja na informácii o pôvode nič negatívne nevidím.--JanoB (diskusia) 20:44, 26. máj 2015 (UTC)
Myslím si, že kto je akého pôvodu (čo je inak dosť diskutabilné - po ktorého predka sa má napríklad ísť) nemá, možno okrem niektorých umelcov), žiadny podstatný význam. Ale nie je to niečo čo by mi nejako extra vadilo. Viac mi prekáža prznenie mien a nezmyselné a zbytočné rozlišovačky.--Lalina (diskusia) 21:05, 26. máj 2015 (UTC)

Referencie v nadpisoch

Myslím že by bola vhodná dohoda, neumiestňovať ref tagy do nadpisov sekcií. Niektorí redaktori to robia (láka to, keď je obsah sekcie napr. zoznam a ref "nie je kam dať") a výsledok je potom takýto: Mokraď (ekológia).

Je možné, že sa takéto generovanie obsahu objavilo s niektorou aktualizáciou MW, mám dojem že predtým sa prípadné referencie z položiek obsahu vypúšťali.

V každom prípade, nie je to dobrá prax, ani čo sa týka vzhľadu tých odkazov v nadpisoch (rôzna veľkosť, tučné písmo, atď). Problém to tiež spôsobuje pri editácii sekcie, kedy sa obsah ref vkladá do zhrnutia. --Teslaton (diskusia) 19:57, 5. jún 2015 (UTC)

Referencie v nadpisoch sekcií spôsobovali problémy i v minulosti, no nemalo to tak viditeľné následky. --Sudo77 (diskusia) 20:11, 5. jún 2015 (UTC)
Kde dáš potom odkaz, ak podľa ref. zdroja spracuješ celý odsek, resp. väčšiu časť podkapitoly?--Pe3kZA (diskusia) 08:28, 6. jún 2015 (UTC)
Kdekoľvek, len nie k nadpisu... :) Za úvodnú vetu odseku, za zoznam a pod. --Teslaton (diskusia) 08:46, 6. jún 2015 (UTC)
Nechápte ma teraz ako oponenta, no ak dám ref. za prvú vetu, môže sa to chápať ako referencia k danej vete. Skôr k poslednej, no nie vždy je potom jednoznačné, že sa vzťahuje na celý odsek, resp. časť.--Pe3kZA (diskusia) 09:33, 6. jún 2015 (UTC)
Súhlasím, ak ide o odsek malo by to ísť k poslednej. Ale ako to robiť keď ide o zoznamy? Premýšľam ako upraviť Akademie věd České republiky, zatiaľ som nenašiel lepšiu možnosť.--Jetam2 (diskusia) 10:11, 6. jún 2015 (UTC)
V tej mokradi som ich v týchto prípadoch presúval pod zoznam. --Teslaton (diskusia) 10:18, 6. jún 2015 (UTC)
Tiež som raz skúšala dať ref k nadpisu, ale keď som pri náhľade videla čo to robí, radšej som ich porozhadzovala. S tou Mokraďou treba niečo urobiť, vypadá to katastrofálne.--Lalina (diskusia) 08:50, 6. jún 2015 (UTC)
Mokraď som už upravil, tamto je link na konkrétnu verziu. --Teslaton (diskusia) 08:54, 6. jún 2015 (UTC)

Bohužiaľ, článkov s takto umiestnenými referenciami je tu vyše 500, viď Zoznam článkov s referenciou v nadpise. Asi by bolo dobré nahlásiť to generovanie obsahu ako bug (ak to ešte nikto neurobil). --Teslaton (diskusia) 10:13, 6. jún 2015 (UTC)

 • Pokiaľ to nie je možné spraviť inak, tak referencie v nadpisoch musia byť. To, že to automaticky generuje aj do Obsahu, to je technická slabosť wikipédie. A čo sa týka tučného písma, kurzívy, tak tá tiež. Je to tak vo vedeckých prácach zaužívané. --M 11:15, 6. jún 2015 (UTC)


Viackrát som sa pri písaní stretol s týmto problémom a pritom riešenie je také jednoduché: Pridať uvádzaciu vetu. Napr. v Jetamovom príklade s AV ČR takto:

== Ústavy Akademie věd ČR ==
Jednotlivé ústavy sú v rámci organizačnej štruktúry AV ČR usporiadané nasledovne:<ref>Referencia</ref>

Podobne je to vyriešené v kapitole s výpisom personálnej bibliografie vedca Andreja Červeňáka. Uvádzacie vety vyriešia všetko (príp. pridať referenciu na koniec, ak to bude prehľadné).--Lišiak (diskusia) 13:36, 6. jún 2015 (UTC)

Komplikácia so zdrojmi

Zdravím komunitu. V posledných rokoch narážam na problém. Stáva sa, že napíšem nejaký rozsiahly článok pre vlastné potreby. Použijem na to viacero zdrojov, ktoré mám poznačené, ale už neviem, ktorá presne informácia z ktorého presne zdroja pochádzala. Potom z toho článku malú časť – opakujem, len malú časť – použijem na vytvorenie či rozšírenie hesla vo Wikipédii. Príklad: tento článok vznikol importom malej časti tohto článku. A otázka znie: čo s uvedením zdrojov?

1. Možnosť: Vymenovať všetky zdroje použité pre písanie pôvodného článku.

Problém: Keďže ide iba o malú časť pôvodného článku, pri jej písaní určite neboli použité informácie zo všetkých zdrojov, čiže niektoré z tých zdrojov budú klamlivé.

2. Možnosť: Uviesť ako zdroj pôvodný dlhý článok, ktorý v sebe odkazuje na ďalšie zdroje.

Problém 1: Autor by nemal citovať sám seba.
Problém 2: Pôvodný článok nie je vždy publikovaný ani len na webe, pričom publikácia je podmienkou pre jeho použitie ako zdroja.

3. Možnosť: Neuvádzať žiadny zdroj. Tak to v súčasnosti robím.

Problém: Články bývajú onálepkované šablónou bez zdroja, čo im uberá na dôveryhodnosti – pritom viem, že som si tie informácie necucala z prsta.

Nejaké návrhy? --Eryn Blaireová (diskusia) 13:46, 19. jún 2015 (UTC)

Nazdar, podľa mňa sa najviac hodí prvá možnosť s tým, že sa pokúsiš vycucať aspoň tie zdroje, ktoré si v danej časti skutočne použila. Druhá možnosť sa dá použiť tiež v obmedzenej miere (ako som sa dočítal, si odborná pracovníčka planetária, čiže Ťa viac-menej môžeme pokladať za dôveryhodný „zdroj“ :D). Tretia možnosť sa mi už z podstaty nepozdáva. --TOMÁŠP 13:58, 19. jún 2015 (UTC)

Isteže, keby som chcela, viem spätne dohľadať, ktoré zdroje sa uplatnili v konkrétnom úryvku pôvodného článku. Ale obávam sa, že by to bolo také pracné, až by som si mohla povedať, že radšej žiadny článok nevložím a basta! :-) --Eryn Blaireová (diskusia) 08:46, 20. jún 2015 (UTC)

Správca FB stránky Slovenská Wikipédia

Zdravím. Ktorý redaktor spravuje Facebook stránku Slovenskej Wikipédie? --Human. (diskusia) 22:45, 20. júl 2015 (UTC)

Lots of wrong links between Wikipedia and Wikiquote

Hi, as you can see from d:Wikidata:WikiProject Disambiguation pages/Wikiquote disambiguation page conflict, there are a lot of pages on sk.wikiquote which are not connected to the proper correspondent page on sk.wikipedia, but to disambiguation items. For example, q:Karta was connected to Karta (disambiguation) instead of Hracia karta, and q:Mesiáš was connected to Mesiáš instead of Mesiáš (náboženstvo) (I corrected them on Wikidata). Could you please correct those links by moving them to the right item on Wikidata? Thanks :-) --Superchilum (diskusia) 10:49, 21. júl 2015 (UTC)

Help for translate

Hello and sorry for writing in English. Can anyone help me translate a small article (2 paragraphs) from English to your language? Please, fell free to answer in my talk page in your wiki. Xaris333 (diskusia) 19:45, 4. august 2015 (UTC)

Prebytok šablón

Ahojte. Ako tak zlepšujem Wikipédiu, zisťujem, že máme až štyri šablóny na tému euro: Euro platidlá


Eurozóna
BelgickoCyprus

EstónskoFínsko

FrancúzskoGrécko

HolandskoÍrsko

LitvaLotyšsko

LuxemburskoMalta

NemeckoPortugalsko

RakúskoSlovensko

SlovinskoŠpanielsko

Taliansko

Mikroštáty
AndorraMonako

San MarínoVatikán

Budúce štáty Eurozóny
BulharskoČesko

MaďarskoPoľsko

Rumunsko

Ostatní členovia
DánskoŠvédsko

Spojené kráľovstvo

Nominálne hodnoty
0,01 €0,02 €0,05 €
0,10 €0,20 €0,50 €
1 €2 €
Pamätné euromince
200420052006

200720082009

201020112012

201320142015

201620172018

201920202021


Euro pamätné
Navrhol by som Euro pamätné zlúčiť s Euromince a Europlatidlá vymazať úplne. Čo vy na to?--Jetam2 (diskusia) 10:11, 14. august 2015 (UTC)

@Jetam2:Nazdar, Jetam2. Máš pravdu, plne súhlasím. Zredukovalo by sa to na 2 šablóny. Sprav ako navrhuješ, určite nikto nebude proti... :D
Ešte by sa mohli zlúčiť aj Šablóny výhonkov do jednej šablóny Výhonok a to, že aký výhonok (z akej oblasti) by označoval parameter, čiže napríklad {{Matematický výhonok}} by bol {{Výhonok|matematika}} (píšem, keďže to ešte súvisí s nadpisom diskusie :D). Tým by sa tých vyše 200 šablón zlúčilo do jednej. --TOMÁŠP 14:55, 14. august 2015 (UTC)
Ešte nejaké názory?--Jetam2 (diskusia) 14:41, 19. august 2015 (UTC)
Yes check.svg Hotovo!--Jetam2 (diskusia) 08:07, 21. august 2015 (UTC)

Významnosť VŠ pedagógov

Ad posledné prírastky od redaktora Informacne centrum: aký je aktuálny konsenzus ohľadom významnosti pedagógov? Dvaja z tamtých sú podľa [67] vymenovaní profesori (Daniela Ostatníková, Peter Moczo), ostatní sú Doc/PhD, momentálne s funkciou (prorektor). Nechávame aj tých? --Teslaton (diskusia) 17:47, 2. september 2015 (UTC)

Ja by som nechal. Prorektor je už celkom vysoko. Skôr mi vadí, že cez OTRS potom nevidno v článku zdroje, ktoré by významnosť (okrem funkcie prorektora) potvrdzovali.--Jetam2 (diskusia) 18:14, 2. september 2015 (UTC)

Self promo

Ahojte, síce v pieskovisku, ale toto máme tu self promo: Redaktor:Ondrej_Kubik/pieskovisko. Zmazať?--Jetam2 (diskusia) 19:05, 2. september 2015 (UTC)

Je to na pieskovisku, takže určite nemazať. Ak to dá ako článok, tak zmazať. --Lalina (diskusia) 19:55, 2. september 2015 (UTC)
Opäť je tu vyslovene spam, redaktor nemá žiadne iné úpravy ako vlastnú redaktorskú stránku s komerčným obsahom. Myslím, že mazanie je na mieste.--Jetam2 (diskusia) 19:41, 17. september 2015 (UTC)
Redaktorská stránka je verejná, na rozdiel od pieskoviska, takže súhlasím. --Lalina (diskusia) 20:54, 17. september 2015 (UTC)

Wikikonferencia na Ukrajine

Ahoj, kolegovia! Od ukrajinských kolegov sme dostali pozvanie na konferenciu na Ukrajine konajúcu sa budúci víkend v Ľvove. Pripájam link [68].--Jetam2 (diskusia) 19:34, 11. september 2015 (UTC)

Nástroj na zlepšenie koordinovania vzdelávacích programov

Zdravím! Na CEE stretku sme preberali okrem iného aj nástroj na manažovanie vzdelávacieho programu. Myslím, že by sme ho mohli implementovať a v blízskej budúcnosti začať používať. Máte nejaké pripomienky?--Jetam2 (diskusia) 17:29, 15. september 2015 (UTC)

Ešte možno pre zorientovanie sa: • projektová stránka a • zoznam kurzov na cswiki, kde sa rozšírenie využíva. Osobne nemám nič proti zavedeniu, pokiaľ nebude interferovať s rozhraním bežných redaktorov (UI smog v podobe nových linkov v záhlaví/slotoch/inde, ako pridalo napr. rozšírenie Content translation, ktoré navyše nemá v súčasnej podobe moc zmysel).
A inak aj na skwiki vznikli v rámci použitia rozšírenia na cs (kurzy Dějiny architektury II 2013-14 a 2014-15) nejaké vcelku použiteľné články, námatkovo: Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej (Kremnica), Kostol svätého Jakuba (Banská Bystrica), Premonštrátsky kláštor (Leles), Kostol svätého Petra z Alkantary. Pokiaľ by v rámci prípadných budúcich školských projektov vznikali aspoň takto kvalitné články, bolo by ich treba len uvítať... --Teslaton (diskusia) 17:56, 15. september 2015 (UTC)
Ceský program je dobrou inšpiráciou. Neviem síce čo je UI smog, ale chceli by sme to urobiť v "inkubátorovom" priestore.--Jetam2 (diskusia) 20:56, 16. september 2015 (UTC)
Veľkého smogu v užívateľskom rozhraní sa (v súčasnom stave) báť nemusíme - stačí si trochu prechodiť českú alebo anglickú Wikipédiu, kde je rozšírenie aktívne, a pozrieť sa čo všetko tam ruší (dokopy nič).
Ten "inkubátorový režim" v praxi znamená, že kurzy budú vedené vo vlastnom mennom priestore pomocou špeciálnych stránok. Len by som na koniec dodal, že rozšírenie samotné je len pomôckou ako spolupracovať s učiteľmi a študentami, ale za kvalitu článkov budú aj naďalej zodpovedať ľudia. --KuboF (diskusia) 19:02, 18. september 2015 (UTC)
Presne tak, výsledok bude vždy primárne o ľuďoch, rozšírenie len zavádza e-learningové prvky do inštalácie MW a sprehľadňuje veci. Výhoda je, že niektoré z tých CS kurzov možno dávať ako vzor pre prípadných záujemcov o participáciu, ako to má vyzerať, keď VŠ študenti pod dohľadom VŠ pedagóga (čo by normálne malo samo o sebe implikovať určitú gramotnosť – oborovú, počítačovú, citačnú, logickú, vyjadrovaciu, …) tvoria články v rámci šk. zadania. Osobne som až pri tamtých výstupoch prvý krát uznal, že to môže fungovať, tunajšie pokusy boli zatiaľ skôr odstrašujúce. --Teslaton (diskusia) 19:15, 18. september 2015 (UTC)

Projekt posúvam na koordináciou s Foundation.--Jetam2 (diskusia) 14:10, 23. september 2015 (UTC)