Wikipédia:Krčma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vrátiť sa Pomoc:Obsah
Návod

Vitajte v krčme. Táto stránka sa používa na diskusie o technických otázkach, politike, novinkách a pripravovaných zmenách na Wikipédii. Je rozdelená do šiestich stolov. Vyberte si na diskusiu o probléme, ktorý Vás trápi, správny stôl z tabuľky. Podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov počas úpravy).

Ak nechcete diskutovať na tému týkajúcu sa Wikipédie, možno chcete:

Vymažte vyrovnávaciu pamäť servera pre túto stránku (aby sa na stránke zobrazili aktuálne zmeny)

On-line diskusia o Wikipédii je na IRC kanáli #wikipedia-sk na serveri irc.freenode.net.

Obsah

Archivácia

Diskusie staršie ako 30 dní (dátum poslednej poznámky) sú presúvané na podstránky každej sekcie (nazývané (meno sekcie)/Archív).

Novinky

Stôl pre diskusiu o novinkách v krčme sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvor novú tému v diskusii pri stole noviniek

Archív noviniek

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Žiadosť o premenovanie redaktora

Upozorňujem na zmeny v premenovávaní redaktora. Miestny byrokrat už v súčasnosti nemá oprávnenie premenovať redaktora. Viac tu → Wikipédia:Žiadosť o premenovanie redaktora. --–Bubamaradisk. 20:48, 29. september 2014 (UTC)

Koniec Wiki miluje pamiatky

Včerajšou polnocou oficiálne skončil ďalší ročník fotosúťaže Wiki miluje pamiatky organizovaný Wikimediou SK. Ďakujeme všetkým súťažiacim za pekných 1700 fotiek a za pomoc pri slobodnej dokumentácii kultúrneho dedičstva! Fotky si môžte pozrieť v kategórii na Commons.

Súťažechtiví ale nemusia zalamovať rukami - ešte niečo málo vyše mesiaca bude prebiehať súťaž v písaní článkov na finančné témy Deň finančenje gramotnosti na Wikipédii na ktorú vás pozývam!

Za organizačný tím, KuboF (diskusia) 19:53, 1. október 2014 (UTC)

Nazdar, jedna vec k tým uploadom zo súťaže - dávate súťažiacim nejaké inštrukcie ohľadom geotagovania lokalít (teda info, že je vhodné to robiť a prípadne príklad, ako to má vyzerať)? Ako totiž zbežne pozerám, takmer žiadna z nich lokalitu cez {{Location}} otagovanú nemá. Mrzí ma to tým viac, že som svojho času špeciálne na tento účel riešil tool, vrátane slovenskej lokalizácie... Súťažiacimi zistené a vyplnené súradnice by sa následne dali použiť aj priamo v zoznamoch, v momente keď sa tam dopĺňa súťažná fotka. --Teslaton (diskusia) 17:08, 2. október 2014 (UTC)
Vďaka za dobrú radu! Doteraz sme to neriešili (ukázalo sa, že aj vyplnenie dátumu vie byť niekedy oriešok...) ale v budúcnosti sa na to určite pozrieme bližšie pri podobnej, prípadne tejto istej fotosúťaži!
A inak, vďaka aj za Geolokátor, osobne ho používam pri nahrávaní na Commons dosť často. --KuboF (diskusia) 20:39, 5. október 2014 (UTC)

Víťazné snímky sme zverejnili (už pred 2 týždňami) na oficiálnej stránke aj s komentárom. Gratulujeme víťazom a ďakujeme všetkým účastníkom!

Upozorňujem, že v roku 2015 neplánujeme Wiki miluje pamiatky organizovať, jednak z istého nasýtenia publika a druhak kvôli iným projektom. --KuboF (diskusia) 15:05, 16. december 2014 (UTC)

Buďme komunitní

Aj naša Wikipédia už má svoju FB stránku. Do šablóny Pomôž som o tom vložila oznam. Pridajte sa, dajte vedieť iným, možno aj takto získame nových prispievateľov. --–Bubamaradisk. 21:12, 10. október 2014 (UTC)

Monuments of Spain Challenge

Monuments of Spain Challenge - připojte se! --Karel Rř (diskusia) 10:56, 11. október 2014 (UTC)

Monument to Wikipedia in Slubice

Hi there and sorry for not speaking your language, but we need your help. On October 22, 2014, at 6:00 p.m., at the Plac Frankfurcki (Frankfurt Square) in Słubice the Wikipedia Monument will be unveiled. It was neither created nor supported by the wiki community, but it's a nice gesture nevertheless. We would like to express our thanks to the originators of the Monument, i.e. the employees of Collegium Polonicum in Słubice and the Mayor of the town, by preparing a commemorative book.

The book will include short thank you notes from Wikipedians all around the world. We are gathering the notes at Polish wiki. If you wish to add your own thank you note (preferably in your own language) to the book - PLEASE DO SO HERE. Deadline is October 18 (Saturday), 23:59 CET. Halibutt (diskusia) 21:04, 16. október 2014 (UTC)

Meta RfCs on two new global groups

Hello all,

There are currently requests for comment open on meta to create two new global groups. The first is a group for members of the OTRS permissions queue, which would grant them autopatrolled rights on all wikis except those who opt-out. That proposal can be found at m:Requests for comment/Creation of a global OTRS-permissions user group. The second is a group for Wikimedia Commons admins and OTRS agents to view deleted file pages through the 'viewdeletedfile' right on all wikis except those who opt-out. The second proposal can be found at m:Requests for comment/Global file deletion review.

We would like to hear what you think on both proposals. Both are in English; if you wanted to translate them into your native language that would also be appreciated.

It is possible for individual projects to opt-out, so that users in those groups do not have any additional rights on those projects. To do this please start a local discussion, and if there is consensus you can request to opt-out of either or both at m:Stewards' noticeboard.

Thanks and regards, Ajraddatz (talk) 18:04, 26. október 2014 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Now Available (November 2014)

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today :)

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for:

 • DeGruyter: 1000 new accounts for English and German-language research. Sign up on one of two language Wikipedias:
 • Fold3: 100 new accounts for American history and military archives
 • Scotland's People: 100 new accounts for Scottish genealogy database
 • British Newspaper Archive: expanded by 100+ accounts for British newspapers
 • Highbeam: 100+ remaining accounts for newspaper and magazine archives
 • Questia: 100+ remaining accounts for journal and social science articles
 • JSTOR: 100+ remaining accounts for journal archives

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team.23:19, 5. november 2014 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Global AbuseFilter

Hello,

AbuseFilter is a MediaWiki extension used to detect likely abusive behavior patterns, like pattern vandalism and spam. In 2013, Global AbuseFilters were enabled on a limited set of wikis including Meta-Wiki, MediaWiki.org, Wikispecies and (in early 2014) all the "small wikis". Recently, global abuse filters were enabled on "medium sized wikis" as well. These filters are currently managed by stewards on Meta-Wiki and have shown to be very effective in preventing mass spam attacks across Wikimedia projects. However, there is currently no policy on how the global AbuseFilters will be managed although there are proposals. There is an ongoing request for comment on policy governing the use of the global AbuseFilters. In the meantime, specific wikis can opt out of using the global AbuseFilter. These wikis can simply add a request to this list on Meta-Wiki. More details can be found on this page at Meta-Wiki. If you have any questions, feel free to ask on m:Talk:Global AbuseFilter.

Thanks,

PiRSquared17, Glaisher

— 17:34, 14. november 2014 (UTC)

Víťazi Dňa finančnej gramotnosti

Práve boli zverejnení víťazi súťaže Deň finančnej gramotnosti s Wikipédiou. Ako hlavný organizátor za Wikimediu SK gratulujem víťazom a ďakujem všetkým účastníkom za pomoc pri tvorbe najväčšej slobodnej slovenskej encyklopédie a podpore finančnej gramotnosti. Okrem iného mala táto práca aj jasne viditeľný konkrétny výsledok v podobe použitia Wikipédie na doplnenie (aj úplné vysvetlenie) pojmov v Slovníku finančnej gramotnosti. --KuboF (diskusia) 15:21, 16. december 2014 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Now Available (December 2014)

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today :)

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team.00:22, 18. december 2014 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Happy Public Domain Day!

Logo Public Domain Day

Feel free to translate this message in your language!

On January 1 we celebrate Public Domain Day as many works of authors who died 70+ years ago now enter the public domain and can be used freely.

Let us be aware: copyright is temporary. It only lasts during the authors lifetime and 70 years afterwards (in most countries). During those years it is limiting Wikipedia and her sister projects in showing works of art, literature, public art and buildings in countries without freedom of panorama, and more in the articles. But now a new batch is freed from copyrights!

An overview of images and texts that are restored or added to the Wikimedia Commons, are collected on: this page.

Many of these files still need a place in articles. You can help!

You can also help by uploading new files of subjects that are freed of copyrights.
You can also help by tagging all requests for deletion pages with the category when the file can be restored, which will be/was deleted.

As I follow the log of restored files this week, more images and texts will follow. If still files or texts are missing in the list, let me know or add them yourselves.

A very happy Public Domain Day! Romaine (diskusia) 18:38, 1. január 2015 (UTC)


 • Some of the freed files:

Project: Wiktionary meets Matica srpska

Hey, we are starting project related to Wiktionary. The announcement is on sk.wikt Krčma. --millosh (diskusia (sr:)) 16:26, 6. január 2015 (UTC)

Súťaž v písaní článkov zo stredo- a východo-európskeho regiónu

Informujem, že je pripravovaná medzinárodná, viacjazyčná, viacwikiová súťaž v písaní článkov s tematickým zameraním na región strednej a východnej Európy. Viaceré otázky sa ešte riešia, nie je presne ustavená štruktúra ale projekt sa pripravuje. Informáciu sú dostupné na Mete: meta:Wikimedia CEE Spring 2015.

V rámci projektu by sme radi spravili zoznam približne 100 článkov o Slovensku a slovenskej kultúre, ktoré by mali byť v každej dobrej Wikipédii. Účastníkom to pomôže spoznať najhodnotnejšie klenoty iných krajín a kultúr, ktoré sa takto budú prezentovať do zahraničia. O takomto slovenskom zozname neviem, máme niečo pripravené? Ak nie, poprosil by som vás o pomoc s jeho tvorbou, nakoniec bude dostupný na meta:Wikimedia CEE Spring 2015/Structure/Slovakia. Vopred vďaka! --KuboF (diskusia) 14:36, 3. február 2015 (UTC)

Si ma zrovna predbehol. :) Máš naplánované nejaké miesto kde by sme ho mohli začať vytvárať? V zozname by mali byť články ktoré buď ešte neexistujú alebo nie sú v dostatočnej kvalite na slovenskej Wikipédii alebo aj také ktoré sú dobré tu a mali by byť preložené do iných Wikipédií?--Jetam2 (diskusia) 14:51, 3. február 2015 (UTC)
Zoznam sa môže vytvárať priamo na stránke, ktorú som odkázal vyššie ;) Mali by tam byť zastúpené témy všeobecne (a pokiaľ možno dlhodobo) významné pre Slovensko a slovenskú kultúru, bez ohľadu na (momentálnu) kvalitu spracovania. Čiže napríklad Fujara tam bude určite keďže je na zozname UNESCO, aj napriek skromnému spracovaniu. --KuboF (diskusia) 21:18, 3. február 2015 (UTC)
Niekoľko položiek som tam pridal.--Jetam2 (diskusia) 13:00, 6. február 2015 (UTC)
Navrhujem: Karpaty, Tatry, Zoznam národných parkov na Slovensku, Folklór (kultúra) - vyčleniť Folklór na Slovensku, Skanzen/Ľudová architektúra na Slovensku, Mincovňa Kremnica, Včasnoslovanské obdobie, Avarský kaganát, Nitriansky hrad, Oravský hrad, Kostol svätej Margity Antiochijskej (Kopčany), Nitrianske kniežatstvo, Jaskyňa - rozšíriť propagáciu Sk jaskýň, Vysoké Tatry (mesto), Gotická cesta, Vinohradnícke oblasti Slovenska - zrušiť presmerovanie na zoznam a urobiť článok, Biatlonový areál Osrblie, Magna via (Rakúsko-Uhorsko), Váh, Slobodné kráľovské banské mesto, Kremnica, Banská Štiavnica, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Drevené kostoly v slovenskej časti Karpát...--Pe3kZA (diskusia) 14:32, 6. február 2015 (UTC)
Kľudne pridaj. Možno by som však históriu až tak nedelil. Článok Jaskyňa by som zmenil na Jaskyne na Slovensku.--Jetam2 (diskusia) 15:27, 6. február 2015 (UTC)

Česko-slovenská Wikipédia v roku 2014

Neviem, kam to napísať (na českej Wikipédii na to máme kroniku), preto to píšem aspoň sem:

V roku 2014 bolo na slovenskej Wikipédii vytvorených 7944[1] článkov. Z nich 2037,[2] tj. 25,6 % (každý štvrtý), vzniklo prekladom z češtiny v rámci wikiprojektu Česko-slovenská Wikipédia.

-- Blahma (diskusia) 21:37, 23. február 2015 (UTC)

[Global proposal] m.Wikipédia.org: (všetci) Upravovať stránky (ktoré nie sú diskusné stránky)

MediaWiki mobile

Hi, this message is to let you know that, on domains like sk.m.wikipedia.org, unregistered users cannot edit. At the Wikimedia Forum, where global configuration changes are normally discussed, a few dozens users propose to restore normal editing permissions on all mobile sites. Please read and comment!

Thanks and sorry for writing in English, Nemo 22:32, 1. marec 2015 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2015)

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 21:14, 2. marec 2015 (UTC)

Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator page.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Inspire Campaign: Improving diversity, improving content

This March, we’re organizing an Inspire Campaign to encourage and support new ideas for improving gender diversity on Wikimedia projects. Less than 20% of Wikimedia contributors are women, and many important topics are still missing in our content. We invite all Wikimedians to participate. If you have an idea that could help address this problem, please get involved today! The campaign runs until March 31.

All proposals are welcome - research projects, technical solutions, community organizing and outreach initiatives, or something completely new! Funding is available from the Wikimedia Foundation for projects that need financial support. Constructive, positive feedback on ideas is appreciated, and collaboration is encouraged - your skills and experience may help bring someone else’s project to life. Join us at the Inspire Campaign and help this project better represent the world’s knowledge!

(Sorry for the English - please translate this message!) MediaWiki message delivery (diskusia) 20:01, 4. marec 2015 (UTC)

SUL finalization update

Hi all,apologies for writing in English, please read this page for important information and an update involving SUL finalization, scheduled to take place in one month. Thanks. Keegan (WMF) (talk) 19:45, 13. marec 2015 (UTC)

Stretnutie v Bratislave 21. marca 2015

Ahojte! Pripomínam zajtrajšie stretnutie. Viac info a prípadná registrácia je tu. Veselý víkend!--Jetam2 (diskusia) 22:43, 19. marec 2015 (UTC)

Poznámky

Wikipolitika

Diskusie pri stole o wikipolitike v krčme sa používa na diskusie o aktuálnej a navrhovanej internej politike Wikipédie. Prosíme, neumiestňujte sem diskusné príspevky na tému politickej situácie na Slovensku alebo inde vo svete. Budú bez diskusie odstránené.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole wikipolitika

Archív diskusií o wikipolitike

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu diskusií.

Šablóna:Med Disclaimer

V posledných dňoch redaktor Marián 2 vkladá hromadne do článkov s rôznou medicínskou tématikou šablónu {{Med Disclaimer}}. Čitateľ /nie redaktor/ vníma Wikipédiu ako súhrn encyklopedických článkov. Ak nachádza v istom type článkov špecifický upozorňujúci text, môže to chápať tak, že v týchto článkoch neručíme za správnosť, ale v ostatných (právo, financie, choroby zvierat a podobne), kde už špecifická upozorňujúca šablóna nie je, sú informácie hodnoverné a pri nich za správnosť ručíme. Pritom už cez rozhranie máme v dolnej časti na každej stránke odkaz na stránku Vylúčenie zodpovednosti, v ktorej sa uvádza okrem iného „Pokiaľ potrebujete správnu, presnú a kompletnú radu (napr. lekársku, právnu či finančnú), vyhľadajte skúseného odborníka.“ --–Bubamaradisk. 14:05, 2. október 2014 (UTC)
Ak je to tak, treba dať hlasovať o zrušení týchto šablón. Netúžim (a myslím, že ani nikto z ostatných redaktorov) po ďalšom konflikte či revertovacích vojnách. Marián 2 totiž t.č. neporušuje žiadne pravidlo, naopak, med disclaimer sa do článkov tohto typu vkladal pomerne pravidelne. Inak celkom sranda ako sa niečo, čo sa tu roky robilo nesystematicky a absolútne nikto to neriešil, začne zrazu robiť systematicky, a až následne sa zistí, že je to v podstate zbytočné/otravné/niekomu to vadí/dosaď si ľubovoľný typ nesúhlasu či protestu. To isté sa stalo Laline, keď začala riešiť pseudovýhonky a označovať ich na urgent, to isté mne, keď som začal systematicky požadovať zdroje... očakávam podobný problém s významnosťou, ktorý sem-tam vyskočí. P.S. Môj komentár nerieši, či má pravdu ten či onen, iba upozorňuje na fakt. --Saskardin diskusia 18:38, 2. október 2014 (UTC)
Fakt je aj ten, že pri vkladaní tejto šablóny do článkov absentuje zmysluplnosť konania a tak sa sa dostane často tam, kde ju vôbec netreba. --–Bubamaradisk. 18:44, 2. október 2014 (UTC)

Myslím si, že ku klasifikovaným chorobám to bezpochyby patrí, avšak nechcem to vkladať k zákrokom (Tonzilektómia), metódam (Počítačová tomografia), prípadne k liečivám (Antiseptikum), či ku kategorizácii (Iné choroby čriev (MKCH-10)), odborom (Rádiológia pečene) či podobným veciam, aby som zabránil revertovacím vojnám. --Marián 2 (diskusia) 19:00, 2. október 2014 (UTC)

Podle mne nepatří vůbec nikam.--Tchoř (diskusia) 12:04, 3. október 2014 (UTC)

Vandalizmus zo školských IP

„V prípade vandalizmu páchaného z tejto adresy budú správcovia toto nevhodné správanie hlásiť zodpovedným osobám“ – deje sa to? Nahlasuje niekto opakovaný vandalizmus riaditeľom príslušných škôl? Sú nejaké normy, nejaký zaužívaný spôsob, akým sa píše to oznámenie? Existuje čosi ako evidencia nahlasovania vandalizmu? Pýtam sa, lebo by som poprípade mohla poslať nejakú sťažnosť aj ja, len o tom potrebujem viac informácií.--Eryn Blaireová (diskusia) 10:54, 1. december 2014 (UTC)

Ahoj Eryn. Nikto to nenahlasuje. Žiadne normy neexistujú. Rozprávala si sa osobne v poslednej dobe s nejakým riaditeľom ZŠ a máš predstavu aké problémy ich trápia? Aktuálne riešia vianočné odmeny pre učiteľov :-) Vandalizmus zo strany ich žiakov na wiki bude na 19 876 mieste ich rebríčka priorít. Zahltila ich byrokracia. --Wookie (diskusia) 11:40, 1. december 2014 (UTC)

Za pokus by to ale snáď stálo. Mail by mohol mať predpripravenú formu, menili by sa iba konkrétne údaje ako mená, názvy, časy editácie, čiže by to nestálo veľa námahy. Ak z desiatich prípadov aspoň raz dosiahneme, aby tým sopliakom nakládli po paprčiach :-), bude to úspech. Čo tak takto, v zátvorke sú alternatívy:

Vážený pán riaditeľ (učiteľ),
S poľutovaním Vám musíme oznámiť, že študenti Vašej školy poškodzujú slovenskú Wikipédiu. Napriek opakovaným varovaniam do nej vkladajú nevhodný obsah (nezmysly, nadávky, vymazávajú články). Tieto zásahy prebiehali dňa ... v čase od ... do ..., čo by Vám mohlo pomôcť určiť, o ktorú skupinu študentov ide na základe ich rozvrhu a možnostiam prístupu k internetu.
Prosíme Vás o posun tejto informácie príslušným pedagógom, o prevenciu ďalšieho takéhoto konanie a podľa Vášho uváženia o adekvátny postih daných študentov.
S pozdravom, za redakčný tím slovenskej Wikipédie (meno redaktora)

--Eryn Blaireová (diskusia) 14:14, 1. december 2014 (UTC)

Ja som raz (asi pred rokom) rozhorčene písal na jednu školu, už si ani presne nepamätám kde. Nikto sa mi odtial neohlásil, ale ani neviem zhodnotiť, či vandalizmy z tejto IP prestali. Ak by sme to urobili viac krát a nezlepší sa to, treba tú IP podľa mňa zablokovať. Od tých zasranov sa pri všetkej úcte aj tak nedajú očakávať žiadne užitočné edity.--Pelex (diskusia) 15:10, 1. december 2014 (UTC)
Tak to bolo treba sledovať. Mňa dnes rozhorčilo toto. Pritom pozrite na diskusnú stránku tej školy, vandalizmus tam nie je ničím novým a rozhodne by sa malo niečo urobiť - buď trvalý blok, alebo skúsiť aspoň ten mail. Inak, pracujem s deťmi, základoškolákmi, a učitelia sú rôzni - niektorí kašlú na to, že deti robia zle, iní aj nekašlú, ale nemajú schopnosti ich uzemniť, ale sú aj takí, v ktorých prítomnosti sa decká neodvažujú ani dýchať. :-) --Eryn Blaireová (diskusia) 18:43, 1. december 2014 (UTC)
Môj odobný, veľmi skeptický názor: vzhľadom na to, že poznám priebeh hodín informatiky na niektorých ZŠ v BA, obávam sa, že sa to minie účinkom. Hodina informatiky je väčšinou braná tak, že decká si robia čo chcú, pokiaľ je kľud. Proste browsujú kde chcú a pokiaľ nevykrikujú, kašle sa na ne (česť výnimkám). A vyučujúci nemajú ani potrebné schopnosti, ako kontrolovať ich činnosť, resp., ako zabrániť vandalizmu wiki stránok (česť výnimkám). --peko (diskusia) 16:17, 1. december 2014 (UTC)

Btw, ak sa zásahy nerobia a nemá zmysel ich robiť, prečo je tam potom ten vyššie citovaný text v tej šablóne? --Eryn Blaireová (diskusia) 18:43, 1. december 2014 (UTC)

Tiež si myslím, že s tými školskými adresami by sme mali niečo robiť, opravy po nich nás stoja kopu času a energie. Som za to, aby sa podľa počtu a veľkosti vandalizmov tvrdo blokovalo. To snáď potom prinúti aspoň niektorých zodpovedných urobiť potrebné kroky. --Lalina (diskusia) 19:00, 1. december 2014 (UTC)
 • Na českej Wikipédii je jeden redaktor, Mormegil. Vo svojom profile uvádza, že je „inženýr elektrotechniky a informatiky“ (FEL ČVUT) a že pracuje ako programátor. Vzhľadom na jeho odborné zručnosti ako laik dlhodobo dôverujem jeho úsudku, nielen tu → cs:Diskuse k Wikipedii:Blokování#Trvalý blok sdílené IP adresy a nesúhlasím s trvalými blokmi pre IP adresy, ak nejde o IP adresy anonymných proxy serverov. Kopu času a energie z môjho pohľadu zožerie pátranie po pôvodnom texte na internete, keď naši redaktori upravujú skopírované texty z internetu a nepoznajú, že ide o copyvio. --–Bubamaradisk. 19:43, 1. december 2014 (UTC)
Dobre, ale čo môj pôvodný návrh riešenia (mail)? Upozorniť vedenie školy navrhuje v danej diskusii aj Zákupák, ale aj tam to nejako odišlo do stratena.
„vandalismus páchaný (před)pubertálními žáky škol je zpravidla prakticky úplně neškodný a je velmi snadno a rychle revertován“ – s tým by som teda nesúhlasila. Neškodný nie je žiadny vandalizmus, veď čo ak si niekto práve v tých hoci aj pár sekundách medzi vandalizmom a revertom klikne na článok a vyskočí na neho vulgarizmus? Ak nevie, ako to na wiki chodí (a to teda garantujem, že nevie drvivá väčšina našich návštevníkov) a že za pár sekúnd už bude článok v poriadku, môže to urobiť veľmi zlý dojem. Okrem toho sa mi nepáči ten trpný rod „je revertován“ – sám revertovaný totiž nie je, niekto to musí robiť, a toho niekoho to zaťažuje. Vandalizmu je skrátka lepšie predchádzať. --Eryn Blaireová (diskusia) 22:02, 1. december 2014 (UTC)
Čiastočne má Zákupák pravdu. Nie je úplne neškodný, ale môžeme ho rýchlo napraviť. Pri kontrole posledných úprav si vyhodím len neregistrovaných a pozriem aktuálne verzie. Horšie je to s registrovanými vandalmi. Ťažšie sa hľadajú a pokiaľ to nie je očividný nezmysel, vymazanie textu, či vulgarizmus, treba to dohľadávať, čo dá viac roboty. Svojho času som na cs wiki objavila na pohľad bezychybný článok - až na to, že to bola mystifikáia (údajne dieťa Beatrice Dalle a Drupiho). A bol tam dosť dlho. Toto považujem za oveľa horšie.--Lalina (diskusia) 10:08, 2. december 2014 (UTC)
Len pre spresnenie, tá citácia nebola od Zákupáka, ale od Mormegila.--Eryn Blaireová (diskusia) 12:25, 2. december 2014 (UTC)
Trvalé bloky nie, len dlhšie. --Lalina (diskusia) 19:52, 1. december 2014 (UTC)
Každý pracovný deň v čase od 8.00 do 14.00 tu vystrájajú školské IP adresy. Veľmi často pridávajú len vulgárne edity. Revertuje ich hlavne Pe3kZA a Vasiľ. Niekedy musí zakročiť zahraničný správca. A Bubamara pokračuje v blokovaní školských IP adries na 2 hodiny [1] [2] Asi aby sa Pe3kZA s Vasiľom nenudili. --Wookie (diskusia) 20:11, 1. december 2014 (UTC)
Aspoň 3 mesiace. --Saskardin diskusia 20:29, 1. december 2014 (UTC)
Ak si zoberiem prínos editov z IP škôl - je vôbec nejaký ? Kto chce konštruktívne pracovať, ten sa prihlási. Ja súhlasím s trvalým zablokovaním IP adries tak, aby z nich mohli editovať len prihlásení. Keby mne prišiel hore navrhnutý list, tak by som tiež nereagoval - a dohľadanie konkrétneho žiaka je možné len ak majú školy server s logovaním na žiaka, čo základné a stredné školy poväčšine nemajú. Ani my nie. Ak sa prihlási a je vandal, tak blokujeme len konkrétnu osobu. Žiakov je priveľa a oni si svoju anonymitu uvedomujú. ...  ivob   23:10, 1. december 2014 (UTC)
Nemyslela som, že niekto vyhľadá a potrestá konkrétneho žiaka, skôr by som očakávala, že celej triede niekto prehovorí do duše. A keď nezaberie, tak kolektívny trest, hoci som jeho odporkyňou (no neschvaľujem ho iba v prípadoch, kedy je vinník známy). --Eryn Blaireová (diskusia) 07:43, 2. december 2014 (UTC)

Alebo ešte jeden návrh. Zákupák na českej wiki píše, že školy sa boja hanby. Tak čo tak spraviť im nástenku hanby podobne ako nepriznaným citáciám? Zoznam opakovane vandalizujúcich škôl s vypísanými konkrétnymi editmi. Nech to pekne vyskočí cez Google vždy pri hľadaní informácií o danej škole. Možno to niekoho rozhýbe. --Eryn Blaireová (diskusia) 12:25, 2. december 2014 (UTC)

Technické

´

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Wikidata dotazy

Diskusia_s_redaktorom:Danny_B.#Wikidata: dotazovanie vlastností so štruktúrovanými hodnotami

Nevie náhodou niekto? --Teslaton (diskusia) 17:01, 29. september 2014 (UTC)

@Teslaton: Lepší než ten anglický modul je ten přímo na Wikidatech. Pro lepší chápání doporučuji třeba tuto tabulku. Já sám se na cswiki tímto modulem docela dost zabývám a na Wikidatech mám i testovací verzi. Matěj Suchánek (diskusia) 14:01, 11. október 2014 (UTC)
Dik, pozriem. --Teslaton (diskusia) 11:22, 18. október 2014 (UTC)

TemplateData editor soon available on this Wikipedia

TemplateData GUI editor with two parameters.png

Hello, my apologies for writing this announcement in English. A tool for editing TemplateData will be deployed to this wiki on Thursday, 9 October. This tool makes it easier to add TemplateData to the template's documentation (or to change it). You will be able to use it by editing the template's documentation page and clicking the Spravovať dokumentáciu šablóny button at the top. You can test the TemplateData editor now in a sandbox at Mediawiki.org. Please see more detailed instructions at Mediawiki.org (those can be translated there, and also imported on this wiki later if you need to). Don't hesitate to contact me if you need further information. Best, --Elitre (WMF) (diskusia) 11:15, 7. október 2014 (UTC)

Deň finančnej gramotnosti

Prečo sa banner zobrazuje bez diakritiky? --BT 20:54, 8. október 2014 (UTC)

Pretože Glaisher nie je Slovák :-). --–Bubamaradisk. 21:12, 8. október 2014 (UTC)
Bolo by fajn osloviť ho ako KuboF so žiadosťou o zmenu. --BT 21:29, 8. október 2014 (UTC)
Kubovi som už dala vedieť, nech si to porieši. --–Bubamaradisk. 21:30, 8. október 2014 (UTC)
Vďaka za info, KuboF si to už poriešil ;) --KuboF (diskusia) 15:53, 10. október 2014 (UTC)

VisualEditor News #8—2014

09:49, 13. október 2014 (UTC)

Obrázok z eng wiki na sk

Ahojte, Ako by som mohol toto logo dostať aj na slovenskú wikipediu? Ďakujem https://en.wikipedia.org/wiki/File:Fly_Dubai_logo_2010_05.svg#file --Rtoldy sa nepodpísal(a)

Ahoj Rtoldy, ten obrázok ma neslobodnú licenciu, preto nie je na commons a nemôže byť ani na našej wikipédii. --–Bubamaradisk. 10:22, 18. október 2014 (UTC)
Ahoj Bubamara, pre istotu sa opýtam, ani tento obrázok http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dziga_Vertov_photograph.jpg nie je možné nahrať na slovenskú wikipédiu ? --Brood (diskusia) 19:27, 19. november 2014 (UTC)
Ahoj Brood. Ak by bol obrázok na anglickej Wikipédii nahratý pod slobodnou licenciou, mohli by sme ho preniesť priamo na commons. Má však neslobodnú licenciu a tak rovnako ako ten predošlý nemôže byť v našom článku. --–Bubamaradisk. 20:43, 19. november 2014 (UTC)

SK obce - aktualizácia po komunálnych voľbách

Zdravím. Chystám sa po zverejnení výsledkov komun. volieb strojovo zaktualizovať články obcí. Dve veci:

 • napadá niekoho ešte niečo, čo by bolo pri tej príležitosti vhodné v článkoch aktualizovať?
 • vkladanie ref cez šablónu plánujem zachovať. Znenie ref je momentálne: "Zoznam zvolených starostov obcí, mestských častí a primátorov miest vo voľbách do orgánov samosprávy obcí [online]. Bratislava : ŠÚ SR, rev. 2010-11-28. Janko Mrkvička je v zozname.". Je tam podľa vás nevyhnutná tá doplňujúca veta "Janko Mrkvička je v zozname."? Mne to príde dosť redundantné – tá ref sa v IB uvádza hneď za menom a meno je v zozname po prekliku jednoducho vyhľadateľné. Garantovať to aj tak negarantuje nič, pretože ak niekto meno v čl. zmení, zmení ho aj vo volaní šablóny, takže to bude akurát tvrdiť nepravdu.

Vďaka. --Teslaton (diskusia) 18:58, 14. november 2014 (UTC)

tiež by som tu 2. vetu vynechal. Referenciu by som skôr nechal.--Pe3kZA (diskusia) 20:17, 14. november 2014 (UTC)
Súhlas s vynechaním vety. Mám inú otázku, návrh - nedal by sa nejako súčasný starosta/primátor zachovať v článku? Naríklad zmeniť infobox tak, že predchádzajúci primátori by boli v nejakom rozbaľovacom zoname aj s obdobiami. Lebo keď sa to len vymení, tak strácame informáciu, ktorá tam bola. --LacoR (diskusia) 20:23, 14. november 2014 (UTC)
Nestačí história článku? V tomto prípade to tam (na rozdiel trebárs od počtov obyvateľov a iných centrálne preberaných údajov) zostane, pretože ide o prosté úpravy informácií, obsiahnutých priamo v článku. Súhlasím, že rozbaľovacia história by mala svoju eleganciu, len neviem, či nájdem čas a energiu na takto komplexnú úpravu (bolo by treba nový parameter šablóny a hlavne o dosť komplikovanejší kód na doplnenie). Doplniť sa to ale dá aj v budúcnosti, zdroje v strojovo použiteľnej podobe na to existujú. --Teslaton (diskusia) 20:29, 14. november 2014 (UTC)
Súhlasím s Lacom, bolo by fajn tam tieto info ponechať.--Jetam2 (diskusia) 21:17, 14. november 2014 (UTC)
Fajn by to možno bolo, v tejto iterácii a v IB to zrejme zrealizovať nedokážem. Čisté riešenie je príslušná sekcia v článku, viď napr. [3], [4], [5]. Strojovo by som vedel systematicky pokryť nanajvýš posledných niekoľko období, ku ktorým sú k dispozícii tabuľkové zoznamy od ŠÚ. --Teslaton (diskusia) 21:46, 14. november 2014 (UTC)
Je mi jasné, že to je väčší zásah do IB, asi si na to posvietim v blízkej budúcnosti. Rozumiem tomu tak, že si schopný tam dohodiť tú históriu aj dodatočne, takže netreba stresovať. Dôležité je, aby tam sa rýchlo dostali výsledky volieb, aby sa vyhlo množstvu zavlečených problémov, keď rôzne IP-čky budú opravovať starostov. Samostatný odsek v článku je síce ideálne riešenie, ale koľké obce majú také odseky, a určite každá to má ináč, takže nejaké strojové dopĺňanie nepripadá do úvahy. --LacoR (diskusia) 22:26, 14. november 2014 (UTC)
Som za zachovanie informácií, ale v príslušnej sekcii článku. Do infoboxu patrí aktuálny starosta. --Sudo77 (diskusia) 23:03, 14. november 2014 (UTC)

Ešte jedna rýchla anketa:

 1. tituly: cca 520 (18%) článkov obcí momentálne uvádza meno starostu/primátora s titulom (niekým manuálne doplneným). Výstupy ŠÚ štandardne tituly neobsahujú, takže je otázka čo s tým. Možnosti:
  • a) všetky mená nahradiť aktuálnymi údajmi bez titulov (preferujem)
  • b) tam, kde sa meno starostu oproti uplynulému obdobiu nemení, tituly ponechať. Nevýhody: · technicky komplikovanejšie; · menej férové voči starostom, uvedeným bez titulu, hoci z nich určite nezanedbateľné percento nejaký má; · ťažko overiteľné, keďže ref, na ktorú sa celý údaj odvoláva túto informáciu neobsahuje
 2. NEKA:
  • a) uvádzať ako "nezávislý" / "nezávislá" (preferujem)
  • b) uvádzať naďalej ako skratku, ale s vysvetlením cez tooltip: NEKA
  • c) uvádzať rovnako ako politické strany, formou skratky a wl. na článok: NEKA (ak by sa niekomu chcelo ho založiť...)

Vďaka. --Teslaton (diskusia) 21:28, 15. november 2014 (UTC)

Tituly by som riešil a), NEKA asi c) ale aj a) by šlo.--Jetam2 (diskusia) 22:08, 15. november 2014 (UTC)

Chcel som s úpravou počkať na zverejnenie oficiálnych definitívnych výsledkov (predpokladám v priebehu budúceho týždňa), ale s ohľadom na iniciatívnosť upravovačov bude možno lepšie zaktualizovať to hneď, s ref na finál priebežných výsledkov [6]. Neskôr sa zmení len názov a link v šablóne s referenciou, údaje by sa už meniť nemali. --Teslaton (diskusia) 10:47, 16. november 2014 (UTC)

Tak snáď Green check.svg hotovo: [7]. Pripomienky a preferencie, s výnimkou histórie v IB, som sa snažil zapracovať. Pozn.:

Ak by ste našli nejaké chyby, dajte vedieť... --Teslaton (diskusia) 02:13, 17. november 2014 (UTC)

VisualEditor News #9—2014

23:29, 14. november 2014 (UTC)

Infobox Televízny program

Zdravím, potreboval by som využiť v článku Infobox, ktorý existuje napr. na českej wiki: cs:Šablona:Infobox televizní pořad. U nás existuje iba oklieštená podoba vo forme infoboxu Šablóna:Infobox Televízny seriál. Chcem teda vytvoriť Šablóna: Infobox Televízny program po vzore tej českej. Keďže bude univerzálnejší (chcem parametre pomenovať rovnako, ako sú nazvané v IB Televízny seriál, ale aj doplniť ďalšie parametre). Neviem, či by bolo vhodnejšie založiť túto novú šablónu a následne požiadať o vytvorenie nejakého bota, ktorý prepíše IB TV seriál na IB TV program, alebo mám rozšíriť IB TV seriál o nové parametre a následne požiadať o premenovanie IB. Ďakujem za radu.--JanoB (diskusia) 18:47, 29. november 2014 (UTC)

Pre zachovanie histórie súčasnej {{Infobox Televízny seriál}} bude vhodnejšie ju (finálne) presunúť na nový názov. Reálny postup ale môže byť taký, že najprv novú verziu založíš a odladíš niekde u seba (Redaktor:JanoB/...) a keď bude horová, premenuješ {{Infobox Televízny seriál}} a do tej premenovanej dosadíš nové telo. Ak ju spravíš kompatibilnú so starými parametrami, zostane všetko fungovať – nová šablóna bude zo súčasných seriálových čl. volaná cez presmerovanie. Následne sa ev. môžu výskyty strojovo upraviť na volanie novej a starú zrušiť. --Teslaton (diskusia) 19:18, 29. november 2014 (UTC)
Ešte treba dobre zvážiť čo vlastne zakladať. Na en sú:
Sady parametrov sa samozrejme do veľkej miery prekrývajú. --Teslaton (diskusia) 19:34, 29. november 2014 (UTC)

VisualEditor News #10—2014

18:59, 26. december 2014 (UTC)

Automatické zaškrtávanie drobnej úpravy

Zdravím. Pod editačným oknom sú tlačidlá na Zhrnutie úprav. Ak klikneme na niečo z kategórie Drobné, automaticky sa zaškrtne aj kolónka Toto je drobná úprava. Ak k tomu pridáme niečo z ďalších nedrobných kolónok, zaškrtnutie drobnej úpravy zmizne. To všetko je OK. A teraz ten problém: ak tieto tlačidlá postláčame v opačnom poradí, tzn. najprv kliknem napríklad na Obrázok a až potom povedzme na Wikilinky, úprava sa automaticky označí za drobnú, hoci vloženie obrázka drobnou úpravou nie je. Nebolo by lepšie to nastaviť tak, aby kliknutie na čokoľvek iné mimo kategórie drobné úpravy a takisto priame dopísanie čohokoľvek do okienka Zhrnutie úprav automaticky zrušilo fajočku v kolónke Drobná úprava? Je dosť otravné to potom odškrtávať ručne nevraviac o tom, že na to môžem úplne zabudnúť a nechtiac sa veľké zmeny v článku označia za drobné, len preto, že som na koniec vypĺňania okna do zhrnutia úprav zaradila napríklad Kategórie.--Eryn Blaireová (diskusia) 13:01, 19. január 2015 (UTC)

Tlačidlá na automatické zhrnutie úprav sú pridávané pomocou MediaWiki:Gadget-edit-summaries.js, ak chceš môžeš si v nastaveniach tlačidlá vypnúť a riešiť to vlastným common.js. --Sudo77 (diskusia) 16:08, 19. január 2015 (UTC)
Hm, ale ja vôbec neviem ako na to. :-( A prekvapuje ma, že to zaškrtávanie drobných úprav nevadí nikomu okrem mňa, teda, že nie je vôľa riešiť to centrálne. --Eryn Blaireová (diskusia) 09:52, 21. január 2015 (UTC)
Stačí v nastaveniach tlačidlá vypnúť, skopírovať MediaWiki:Gadget-edit-summaries.js do tvojho common.js a v časti
var minorSummaries = ["preklepy", "wikilinky", "kategórie", "externé odkazy"];
ponechaj len tie kde chceš automaticky zaškrtnúť drobnú úpravu. Tiež si môžeš zhrnutia a sekcie upraviť/pridať/odobrať podľa seba. --Sudo77 (diskusia) 19:40, 21. január 2015 (UTC)

VisualEditor News #1—2015

18:30, 5. február 2015 (UTC)

Incident documentation/20150205-SiteOutage

Vysvetlenie, prečo mala dnes Wikipédia kratší výpadok. --–Bubamaradisk. 22:28, 5. február 2015 (UTC)

Hlavná stránka

Vie niekto upraviť hlavnú stránku tak, aby sa interwiki odkazy zobrazovali tak ako na cs.wiki, prípadne ako na en.wiki? Celá stránka je neúmerne roztiahnutá zbytočnými iw. odkazmi. Vďaka. --BT 18:58, 9. február 2015 (UTC)

Ja som na to svojho času poukazoval (viď tu), bohužiaľ admin/editinterface práva nemám, takže to zmeniť nemôžem a ostatní správcovia to mali na saláme. Ideálne vysunúť ten iw list do separátnej šablóny (tak je to napr. na en/de/pl) a ten potom udržiavať podľa nejakého kritéria (napr. 100 000+). --Teslaton (diskusia) 19:23, 9. február 2015 (UTC)
Spomínam si na tú diskusiu a na nadprácu Danny-hoB, no teraz sa pridávajú Iw. odkazy cez wikizdroje, takže je to iné, ak sa nemýlim. Napíš čo treba zmeniť, a ja sa to pokúsim upraviť. --BT 20:55, 9. február 2015 (UTC)
Je tiež možné upraviť si IW podľa seba. Ak chceš dosiahnuť vzhľad ako na cz pridaj do common.css nasledujúci kód (dlžku si uprav podľa potreby):
#p-lang ul
 {
 max-height: 20em;
 overflow: auto;
 }
Ak chceš zároveň upraviť poradie IW podľa tvojich preferencií, pridaj do common.js nasledujúci kód:
/**
 * triedenie interwiki [[Benutzer:TMg]]
 */
var moveInterwikisToTopArray = ['cs', 'en', 'de', 'pl', 'fr', 'es', 'eo'];
mw.loader.load('//de.wikipedia.org/w/index.php?title=Benutzer:TMg/moveInterwikisToTop.js&action=raw&ctype=text/javascript');
Ak chceš aby bolo poradie upravené i pri prezeraní cudzojazyčných wikipédií namiesto common.js použi global.js (poradie si uprav podľa seba a ak použiješ global.js pridaj na začiatok 'sk', a odkazy na SK stránky budú vždy prvé). --Sudo77 (diskusia) 20:18, 9. február 2015 (UTC)
Dík Sudo, no nejde len o mňa. Hlavnú stránku vidia takú aká je všetci. Čo som pozeral, tak sme jedna z mála Wikipédií, ktorá má takto rozťahanú hlavnú stránku. Preto je komplexné riešenie namieste. --BT 21:02, 9. február 2015 (UTC)
Nuž ak ti ide o úpravu pre všetkých, môžeš to riešiť ako ma CS prostredníctvom nástroja cs:MediaWiki:Gadget-ShortInterwiki.css. --Sudo77 (diskusia) 22:29, 9. február 2015 (UTC)
Čiže treba na našej wiki vytvoriť takýto gadget? Inak aj na en.wiki to majú zaujímavo vyriešené. --BT 22:48, 9. február 2015 (UTC)
Sudo, myslím, že hlavná stránka na en wiki je toto:
/**
 * Main Page layout fixes
 *
 * Description: Adds an additional link to the complete list of languages available.
 * Maintainers: [[User:AzaToth]], [[User:R. Koot]], [[User:Alex Smotrov]]
 */
if ( mw.config.get( 'wgPageName' ) === 'Main_Page' || mw.config.get( 'wgPageName' ) === 'Talk:Main_Page' ) {
  $( function () {
    mw.util.addPortletLink( 'p-lang', '//meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias',
      'Complete list', 'interwiki-completelist', 'Complete list of Wikipedias' );
  } );
}

na de wiki

/**
 * Fügt einen Link "Alle Sprachen" auf der Hauptseite unter die Sprachverweise hinzu
 */
if( mw.config.get( 'wgIsMainPage' ) ) {
 mw.loader.using( [ 'mediawiki.util' ], function() { $( function () {
 mw.util.addPortletLink(
  'p-lang',
  mw.util.getUrl( 'Wikipedia:Sprachen' ),
  'Alle Sprachen',
  'interwiki-completelist',
  'Liste aller Sprachversionen von Wikipedia'
 );
 })});
}

či nie? En wiki linkuje na metu, Nemci to majú prelinkované priamo na článok, ten náš je v takom stave Wikipédia:Zoznam jazykov Wikipédie. --–Bubamaradisk. 23:11, 9. február 2015 (UTC)

Mne sa pozdáva skôr en verzia s odkazovaním na metu. Tú by sme mohli použiť. Eventuelne, ak by bola možnosť po rozbalení („Complete list“) zobraziť komplet všetky iw. linky. Tým by odpadlo linkovanie na metu resp. na článok. --BT 23:25, 9. február 2015 (UTC)
Ak chceš odstrániť interwiki na niektoré WIKIPÉDIE tento gadget ti nepomôže, interwiky zostanú všetky len budú v rolovacom okne (preto ho osobne kombinujem s triedením IW). Vytvoriť gaget je jednoduché stačí na MediaWiki:Gadget-ShortInterwiki.css skopírovať českú verziu, ale bolo by dobré zväčšiť výšku. Na MediaWiki:Gadget-ShortInterwiki pridať popis ktorý sa bude zobrazovať v nastaveniach (napr. Krátke interwiki). Na to aby bol gadget predvolený je potrebné, aby v MediaWiki:Gadgets-definition jeho definícia obsahovala príkaz default:
* ShortInterwiki[default]|ShortInterwiki.css
--Sudo77 (diskusia) 23:28, 9. február 2015 (UTC)
Bubamara, nemá význam to tu tapetovať skriptami, s problémom nemajú mnoho spoločné (akurát dynamicky dopĺňajú preklik na full zoznam). Skrátené IW zoznamy na hlavnej stránke sa na všetkých tých wiki zobrazia aj pri kompletne vypnutých JS v prehliadači. --Teslaton (diskusia) 23:33, 9. február 2015 (UTC)

Sudo: Skrátený iw. zoznam na hlavnej stránke a rôzne JS/CSS udělátka pre úpravu zobraznia iw. zoznamov všetkých stránok všeobecne sú dve rôzne veci... Napr. tamten CSS hack je s prižmúrenými očami prijateľný ako voliteľný (opt-in) gadget (hoci podľa mňa ergonomicky veľmi veľmi diskutabilný – hľadať v tom maličkom výreze s tým vertikálnym scrollbarom nejaký jazyk je dosť na odstrel, najmä keď budeš vyberať z 300 položiek ako na našej homepage). Ale všimni si, že bez ohľadu na akékoľvek gadgety a custom JS/CSS, má cswiki na hlavnej stránke len 44-prvkový iw zoznam, teda zlomok toho, čo má tá stránka asociované cez WD (nechce sa mi momentálne pátrať, odkiaľ konkrétne sa tam ten skrátený zoznam ťahá). --Teslaton (diskusia) 23:36, 9. február 2015 (UTC)

Teslaton to samozreme viem a preto používam triedenie IW, teda rolujem len výnimočne. Pokiaľ ide o cs IW ťahá zostránky cs:Wikipedie:Ostatní jazyky. --Sudo77 (diskusia) 23:56, 9. február 2015 (UTC)
Jasné, len triedenie IW je znova skvelá vec ako opt-in, no ako default nie je moc vhodné pridávať žiadne skripty, ktoré nie sú nevynutne nutné – aby to priemernému ľudkovi čo sem zavíta, zbytočne nepredlžovalo dobu natiahnutia a inicializácie stránky, fungovalo aj pri vypnutých JS, atď. Čiže pokiaľ ide o pôvodný problém – defaultná podoba IW na hlavnej stránke, ako ju vidí anonym, bol by som za manuálne udržiavaný krátky zoznam (s prípadným JS preklikom na všetky jazyky, ak to niekto považuje za nevyhnutné). Takto je myslím riešené na väčšine wiki. --Teslaton (diskusia) 00:05, 10. február 2015 (UTC)
Vytvoriť manuálne udržiavaný zoznam inerwiki nie je žiadny problém, je len potrebná dohoda ktoré WIKI budú zaradené a ktoré naopak vynechané. --Sudo77 (diskusia) 00:16, 10. február 2015 (UTC)
Stačí na hlavnú stránku pridať (či už priamo, alebo prostredníctvom podstránky):
{{noexternallanglinks}}
[[ar:]] [[bg:]] [[ca:]] [[da:]] [[de:]] [[dsb:]] ...
--Sudo77 (diskusia) 00:23, 10. február 2015 (UTC)
Objektívne kritérium, ktoré sa ponúka je počet článkov. Trebárs tých 100 000+ je podľa meta:List of Wikipedias momentálne zhruba 50 (a spadajú tam aj jazyky typu Esperanto, Latinčina, ktoré tam ktosi chcel), čo dá IW zoznam tak akurát mierne kratší než normálny obsah hlavnej stránky... A ak ich snáď časom pribudnú ďalšie desiatky (čo ale tak skoro nebude), kritérium sa dá zmeniť. --Teslaton (diskusia) 00:27, 10. február 2015 (UTC)
Aby sme sa nebavili len všeobecne, pripájam markup so zoznamom 51 IW linkov na wiki so 100 000+ článkami, vrátane {{noexternallanglinks}} (v zdrojáku revízie). Zoradený je podľa kódu jazyka, ako sú štandardne zoraďované iw linky. Stačí ho presunúť do vhodnej šablóny a tú vložiť do tela hlavnej stránky... --Teslaton (diskusia) 08:55, 10. február 2015 (UTC)

Proč má hlavní strana jako jediná nemít k dispozici všechna interwiki, když stejnou vlastnost mají i jiné stránky? Přitom existuje dost možností, jak se současným stavem naložit tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Osobně mi nejvhodnější připadá sbalování celého seznamu, jak to bylo dříve ve Vectoru. Což by se mimochodem mohlo aplikovat rovnou na všechny stránky a ne jen na tu hlavní, protože ty sáhodlouhé seznamy jsou i jinde. Bohužel tu ale nemám příslušná práva, abych eventuálně to udělátko naprogramoval. Každopádně téměř vždy existuje takové řešení, které vyhoví všem, nebo drtivé většině. A takové je třeba hledat.
Danny B. 03:41, 10. február 2015 (UTC)

K otázke "prečo nemá mať všetky iw. ako ostatné". Pretože: 1. je to hlavná stránka, na ktorú sú trochu iné požiadavky, nie heslo, ktorého výklad môže človek mať potrebu hľadať v inom jazyku. 2. je na nej spravidla ďalší veľký samostaný slot, štruktúrovane venovaný inojazyčným wiki (ako u nás, tak na en alebo cswiki)
K zbaľovaniu 300-prvkového zoznamu do minivýrezu s vertikálnym scrollbarom: bez rankovania (tak, aby na 99% potrieb nebolo treba skrolovať) je to čistý ergonomický nezmysel, s ktorým by ťa odvšadiaľ, kde sa rieši niečo webové obratom vyrazili. Rankovanie sice nejako "vyrieši" problém, ktorý sa tým zaviedol, zostane ale otázka, načo vôbec tých ďalších N-sto položiek, keď je prakticky nemožné niečo medzi nimi efektívne nájsť. Zmysluplne to zoradiť je pritom, pokiaľ viem, jednoducho možné len pomocou JS, čo je z viacerých dôvodov suboptimálne riešenie, nehovoriac o tom, že bez osobných preferencií (alebo ad-hoc nadrótovaných) prioritných jazykov moc nie je k dispozícii veličina, podľa ktorej by to šlo zmysluplne triediť. --Teslaton (diskusia) 07:10, 10. február 2015 (UTC)
Ad 1: Stránek, která nejsou hesla takže u nich člověk nemusí mít pořebu hledat v jiném jazyce, tu ale jsou tisíce (šablony, kategorie, uživatelské stránky, nápověda, stránky o projektu atd.) a všechny mají seznam interwiki, takže toto vaše tvrzení je v přímém rozporu s realitou, a tudíž nemá žádnou váhu. Ostatně, kde jsou ty trochu jiné požadavky definovány a kdo je definoval?
Ad 2: Ten zmiňovaný slot je právě jen nesystémovou manuálně (ne)udržovanou duplicitou k systémovému automatickému seznamu interwiki. A vznikl tak, že se pekl dort pejska s kočičkou, když se tvořila hlavní strana, která vznikala zcela opačně, než měla, tj. od vizáže k obsahu namísto opačně. (Aneb: "Hmm, tady máme v designu prázdné místo, co bychom tam tak vrazili? Zaplácneme to seznamem jazyků...")
Pokud ta druhá část vašeho příspěvku patřila mně, tak pláčete na nesprávném hrobě. Já nic takového nenavrhoval. Takže byste to měl buď odstranit jako reakci, která je zcela mimo, nebo přinejmenším přesunout k tomu, na koho jste reagoval. Díky.
Danny B. 15:43, 10. február 2015 (UTC)
 • Kto, kde a kedy definoval, že obálka knihy/časopisu/novín vyzerá inak (čo do formy aj obsahu), než bežné stránky? Vaša (verím, že len rečnícka) otázka je zhruba tohoto typu.
 • Druhá časť bola reakciou na "Osobně mi nejvhodnější připadá sbalování celého seznamu, jak to bylo dříve ve Vectoru".
--Teslaton (diskusia) 16:58, 10. február 2015 (UTC)
Vzhľadom k preferovaniu vykania, budem vykať. Môžete mi povedať v čom je problém so slovenskými interwiki linkami a prečo tam musia byť všetky, pričom nezmyselne naťahujú celú hlavnú stránku? Na Vašej domovskej stránke nie sú všetky iw (dokonca ani v zbaľovacom okne), tak prečo Vám to tu tak vadí??? Myslím, že to je klasický prípad dvojitého metra. Čo sa týka interwiki linkov v ostatných článkoch, tie určite netreba zbalovať. Veľmi pochybujem že niektorá stránka obsahuje takmer 300 iw linkov, teda samozrejme okrem tejto spomínanej. Hlavná stránka ako prvá prezentuje tento projekt, preto si nemyslím, že by mala byť umelo naťahovaná, pre neznalých to vytvára ilúziu nekompletnej a nedokončenej stránky. No a nakoniec, pravdupovediac, dosť pochybujem, že Vám ide o „řešení, které vyhoví všem“, keďže podobný problém ste v minulosti spôsobil a z Vašej strany nebola vôľa ho riešiť. --BT 16:44, 10. február 2015 (UTC)

Teslaton, tak ako, poriešiš niečo? --BT 20:55, 11. február 2015 (UTC)

Vyššie som zavesil link na zdroják... [9]. Stačí ho zobrať, preliať do šablóny (ideálne normálne v šablónovom NS, aby to v budúcnosti nemuseli aktualizovať admini) a tú vložiť do hl. stránky. --Teslaton (diskusia) 21:13, 11. február 2015 (UTC)
Keď Ťa môžem poprosiť, skopíruj to aj s tou úpravou na moje pieskovisko a ja to tam nahodím. --BT 21:33, 11. február 2015 (UTC)
Tak som sa odhodlal. Prosím Ťa skontroluj to. Mimochodom, čo ten link na ostatné iw.linky (či už na metu, alebo na zoznam)? --BT 23:10, 11. február 2015 (UTC)
Čistejšie to bude cez šablónu, môže sa to prípadne zlúčiť s obsahom toho slotu "Cudzojazyčné wikipédie" (ako na cs), aby to bolo udržiavateľné synchrónne. Keď budem mať čas, nachystám tú šablónu.
Čo sa týka odkazu na ostané jazyky, doplň prípadne na koniec MediaWiki:Common.js tento snippet: [10]. Malo by to byť funkčné vo všetkých skinoch. (už doplnil Wizzard, ktorému týmto ďakujem) --Teslaton (diskusia) 00:27, 12. február 2015 (UTC)

Takže teď jste vlastně těm, kteří tam chtěli nebo potřebují mít všechny jazyky, kvůli svému osobnímu prospěchu tuto možnost znemožnili. Ačkoliv existují různé možnosti, jak toho dosáhnout tak, aby se vyhovělo všem, vy jste zvolili variantu, kde jste upřednostnili jednu stranu (sebe) a ostatní jsou tak poškozeni. To není správné řešení. :-/
Danny B. 06:27, 14. február 2015 (UTC)

...„kvůli svému osobnímu prospěchu“??? Stačí si pozrieť ostatné Wikipédie a zistíte, že na 90 až 95% ostatných Wikipédií je skrátený zoznam interwiki linkov. Pod zoznamom iw. je aj link na List of Wikipedias kde si každý nájde svoj iw. odkaz, takže nikto nie je poškodený! O žiadnom prospechu už nemôže byť ani reč. --BT 08:39, 14. február 2015 (UTC)
Súčasné riešenie je ale presne jedna zo štandardných možností, jak TOHO dosáhnout tak, aby se vyhovělo všem... "Top N" zoznam, pokrývajúci drvivú väčšinu potrieb je tam priamo a hlavne v tvare, kedy ešte je zmysluplne použiteľný (relatívne krátky a v abecednom poradí). A "long tail", pokrývajúci zvyšné stopové množstvo prípadov je dostupný na preklik.
Dalo by sa ešte eventuálne zvážiť riešenie, kedy by sa tam long tail rozbaľoval inline, bez reloadu stránky. Muselo by to ale byť riešenie čisté, pri ktorom tam nebude pri načítavaní stránky preblikovať nezbalený zoznam až po vykonanie príslušného skriptu, čo je nešvar mnohých tunajších client-side gadgetov. Osobne ale takú úpravu považujem za kozmetickú, s bezvýznamným reálnym prínosom.
Ale akékoľvek rovnostárske a "politicky korektné" riešenia s tým vedľajším efektom, že skomplikujú efektívne zrealizovanie prevládajúcich scenárov, budú vždy diskutabilné a zaváňajúce samoúčelnosťou. --Teslaton (diskusia) 11:18, 14. február 2015 (UTC)

Absencia Dz/Dž v kategóriách

Rád by som vedel, prečo sa v kategóriách medzi abecedným delením stránok vyskytuje písmeno Ch, ale Dz a Dž už nie? Príkladom je Kategória:Električková doprava v Rusku. Článok Električková doprava v Chabarovsku je zaradená pod Ch, ale Električková doprava v Dzeržinsku už pod D. --Japonský-bonsaj 13:59, 13. február 2015 (UTC)

V triede, riešiacej collatovanie v MW, je momentálne medzi first-letter výnimkami pre slovenčinu z dvojznakov len "Ch", viď [11]. Eventuálne rozšírenie by nemal byť problém, len takto narýchlo neviem, či to nebude vyžadovať následné pregenerovanie nejakých indexov/keše. Máš po ruke nejaký autoritatívny zdroj, dokladajúci, že je nutné ich brať ako samostatné písmeno? Totiž, odhliadnuc od formálnej stránky a čisto prakticky, v prípade "Ch" to má väčší význam, keďže sa aj radí mimo prirodzené poradie. "Dz" a "Dž" sa ale radia prirodzene za "D", nie je pre ne collatovacia výnimka. --Teslaton (diskusia) 15:22, 13. február 2015 (UTC)
Nuž podľa Pravidiel slovenského pravopisu [12] je dz a dž samostatné písmeno slovenskej abecedy a asi by malo mať výnimku. Je jasné, že z poväčšinou to nie je tak robené, lebo pri triedení sú automaticky v dobrom poradí. Po správnosi by mali mať v kategóriach samostatné písmenko, takisto ako rozlišujeme písmená s mäkčeňom a bez mäkčeňa. Pokiaľ sa to dá spraviť nejako jednoducho, tak je vhodné to spraviť. --LacoR (diskusia) 18:43, 13. február 2015 (UTC)

Obrázky /Fotografie

Ahojte, chcel by som požiadať tretiu osobu o súhlas s uverejnením fotiek na wikipédii. Viem, že v minulosti som tu niekde čítal aj nejaký návod so šablónou ako musí byť súhlas formulovaný, aby bolo možné fotky uverejniť na wiki. Neviem to nikde nájsť. Poradí niekto? --JanoB (diskusia) 21:55, 16. február 2015 (UTC)

Myslím, že by to malo ísť ako Wikipédia:Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, resp. určite cez Wikipédia:OTRS. Vasiľ (diskusia) 16:42, 17. február 2015 (UTC)

Vegbot

Čo tu tento bot stvára s referenciami (pridávanie ref name)? Môže sa niekto technicky zdatnejší na to pozrieť? Vďaka--Lišiak (diskusia) 16:53, 2. marec 2015 (UTC)

...a v čom je problém? Pozri sem. --BT 17:13, 2. marec 2015 (UTC)
Neviem načo tam pridáva ref name, napr.:
<ref name="Harvbz|Ondrejka|2013|Pr">{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref>
od toho dávam harvardské citácie, aby sa pri zväčšení rozsahu článku dalo pružnejšie odkazovať. Tam ref name netreba, hoci by to odkazovalo na tú istú stranu/webstránku (hoci niekedy ref name používam aj tak, ale to len pri článkoch, kde by to narúšalo vzhľad, teda hlavne pri krátkych).--Lišiak (diskusia) 17:25, 2. marec 2015 (UTC)
Opakovanie obsahu v tagu <ref> je považované za chybu, pozri tu. --Sudo77 (diskusia) 22:20, 2. marec 2015 (UTC)
Zo stránky úplne nerozumiem čo je považované za chybu.--Jetam2 (diskusia) 11:41, 3. marec 2015 (UTC)
Jednoducho povedané ak referencie obsahujú rovnaké údaje má sa použiť pomenovaná referencia. Teda nesprávne je:
... text.<ref>{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref> Text.<ref>{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref>
Správne:
... text.<ref name="xyz">{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref> Text.<ref name="xyz"/>
--Sudo77 (diskusia) 16:38, 3. marec 2015 (UTC)

Zblbnuté šablóny

Neviem čo sa stalo, ale zblbli všetky biografické infoboxy, napr. Peter L. Berger, Audrey Hepburnová, Francis Gary Powers, či Antonio Banderas. U posledného je síce preklep v infoboxe, ale ani po oprave nebol v poriadku, tak som to nechala tak, nech zbytočne nezaťažujem historiu. --Lalina (diskusia) 23:25, 12. marec 2015 (UTC)

Len vandalizmus v šablóne [13], už by to malo byť v poriadku. Možno by stálo za zváženie všetky šablóny, ktoré neobsahujú nič, čo môže vyžadovať bežnú aktualizáciu (teda nie navboxy a pod.) nechávať štandardne polozamknuté... Ona takáto úprava jedinej šablóny, využívanej v desaťtisícoch článkov spôsobuje okrem dočasného poškodenia obsahu aj strojové náklady, keďže si vynúti hromadnú invalidáciu zakešovaných náhľadov (2x - najprv pri experimente, potom znova po náprave). --Teslaton (diskusia) 23:55, 12. marec 2015 (UTC)
Vďaka. Pozerala som to v posledných úpravách (niečo sa už na mňa nalepilo), ale nechcela som šachovať. Záveru síce vôbec nerozumiem, ale inak to je dobrý nápad. --Lalina (diskusia) 00:14, 13. marec 2015 (UTC)

Polozamknutie používaných šablón

Mal by niekto niečo proti systematickému polozamknutiu masívne využívaných šablón? Trebárs všetko nad N (100?, 500?, 1000?) použití, podľa Špeciálne:NajodkazovanejšieŠablóny. S prípadnou výnimkou pre šablóny, kde môže byť potreba častejšej aktualizácie (netechnických) údajov, ako sú napr. navboxy, zoznamy linkov a pod. --Teslaton (diskusia) 00:12, 13. marec 2015 (UTC)

Súhlasím. Nič čo by bežné IP mali editovať. Vasiľ (diskusia) 06:07, 13. marec 2015 (UTC)
Súhlasím, len registrovaní s e-mailom.--Lalina (diskusia) 10:58, 13. marec 2015 (UTC)
Tiež súhlasím, ba zopár šablón už polozamknutých je.--Eryn Blaireová (diskusia) 11:12, 13. marec 2015 (UTC)

Grafy

Je možné nejakým spôsobom vytvoriť šablónu na klasický koláčový graf, vyjadrujúci pomer čohokoľvek (v mojom prípade národnostných menšín)? Myslím, že by bol využitý, nielen mnou. Neviem však, ako sa šablóny tvoria, preto to píšem sem... --Alekme (diskusia) 20:15, 13. marec 2015 (UTC)

Priamo k dispozícii je tu zrejme len {{bar box}}, čo by ale mohlo pokryť tento prípad. Eventuálne by sa asi dala preniesť aj Pie chart z en, ak nemá nejaké divoké závislosti. --Teslaton (diskusia) 20:39, 13. marec 2015 (UTC)
Ďakujem, postačí aj bar box, ale Pie chart by bol úplne ideálny. Je na viacerých wiki, aj mimo en (ro, es atď) --Alekme (diskusia) 12:23, 14. marec 2015 (UTC)
Doplnil som aj ten – {{Koláčový diagram}}, viď [14], treba už len doriešiť drobnosti, slovenské varianty parametrov (keďže sa tu bohužiaľ zaužívalo lokalizovať aj technické veci) a nejakú zbežnú dokumentáciu. Večer to plánujem doladiť, ak mi zvýši čas. --Teslaton (diskusia) 12:39, 14. marec 2015 (UTC)

Takže zhrnutie momentálne dostupných typov generovaných grafov:

Šablóna:bar box
Spotreba ovocia
Jablká
  
55,0 %
Hrušky
  
20,0 %
Slivky
  
10,0 %
ostatné
  
15,0 %
Spotreba ovocia v roku 2014
Modul:Diagram | stĺpcový (4 skupiny × 1 hodnota)
100
200
300
400
500
600
700
800
2014
 •   Jablká
 •   Hrušky
 •   Slivky
 •   ostatné
Modul:Diagram | stĺpcový (4 skupiny × 4 hodnoty)
100
200
300
400
500
600
700
800
2011
2012
2013
2014
 •   Jablká
 •   Hrušky
 •   Slivky
 •   ostatné
Modul:Diagram | stĺpcový | nad sebou = 1 (4 skupiny × 4 hodnoty)
250
500
750
1 000
1 250
1 500
2011
2012
2013
2014
 •   Jablká
 •   Hrušky
 •   Slivky
 •   ostatné
Šablóna:Koláčový diagram


Circle frame.svg

Spotreba ovocia

██ Jablká (55,0 %)

██ Hrušky (20,0 %)

██ Slivky (10,0 %)

██ ostatné (15,0 %)

Modul:Diagram | koláčový
Spotreba ovocia
Jablká: 770 t (55,0 %) Hrušky: 280 t (20,0 %) Slivky: 140 t (10,0 %) ostatné: 210 t (15,0 %)Circle frame.svg
 •   Jablká: 770 t (55,0 %)
 •   Hrušky: 280 t (20,0 %)
 •   Slivky: 140 t (10,0 %)
 •   ostatné: 210 t (15,0 %)

Šablóna {{Koláčový diagram}} generuje diagram s fixnými rozmermi, "infoboxovou" vizážou a kompaktnejšou legendou, ktorá môže obsahovať wikilinky. Modul:Diagram je flexibilnejší, s nastaviteľnými rozmermi, možnosťou zobraziť zároveň absolútne hodnoty aj percentuálne vyjadrenie, ale momentálne bez wl. z legendy (len z výsekov resp. stĺpcov grafu, čo nie je moc praktické, navyše to potom v tooltipoch nahradí zobrazenie hodnôt) a bez IB rámika a pozadia. --Teslaton (diskusia) 18:35, 15. marec 2015 (UTC)

Tech News: 2015-12

15:14, 16. marec 2015 (UTC)

Slovenské články s chýbajúcimi súradnicami

Ahojte. Vytvoril som údržbovú stránku Wikipédia:Slovenské články s chýbajúcimi súradnicami so zoznamom hesiel, ktoré by mali byť opolohované, ale nie sú...

Kto bude mať chuť občas nejaké podopĺňať, stručné info je v úvode stránky. Tiež pokiaľ natrafíte na typ/kategóriu článkov, na ktoré som zabudol, dajte vedieť. Vodné toky som tam nedával zámerne, keďže tie by boli na dlhšiu diskusiu (či k nim súradnice dopĺňať a ak áno, aké a akým spôsobom).

V zozname tiež vidno, ktorým z neopolohovaných článkov chýba infobox (hoci to by tiež asi chcelo separátny zoznam). --Teslaton (diskusia) 19:29, 17. marec 2015 (UTC)

Nedávno som premýšľal nad potokmi, že by možno bolo užitočné dať ext. odkaz na polohu v turistickej mape na hiking.sk. Dávam tak napr. polohu vrchov, čím sa doplní info o približnej polohe a rozšíri info o dostupnosti po turistických trasách. Rovnako som tak doplnil nejaké doliny a myslím, že by sa to mohlo použiť aj na toky. Dané mapy sú navyše celkom podrobné. Nejaké lokácie doplním.--Pe3kZA (diskusia) 20:47, 17. marec 2015 (UTC)
Len pre tok sú zrejme najjednoznačnejšie súradnice ústia (resp. bod niekde blízko ústia). Nebolo by dobré, ak by sa k potokom/riekam plieskali ľubovoľné voľne zvolené súradnice a odkazy do máp. Ideálne systematické riešenie je poctivé dosádzanie Geobox#Rieka a vypĺňanie source_* / mouth_* parametrov. Súradnice ústia sa potom automaticky zobrazia aj v záhlaví, viď napr. Váh. --Teslaton (diskusia) 21:03, 17. marec 2015 (UTC)
Súhlasím, len potom by bolo dobré, aby sa ústie zobrazovalo na mapke, ako to majú napr. Rusi. To by pomohlo v základnej identifikácii polohy, čo väčšine ľudí stačí.--Pe3kZA (diskusia) 21:54, 17. marec 2015 (UTC)
Ak chceš zobraziť bod na mape musíš zadať príslušný lokátor. --Sudo77 (diskusia) 22:06, 17. marec 2015 (UTC)
Veď áno, ale čo ak je v IB lokácia ústia aj prameňa? Aj keď prameň sa "hľadá" dosť ťažko a navyše by dva body miatli...--Pe3kZA (diskusia) 22:15, 17. marec 2015 (UTC)
Pozri článok Váh. V geoboxe sa vždy zobrazia len súradnice ústia. Zobrazenie polohy viacerých bodov s ich popisom podporuje na sk {{LocMap+}} v geoboxe sa ale používa {{Geobox2 map}} --Sudo77 (diskusia) 22:34, 17. marec 2015 (UTC)

Úprava elektrónovej konfigurácie pre Molybdén

Zdravím,

našiel som chybu na (sk) wikipedií (prvú ktorú som si všimol). Na stránke molybdému je uvedená jeho elektrónová konfigurácia ako [Kr] 4d5 5S2, čo nie je správne. V skutočnosti je jeho elektrónová konfigurácia [Kr] 4d5 5s1 [zdroj google-> každá iná stránka, napríklad aj cs.wikipedia.org]. Nesedia totiž ani počty elektrónov, podľa ich bilancie by to mal byť anión. Tak som si založil redaktorský účet a že vrátim niečo do wikipedia ako autor. Bohužiaľ sa mi to nepodarilo. Dostal som sa do poľa editácie vlastností prvku, kde som našiel obrovské množstvo jeho vlastností (Atómová hmotnosť, Atómový polomer, Elektronegativita ...), ale čuduj sa svete pole elektrónová konfigurácia chybalo. Nuž nevešal som hlavu a to pole som tam doplnil, vypísal správne hodnoty a uložil. Na moje (nie veľké) prekvapenie nič sa na stránke nezmenilo. Znamená to snáď, že slovenská wikipédia ostane navždy s chybou o elektrónovej konfigurácií? <- To bola rečnícka otázka, rád by som sa spýtal to pole mám editovať.

S pozdravom

O. Kohulák

Ak chceš zmeniť elektrónovú konfiguráciu niektorého prvku, musíš upraviť šablónu {{Chemický prvok/elektrónová konfigurácia}}. --Sudo77 (diskusia) 15:42, 19. marec 2015 (UTC)
Spomínanú šablónu som nenašiel. Teda spoň nie na stránke Molybdénu (ani na ukážkovej stránke wiki o použití chemických šablón s príkladom o cíne), a príznám sa neviem presne ako by malo fungovať použitie tej šablóny. Na stránke som našiel len "Infobox Chemický prvok", ktorá spomínané pole neobsahuje. Však ak tomu správne rozumiem mal by som editovať šablónu "Chemický prvok/elektrónová konfigurácia". Wiki o tejto šablóne však nie je žiadne, a keďže sa neviem ani dostať k tejto šablóne, tak ani editovať pole "Elektrónová konfigurácia" neviem.
Človek skôr ako začne niečo písať na Wikipédiu, by si mal naštudovať poriadne ako funguje. Priznám sa ja som to neurobil, s myšlienkou: "Čo môže byť ťažké na prepísaní jedného čísla (2->1)". Zdá sa však, že je to nad moje sily a neviem to urobiť. Kto chce tak to môže urobiť, ja sa skrátka vzdávam. --Kohulak sa nepodpísal(a)
Yes check.svg Hotovo! --Sudo77 (diskusia) 16:28, 20. marec 2015 (UTC)

Tech News: 2015-13

15:09, 23. marec 2015 (UTC)


Gramatické

Stôl diskusií o gramatických otázkach v krčme sa používa na diskusie o gramatických a pravopisných veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole gramatické

Archív gramatických tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Ki-dok Kim

Juhokórejský režisér sa volá Ki-duk Kim, nie Ki-dok Kim. Dá sa to overiť na CSFD, prípadne na ASFK. Je vhodné presunúť stránku a zmeniť meno v článku ? --Brood (diskusia) 08:32, 26. november 2014 (UTC)

CSFD a ASFK nie je zdroj na písanie mena v slovenčine. Slovníky áno. strana 50--Vegetator (diskusia) 13:19, 26. november 2014 (UTC)
Akurát v tej príručke nie je zrejmé prečo namiesto u sa píše o podľa tej tabuľky všetky prípady u v kórejskom a anglickom prepise sa prepisuje aj do slovenčiny ako u a nie o.--LacoR (diskusia) 13:31, 26. november 2014 (UTC)
Ďakujem za objasnenie, Vegetator. Takže poďla McCunovho-Reischauerovho transkripčného systému, ktorý je platný aj u nás, je správny preklad Kim Ki-dŏk, čo je teda možné písať Kim Ki-dok, aj keď v anglickom/ruskom jazyku sa píše s u/у.--Brood (diskusia) 14:02, 27. november 2014 (UTC)

Predložka

Ahojte, ak máme na mysli ostrov Sicília, tak sa vraví "na Sicílii", ak máme na mysli autonómny región Sicília, tak sa používa predložka v (v Sicílii)? --Marián 2 (diskusia) 04:44, 25. február 2015 (UTC)

Ahoj, v tomto prípade neexistuje gramaticky správne a nesprávne riešenie. Odporúčam článok jazykovedca Jána Horeckého v časopise Kultúra slova, č.4/1998: Konkurencia predložiek v a na (tu).--JanoB (diskusia) 23:19, 16. marec 2015 (UTC)

Nadpisy v pluráli

Ahojte, je to asi na diskusiu, ale som presvedčený, že názvy niektorých článkov, z ktorými sa teraz často stretávam a upravujem, by mali byť uvádzané v pluráli, vychádzam pri tom z anglickej wiki: "Use the singular form Article titles are generally singular in form, e.g. Horse, not Horses. Exceptions include nouns that are always in a plural form in English (e.g. scissors or trousers) and the names of classes of objects (e.g. Arabic numerals or Bantu languages). For more guidance, see Naming conventions (plurals)." (prevzaté z https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Article_titles#Neutrality_in_article_titles )

Stretávam sa často s článkami s názvami ako NK bunka, Lymfocyt T, Lymfocyt B, Biela krvinka, nikdy však nejde úplne o jeden typ bunky, úplne zjavné je to pri bielych krvinkách, čo je súhrnný názov pre skoro všetky imunitné bunky, ale je to tak aj pri T-lymfocytoch, ktoré majú rôzne subtypy, rovnako NK bunky a vlastne skoro všetky podobné, ide podľa mňa o prípad "classes of objects". Do opozície staviam napríklad neurón, čo je nervová bunka, o ktorý sa dá popisovať v jednotnom čísle. Má niekto iný názor alebo radu? Pažo (diskusia) 20:13, 2. marec 2015 (UTC)

To že daný pojem zahŕňa nejak ďalej štruktúrovanú skupinu ale ešte neznamená, že by mal singulár strácať zmysel... Trebárs pojem dióda je rovnako dosť všeobecný, zahŕňa X typov a napriek tomu má všade heslo v singulári a nikomu to asi nepríde divné. Koniec koncov, tá spomenutá biela krvinka je na en rovnako v singulári: White blood cell. Úvodná definícia už potom môže podľa potreby pracovať s plurálom. --Teslaton (diskusia) 20:26, 2. marec 2015 (UTC)
Okok, chápem to vysvetlenie takto a aj mi príde logické, vďaka. Pažo (diskusia) 20:39, 2. marec 2015 (UTC)

Geografické názvy

Pokiaľ existuje v slovenčine normovaný názov niečoho v zahraničí (rieka, mesto, ako napr. Viedeň) použijeme tento názov v názve článku, alebo originálny názov? Konkrétne som si nie istý pri stránke Crişul alb (slovensky Bystrý Kriš). Ako ju mám pomenovať? --Alekme (diskusia) 13:53, 14. marec 2015 (UTC)

V prípade geografických názvov sa wikipédia drží platných právnych predpisov. Podľa § 18 zákona č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii je pre nás záväzné používať názvy štátov a geografických objektov (exonymá) v takej podobe, ako ich určuje Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Iba v prípade, že slovenský názov nie je určený, používame pôvodný názov. V zmysle uvedeného je teda správny slovenský názov Bystrý Kriš.--JanoB (diskusia) 22:19, 16. marec 2015 (UTC)
Ďakujem --Alekme (diskusia) 08:53, 17. marec 2015 (UTC)

Návrhy

Stôl s návrhmi v krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

Skončené, prebiehajúce a navrhované hlasovania nájdete na Wikipédia:Hlasovania.

Archív návrhov

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Ako písať letopočet: pred Kr. alebo pred n.l.?

Diskusia presunutá na stránku Diskusia k Wikipédii:Forma zápisu letopočtu na Wikipédii, [33].

Dvestotisíc

Wikizdar, kolegovia! Určite ste si tiež všimli, že sa míľovými krokmi blížia okrúhliny: 200 000 článkov. Myslím, že by sme to mali využiť na nejakú akciu na spropagovanie a zároveň oslávenie našej činnosti. Zaslúžime si. :-) Čo vy na to? --Jetam2 (diskusia) 17:46, 19. január 2015 (UTC)

Ja som všetkými desiatimi "za"! Spravíme oslavu, akurát sviečok na torte nesmie byť 200 000... --KuboF (diskusia) 22:55, 19. január 2015 (UTC)
Minulý týždeň oslavovala wiki tuším 10 rokov a venovaná jej bola aj večerná téma v Rádiu Slovensko. Škoda, že sa ten priestor nevyužil na prezentáciu našej mutácie. Práve tu vidím veľkú výzvu a priestor na propagáciu, nakoľko vidíme, v akom stave je naša wiki komunita :( Možno by pomohli nejaké projekty, napr. v podobe tematických týždňov alebo mesiacov, ktoré by pomohli rozšíriť a doplniť dôležité témy - napr. rozšírenie a doplnenie foto v článkoch o mestách, historických, kultúrnych, prírodných či turistických zaujímavostí/lokalít a pod. Tu by pomohla angažovanosť OZ.--Pe3kZA (diskusia) 18:19, 22. január 2015 (UTC)
Teraz ma ešte napadlo, že by možno stálo za pokus osloviť napr. Nadáciu Tatra banky (príp. iné), ktoré podporujú vzdelávanie a kultúru s projektom, podporujúcim rozvoj wiki zapojením škôl v rámci informatiky. Z grantu by sa zafinancovali motivačné odmeny, príp. honorár hodnotiteľov a wiki by bola spopularizovaná a najmä (snáď aj) rozšírená.--Pe3kZA (diskusia) 18:25, 22. január 2015 (UTC)
Takýto "organizovaný rozvoj wiki" je podľa mňa dosť ošemetná záležitosť. S ohľadom na doterajšie skúsenosti s prispievaním v rámci školských projektov by sme k takýmto aktivitám mali pristupovať VEĽMI obozretne a jedine po širšej diskusii. Negatívny impakt (zahlcovanie banalitami a nekvalitným obsahom, nápor na RC patrolerov, ktorí následne nemusia byť schopní efektívne kontrolovať a aspoň označovať všetok pribúdajúci obsah, atď.) môže ľahko prevýšiť pozitíva. Celkovo som dosť skeptický k editorom, ktorí sem prídu na základe akýchkoľvek umelo vytvorených motivácií – či už školských alebo finančných (teda že do toho nejdú preto, že to sami chcú robiť). Keď už, chcelo by to skôr vymyslieť nejaký fungujúci spôsob, ako selektívne prilákať skutočne schopných editorov. --Teslaton (diskusia) 18:50, 22. január 2015 (UTC)
Myslím, že motivácia by mohla byť na našej strane: vytiahnuť päty od kompov a trocha zapropagovať našu encyklopédiu. Kvalita, pravdaže, nebude zaručená. Ale to nie je ani teraz. Kvalita je v kvantite. Nemáš link na Rádio Slovensko?--Jetam2 (diskusia) 19:06, 22. január 2015 (UTC)
Nenašiel som to v archíve, bola to len téma a teda niekoľko príspevkov, no na FB stránke je o tom príspevok z 15. januára.--Pe3kZA (diskusia) 22:10, 22. január 2015 (UTC)
S tým prístupom práve absolútne nesúhlasím ("kvalita je v kvantite", uff...) a predpokladám že nebudem úplne osamotený. A nakoľko každá takáto aktivita má dopad (okrem kvality wiki) aj na ostatných redaktorov, dúfam že podobné veci aspoň nebudete organizovať svojvoľne – bez diskusie a jasnej podpory. --Teslaton (diskusia) 19:15, 22. január 2015 (UTC)
Možno som to zle vyjadril. Nešlo o kvantitu príspevkov, ale ľudí. Čím viac ľudí oslovíme tým viac šancí nájsť dobrých redaktorov.--Jetam2 (diskusia) 19:32, 22. január 2015 (UTC)
Kvantita ľudí - podľa mňa dokonalé scestie... Dobrí redaktori si k tomu cestu nájdu aj sami. Nie je tu podľa mňa potenciál ľudských zdrojov, umožňujúci absorbovať ešte výrazne vyššie než súčasné množstvo editov, vyžadujúcich korekcie. Už teraz tu zostávajú ležať množstvá veľmi zlého obsahu. --Teslaton (diskusia) 19:54, 22. január 2015 (UTC)
Nesúhlasím Teslaton, to ako keby si povedal, že teraz je to tu (takmer) o.k. a akýkoľvek ďalší prísun redaktorov je len na škodu. Veď s nováčikmi by prišli aj tí, ktorí by sa stali RC strážcami. No a niektorí začiatočníci sa vedia veľmi rýchlo etablovať aj na túto pozíciu. --BT 20:05, 22. január 2015 (UTC)
Hej, nájdu sa aj také výnimky, osobne som ale dosť skeptický. Skutočne ak verbovať, tak ako píšeš, vo VŠ prostredí a aj to premysleným spôsobom, na ktorom sa nájde dostatočná zhoda. Akékoľvek partizánčiny v tomto smere by boli trestuhodné, pretože dôsledky si nevyžerie organizátor, ale všetci. --Teslaton (diskusia) 20:17, 22. január 2015 (UTC)
Nuž treba sa pozrieť aj na to, ako tento projekt reálne vyzerá. Je nás tu aktívnych päť a pol (taká klubová záležitosť), aktívnych správcov tiež málo... No a keď sa aj niekto objaví, tak (nezriedka) pod spŕškou kritických slov od poniektorých to veľmi rýchlo zabalí. Obávam sa, že predpokladanie dobrých úmyslov sa akosi vytratilo. No a očakávanie, že schopní ľudia prídu aj sami mi príde dosť alibistický prístup.
Osobne som za lepšiu propagáciu Wikipédie a aj nábor nováčikov v spomínaných kruhoch. WM SK by mohla na tom zapracovať. --BT 20:42, 22. január 2015 (UTC)
P.S.: tým linkom na SRo ak myslíš kontakt na ľudí, poznám nejakých z rádia Devín. Ten má sice dosť marginálnu sledovanosť (aj keď zase relevantnejšími skupinami), možno by sa cez nich dalo dohodnúť aj niečo v SRo1 – keď tak hoď mail. Ak má byť ale cieľom verbovanie más, dopredu cúvam... :-)
S takouto témou (výročie skwiki a spol.) by ale myslím nemal byť problém ani oficiálnou cestou – politicky a záujmovo je to "neškodné" a zaplní im to vysielanie... --Teslaton (diskusia) 19:37, 22. január 2015 (UTC)
Myslel som pôvodne link na reláciu alebo tak. Ale kontakt na ľudí tiež nie je zlý. Výročie slovenskej Wiki a zároveň: pridajte sa k nám!
Nemali by sme Wikipédiu brať ako projekt tých čo tu už sú. Zo začiatku budú noví prispievatelia potrebovať podporu ale časom ju budú sami môcť poskytnúť novším nováčikom. Prílišné tipovanie kde nájsť najlepších prispievateľov zaváňa elitizmom a práve tomu by sme sa mali vyhnúť. Wikipédia je predsa pre všetkých. Pre študentov vysokých škôl aj pre vrátnikov čo sa nudia na vstupných bránach do vysokých škôl. Nábor nováčikov by sme mohli práve spojiť s tou dvestotisíckou. PS: dalo by sa argumentovať aj opačne: práve preto, že zo ZŠ nám chodí toľko vandalizmov by sme sa tam mali zastaviť a ukázať, že sa dá aj inak. Objaviť nás už objavili.--Jetam2 (diskusia) 21:38, 22. január 2015 (UTC)
Zaujímavý názor a vcelku s ním súhlasím. Myslím, že našou spoločnou úlohou je teraz prezentovať wiki ako zdroj hodnoverných info, k čomu je toto ideálny priestor. Ešte pred pár rokmi bola všade wiki prezentovaná ako nevhodný zdroj informácii, dnes ajhľa - citujú nás média, školy uznávajú práce so zdrojmi z wiki a sme nezriedka citovaní v sledovaných "plátkoch". Teda posun je, len o pokroku treba hovoriť a prezentovať ho, aby sa vylepšil aj imidž...--Pe3kZA (diskusia) 21:54, 22. január 2015 (UTC)
Ja by som určite neoslovoval študentov základných škôl, dovolím si tvrdiť, že od týchto školských IP zatiaľ nič pozitívne nevzišlo. Podobne sú na tom aj stredné školy a gymnáziá. Ak by mali byť oslovené nejaké školy, tak si myslím, že len vysoké školy. Čo to sledujem, tak najviac pozitívnych (školských) príspevkov pochádza v drvivej miere od študentov VŠ a na celkom slušnej úrovni. Čo si tiež všímam, je to, že títo študenti nemajú problém zaregistrovať sa a vytvárať články ako registrovaní, nezriedka pod svojim vlastným menom. --BT 19:11, 22. január 2015 (UTC)
Možno nemajú problém, ale majú povinnosť od zadávateľov práce. Preferovať VŠ študentov je lepšie než SŠ ZŠ. Ale nielen ich.--Jetam2 (diskusia) 19:32, 22. január 2015 (UTC)
Ak to má byť brané paušálne a oslovovať všetky školy (ZŠ, SŠ, VŠ), tak potom som proti takémuto spôsobu verbovania.
Mimochodom, keď už niekto vie vytvoriť dobrý článok v rámci zadania, tak by nemal byť problém vytvoriť ho aj bez neho, no a finančná motivácia je len pozitívum na povzbudenie pre prácu na wiki. --BT 19:46, 22. január 2015 (UTC)
Všetky školy, na to nemáme kapacitu. Miesto peňazí ako takých by som skôr dal vecné výhry.--Jetam2 (diskusia) 21:38, 22. január 2015 (UTC)
Asi si ma správne nepochopil Jetam, všetky školy som myslel typy škôl, (základné, stredné, vysoké...), nie všetky tie stovky školských inštitúcií. No a tá finančná motivácia bola len ako príklad, to môže byť čokoľvek, čo bude dotyčného motivovať k práci tu na wiki. --BT 22:36, 22. január 2015 (UTC)
Základné školy by som vynechala, predsa len koľko potenciálnych schopných redaktorov tam môže byť? --Lalina (diskusia) 23:41, 22. január 2015 (UTC)
Keby ste sa chceli orientovať aj na vekovú kategóriu ZŠ, tak odporúčam skôr než na školy sa zamerať na organizátorov rôznych olympiád (väčšinou centrá voľného času alebo podobné inštitúcie) alebo napr. na redakciu časopisu Mladý vedec (ten časopis väčšinou dostávajú pravidelný účastníci olympiád, aspoň cca 7 rokov dozadu tomu tak bolo; hoci aj tam sa našiel náš ľadovec:D). PS: Kde možno nájsť nejakú výstupnú správu zo spolupráce s VŠ (hoci nie priamo zo slovenskej Wiki)? Niečo na spôsob vyhodnotenej SWOT analýzy. --Lišiak (diskusia) 12:00, 23. január 2015 (UTC)
Veci na spôsob analýzy sú napr. na Outreach Wiki: Education. Momentálne neplánujeme špeciálne zameranie sa na ZŠ. Kolegovia v Srbsku to chceli skúsiť ale sami nevedeli ako na to...
Momentálne sa veci vo WMSK majú tak, že máme oveľa viac nápadov a projektov ako ľudí takže si projekty vyberáme (niektoré máme odložené už dlhší čas...). Keď niekto príde s iniciatívou, s nápadom, ktorý by chcel uskutočniť a bude potrebovať podporu, či už poradiť, zabezpečenie od organizácie alebo nejaké financie, nech sa nám ozve a môžme bližšie dohodnúť. --KuboF (diskusia) 21:03, 28. január 2015 (UTC)

200 000. článok

Je to oficiálne, slovenská Wikipédia o 23:01 UTC 5. februára 2015 získala svoj dvestotisíci článok. Kde sú ohňostroje? :D--Lišiak (diskusia) 21:08, 5. február 2015 (UTC)

U mňa je Slovenská verzia má momentálne 199 978 článkov.;)--Pe3kZA (diskusia) 21:13, 5. február 2015 (UTC)
Musíš rozkliknúť, hlavná stránka je o niečo oneskorená.--Lišiak (diskusia) 21:18, 5. február 2015 (UTC)
Česi mali pri 200 000 tlačovú správu. Inak, "pomôcka/NUMBEROFARTICLES" → 203 321 --–Bubamaradisk. 21:27, 5. február 2015 (UTC)
Vy nám klesáte! Ale na 520 aktívnych wp to nie je také zlé ;)--Pe3kZA (diskusia) 21:43, 5. február 2015 (UTC)

Jupí, takže mi to vyšlo! A je to naisto ten? Ako sa to dá zistiť? Inak, astročlánok som plánovala už ako stotisícty článok, lenže vtedy sa mi to nepodarilo. --Eryn Blaireová (diskusia) 21:29, 5. február 2015 (UTC)

Hej, je to on, blahoželám, je to pekný článok. --Wizzard (diskusia) 21:33, 5. február 2015 (UTC)
Dobrá práca. Sledujúc posledné úpravy som sa cítil ako pri Silvestri :-D Určite by bola vhodná tlačová správa, kto má kontakty na médiá, nech sa trošku sk Wiki dostane viac do povedomia.--Lišiak (diskusia) 21:42, 5. február 2015 (UTC)
Zoznam.sk a ta3.com upovedomené. Zvyšok nechávam na iných ;) Napr. Vat a i.--Pe3kZA (diskusia) 21:51, 5. február 2015 (UTC)
Chytilo sa aspoň toto ;)--Pe3kZA (diskusia) 14:41, 7. február 2015 (UTC)
"Iní" sa tiež chytili, tlačová správa z WMSK bola rozoslaná (nemusíte komentovať vzhľad blogu, viem, že je zlý, zmeníme ho) Uvidíme kto sa chytí na toto. --KuboF (diskusia) 01:41, 10. február 2015 (UTC)
Tak sa zdá, že niekto sa predsa chytil, už máme pár zmienok, medzi inými aj z Teraz.sk od TASR a jeden redaktor si pýtal dodatočné informácie, čiže článok asi nebude len prebraná tlačová správa. Otvárame šampanské! --KuboF (diskusia) 12:58, 10. február 2015 (UTC)
A chytil sa dokonca aj Denník N, ktorý so mnou dnes na obed spravil telefonický rozhovor. Výsledok sa môžte dočítať na stránke Denníku. V niektorých veciach sme sa síce nerozumeli úplne dokonale ale podľa mňa rozhovor dopadol dobre. Komentovať môžte aj na facebooku. --KuboF (diskusia) 18:17, 10. február 2015 (UTC)

Hi! I would like to congratulate from the Hungarian Wikipedia on reaching this nice milestone. Great work! Samat (diskusia) 18:51, 7. február 2015 (UTC)

Thank you.--Lalina (diskusia) 17:49, 1. marec 2015 (UTC)

Hi People ! Congratulations from french Wikipedia ! Best regards from Île-de-France and Chotylub !! Mike Coppolano (diskusia) 05:16, 8. február 2015 (UTC)

Thank you.--Lalina (diskusia) 17:49, 1. marec 2015 (UTC)

Gratulace ke 200 000! David z Tábora, toho času z Prahy, alias Fanoušek kopané (diskusia) 18:15, 8. február 2015 (UTC)

Sice s párdenním zpožděním, ale i přesto se připojuji ke gratulacím. Ale neusněte hned na vavřínech. Kvantita je jen jednou stránkou encyklopedie a sama o sobě nestačí, tou druhou je kvalita, a v té tu je pořád co dělat. A to jak po stránce obsahové, tak technické. Tak vydržte! Klidne môžte to odporúčanie od Čehúna ignorovať, no bolo myslené ako priatelská rada od o deväť mesiacov staršieho bračeka (či vlastne v prípade Wikipédie sestričky ;-)) Danny B. 02:58, 10. február 2015 (UTC)

Síce s oneskorením, ale obom ďakujeme.--Lalina (diskusia) 17:49, 1. marec 2015 (UTC) Danny B., berieme to od Teba ako priateľskú radu.

Congratulations from Italy! Go on this way! :-) --Phyrexian ɸ 16:08, 1. marec 2015 (UTC)

Thank you all, much appreciated! It is great motivation for all of us to push forward, improving both number and quality of the content. :) --Lišiak (diskusia) 17:06, 1. marec 2015 (UTC)

Zdravím wikikomunitu. Ako ste si viacerí (aj vyššie) všimli, Wikipédia onedlho oslávi 200 tisíc článkov. V súvislosti s týmto výročím som ešte koncom decembra oslovil Amonet, či by nemala záujem vytvoriť nejaké, s tým súvisiace logo Wikipédie, keďže v minulosti už nejaké logá vytvárala. Amonet vytvorila niekoľko návrhov, z ktorých by sme po dohode mohli na Wikipédiu niektoré vložiť. Chcem Vás preto požiadať o vyjadrenie, ktoré logo by bolo najvhodnejšie. Tu sú všetky vytvorené logá. Vďaka za názory. --BT 19:14, 29. január 2015 (UTC)

Som za v2 alebo v4. --Wizzard (diskusia) 19:17, 29. január 2015 (UTC)
Pozdáva sa mi varianta 17. --Maajo25 (diskusia) 20:57, 29. január 2015 (UTC)
v1 a v2 --Pe3kZA (diskusia) 21:40, 29. január 2015 (UTC)
Nakoniec asi v2, lebo je "čisté". --–Bubamaradisk. 22:21, 29. január 2015 (UTC)

Aké majú názory ostatní? --BT 20:49, 29. január 2015 (UTC)

Aj mne sa páči dvojka.--Luppus (diskusia) 22:40, 29. január 2015 (UTC)

Som za 17 (milovníčka modrej).--Lalina (diskusia) 23:48, 29. január 2015 (UTC)

Som za v2. - Viktor (diskusia) 01:03, 30. január 2015 (UTC)

U mňa víťazí v1 a v2.--Jetam2 (diskusia) 13:18, 30. január 2015 (UTC)

Verzia 2 je fajn.--Pelex (diskusia) 19:08, 30. január 2015 (UTC)

Verzia 2--Wookie (diskusia) 20:15, 30. január 2015 (UTC)

1, 2 a 4. Najviac sa pripájam k 2. --KuboF (diskusia) 20:50, 30. január 2015 (UTC)

Ako vidím, najväčší ohlas má logo č. 2. Pravdupovediac očakával som, keďže ide o slovenské výročie, že sa budú páčiť tie v národných farbách. Návrhy 1, 2, 4 sú prevzaté a upravené logá. Preto som myslel, že niečo originálne by bolo vhodnejšie. Mne osobne sa pozdáva č. 17. Ak by mal náhodou niekto svoj originálny návrh loga, sem s ním. --BT 22:32, 30. január 2015 (UTC)
Mňa pri pohľade na tu 17 napadlo dať do stredu bielej wikigule iba slovensky znak namiesto farieb vlajky. Neviem, nakoľko je to realizovateľné, no myslím, že to by mohlo byť výrazným národným odlíšením :-)--Pe3kZA (diskusia) 11:25, 31. január 2015 (UTC)
Mne tie návrhy v národných farbách pripomínajú ruskú vlajku, preto si nemyslím, že sú vhodné. --Wizzard (diskusia) 11:36, 31. január 2015 (UTC)

Ahojte, ja sa vyjadrovať nebudem, mne sa páčia všetky. :D Tá v2 je klasika, na mnohých Wiki použili práve toto logo. Ak by bolo potrebné spraviť ešte nejaké zmeny, môžem skúsiť, stačí napísať. ;)
Pe3k, spravila som ešte jedno logo so slovenským znakom, ako si písal. Takže pridávam do zoznamu ešte jedno (v19), ale nie som si istá, či je to to pravé orechové... --Amonet 11:55, 1. február 2015 (UTC)

Toto nie, skôr som mal na mysli vsadiť bledší znak miesto tých častí tak šikmo - namiesto písmen omega, w a radu + 1 kusa pod nimi :) Ale už sa tým netráp, toto je vhodné. Ďakujem za ochotu ;) --Pe3kZA (diskusia) 21:56, 3. február 2015 (UTC)
S národnými farbami som mal rovnaký problém ako Wizzard, tiež sa mi nepozdávalo vynechanie nápisu "Wikipédia, Slobodná encyklopédia". Oceňujem, že žiadne logo nebolo pohyblivé GIFko (ako to prednedávnom mali na niektorej južnoslovanskej wiki :)). Možno ak by sa do čísla vo v2 podarilo napasovať národné farby aj so symbolom tak by to bola jasná výhra ale terajší stav je veľmi dobrý! --KuboF (diskusia) 21:28, 3. február 2015 (UTC)
Pri 199 501 som zmenila logo na žiadosť iniciátora BT, do pôvodného stavu vrátime, keď bude viac o cca tisíc článkov. --–Bubamaradisk. 11:18, 2. február 2015 (UTC)

Mňa oslovilo V17, ale nešlo by to bez toho pergamenu? Počet článkov sa pred ním dosť stráca. Mojimi ďalšími favoritmi sú V11 a V19. --Eryn Blaireová (diskusia) 21:37, 3. február 2015 (UTC)

Mne to logo 19 moc nesedí. S tým znakom mi to príde až prehnane vlastenecké. To skôr, keby sa logo 17 upravilo, ako píše Eryn, (ak by sa to stihlo) tak by sa možno mohlo nahodiť, keď bude rovných 200 000 článkov, toľko môj názor. --BT 22:37, 3. február 2015 (UTC)

Myslím, že „sviatočné“ logo môžeme už stiahnuť. --BT 16:50, 11. február 2015 (UTC)

Ja by som ho ešte aj nechal nejaký týždeň, kým si ľudia prečítajú tlačové správy a tak.--Jetam2 (diskusia) 16:53, 11. február 2015 (UTC)
Tak teda do + 1000? --BT 17:04, 11. február 2015 (UTC)
A prečo nemôže zostať? Nevidím dôvod ho meniť :-)--Pe3kZA (diskusia) 17:36, 11. február 2015 (UTC)
Ja by som tiež logo ešte ponechala, kľudne aj mesiac, nech sa to dostane do povedomia :-). --Amonet 19:39, 11. február 2015 (UTC)
Písal som to preto, lebo bolo dohodnuté odstránenie na +500 článkov a teraz je už viac než 900.
V podstate nemám problém s predĺžením, no na trvalé zotrvanie (ako píše Pe3kZA) to určite nevidím. --BT 19:58, 11. február 2015 (UTC)
Tak trvalé nie, ale kľudne na 202 000.--Jetam2 (diskusia) 18:21, 12. február 2015 (UTC)

Podpora

Stôl pre diskusiu o podpore v krčme sa používa na žiadosti, ktoré nie sú zodpovedané v Pomoc.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole podpory


Archív podpory

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Wikimania 2015 scholarships

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskusia) 20:33, 24. február 2015 (UTC)

Rôzne

Stôl s témou rôzne v krčme sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole rôzne

Archív tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Alan Eustace

Nechce sa niekomu preložiť pána goooglarekordmana → en:Alan Eustace? --–Bubamaradisk. 15:51, 25. október 2014 (UTC)

Vilniuská univerzita, Kostol svätého Jána (Vilnius)

Both articles contain many errors. Both were written in 2007 and never verified. The name Kostol svätého Jána (Vilnius) is wrong, it's the church of two Jáns, which even one of the quoted Russian sources says. Xx234 (diskusia) 08:36, 27. október 2014 (UTC)

Languages in censuses

Hello, Dear wikipedians. I invite you to edit and improve this article and to add information about your and other country.--Kaiyr (diskusia) 11:04, 31. október 2014 (UTC)

Vypočujte si Wikipédiu

Ahojte, na nete vznikol celkom zaujímavý projekt – pretvára úpravy vo Wikipédii na relaxačnú hudbu :-).

Akurát na našu wiki si ešte musíme počkať... ;) --Amonet 19:48, 11. november 2014 (UTC)

Help with an stub

Hi. Sorry about write in english. I'm coming from es:WP and Commons. I'm checking old pictures without categories and I found this stub in an userpage with two pictures without categories. The uploader only made three edits, all in january 2012. I'm asking if this person is notable as to keep the stub and pictures, or not. I couldn't find any source about this person. If you can help me, I'll be really tanksfull. Regards. --Ganímedes (diskusia) 13:58, 24. november 2014 (UTC)

Hi, to me he does not seem important: a longterm director of a local music academy, organist and education specialist. Since there are no sources, I would side with not keeping this person.--Jetam2 (diskusia) 16:01, 24. november 2014 (UTC)
Thanks, Jetam2. Could you (or anyone else) be so nice to follow the procedures to ask properly its deletion? I don't think to be able to do it. Thanks a lot. --Ganímedes (diskusia) 18:12, 24. november 2014 (UTC)

Sorry, can at least tell me how to find an admin or the steps to propose the deletion of this article? Thanks. --Ganímedes (diskusia) 12:28, 27. november 2014 (UTC)

Šablóna V jazyku pri uvádzaní neprechýlených podôb ženských priezvisk

Po istej menšej kolízii píšem tu: Podľa mňa je používanie šablóny v jazyku v uvedených prípadoch nevhodné. Tá šablóna naznačuje, ako sa niečo/niekto pomenúva v inom jazyku (čo má zmysel pri ruštine, japončine, arabčine a pod. – kde sa uvedie meno daným písmom), ale nie pri angličtine ani iných jazykoch používajúcich latinské písmo, pretože tá neprechýlená podoba mena sa tak uvádza vo viacerých jazykoch (nielen napr. v angličtine) a tiež označovať, že meno je takto v istom jazyku je v tomto kontexte nevhodné (to by malo zmysel napr. keď píšeme Štefan Osuský, a že je jeho meno v angličtine zapisované aj ako Stefan Osusky alebo Stephen Osusky).
Najvhodnejšie by podľa mňa bolo uvádzať to nasledovne: za menom hrubým písmom do zátvorky „neprechýlene:“, najlepšie s tým, že treba vytvoriť článok na prechyľovanie. Má niekto námietky, protiargumenty...?--Lišiak (diskusia) 03:11, 1. február 2015 (UTC)

Ja som proti prechyľovaniu, ale keď už tak by som dal "pôvodne".--Jetam2 (diskusia) 14:06, 1. február 2015 (UTC)
No tiež si myslím, že najmä umelkyniach známych pod ich neprechýlenými menami je prechyľovanie zbytočné (pokiaľ sa tak neuvádzajú, napr. J.K. Rowlingová v slovenských prekladoch); nebolo by od veci urobiť prierez relevantnými encyklopédiami a slovníkmi (napr. Encyklopédia filmu, Beliana a ďalšie všeobecné/monotematické/biografické e.), problém by bol azda u nových hviezd a hviezdičiek, ale veď sa nejako dohodneme. :D
„Pôvodne“ sa mi spája skôr s tým, že meno sa predtým (všeobecne) písalo takto. Zase keď pri Ginger Rogers nemáme problém napísať „Ginger Rogers, vlastným menom Virginia Katherine McMath...“, treba nám tam vôbec dávať do úvodnej definície prechýlenú podobu priezviska, keď je už raz v nadpise? Napadajú mi tieto varianty:
Katharine Houghton Hepburnová (neprechýlene: Hepburn; * 12. máj 1907...
Katharine Houghton Hepburn (* 12. máj 1907...
Katharine Houghton Hepburn (prechýlene: Hepburnová; * 12. máj 1907...
Pri Katharine tá tretia varianta nemá až taký zmysel ako napr. pri Stonovej, kde sa niekto môže domnievať, že sa má písať Stoneová. Čiže dalo by sa to uplatniť aj tak, pri tých „sporných“ prípadoch s -e atď. Ja by som asi skôr uprednostnil, aby prvé hrubo vyznačené slovo bolo pokiaľ možno čo najviac autentické/originálne pomenovanie (ako v diametrálne odlišných typoch článkov Národný výbor československý alebo Washingtonská deklarácia.--Lišiak (diskusia) 15:47, 1. február 2015 (UTC)
Nu, vida. Kvôli takýmto peripetiám by načim zrušiť prechyľovanie do tla. :-)--Jetam2 (diskusia) 20:23, 1. február 2015 (UTC)

2 percentá pre Wikimediu

Zdravím komunitu! Tak ako minulý rok, aj teraz je Wikimedia Slovenská republika poberateľom 2 percent daní z príjmov. Vďaka vašej podpore nám bolo zverených krásnych 3 073,18 EUR za ktoré Vám za celý tím ďakujem! Prostriedky boli použité napríklad na účasť na konferencii v Kyjeve v decembri minulého roku, podporu organizačnej štruktúry a stretnutia; zvyšok bude využitý onedlho napríklad v súvislosti s čoraz vyššou profesionalizáciou organizácie.

Vzhľadom k tomu by som na tomto mieste rád požiadal komunitu o možnosť zverejniť žiadosť o poskytnutie 2% pomocou Sitenotice. Text by mohol byť rovnaký ako minulý rok a zobrazenie približne do konca marca. Všetkých ďalších záujemcov odkazujem na stránku 2% WMSK. Za Wikimediu SK, predseda KuboF (diskusia) 17:45, 10. február 2015 (UTC)

Keďže počas týždňa nebol protest, prosím správcov o nastavenie Sitenoticu. Vďaka za podporu! --KuboF (diskusia) 08:57, 17. február 2015 (UTC)
Yes check.svg Hotovo!Bubamaradisk. 11:14, 17. február 2015 (UTC)
Vďaka! --KuboF (diskusia) 15:24, 17. február 2015 (UTC)

Wikimania

Ahojte! Chystá sa niekto na Wikimaniu 2015? Bolo by fajn keby sme mali zástupcu aj zo Slovenska, najlepšie niekoho čerstvého. (Ja som bol v 2013 v Hong Kongu, KuboF v 2014 v Londýne.)--Jetam2 (diskusia) 15:58, 11. február 2015 (UTC)

Len zo zvedavosti, aké sú podmienky pre účasť na konferencii? Poskytuje sa aj nejaký príspevok napr. na náklady na cestu, ubytovanie a pod.? Lebo pokryť náklady na takúto akciu z vlastného, nie je žiadna sranda. Vďaka za objasnenie. --BT 22:53, 25. február 2015 (UTC)
No keby si si prečítal ten odkaz čo uviedol Jetam, tak by si sa dočítal, že ak si podáš žiadosť, tak ti možno uhradia všetky náklady na cestu, ubytovanie, poplatky (ak splníš podmienky). Ale už je po termíne, takže smola. No ak by si mal seriózny záujem, kukni sem, poliaci nám (ale niele nám, viacerým krajinám) núkajú zasponzoroavnie cesty. Samozrejme, musíš splniť podmienky, ktoré majú na stránke (odkaz je v príspevku Wpedzicha). Žiadosť treba podať do 10. marca. --peko (diskusia) 23:34, 25. február 2015 (UTC)
Nuž pravdupovediac očakával som odpoveď od Jetama, hlavne kvôli jeho osobným skúsenostiam s účasťou. Nie vždy sa situácia odvíja tak, ako býva plánované, no a vlastná skúsenosť je vlastná skúsenosť.
Na konferenciu sa (teraz) určite nechystám, skôr ma len zaujímalo, ako to funguje, keďže takéto výzvy/oznamy som už v minulosti postrehol. --BT 23:49, 25. február 2015 (UTC)
Jetam bol kus offline. :) Scholarship čo ponúka Wikimedia Foundation (termín už bol) pokrýva náklady na cestu, ubytovanie aj registráciu na konferencii. Tento rok sa rozhodlo neposkytovať čiastočnú podporu, je to systémom všetko alebo nič. Podmienky samotnej účasti na konferencii nie sú, pokiaľ je mi známe prihlásiť sa môže hocikto. Ak však človek chce podporu buď od WMF alebo inej organizácie, tam už podmienky sú. Novinka tohto roku bol zvýšený dôraz na aktivity priamo súvisiace s projektami WMF. Povedal by som, že je takmer nutné byť nielen dobrým a aktívnym redaktorom, ale (spolu)organizovať aj offline aktivity. Načo tam teda ísť: človek si uvedomí, že naša komunita je súčasťou veľkého globálneho hnutia; dozvie sa o jeho situácii; zistí aké sú plány do budúcnosti; naziera praktické poznatky (napríklad workshop pre správcov, organizovanie súťaží) a v neposlednom rade sa zoznámi s ľuďmi zo širokého sveta, ktorí majú skororovnaké záujmy, problémy atď (krátko som hovoril aj s Jimbom a Sue Gardner). Človek nemusí prednášať alebo viesť workshop, ale pre získanie externého financovania je to určite výhoda.--Jetam2 (diskusia) 15:32, 27. február 2015 (UTC)

Cudzojazyčné wikipédie

Na hlavnej stránke by bolo dobré zaktualizovať sekciu cudzojazyčné Wikipédie keďže už je neaktuálna. Napríklad grécka wiki už dávno dosiahla počet 100 000 článkov... --Japonský-bonsaj 14:05, 18. február 2015 (UTC)

Večer to zaktualizujem. --Teslaton (diskusia) 15:21, 18. február 2015 (UTC)

Články o kňazoch na wiki

Zdravím,
chcel by som sa spýtať na váš názor, kedy je kňaz dostatočne významný na to, aby mal článok na wikipédii a či je dekan (správca dekanátu) dostatočne významný. --TOMÁŠP 13:14, 2. marec 2015 (UTC)

Ja by som dal asi od biskupa/preláta vyššie. Prípadne špeciálne prípady ako Srholec.--Jetam2 (diskusia) 13:30, 2. marec 2015 (UTC)
OK, dík za reakciu :D --TOMÁŠP 13:42, 2. marec 2015 (UTC)

Administratívne členenie Švédska - län, kraj či región?

Pri snahe o doplnenie článkov o švédskych územných jednotkách som narazil na protichodné info, a preto prosím niekoho znalého stavu veci o pomoc.

V článku Administratívne členenie na našej wiki máme (ak tomu správne rozumiem) vyššie územné jednotky nazývané provincie: „Švédsko je rozdelené na 21 provincií (län; prekladané aj ako "kraj").“ O pár riadkov nižšie je uvedené „Do 17. storočia bolo Švédsko rozdelené na kraje (landskap; prekladané aj ako „(historická) provincia“)“, čo vytvára dosť zmätok.

Na českej wiki majú v tomto článku priamo upozornenie, že „Někdy jsou län zaměňovány za provincie (lanskap), což jsou historické, geografické a kulturní regiony. Švédsko má 25 provincií. Provincie nemají žádnou administrativní funkci, ale jsou historickým dědictvím a kulturní identifikací.“

Prosím, ak máte v tejto otázke jasno, poraďte. Ďakujem.--Pe3kZA (diskusia) 20:02, 16. marec 2015 (UTC)

Podľa toho, čo sa mi podarilo dohľdať, landskap je historická jednotka (v súčasnosti bez administratívnej funkcie), zatiaľ čo län je súčasná (úroveň NUTS 3), ktorá je v materiáloch ÚGKK a MZV preložená ako „krajská správna oblasť“. Okrem toho napr. Vreckový atlas sveta (2001, ISBN 8080422923, s. 91). uvádza preklad „provincia“. V prastarom českom Slovníku náučnom (1870, VIII. diel, s. 754), v publikácii Vojenský zeměpis (1963, Naše vojsko, s. 288) je preložené ako „kraj“. V agrárnickej publikácii z 30. rokov som dokonca našiel preklad „župa“, čo je zrejme len čiste voľný preklad, analógia k admin. usporiadaniu ČSR.
Slovenský preklad landskap som nenašiel, ale v starých švédsko-latinských slovníkoch je preložené ako provincia, v angličtine je to tiež „province“ (konkrétne v Britannice 1998). Keďže ide o historický, tradičný celok, nemyslím, že by preklad bol nejako normovaný. Dokonca by som sa v prípade vypracovania samostatného článku pre landskap prikláňal k ponechaniu pôvodného názvu landskap, v textoch to prekladať možno ako hist. provincia / kraj / región alebo tak nejako, ale v tomto sa nevyznám.--Lišiak (diskusia) 20:53, 16. marec 2015 (UTC)
Ďakujem, ja chcem vytvoriť hlavne články o tých krajoch, no pletie ma aj toto alebo toto delenie kontra toto, kde link na kraj chýba...--Pe3kZA (diskusia) 21:22, 16. marec 2015 (UTC)
Vyzerá to, že sa tu ujalo pomenovanie provincia pre län a kraj pre landskap, podľa toho hore by som skôr navrhoval landskap uvádzať ako historický kraj, aby to bolo zjavnejšie (keď už nie priamo ako landskap, čo mi pripadá vhodnejšie, ale ako píšem vyššie, možno niekto znalejší tejto problematiky bude mať iný názor).
Pri Örebro chýba ten link, lebo sa (ako län) nachádza v historickom kraji (landskap) Värmland.--Lišiak (diskusia) 21:59, 16. marec 2015 (UTC)

v švédsko/slovenský slovensko/švédsky slovník Rakšányiová, Hansson, Chmelová, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1995 ISBN 80-08-00984-5 je preklad: kraj, oblasť, iný význam krajina. Čo sa týka významu pojmu landskap, tak ak dobre rozumiem článku Landskap i Sverige, je to samosprávny kraj zo stredoveku, ešte pred sformovaním švédskeho kráľovstva, s vlastným parlamentom (alebo čo to vtedy mali), vlastnými zákonmi. V súčasnosti síce nefungujú ako samosprávne jednotky, ale stále sa používajú. Neviem či je správne prirovnanie k slovenským historickým regiónom ako Turiec, Spiš, Liptov atď., no pripomína mi to niečo také. --peko (diskusia) 20:30, 17. marec 2015 (UTC)


S Brontom sme diskutovali a pozrel do svojich kníh (názvy sú skrátené, neúmerne by to predĺžilo diskusiu) a vyzerá to nejako takto:

1. Vysvetlenie administratívnych jednotiek:

 • Län
  • Slovo län znamená doslova a pôvodne (kráľovské) „léno“, teda feudum http://g3.spraakdata.gu.se/saob/, https://archive.org/stream/svensktyskordbok00hoppuoft#page/280/mode/2up, http://desv.dict.cc/?s=l%C3%A4n, http://runeberg.org/nfbq/0110.html a prvýkrát je
  • Slovo län je prvýkrát doložené v 13. stor. vo význame léno; od 14. stor. aj ako viac-menej autonómne územie tohto kráľovského léna http://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/l%C3%A4n>.
  • V roku 1634 boli tieto „staré“ läny zrušené a nahradené systémom štátnej správy podľa vzoru systému guvernérov a intendantov vo Francúzsku. Na najvyššej úrovni to znamenalo zavedenie území nazývaných krajinské hajtmanstvá (po švédsky jedn. č. landshövdingdöm), ktoré sa od konca 17. stor. začali bežne nazývať aj (a dnes už len) starým výrazom län (hoci sa podoba krajinských hajtmanstiev koncom 17. stor. inak nijako nezmenila). Tieto „nové“ läny existujú s menšími zmenami dodnes. Keďže Fínsko patrilo od vrcholného stredoveku (definitívne od 16. stor.) do začiatku 19. stor. do Švédska, rovnaký systém krajinských hajtmanstiev/länov existoval samozrejme aj vo Fínsku. (najmä s. 23-24)
 • Landskap
  • Slovo landskap znamená doslova a pôvodne „kraj(ina)“ (krajina v zmysle geografická oblasť, nie nevyhnutne v zmysle štát) a je to prakticky aj etymologicky to isté slovo ako v angl. landscape a v nemčine Landschaft: http://g3.spraakdata.gu.se/saob/, https://archive.org/stream/svensktyskordbok00hoppuoft#page/262/mode/2up, http://runeberg.org/nfbo/0537.html- V slovenčine sa v tomto význame z čisto jazykového hľadiska má najlepšie používať výraz kraj (menej vhodné ale časté je krajina) Slovenská reč, s. 380..
  • Landskap (pôvodné alternatívne názvy: land, lagsaga) boli v stredoveku jednotlivé geograficky výrazne oddelené viac-menej samostatné územia (kvázi-štáty) v dnešnom Švédsku (a Fínsku), ktoré mali aj každý svoje vlastné právo (landskapslagar, po nemecky Landschaftsrecht). V 13. stor. už bola ich samostatnosť značne obmedzená a v polovici 14. storočia zanikli, lebo landskapslagar bolo nahradené centralizovaným právom pre celé Švédsko (a Fínsko). Fakticky ich nahradili läny (najprv ako kráľovské léna, neskôr ako krajinské hajtmanstvá – pozri vyššie), ale ako tradičné regióny existujú dodnes. Schweden a Landschaftsrecht in: Lexikon des Mittelalters. Ako čisto tradičné regióny existujú však dodnes.
 • Zhrnutie: Najprv boli landskapy, potom boli läny ako léna (a landskapy už len ako tradičné regióny) a nakoniec boli läny ako jednotky štátnej správy (a landskapy už len ako tradičné regióny).

2. Prehľad prekladov v literatúre (vysvetlivky: ln = län Švédsko, lp= landskap Švédsko, li = lääni, ma = maakunta):

 • Ln a li:
  • slovenské a české zdroje:
   • ln + li: provincia (Beliana, Geograf. místop. slovník 1993, Ottova vš. enc. 2006, Vš. enc. Slov. 2002, Encyklopedický slovník 1993, Velký atlas světa 1989, Kunský 1968)
   • ln: provincia, li: kraj (Vreckový atlas 1983)
   • ln: provincia, li: ? (Vreckový atlas 2001)
   • ln: provincia, okres, li: provincia, gubernia (Zemepisný atlas sveta 2001)
   • ln: kraj, li: provincia (Liščák 2009, Vojenský zeměpis 1963, Zubriczký 2009, Územná samospráva)
   • ln: krajská správna oblasť, li: (?)provincia (ÚGK)
   • ln: län, li: gubernia, provincia (Ottuv slovnik naučný)
   • ln: kraj, län, vidiecky kraj, župa, li: provincia (Ottuv slovnik naučný Dodatky)
   • ln +li: kraj (Malá enc. zemep. 1977, Malý atlas sveta 1960)
   • ln: kraj, li: okres (Pyramída)
   • ln + li : správny okres (Janka 1970)
   • ln + li: län (MČE)
   • ln: okres, li: län, gubernia (Riegeruv Slovník naučný)
  • nemecké zdroje:
   • ln: Provinz (švédska vláda, Švédsky inštitút, Juling 2012, Maudner 2013)
   • ln: Statthalterschaft [miestodržiteľstvo], Provinz in Schweden (Schwedisch-deutsches Wb.)
   • ln: Verwaltungsbezirk [správny okres], li: Provinz (Brockhaus 2005)
   • ln+li: Provinz (Ismayr 2009)
   • ln: Bezirk, li: Regierungsbezirk (Fischer Weltalmanach 2012)
   • ln+li: Verwaltungsbezirk [správny okres] (Geograp. Taschenbuch 1960)
   • ln: Landeshauptmannschaft [krajinské hajtmanstvo], Provinz (Romstoeck 1973)
   • ln+li: Landeshauptmannschaft [krajinské hajtmanstvo], län (Zentralstaat und Provinz im frühneuzeitlichen Nordosteuropa)
   • ln: (Lands)Hauptmannschaft, Höfdingdöm, Gouvernement, li: Landhauptmannschaft, Landshöfdingdöm (Ritter 1811)
   • ln: Län, Regierungsbezirk (Svensk-Tysk ordbok)
   • ln: Län, li: Län, Gouvernement (Brockhaus 1911, Meyers 1905)
   • ln: Län, Regierungsbezirk, li: Län, Gouvernement (Pierer 1857)
   • ln: Län, Höfdingdöm (Brockhaus 1837)
  • anglické zdroje:
   • ln: county, li: province (Britannica 2015, Division of Powers 2015)
   • ln: county, li: province, department (Statoids 2015)
   • ln: administrative district, län, li: province, län (Britannica 1911)
   • ln: county (švédska vláda, Švédsky inštitút, Wold Fact Book 2015, Sustainability..)
 • Lp a ma:
  • slovenské a české zdroje:
   • ma: kraj (Z cesty po Čuchonsku)
   • ma: kraj, provincia (Fínsko-český slovník)
   • lp: kraj, oblasť (Švédsko-slovenský slovník)
   • lp: provincia (teraz krajina), ma: krajina (Ottuv slovník naučný)
   • lp: provincia, kraj, ma: grófstvo (Riegeruv slovník naučný)
   • lp: (historická) provincia (Beliana, Ottuv slovnik nauč. Dodatky)
   • ma: oblasť (Liščák 2009)
   • ma: región (ÚGK, Územná samospráva)
  • nemecké zdroje:
   • lp: Landschaft (Juling 2012, Pierer 1857, Brockhaus 1837)
   • ma: Landschaft (Mittelalterliches nordisches Recht, Ismayr 2009, Geogr. Taschenbuch 1960, Meyers 1905)
   • lp+ma: Landschaft (Lexikon des Mittelalters)
   • lp: Landschaft, Provinz, Land (Schwedisch-deutsches Wb.)
   • ma: Landschaft, Provinz (Lexikon der älteren germanischen…)
   • lp: Landschaft, ma: Region (Brockhaus 2005)
   • lp: historische Provinz (Maudner 2013)
   • lp: Provinz, ma: Landschaft (Ritter 1811)
   • ma: Region (Fischer Weltalmanach 2012)
   • lp: Gau [župa] (Romstoeck 1973)
  • anglické zdroje:
   • lp: province (Britannica 1911)
   • lp: province, ma: region (Statoids 2015, Britannica 2015)
   • ma: region (Statistics Finnland, Wold Fact Book 2015)
 • Poznámky:

3. Záver:

 • Rozhodne treba z dôvodu úzkej historickej a jazykovej previazanosti (a preto, lebo inak by boli historické články zmätočné) pre Švédsko a Fínsko použiť rovnaké názvy pre švédske län a fínske lääni (län) a pre švédske landskap a fínske maakunta (landskap).
 • Z početných možností v literatúre sú najčastejšie pre län: provincia a kraj, a pre landskap: provincia a kraj(ina). Najnovšie zdroje SAV (okrem ÚGK) a ČSAV (Beliana, Geograf. místopisní slovník) uprednostňujú pre län provincia, rovnaký názov Švédi používajú oficiálne napr. v nemčine. Pre landskap sú principiálne možné obe možnosti. Aby však nedochádzalo k zámene s prekladom slova län ako provincia, ako aj preto, že slovo landskap znamená doslova kraj(ina) a to aj v textoch výslovne sa zoberajúcich stredovekým severským právom, je najvhodnejší preklad slova landskap kraj (z možností kraj a krajina je krajina jazykovo trochu menej vhodná a pletie sa s významom krajina ako celý štát). Inak povedané: Najlepšie riešenie je (asi) zachovať stav, aký je na slovenskej wikipédii teraz.
 • Je možné slovo kraj ako preklad landskapu upresniť v článkoch atribútom historický (teda: historický kraj), ale podľa možnosti nie v nadpisoch článkov, lebo slovo historický je len pomocné, názov jednotky ako taký ho neobsahuje.
 • Ponechať slovo landskap nepreložené je nemožné, pretože to ani jeden zdroj tak nerobí a pretože na slovenskej wikipédii sa administr. jednotky zásadne prekladajú (pokiaľ nie sú v nepreloženom tvare uvedené aj v slovníkoch cudzích slov).

Vasiľ (diskusia) 07:32, 24. marec 2015 (UTC)

 1. Počet revízií bez predchodcu s časovou známkou náležiacou do daného roku a týkajúcich sa stránok v názvovom priestore 0, ktoré nie sú presmerovaním. Merané na replike databázy 23. februára 2015. Číslo sa podľa použitej metodiky líši rádovo o stotiny percent.
 2. Súčet počtov článkov z mesačných štatistík wikiprojektu Česko-slovenská Wikipédia