Wikipédia:Krčma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vrátiť sa Pomoc:Obsah
Návod

Vitajte v krčme. Táto stránka sa používa na diskusie o technických otázkach, politike, novinkách a pripravovaných zmenách na Wikipédii. Je rozdelená do šiestich stolov. Vyberte si na diskusiu o probléme, ktorý Vás trápi, správny stôl z tabuľky. Podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov počas úpravy).

Ak nechcete diskutovať na tému týkajúcu sa Wikipédie, možno chcete:

Vymažte vyrovnávaciu pamäť servera pre túto stránku (aby sa na stránke zobrazili aktuálne zmeny)

On-line diskusia o Wikipédii je na IRC kanáli #wikipedia-sk na serveri irc.freenode.net.

Obsah

Archivácia

Diskusie staršie ako 30 dní (dátum poslednej poznámky) sú presúvané na podstránky každej sekcie (nazývané (meno sekcie)/Archív).

Novinky

Stôl pre diskusiu o novinkách v krčme sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvor novú tému v diskusii pri stole noviniek

Archív noviniek

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Zachráňme spolu slobodu panorámy!

Ako už informoval kolega, v Európe sa schyľuje k problému. Ak by Európsky parlament 9. júla schválil správu o autorských právach s pozmeňujúcim návrhom 421 tak by sme prišli o slobodu panorámy nie len na Slovensku ale v celej Európskej únii. Pre Wikipédiu by to malo neblahé dôsledky, lebo by sme skoro iste museli vymazať desaťtisíce fotiek moderných budov, sôch a iných diel, ktoré sa momentálne na Wikipédii nachádzajú úplne legálne.

Vo Wikimedii SK tému práve riešime, pripravujeme informačnú kampaň ale potrebujeme vašu pomoc!

Je niekoľko vecí, ktorými môžte pomôcť priamo na wiki:

 • napísať / preložiť článok Sloboda panorámy, napr. podľa cs:Svoboda panoramatu
  • pridať do článku informácie o aktuálnej situácii
 • preložiť z angličtiny meta:Free knowledge based on Creative Commons licenses/sk - brožúrka o tom, prečo "len na nekomerčné použitie" často krát neslúži svojmu zamýšľanému cieľu a čo to znamená pre Wikipédiu
 • nájsť niekoľko zaujímavých Slovenských budov / sôch / podobných diel, ktoré boli postavené len nedávno (a teda, od smrti autora neuplynulo 70 rokov) - odporúčam vybrať fotky z Commons (mne napríklad napadá skokanský mostík pri Štrbskom plese alebo Svätoplukova socha na Bratislavskom hrade)
  • na takej fotke začierniť / inak scenzúrovať danú budovu / sochu - ľudia budú mať jasnú predstavu ako škaredo a neužitočne by Wikipédia bez slobody panorámy fungovala
 • plánuje sa centrálny baner pre všetky wiki-projekty, ktorý by sa zobrazoval pre návštevníkov z Európy
  • súhlasíte s takým banerom na slovenskej Wikipédii? ja som rozhodne za! tu stačí diskusia, ak máte námietky tak sa vyjadrite
 • na niektorých Wikipédiách (minimálne na švédskej pripravujú gadget, ktorý by začiernil všetky obrázky a zobrazil informáciu o kampani, gadget by bol predvolene spustený pre všetkých a po prihlásení by si ho ľudia mohli vypnúť (neregistrovaní typicky o slobode panorámy ani netušia, ich by ten "otravný" text mohol poriadne osloviť)
  • chceme taký gadget aj na skwiki? po kampani by sa dal normálne vymazať
  • kódy: CSS, JS

Veľmi užitočná bude aj pomoc mimo Wikipédiu:

 • kontaktujte svojho (alebo viacerých) europoslanca - vysvetlite im svoj názor na slobodu panorámy a požiadajte ho aby hájil vaše požiadavky
  • môžte im napísať elektronickú poštu, zavolať im, stretnúť sa osobne - kontakty sú napr. na europskyparlament.sk
  • verejne sa europoslancov spýtajte na ich sociálnych sieťach, napr. na Twittery alebo facebooku
  • tiež môžte kontaktovať ich materské strany
 • napíšte o téme na svojom blogu, informujte médiá, známych

Dôležité stránky ne ničnetušiacich návštevníkov budú: meta:Freedom of Panorama in Europe in 2015 a meta:Freedom of Panorama in Europe in 2015/Learn more. Onedlho by mali byť dokončené a začali by sme s prekladom.

Kto sa o tematiku zaujíma intenzívnejšie by mohol skontrolovať aj súvisiace návrhy o ktorých bude Európsky parlament hlasovať. Dobrý štartovací bod je hodnotenie 10 najlepších a 5 najhorších zmien v správe od Redy.

Vo WMSK máme trochu rušné obdobie, pripravujeme tlačovú správu, oficiálne sa spýtame europoslancov (ale vy sa ich pýtajte tiež!); uvažujem o samostatnej webovej stránke o tejto téme a prípadne o niečom ako petícii. Kto by vedel s týmito vecami pomôcť, nech sa mi ozve! --KuboF (diskusia) 12:44, 24. jún 2015 (UTC)

Vďaka za aktivitu, KuboF! Gadget aj banner podporujem. Určite skontaktujem europoslancov. Poďme na to!--Jetam2 (diskusia) 13:47, 24. jún 2015 (UTC)
Gadget, ktorý začierňuje, už na švédskej Wikipédii funguje. Ak chce prihlásený používateľ vidieť ako, zapne si ho v nastaveniach (Nastavenia/Utseende/Panoramafrihet). Výsledok → Panoramafriheten är hotad. Klicka här för att läsa mer., preklik na stránku sv:Wikipedia:Panoramafrihet. Ak bude súhlas, poprosím preklad sv:MediaWiki:Gadget-Panoramafrihet.js, zvyšok urobím. --–Bubamaradisk. 14:37, 26. jún 2015 (UTC)


Práve sa spúšťa baner pre Európanov. Ako vstupnú stránku som nastavil Wikipédia:Sloboda panorámy v Európe 2015 ale nemám čas ju užehliť. Mohol by prosím niekto spraviť časť "Viac" a prípadne vylepšiť časť "Napíšte europoslancom". Tiež by sa zišlo opraviť wikiodkazy, na to už naozaj nemám čas... --KuboF (diskusia) 21:58, 2. júl 2015 (UTC)

Status update:

 • The international landing page about this issue is ready at: Freedom of Panorama in Europe in 2015.
 • The page with an overview of the Members of the European Parliament (MEP) in Slovakia is at Freedom of Panorama in Europe in 2015/Contact your MEP/SK. There you can easily find an MEP, his/her e-mail and Twitter-account.
 • In the evening of today 25 June, depending on how the politics evolve, a CentralNotice banner will be set up for Slovakia with approval of WMF. For this banner translations are needed. If you want to translate the texts of the banner from English into your language, add your name, language and how we can reach you at m:Talk:Freedom of Panorama in Europe in 2015/Banner and we will let you know when you can translate.
 • If you communicate to an MEP from your area/country, you can link to: http://meta.wikimedia.org/wiki/saveFoP
 • If you tweet about this subject you can use the hashtag: #saveFoP
 • If you send an e-mail to an MEP, please write it in your own language in your own words. Sending a the same identical message to multiple MEPs, they will notice that and then it does not work any more.

Thank you! Romaine (diskusia) 13:10, 25. jún 2015 (UTC)

PS: If you like, you can translate Freedom of Panorama in Europe in 2015 to a page on sk-wiki. Please add the page then to Q20200822. Romaine (diskusia) 13:10, 25. jún 2015 (UTC)

Update 25 June:

 • This evening we had a meeting to evaluate the political situation in Brussels and to determine if setting up a banner today would be effective. In these two weeks there are two critical points in the political process to get to a text that is safe for Wikipedia: before 1 July an MEP need to take action to get the text changed with sufficient support from other MEPs, and on 9 July the plenary voting in the European Parliament. We determined today that as a result of all our actions Wikimedia wide, we have generated enough attention to get the first step done. Congratulations! But this was the small step, the large one is the plenary voting.
 • The question we asked ourselves is if we should already show a banner today. A banner on top of every Wikipedia page is a very powerful and sensitive instrument we should be carefully in using it, in timing and wording, certainly if it concerns a subject in the field of advocacy. Also it should be used as last resort. As said, we have arranged enough attention for point one. We also consider two weeks before the voting as too long, because when the banner is seen this week, it likely will be forgotten two weeks later. Therefore we consider it better to start with the banner on 2 July, after assessing how the situation has developed.
 • We advice you not to set up a banner in this week already, but this is an advice. If your local community decides otherwise, this will be respected.
What is the plan now?
 • We will asses the situation on 2 July, then we will set up a banner that day. This gives us also more time to get all the translations in the various European languages.
 • We have asked the Wikimedia Foundation to come with an official statement. They have indicated that they will work on this and will come with an official statement and/or blog post on 2 July.
 • But in the mean while just waiting? - No!
Let's do this! Thank you for all the work!! Romaine (diskusia) 03:00, 26. jún 2015 (UTC)

Status update 3 July 2015

It is going fast the past 24 hours and before. Therefore this update below, written bij my colleague Dimi_z who is for the Wikimedia movement following the political developments in the EU in the past weeks and years:

1. We have managed to find enough MEPs from various groups to file a positive amendment affirming Freedom of Panorama. The signatures were collected with the help of mainly the Dutch, German and Estonian ALDE members.
2. As a result of the big pressure we exercised and the fact that his own group publicly opposed him on this, Mr. Cavada has now called everyone in the European Parliament to vote to delete his wording, but also to oppose the amendment, as a compromise. It looks like there is a solid majority for this compromise.
3. Delegations form the second largest group, the S&D, have taken public positions against the Cavada text. They have however also let us know, that they wouldn't appreciate being cornered into voting for new (ALDE) amendment. The reasons they cite are mainly of procedural nature.
4. It would take a lot of pressure to get the positive amendment through. Such an aggressive campaign pushing for the absolute maximum this early on in the legislative process could, I am afraid, hurt our standing. Especially banners are only effective if they are used conservatively and there is an imminent threat. This threat is not given any longer, which we should all congratulate ourselves for. This is something we achieved! I want to personally thank each and every single one of the hundreds of people who worked on this.
5. We can still push for the positive amendment by ALDE! We can do this by writing and calling our MEPs personally and ask them to vote for it. We can also do this by joining the petition, which will ask all its signatories to to do the same.
6. What we can and should do now is invest in the contacts we established with MEPs and their assistants. Thank the ones who answered and promised to help! Invite them to a Wikipedia meet-up! Offer you expertise! Ask them to help you with FoP on the national level if you have none!
7. Maintaining contacts is also important, as the copyright reform dossier will come to the European Parliament sometime next year. If we make friends now, it will make our lives much easier next time around.
8. The vote on 9 July will go down as follows: First the positive amendment by ALDE will be voted on, then after that the "split" (meaning deletion) of the FoP paragraph. If the positive amendment passes, we would need the deletion to be rejected. If the positive amendment is rejected, we need the deletion to get a majority.

So Dimi and the rest of the team advices not to activate the CentralNotice banner in Slovak and also not to create a Sitenotice banner instead.

It is up to the community to decide if a banner should be activated in Slovak.

If your community decides to switch on the banner, please make this known at this page.

If you need more information or if you have questions, you can ask them through our helpline.

Thank you so much for all the work done! We have made our voice heard, with success! :-) Romaine (diskusia) 01:09, 3. júl 2015 (UTC)

PS: I will try to keep you informed on this page about future developments. Romaine (diskusia) 01:09, 3. júl 2015 (UTC)

Voting: outcomes

Today the European Parliament voted about the copyright report, including the subject Freedom of Panorama.

 • The negative text by Cavada (Freedom of Panorama only non-commercial in whole EU) was dropped by 502 to 40.
 • The positive text by Schaake (full Freedom of Panorama in whole EU) didn't pass by 228 to 303.
 • The report as a whole was accepted with 445 to 65 with 32 abstentions.

Thanks everyone, we almost manage to achieve a full swing, which is a very tough feat to get done in 3 weeks.

What is next?
Autumn 2015: European Commission planned proposal on a renewed EU Directive.

Thank your MEPs and try to keep in touch with them. Romaine (diskusia) 14:25, 9. júl 2015 (UTC)

Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade začiernená ako v prípade neexistencie slobody panorámy
Tiež ďakujem všetkým, ktorí svojou troškou prispeli k tomuto úspechu!
Vo Wikimedii SK budeme situáciu naďalej sledovať, hlavne k jeseni, keď Európska komisia predloží svoj návrh. Predpokladám však, že vzhľadom k spoločenskému tlaku, ktorý bol vyvinutý, koncový návrh slobodu panorámy neobmedzí.
Zatiaľ môžte situáciu sledovať aj na samostatnej facebookovej stránke (a pozvať priateľov ;). Tiež, graficky schopní môžu na Wikipédii pohľadať pár obrázkov, ktoré by sme museli scenzúrovať, začierniť ich hlavnú tému a nahrať ich do c:Category:Blacked out versions of images relying on FoP in the Slovakia, tak ako fotku sochy Svätopluka napravo.
Opäť, vďaka za pomoc! --KuboF (diskusia) 16:04, 9. júl 2015 (UTC)

1. slovenská WikiKonferencia

Kolegovia, pozývam vás na prvú slovenskú WikiKonferenciu - konferenciu o hnutí wikimédia, Wikipédii, jej sesterských projektoch a slobodnom vzdelávaní! Konferencia sa uskutoční už 3. júla, tento piatok, v Žiline, ako samostatná sekcia počas konferencie OSSConf.

Tešiť sa môžte na 3 prednášky o aktualitách a blízkej budúcnosti z hnutia wikimédia so zameraním na Slovensko, odovzdávanie cien zo súťaže WikiJar SVE a diskusie počas voľnejších častí programu.

Wikimedia SK svojim riadnym členom poskytne cestovné štipendium do výšky 20€, takže si odložte cestovné lístky.

Viac na oficiálnej stránke konferencie Účasť je bezplatná, žiadame vás však o registráciu

Týmto sa ospravedlňujem za organizačné problémy, ktoré spôsobili oneskorené oznámenie konferencie. Verím však, že sa na konferencii stretneme s viacerými z vás, zachováte nám priazeň a spolu pripravíme WikiKonferenciu 2016 o stupeň lepšie ;) --KuboF (diskusia) 15:20, 1. júl 2015 (UTC)

Sitenotice

Tiež by som rád požiadal o zverejnenie sitenoticu na Wikipédii, tak pre neprihlásených ako aj prihlásených používateľov. Výhodou je, že bude zobrazený nanajvýš 2 dni. Text:

Pozývame vás na 1. slovenskú WikiKonferenciu!
piatok 3. júla, Žilina

--KuboF (diskusia) 15:20, 1. júl 2015 (UTC)

Yes check.svg Hotovo!Bubamaradisk. 18:03, 1. júl 2015 (UTC)

CHYBA WIKIPÉDIE

Dobrý večer prajem, rád by som poukázal na článok o Alanovi M. Turingovi "Dejiny počítačov", je tam chyba ! píše sam tam citujem: V roku 1936 Alan M. Turing publikoval článok, v ktorom vysvetľuje svoju myšlienku o univerzálnej elektronickej kalkulačke s názvom Turingov stroj. Stroj mal byť schopný vyriešiť ľubovoľnú výpočtovú a logickú operáciu. Napriek tomu, že stroj nebol nikdy zostrojený jeho myšlienka sa použila na zostrojenie neskorších počítačov.

"Napriek tomu, že stroj nebol nikdy zostrojený"

Musím vás opraviť, stroj bol zostrojený a podľa vedcov vďaka tomu bola skôr ukončená 2. svetová vojna.

Nuvola apps ktip.png Tip!
Ďakujeme za Tvoj návrh! Ak máš pocit, že článok potrebuje vylepšenie, pokojne vykonaj potrebné zmeny. Wikipédia je wiki, takže „každý“ môže ihneď upravovať takmer každý článok. Stačí kliknúť na odkaz upraviť v hornej časti obrazovky. Nemusíš sa ani registrovať a prihlasovať (hoci je viacero dôvodov, pre ktoré by si to mal zvážiť). Komunita Wikipédie Ťa povzbudzuje k tomu, aby si bol smelý pri úprave stránok. Nemaj strach, že urobíš hlúpe chyby – určite sa nájde niekto, kto ich po Tebe opraví. Ak si nie si istý ako článok správne upravovať, pozri si najprv prehľad editácie stránok, alebo si vyskúšaj upravovanie článku nanečisto na našom pieskovisku. Noví prispievatelia sú vždy vítaní!

Ešte dodávam, že toto nie je vhodné miesto na takéto hlásenia, nabudúce prosím použi diskusnú stránku k článku (alebo to radšej oprav bez diskusie :-))--Eryn Blaireová (diskusia) 07:30, 15. júl 2015 (UTC)

Proposal to create PNG thumbnails of static GIF images

The thumbnail of this gif is of really bad quality.
How a PNG thumb of this GIF would look like

There is a proposal at the Commons Village Pump requesting feedback about the thumbnails of static GIF images: It states that static GIF files should have their thumbnails created in PNG. The advantages of PNG over GIF would be visible especially with GIF images using an alpha channel. (compare the thumbnails on the side)

This change would affect all wikis, so if you support/oppose or want to give general feedback/concerns, please post them to the proposal page. Thank you. --McZusatz (talk) & MediaWiki message delivery (diskusia) 05:07, 24. júl 2015 (UTC)

What does a Healthy Community look like to you?

Community Health Cover art News portal.png

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information


Happy editing!

MediaWiki message delivery (diskusia) 23:43, 31. júl 2015 (UTC)

Wikidata: Access to data from arbitrary items is coming

(Sorry for writing in English)

When using data from Wikidata on Wikipedia and other sister projects, there is currently a limitation in place that hinders some use cases: data can only be accessed from the corresponding item. So, for example, the Wikipedia article about Berlin can only get data from the Wikidata item about Berlin but not from the item about Germany. This had technical reasons. We are now removing this limitation. It is already done for many projects. Your project is one of the next ones. We will roll out this feature here on August 12.

We invite you to play around with this new feature if you are one of the people who have been waiting for this for a long time. If you have technical issues/questions with this you can come to d:Wikidata:Contact the development team.

A note of caution: Please be careful with how many items you use for a single page. If it is too many pages, loading might get slow. We will have to see how the feature behaves in production to see where we need to tweak and how.

How to use it, once it is enabled:

Cheers Lydia Pintscher MediaWiki message delivery (diskusia) 17:46, 3. august 2015 (UTC)

Wikidata: Access to data from arbitrary items is here

To je výborný prvý krok pred zavedením funkcie "zoznamov" (jednoduchý príkaz v stránke, ktorý vytvorí dynamicky tvorený zoznam z Wikiúdajov). Takúto funkcionalitu by sme radi použili napr. pri súťažiach typu Wiki miluje pamiatky. --KuboF (diskusia) 22:23, 13. august 2015 (UTC)

Wiki stretnutie strednej a východnej Európy 2015

Zdravím. Wikimedia SK bola opäť pozvaná na Stretnutie wikimédií strednej a východnej Európy, ktoré prebehne v septembri 2015 v Estónsku. Prihlásili 3 záujemcovia: Matej Grochal, Radka Semanová a ja. S týmito ľuďmi počítame ako s reprezentantmi WMSK.

Potešili by ma aj viacerí záujemcovia ale som rád, že sa našli 2 "noví" ľudia, ktorí sa na takomto podujatí ešte nezúčastnili "na plný čas". Pred a počas stretnutia s mini budem intenzívne preberať program a našu účasť a "zasvätím" ich do medzinárodného hnutia a kontaktov. Následne by sme mohli mať viacero ľudí, ktorí by kvalifikovane reprezentovali WMSK na podobných podujatiach aby som na konferencie nechodil vždy len ja.

Program je ešte otvorený a ak je niečo, na čo by sme sa, podľa vás, mali špeciálne zamerať, prosím napíšte nám (či už priamo tu na Wikipédii, do epoštovej konferencie WMSK alebo súkromne do WMSK)!

Wikimedia SK plánuje v roku 2016 zorganizovať už druhý ročník slovenskej Wikikonferencie, kde by sme sa radi stretli s mnohými z vás. O tom však neskôr.

S pozdravom, predseda Wikimedie SK, KuboF (diskusia) 22:20, 13. august 2015 (UTC)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) through MediaWiki message delivery. 23:09, 18. august 2015 (UTC)

Introducing the Wikimedia public policy site

Hi all,

We are excited to introduce a new Wikimedia Public Policy site. The site includes resources and position statements on access, copyright, censorship, intermediary liability, and privacy. The site explains how good public policy supports the Wikimedia projects, editors, and mission.

Visit the public policy portal: https://policy.wikimedia.org/

Please help translate the statements on Meta Wiki. You can read more on the Wikimedia blog.

Thanks,

Yana and Stephen (Talk) 18:12, 2. september 2015 (UTC)

(Sent with the Global message delivery system)

Open call for Individual Engagement Grants

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. 20:52, 4. september 2015 (UTC)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

New Wikipedia Library Database Access (September 2015)

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • EBSCOHost - this is one of our largest access donations so far: access to a wide variety of academic, newspaper and magazine sources through their Academic Search Complete, Business Source Complete and MasterFILE Complete
 • Newspaperarchive.com - historical newspapers from the United States, Canada, UK and 20 other countries, and includes an Open Access "clipping" feature (1000 accounts)
 • IMF Elibary- a digital collection of the IMF's reports, studies and research on global economics and development (50 accounts)
 • Sabinet - one of the largest African digital publishers, based in South Africa, with a wide range of content in English and other European and African languages (10 accounts)
 • Numérique Premium - a French language social science and humanities ebook database, with topical collections on a wide range of topics (100)
 • Al Manhal - an Arabic and English database with a wide range of sources, largely focused on or published in the Middle East (60 accounts)
 • Jamalon - an Arabic book distributor, who is providing targeted book delivery to volunteers (50 editors)

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including expanded accounts for Elsevier ScienceDirect, British Medical Journal and Dynamed and additional accounts for Project MUSE, DeGruyter, Newspapers.com, Highbeam and HeinOnline. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 19:42, 16 September 2015 (UTC)

We need help! Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator signup.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals!

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources 21:01, 22. september 2015 (UTC)

Projekt WikiMesto Nitra

Wikimedia SK v spolupráci s mestom Nitra a E@I pracujú na projekte Nitra - prvé slovenské WikiMesto. V rámci projektu sme vybrali skupinu významných objektov v Nitre, o ktorých ľudia z mestského úradu v Nitre (za asistencie Wikimedie SK) napíšu článok na slovenskú Wikipédiu alebo ho vylepšia. Následne budú články preložené do viacerých jazykov a pridané obrázky. Tiež pripravujeme plán na efektívne predstavenie článkov pre obyvateľov a návštevníkov Nitry; predpokladáme použitie QRpédie. Nitra je prvou realizáciou rozsiahlejšieho projektu WikiMesto a na základe skúseností z Nitry sa budeme rozhodovať o pokračovaní projektu.

Dnes idem pomôcť kolegom v Nitre s upravovaním Wikipédie, onedlho by mali začať prispievať článkami. Preto vás prosím o pomoc s formálnou úpravou zoznamu objektov, hlavne teda kontrolu, či je navrhnutý názov vhodný. Vopred ďakujem za pomoc. --KuboF (diskusia) 23:06, 23. september 2015 (UTC)

pisem cez mobil, takze bez diakritiky. Drzim palce a som zvedavy, co z toho vylezie. Pripomienky - chyba mi tam Nitriansky hrad. Ten clanok nie je sice zky, ale urcite sa da zlepsit. Za druhe (a mozno nacinam aj sirsiu debatu) asi by bolo vhodne, aby z nadpisu bolo jasne, ci je clanok o budove, alebo o institucii. Kedze clanky budu (dufam) rozsiahlejsie, tak asi by mali mat v nazve "budova", aby bolo jasne, ze sa nejedna o instituciu (napr. Agrokomplex, VSP, ale aj divadlo A. Bagara). Este detail, v Nitre su oddavna aspon dve farnosti, takze asi by malo byt jasne o ktoru budovu sa jedna (tusim dolne mesto a horne mesto ale teraz bez zaruky). --LacoR (diskusia) 06:01, 24. september 2015 (UTC)
Este dalsie drobnosti. V tom zozname by bolo dobre nechat nazvy aj s rozlisenim, nech je hned vidiet o aky nazov ide. Chyba mi tam clanok Kalvaria (Nitra) a kedze su tam clanky o bjektoch Kalvarie, tak to treba aj do tej suhrnnej stranky zapracovat. A mzno by bolo dobre ten zoznam nejako zotriedit geograficky, popripade pod clanok o hrade odsadit clanky o katedrale, palaci, muzeu... rozlisovacka pri kostole pod kalvariou nemoze byt kalvaria a ani Parovske Haje ma nenaplna nadsenim. Najlepsie by bolo Nitra. --LacoR (diskusia) 06:37, 24. september 2015 (UTC)
Súhlasím s Lacom. Myslím, že by bolo užitočnejšie mať články o inštitúciách (divadlo, múzeá...) ako o ich budovách, ale i tak dobré. Pevne dúfam, že sa do článkov dostanú aj referencie. Veľa zdaru!--Jetam2 (diskusia) 07:08, 24. september 2015 (UTC)
Vďaka za pripomienky LacoR! Na hrad a kalváriu sa ešte pozrieme. Projekt je stavaný tak aby články v projekte obsahovali užitočné informácie pre návštevníkov Nitry, podľa toho bude vybrané rozlíšenie. Upravil som zoznam tak aby bolo rozlíšenie viditeľné. Ak vidíte nejaké problémy, napr. namiesto "Justičný palác (Nitra)" použiť "Justičný palác v Nitre" alebo namiesto "Diecézne múzeum v Nitre" radšej "Diecézne múzeum (Nitra)" tak buďte smelí pri úprave stránok ;) Prípadné pripomienky k zoznamu radi uvítame na diskusnej stránke zoznamu, ale zmeny v zozname zaručiť rozhodne nemôžme. Vďaka za podporu! --KuboF (diskusia) 13:59, 24. september 2015 (UTC)

Privítajte nové redaktorky! Pred chvíľou som spravil základný rýchlokurz prispievania na Wikipédiu pre 2 nové prispievateľky v rámci projektu: Redaktor:Lucik27 a Redaktor:Tekelica. V rámci projektu už spravili aj prvú skúšobnú úpravu; je dosť jednoduchá lebo na ňu nebolo veľa času a kolegyne si museli tému vybrať veľmi rýchlo. Dohodli sme sa, že prvé články vypracujú spoločne vo svojom pieskovisku a dajú mi ich na kontrolu. Vaše pripomienky sú tiež vítané, podobne ako vaša láskavosť k nováčikom ;) --KuboF (diskusia) 14:15, 24. september 2015 (UTC)

Reimagining WMF grants report

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 16:56, 28. september 2015 (UTC)

Wikiproject Erasmus Prize Winners

Dear fellow wikipedians,

My apologies for using English here, please help translate if you are able.
Wikipedia has been awarded the Erasmus Prize 2015. This prize is awarded annually to a person or institution that has made an exceptional contribution to culture, society or social science. The King of the Netherlands will present the award on 25 November. This will create media attention which will hopefully result in plenty of new volunteers. Prior to the award ceremony we would like to write and improve articles on former Erasmus Prize winners. All 80 former laureates should be notable enough to merit an article.

Please join the project and help us provide our fellow laureates with articles.

Sincerely, Taketa and FrankTMeijer (diskusia) 18:27, 8. november 2015 (UTC)

Community Wishlist Survey

Community Tech Team via MediaWiki message delivery (diskusia) 21:58, 9. november 2015 (UTC)

Wikimania 2016 scholarships ambassadors needed

Hello! Wikimania 2016 scholarships will soon be open; by the end of the week we'll form the committee and we need your help, see Scholarship committee for details.

If you want to carefully review nearly a thousand applications in January, you might be a perfect committee member. Otherwise, you can volunteer as "ambassador": you will observe all the committee activities, ensure that people from your language or project manage to apply for a scholarship, translate scholarship applications written in your language to English and so on. Ambassadors are allowed to ask for a scholarship, unlike committee members.

Wikimania 2016 scholarships subteam 10:48, 10. november 2015 (UTC)

Harassment consultation

Please help translate to your language

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help


Wikipolitika

Diskusie pri stole o wikipolitike v krčme sa používa na diskusie o aktuálnej a navrhovanej internej politike Wikipédie. Prosíme, neumiestňujte sem diskusné príspevky na tému politickej situácie na Slovensku alebo inde vo svete. Budú bez diskusie odstránené.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole wikipolitika

Archív diskusií o wikipolitike

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu diskusií.

Vulgarizmy v článkoch

Napadlo ma či tu budeme v článkoch tolerovať vulgarizmy, aj keď ide o vlastné podstatné mená. Napríklad v článku Smola a hrušky: Skupina sa preslávila najmä hitmi ... Som Najebaný. Ponechávať to v článkoch alebo robiť nejakú cenzúru (napr. hviezdičkou alebo slová - v tomto prípade skladbu - úplne vynechávať) ? --Japonský-bonsaj 12:06, 18. máj 2015 (UTC)

Zdravím! V tomto prípade by som vulgarizmy ponechal.--Jetam2 (diskusia) 12:11, 18. máj 2015 (UTC)

Články o osadách, majeroch, zaniknutých obciach, ...

Na diskusnej stánke Diskusia s redaktorom:Alekme#SK sídla bez štatútu obce sa diskutuje o viacerých článkoch, ktoré sa venujú rôznym "Sídlam bez štatútu obce (osady, samoty)". Na jednej strane ako fanúšik všetkého, čo sa týka Turca som rád, že pribudli ďalšie informácie a články, ale myslím, že by sa malo trochu porozmýšľať či je tento postup akceptovaný komunitou. Predpokladám, že môžu nastať problémy s encyklopedickosťou, resp. významnosťou. Ak teda pominiem fakt, že je nutne potrebná aj obsahová korektúra. Vidím viac okruhov otázok.

 1. Terminologický - tieto články sa dotýkajú viacerých druhov "sídiel" a je potrebné upraviť články tak, aby bolo jasné o aký typ sídla ide:
  1. obce, ktoré boli samostatné a v nejakej nie tak dávnej dobe sa zlúčili s inou obcou, napríklad Konské, Diviaky (Turčianske Teplice), ...
  2. zaniknuté obce - napríklad Hadviga
  3. obce, ktoré zanikli, resp. stratili samostatnosť už dávnejšie napr. Sebeslavce
  4. osady, majere a pod., ktoré nikdy nemali štatút samostatnej obce ako napríklad Kostolište (Necpaly), Stará Bôrová, ...
   V iných regiónoch asi môžu byť aj iné druhy (napr. kopaničiarske osady)
 2. Problém významnosti
 3. Technické otázky - sem by som zaradil otázku, či tieto "sídla" majú byť doplné do navboxov okresu, tak ako je to teraz napr. v Šablóna:Obce okresu Turčianske Teplice, aké infoboxy majú byť použité v takýchto článkoch.

Môj názor - významnosť a technické otázky je potrebné riešiť v závislosti od bodu jedna. Sídla spadajúce pod 1.1 a 1.2 by mali byť považované automaticky za encyklopedické. Tu asi bude dôležité dohodnúť nejaký rok ako hranicu pre automatickú významnosť (1875, 1918, 1945, 1989). Ostatné prípady, by sa mali rozhodovať jednotlivo. Ale väčšina by sa asi mala zlúčiť do článku "materskej" obce. Ohľadom tretieho okruhu do okresných šablón by som dal asi iba obce, ktoré zanikli po roku 1918. (Návrh pre okres Turč. Teplice) Ohľadom infoboxu nemám vyhranený názor, asi nejaký nový založený na geoboxe.--LacoR (diskusia) 21:13, 26. máj 2015 (UTC)

Podľa mňa by automaticky podmienku významnosti mali spĺňať všetky sídla, ktoré sú, alebo kedykoľvek v minulosti boli samostatnými obcami (v zozname LacaR teda ide o sídla podľa bodov 1.1, 1.2 a 1.3). Osady, samoty, majere a pod. by som určite zlučoval s článkami o obci, do ktorej takéto sídlo aktuálne patrí. Samostatné články o takýchto sídlach by som ponechal iba vo výnimočných prípadoch (napr. ak ide o archeologicky významnú lokalitu, rodisko známej osobnosti a pod.). Určite by som ale takéto prípady riešil individuálne prípad od prípadu. Pri šablónach "Obce okresu XY" by som sa priklonil k názoru LacaR - uvádzať iba aktuálne existujúce mestá, obce + obce zaniknuté po roku 1918. V aktuálnej podobe šablóny (napr. Šablóna:Obce okresu Turčianske Teplice) je veľmi voľne uvedená kategória „Sídla bez štatútu obce“. Mohli by sa tu ocitnúť aj sídliská, samoty, archeologické náleziská, lokality známe iba miestnym obyvateľom a podobne. Ak sa šablóna nazýva „Obce“, mala by obsahovať iba obce (=vo význame obce a mestá).--JanoB (diskusia) 18:20, 27. júl 2015 (UTC)
Len ako „poznámku pod čiarou“ uvádzam fakt, že na sk-wiki máme aj články o francúzskych obciach ako napr. Boissay, či Héronchelles ktoré majú cez 300, resp. 100 obyvateľov, čo na francúzske pomery rozhodne nie je nijako významné sídlo a už vôbec si nemyslím, že sú pre slovenskú wikipédiu encyklopedicky významné. Ak môžeme mať články o takýchto obciach iných štátov, potom by sme nemali príliš prísne vyhodnocovať (ne)významnosť našich sídiel.--JanoB (diskusia) 20:36, 27. júl 2015 (UTC)
Wikipédia nie je vlastivedná encyklopédia. Obe spomenuté sídla sú commune, najnižšie jednotky územnej správy, ako obce na SR.--Lišiak (diskusia) 20:53, 27. júl 2015 (UTC)
Súhlasím s príspevkom JanaB z 18:20 s tým, že v šablóne by som uvádzal len aktuálne obce (a obce so štatútom mesta), nie zaniknuté obce.--Jetam2 (diskusia) 11:25, 28. júl 2015 (UTC)


Takže po prečítaní si názorov a mojej dlhšej úvahe som rozhodol a urobil trochu poriadok v okrese Turčianske Teplice:-).

Texty som ponechal v pôvodnom stave (viac-menej), včítane odkazu na relatívne vágny zdroj "Mapy Malej a Veľkej Fatry". Ak niekto má pocit, že to treba prerobiť, nech sa do toho kľudne pustí, mne vadil stav v akom to bolo, včítane viacerých faktických nepresností. Momentálne vidím možnú diskusiu o tom, či ponechať v šablóne Osady a zaniknuté obce aj tie osady, alebo len bývalé obce. Osobne som ich tam dal hlavne kôli tomu, aby som na nič nezabudol a aby som mal tie osady na jednom mieste.

V najbližšej dobe mám v pláne podobným spôsobom upraviť Martin (okres). --LacoR (diskusia) 14:38, 9. august 2015 (UTC)

Arbitráž

Rád by som sa opýtal, kde a akým spôsobom môže redaktor podať žiadosť o arbitráž. Bohužiaľ na sk-wiki nie je nikde (ani v sekcii riešenia konfliktov) https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Rie%C5%A1enie_konfliktov

rozpísaný postup, ani kto je členom arbitrážneho výboru. Vopred veľmi pekne ďakujem. --Lsfanclub (diskusia) 15:58, 18. jún 2015 (UTC)

@Lsfanclub: Do dnešného dňa nemáme pravidlo týkajúce sa arbitráže, ani arbitrážny výbor. Kedysi dávno bol pokus → Wikipédia:Pravidlá/Arbitráž. --–Bubamaradisk. 19:43, 18. jún 2015 (UTC)

Rozlišovačky

Zdravím kolegov. V poslednom čase sa nám rozbehli snahy o reformu a snahy o zamedzenie reforiem. Bola by dobrá globálnejšia debata. Vracanie úprav dookola nie je dobré. Medzi hlavné otázky patria: (1) Mala by rozlišovačka obsahovať referencie? (2) Mal by byť primárny význam určený (prípad Bern ale aj sochár. (3) Mala by etymológia slova byť obsiahnutá len v rozlišovačke, alebo aj v článkoch (prípad Brífing). Skúsme to predebatovať centrálne tu.--Jetam2 (diskusia) 12:22, 3. august 2015 (UTC)
Ešte by som pridal (4): údajné pravidlo, že pri zátvorkovaných výrazoch ako Obec (slovenská správna jednotka) nie je nutné či žiadané dávať link na rozlišovačku v záhlaví článku.--Jetam2 (diskusia) 14:46, 3. august 2015 (UTC)

tak ako to je teraz, je dobre, netreba žiadne reformy. kto by určoval primárny názov? pre niekoho môže byť iný ako je presadzovaný.--Gepetito (diskusia) 12:29, 3. august 2015 (UTC)

Ucelene napíšem neskôr (niečo som už napísal tu), ale zatiaľ v skratke k niektorým bodom: Hlavné mestá by určite mali patriť medzi primárne názvy – sú najpoužívanejšie a „kmeňové“ (jednoducho patrí k tým „dôležitejším“ článkom, kto si ešte pamätá tisícku). Pri Manague je bez debaty používanejší význam pre hlavné mesto než pre jazero.--Lišiak (diskusia) 12:38, 3. august 2015 (UTC)

to je len tvoj názor, je tam ešte Managua (departement), je administratívne nad mestom, tak neviem prečo by práve mesto malo byť primárny názov --Gepetito (diskusia) 12:59, 3. august 2015 (UTC)
Toto nie je len môj názor, už dávnejšie sa o tom diskutovalo pri Berne (a asi nielen pri ňom) a taká je prax – čo viem – na anglickej, francúzskej a nemeckej Wikipédii. Tu nejde o to, ktorý predmet článku je po právnej stránke "nadradenejší" či "silnejší", ale čo je primárny význam. Ako keby sme mali začať znova písať Wikipédiu, tak asi najprv sa budú písať články o štátoch, ich hlavných mestách a potom o administratívnych jednotkách. (Takto sa to dá asi najlapidárnejšie vysvetliť.) --Lišiak (diskusia) 13:04, 3. august 2015 (UTC)
Pridám teda aj svoj názor. (1) Rozlišovačky by mali byť len na usmernenie čitateľa k správnemu článku. Na druhej strane sa tu rozmohli "slovníkové" rozlišovačky (ako diskutovaný Kupón). V týchto prípadoch nie je pravdepodobné, že články vzniknú, referenciu sú potrebné na dokladovanie rozlíšenia významov. V každom prípade by som nerád videl mazanie už existujúcich referencií. (2) S primárnym/kmeňovým významom je to zložitejšie. Viem, že tento názor bude pravdepodobne nepopulárny, ale riadil by som sa práve "popularitou" názvu. Pri rozlišovačke Levice je viac-menej jasné, že čitateľ bude hladať slovenské mesto, možno okres. Talianske mesto by som nechal ako odkaz v šablóne z Levíc mesta alebo okresu a množné číslo samíc leva by som vynechal úplne. Myslím, že pri dvoch alebo aj trocha významoch nie sú rozlišovačky nutné. Pri Manague nie je primárny význam až tak jednoznačný a pripúšťam, že ani Bern. (3) Referencie by mali ostať v každom článku zvlášť. Čitateľ by nemal byť nútený preklikávať.--Jetam2 (diskusia) 13:26, 3. august 2015 (UTC) Ešte doplním k (4): Myslím, že je žiadané mať link na rozlišovačku. Ani skúsenejším Wikipediánom nemusí byť zrejmé kde ju nájsť: či pod názvom bez zátvorky (Bern) alebo bez (Bern (rozlišovacia stránka)).--Jetam2 (diskusia) 14:46, 3. august 2015 (UTC)

Volať svojvoľné zmeny v usporiadaní RS reformou je trochu smiešne.
RS, ak si to vyžaduje, má obsahovať referencie. Ak je to rozlišenie len pre sk/cs obce, tak to ide aj bez nech. Ale chcem vidieť ako urobiť stránku ako synergia, Dolná zem, synodikon, flota, flotila (+určite sa nájdu aj iné) bez toho, aby tam boli referencie.
Primárny význam? Pre Prahu je to (možno) jasné, pre Levice menej, pre Martin vôbec. Meranie popularitou je rovnako nezmysel, lebo neviem ako tú možno merať? Počtom prístupov na článok? Ale toto nie je komerčný web, aby sme ho štrukturovali podľa návštevníkov.
Etymológia má byť obsahnutá v jednom článku, keď tak, tak potom na ňu odkazovať. Aby bol zhodný text v troch článkoch, s tým som sa ešte nestretol. Pozn. podobne potom pre priezviská (Čapek) by museli byť jeho nositelia osobitne v RS a článku o priezvisku a rovnako etymológia priezviska pri každej osobnosti. Vasiľ (diskusia) 13:45, 3. august 2015 (UTC)

Vasiľ, zdá sa, že nerozumieš účelu rozlišovacích stránok, odporúčam pozrieť napr. tu (a to nehovorím, že sa tu všetko má/dá uplatniť). Ako som už dvakrát povedal inde, rozlišovačku si netreba zamieňať s viacvýznamovým heslom v tlačenej encyklopédii – nefunguje to tak, neslúži to na to, mechanizmus elektronickej encyklopédie je odlišný. Potom dochádza presne k tomu, že Ty alebo Bronto (či už sám, alebo sprostredkovane) takmer konštantne vytvárate rozlišovacie stránky aj so zbytočne detailnými popismi (miesto stručných deskriptívnych, na rýchlu identifikáciu), pridáte veľa referencií a články nikde (synergia je pekný príklad). Omnoho užitočnejšie by bolo vytvoriť aspoň výhonok k aspoň pár odkazovaným článkom. Inak sa tu buduje len terminologický slovník, nie encyklopédia. A to už nehovorím o infantilných rozlišovačkách ako 1000 slovenských korún, žalmy a pod., čo patrí na Wikislovník.
K tým priezviskám: „Inde“ sa to práve tak robí, že všetky osoby sú v článku o priezvisku a v rozlišovačke len pár najvýznamnejších. Lebo keď raz bude 100 osôb jedného priezviska, rozlišovačka to neunesie.--Lišiak (diskusia) 14:01, 3. august 2015 (UTC)
Súhlasím, lepšie by boli články s referenciami. S priezviskami rovnako. Nevidel by som problém mať držiteľov aj v rozlišovačke aj v článku o priezvisku.--Jetam2 (diskusia) 14:46, 3. august 2015 (UTC)

K odkazu na en: ich systém presmerovaní a RS je úplne chaotický. Mnoho ráz som sa nevedel dostať k článku cez RS, lebo sú proste zle spravené. Na en sa však dá predpokladať, že RS, vytvoria spísaním nadpisov už existujúcich článkov. Tu to tak nefunguje. Treba robiť RS pre neexistujúce články a aby sa predišlo problémov treba ich robiť poriadne: teda uviesť všetky významy (nie iba tie, ktoré podľa subjektívneho úsudku majú šanci na vznik) a so zdrojmi. RS suplujú aj jednovetné články (určite je lepšia poriadna RS ako jednovedný substub) (ktoré inak bývajú mazané; synergia a synodikon sú dobrý príklad ako náhrada jednovetných článkov). Synegia je aj pekný prípad, ako sú translátorové preklady z cs nevhodné (pozri históriu článku).
Nie je pravda, že je nepravdepodobné, že články nevzniknú, články vznikajú úplne náhodne. Nikto ako osoba neurčuje, čo je nepravdepodobné a podľa takej logiky by sa muselo zmazať 90 % všetkých rozlišovačiek, lebo ako nepravdepodobné môže hocikto označiť takmer hocičo (najmä tí, ktorí nemajú zdroje).
K Jetamovým otázkam:

 1. Ak je to zložitejšia RS, tak určite má obsahovať referencie.
 2. Určenie primárneho významu je problém, preto som radšej za systém BEZ {{iné významy}}, ktorý (okrem iného) spôsobuje vážne problémy s presmerovaniami, lebo nie je jasné, kam sa potom má presmerovávať, či na článok so šablónou, či na rozlišovačku alebo kam a vzniká zacyklený neporiadok.
 3. Etymológia len v RS, nekopírovať ju do každého článku.
 4. Ak sa niekto dostal na článok "názov (rozlišovací príznak)", tak buď sa tam dostal z RS alebo článku, ktorý priamo na daný význam odkazuje (a pravdepodobne správne). Takže iné významy vidím ako zbytočnosť. Vasiľ (diskusia) 08:26, 4. august 2015 (UTC)
Základný problém našich RS je ich nadpočetnosť a názvy, kedy síce každý čaká článok, ale my máme RS (Sicília). Pekný príklad sú francúzske kantóny a obvody - miesto Kantón Le Fossat a Le Fossat máme Le Fossat (kantón) a Le Fossat (obec). Takto si pridávame kopu zbytočnej roboty - presuny obcí na nové názvy, RS. To isté s obvodmi. Ďalšie - more červených odkazov v RS na články, ktoré evidentne nikto neurobí, ešte aj s radou pozri niečo čo neexistuje. Významy tam majú byť, ale nemusia byť zalinkované.--Lalina (diskusia) 10:04, 4. august 2015 (UTC)
S tými kantónmi a obcami máš pravdu. A podobne je to so slovenskými okresmi.--Jetam2 (diskusia) 10:29, 4. august 2015 (UTC)
Čo sa týka slovenských okresov: zákon 221/1996 Z. z. píše o okresoch ako „okres Bratislava I“, ak by slovo okres bolo súčasťou názvu, tak by bolo veľkým, podobne aj KSSJ a PSP. Takze formát "názov (okres)" je v prípade slovenských okresov nutný právne aj jazykovo. Takže nemáš pravdu. Podotýkam, že aj toto sa už diskutovalo (Krčma/Návrhy 2012). Vasiľ (diskusia) 11:21, 4. august 2015 (UTC)

Technické

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Editácia úvodného odstavca

Nemôžem upravovať len úvod, zmizla mi editačná tabuľka. Pomoc, prosím!!! --Lalina (diskusia) 13:46, 30. august 2015 (UTC)

Green check.svg viď [1] --Teslaton (diskusia) 23:21, 6. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-36

21:36, 31. august 2015 (UTC)

Dátum narodenia v IB

Doplnil som šablónu {{Dátum narodenia}}, skrátene {{dn}}, vkladajúcu dátum narodenia bez veku. Ide o zjednodušenie úpravy článku pri úmrtí, kedy bolo potrebné v infoboxe nahrádzať volanie {{dnv}} rozpísaným dátumom, pri čom vznikali chyby a nejednotný zápis dátumu. Teraz netreba prepisovať nič, stačí len vypustiť "v" z názvu šablóny:

Dátum narodenia = {{dnv|1949|9|21}}
Dátum narodenia = {{dn|1949|9|21}}

--Teslaton (diskusia) 06:45, 1. september 2015 (UTC)

Filozofické heslá do Wiktionary

Ahojte. :-) Už nejaký ten čas robím v rámci Wikiprojektu "Filozofia" poriadky s kategóriami filozofických článkov na našej Wikipédii. Všimol som si, že tam máme množstvo článkov, ktoré sú skôr krátkymi heslami, pričom sa nehodí ich rozšírenie, nakoľko nie je o čom písať. Je to jednoducho heslo, ktoré treba opísať dvojvetovou definíciou. Napr. Zapríčiňovanie, Zvláštne, Znalosť, Poučka, Tragické, Súvisenie a tak ďalej, sú ich desiatky. Navrhol by som ich presunutie do Wiktionary. Chcel by som sa spýtať, ako sa pritom postupuje. Môžem aj ja ich nejak presunúť do Wiktionary, aby sa čím skôr spravil medzi filozofickými článkami poriadok? Myslím, že mnohé sú produktom FILITu z rokoch 2004-05, pričom keby ich niekto dnes zakladal, tak by mu ich správcovia vymazali ako neencyklopedický alebo nerelevantný článok. :-) Mám zatiaľ pri dotknutých "článkoch" len vložiť návrhy na presun do Wikislovníka? Myslím, že hlavne v kategóriách Filozofické pojmy a Filozofická terminológia, a tiež Filozofické výhonky je množstvo takých kandidátov pre Wikislovník. :-) Aký máte na vec názor? :-) Ďakujem za rady a vyjadrenia. --Approve icon.svgSimeon1Approve icon.svg (Diskusia) 14:14, 1. september 2015 (UTC)

Čisto subjektívne: moc pointe delenia slovník/encyklopédia, pokiaľ ide o definovanie/vysvetlenie významu pojmu nerozumiem a neholdujem. Vyhovuje mi, keď sú významy všetkých pojmov zozbierané na jednom mieste, bez ohľadu na "slovníkovosť" hesla. Ostatné aspekty (synonymá/antonymá/odvodené/príbuzné/...), vrátane stručnej definície nech sú kľudne na Wikislovníku, odtiaľto by som ale osobne len kvôli "slovníkovosti" heslá neodstraňoval. --Teslaton (diskusia) 16:24, 1. september 2015 (UTC)
Ďakujem za reakciu a odpoveď. Tak nebudem tam vkladať žiadosti o presun do Wikislovníka. Niektoré z tých "krátkych hesiel" kategorizujem do kategórie Terminológia, nakoľko ide o všeobecné pojmy, vôbec nie špecificky filozofické. A do tých špecificky filozofických stručných hesiel vkladám "filozofický výhonok", pričom ich kategorizujem pod "krídla nadradenej kategórie Filozofia". :-) Snáď robím dobre. Keby nie, tak zakričte. :-)) --Approve icon.svgSimeon1Approve icon.svg (Diskusia) 16:38, 1. september 2015 (UTC)
Ono je to na diskusiu, pretože existujúce požiadavky na minimálne heslo 1 – 2 vetové slovníkové definície zjavne nespĺňajú. Mne osobne ale vyhovuje viac, keď tu sú, hoci aj v takejto podobe, než keby sa mali len z tohoto dôvodu umelo odstraňovať. Iní redaktori ale môžu mať iný názor. --Teslaton (diskusia) 17:02, 1. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-37

17:29, 7. september 2015 (UTC)

VisualEditor

Preklápam článok z enwiki do slovenčiny, a udržiavam si pritom aj referencie... len potom keď sa nechcem medzi tými tagmi <ref>bla bla...</ref> hrabať a chcem na úpravu štylistiky a preklepov použiť VisualEditor po úpravách mi zase všetko zmrzne... včera to po dlhej dobe už fungovalo, teraz zas nejaký „guru“ urobil „update“ či čo... používam FF 40.0.3. Nevie niekto pomôcť s tým aby sa dal bez problémov používať ten VisualEditor?--bojars 18:28, 7. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-38

16:17, 14. september 2015 (UTC)

Šablóna Geobox a Infobox NKP

@Teslaton, Gepetito, Lalina, Sudo77(new), Vegetator:Do šablóny {{Geobox}} som zapracoval šablónu {{Infobox NKP}}. Dúfam, že všetky problémy sú už odchytané. Prosím o prípadné komentáre k dizajnu a vzhľadu. K videniu napríklad tu Chrám svätého Jakuba (Levoča). Do popisu šablóny Geobox som doplnil nové parametre, a predpripravil slovenskú budovu: Šablóna:Geobox#Budova na Slovensku. Parametre (číslo pamiatky, url) je potrebné vyhľadať na webe pamiatkového úradu. šablóna zabezpečuje automatizované citovanie a kategorizovanie. Otvorené otázky:

 1. Duplicitné zadávanie kraja a mesta - často je v pôvodnom Geoboxe zadaný vo forme [[Nejaký kraj|Nejaký]] a zatiaľ som nenašiel ako z toho dostať Nejaký kraj. (Regulárne výrazy nie sú môj obľúbenec).
 2. Otázka ohľadom zadávania údajov pri pamiatkach v UNESCO lokalitách. Kedy používať už existujúce parametre v šablóne geobox, kedy používať novo zavedené, zlúčiť ich. Ako sa postaviť napríklad k tomuto článku Gymnaziálny kostol - má tam byť zmienka o UNESCO a v akej forme. Ja si myslím, že áno, s formou neviem presne. Pre príklad som vyplnil všetky parametre v článku Spišský hrad. Nepáči sa mi ten farebný pásik pri vyplnení týchto parametrov. Tiež si myslím, že by sme potrebovali mať základné články s oficiálnym názvom lokality UNESCO, kde by bolo jasné čo tam patrí. Mám pocit, že zatiaľ je len článok Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.
 3. Kategorizovanie pamiatok. Zatiaľ to funguje podľa krajov + Bratislava a Košice. Ďalej je kategória Kategória:Národné kultúrne pamiatky na Slovensku pred rokom 2002 a Kategória:Lokality Svetového dedičstva na Slovensku. To slovenské svetové dedičstvo by sa asi malo rozdeliť podľa jednotlivých lokalít, neviem. A ako som tuším už niekde písal, po skončení Wiki loves monuments by moťžno bolo dobré prekategorizovať zoznamy kultúrnych pamiatok, nech sa to nepletie s článkami o jednotlivých pamiatkach. Spraviť to podobne ako je na nemeckej wiki. Mám na mysli Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji, v nemeckej majú kategóriu de:Kategorie:Liste (Kulturdenkmale im Žilinský kraj).--LacoR (diskusia) 17:39, 14. september 2015 (UTC)
Chrám svätého Jakuba (Levoča) vyzerá dobre. Súhlasím s rekategorizáciou na nemecký spôsob.--Jetam2 (diskusia) 17:39, 15. september 2015 (UTC)
@LacoR:Ešte nejaké drobnosti: • odsadenie ikon od linkov [28]; • v Geoboxe menšia aj UNESCO ikona [29]; • symetrický padding okolo nadpisu ak je potlačené zobrazenie kategórie [30]. Trochu mám problém s tým živelným rozširovaním Geoboxu (ďalšie bobtnanie už aj tak komplexnej šablóny, mix EN/SK parametrov), ale je pravda, že keď už je tam UNESCO, patrí NKP asi najskôr na to miesto. A teda rozhodne je to lepšie, než to pôvodné riešenie so samostatným boxom. --Teslaton (diskusia) 19:39, 15. september 2015 (UTC)
@Teslaton:Ďakujem za úpravy v Geoboxe. Ten mix EN/SK beriem na svoju hlavu. Som si vedomý, že Geobox je komplexná šablóna, ale mám pocit, že po dlhej dobe je toto prvé pridanie "nového odseku". Práve komplexnosť tej šablóny ma viedla k tomu, aby som to riešil cez externý šablónu, nemal som odvahu priamo robiť zmeny v Geoboxe. Vzhľadom k tomu, že už v šablóne Šablóna:Infobox Kostol som vyžil veľké množstvo parametrov, nepodarilo sa mi nájsť dostatok voľných parametrov, ktoré by boli aj nejako v kope. A okrem toho si myslím, že to jednoducho patrí priamo do základnej šablóny, keďže sa to týka nielen kostolov, ale aj budov a archeologických lokalít. Na druhej strane tým, ako je vybudovaný Geobox, je relatívne "jednoduché" doplniť nejaké údaje (jednoduchšie a bezpečnejšie ako pri šablóne založenej na Šablóna:Infobox). Ako "long time" projekt je potrebné niečo urobiť s Geoboxom - asi ho rozdeliť a niektoré funkcionality kompletne presunúť do samostatných šablón. Napríklad na anglickej wiki vyhodili vrchy a pohoria a neodporúčajú na sídla, provincie, okresy, kraje. U nás ako "najjednoduchšie" by som vytvorenie samostatného základného infoboxu pre mestá, obce, administratívne jednotky, kde sa väčšinou volá Geobox cez špecifickú šablónu a nie priamo. Ale ako hovrím, vidím to bledo, zatiaľ ešte ani len kostoly nie sú prehodené na samostatný infobox.--LacoR (diskusia) 08:09, 16. september 2015 (UTC)
@LacoR:Kým je to umenežovateľné, je to ok, zatiaľ je kopa prioritnejších vecí než nasilu deliť Geobox. Že slúži ako spoločný základ pre tie odvodené je skôr plus, aspoň to vynucuje jednotnú formu (vizuálnu aj názvy a poradie položiek), ak by sa to rozdelilo, divergovalo by to. Daj potom ešte vedieť ohľadom tej kategorizácie. --Teslaton (diskusia) 17:02, 16. september 2015 (UTC)
@Teslaton:Asi som sa zle vyjadril. Nechcem nič nasilu deliť. Moja ideálna predstava by bola, že Geobox by sa skoro vôbec nepoužívala ako priamo volaná, ale volala by sa cez odvodené šablóny.--LacoR (diskusia) 17:48, 16. september 2015 (UTC)
A čo sa týka kat., už som v minulosti nejakú systematizáciu kategorizácie tých zoznamov robil, viď [31]. Dá sa strojovo spraviť aj ďalšia, len to treba premyslieť, nájsť konsenzus (tých 2 ľudí, čo sa k tomu budú ochotní vyjadriť) a prípadne manuálne porobiť nejaké vzorové kategórie, aby sa to nerobilo zbrklo ako pôvodná kategorizácia. Čo by sa dalo:
 1. systematicky doplniť kategórie Kultúrne pamiatky v okrese XXX
 2. kategorizovať zoznamy pamiatok podľa okresov (momentálne sú len podľa obcí a krajov, úroveň okresov chýba)
  1. do kat. Kultúrne pamiatky v okrese XXX ich radiť buď priamo, s vhodným kľúčom, umiestňujúcim ich pred bežné stránky v kategórii (už ich nebude tak veľa ako na úrovni krajov, takže by to mohlo byť prijateľné), alebo nepriamo cez podkat. Zoznamy kultúrnych pamiatok v okrese XXX
 3. z kat. krajov priame zaradenie zoznamov vyradiť (budú dostupné nepriamo cez doplnenú úroveň okresov)
P.S.: Wizzard, daj pls. prípadne aj ty vedieť, čo si o tom myslíš, keďže si na tom zakladaní zoznamov odviedol asi najviac roboty. --Teslaton (diskusia) 20:12, 15. september 2015 (UTC)
Sorry, aby to nevyzeralo, že to tu ignorujem, ale zatiaľ som si to podrobne nepreštudoval, tak sa k tomu neviem vyjadriť... v princípe súhlasím s každým zlepšením :) --Wizzard (diskusia) 08:13, 16. september 2015 (UTC)
Myslím, že treba oddeliť zoznamy od článkov. Moja zásadná námietka voči terajšej kategorizácii je v názvoch. Zoznamy okresu XXX by mali byt v kategórii Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok v okrese XXX, tento by bol v Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok v YYYY kraji a následne Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok na Slovensku. Kategória:Zoznamy kultúrnych pamiatok v okrese XXX by bola aj v Kategória:Kultúrne pamiatky v okrese XXX. V zásade mi ide o to, aby neboli v jednej kategórii aj zoznamy aj články o jednotlivých pamiatkach. Sám so sebou ešte nemám konsenzus, či máme mať aj Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji aj Kategória:Národné kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji.--LacoR (diskusia) 17:48, 16. september 2015 (UTC)
V tom poslednom bode tiež nemám jasno. Možno by sme na krajskej úrovni mohli mať aj národné, na okresnej len "len" kultúrne.--Jetam2 (diskusia) 17:54, 16. september 2015 (UTC)
Ja som v tomto prípade za jednu kategóriu; tých pamiatok nie je tak veľa a zbytočne sa to bude ešte viac deliť.Pe3kZA (diskusia) 18:40, 16. september 2015 (UTC)
@Pe3kZA, Jetam2: Tých pamiatok, čo nie sú NKP je relatívne málo a ich encyklopedičnosť je spochybniteľná. Takže by som navrhoval ako ďalší krok po vyčlenení zoznamov zrušiť kategórie "Kultúrne pamiatky ...", poprípade tieto kategórie premenovať na "Zoznamy kultúrnych pamiatok ..." a ušetríme si prácu s wikidata (interwiki). Ponechaly by sa iba kategórie "Národné kultúrne pamiatky ..." Zneje to tak vznešenejšie :-)--LacoR (diskusia) 22:09, 16. september 2015 (UTC)
@LacoR:
 1. Hej, oddelenie/neoddelenie som riešil vyššie v bode 2.1. Je pravda, že pamiatkové kat. okresov s veľkým počtom miest/obcí by pri priamom radení zoznamov stále obsahovali v úvode desiatky zoznamov, aj keď tie by sa nemuseli nutne "miešať" so samotnými pamiatkami (mali by kľúč, ktorý by ich radil na úvod, nad ne). Ale súhlasím, že oddeliť ich kategorizáciu úplne bude čistejšie.
 2. Jednotlivé NKP by som tiež kategorizoval buď do jednej zbernej kat, alebo do regionálnych NKP kat. po úroveň kraja (ako je to teraz). V každom prípade ale bez vplyvu na ich radenie do všeobecných regionálnych (teda hlavne budúcich okresných) kat. pamiatok – aby tam boli nájditeľné všetky, bez ohľadu na to, či NKP/ne-NKP.
 3. Je nutné to duálne delenie do Kategória:Národné kultúrne pamiatky na Slovensku pred rokom 2002? Z akého dôvodu je potrebné rozlišovať, či bola NKP vyhlásená pred/po r. 2002?
--Teslaton (diskusia) 18:54, 16. september 2015 (UTC)
@Teslaton: ad3 - V roku 2002 bol prijatý nový zákon o pamiatkovej ochrane. Dovtedy boli dve kategórie chránených pamiatok - Národná kultúrna pamiatka, čo bolo cca 80 pamiatok na celom Slovensku a za pamiatku vyhlasovala vláda. Druhou kategóriou bol ústredný zoznam pamiatkových objektov, ktorý dovtedy bol vedený okresnými úradmi, celkový počet vyše 10.000. Podľa súčasného zákona je Dóm svätej Alžbety a pamätník SNP na cintoríne v Belej-Duliciach rovnaká pamiatka. Tie NKP pred 2002 sú tie najvzácnejšie pamiatky, osobne som zato, aby boli kategorizované aj zvlášť. Tieto ale nepovažujem za nutné členiť podľa krajov. A ešte drobnosť, v zákone sa spomínajú niekde "kultúrne pamiatky" a niekde "národné kultúrne pamiatky", pričom sa ale myslí to isté.--LacoR (diskusia) 22:09, 16. september 2015 (UTC)

Kategorizácia kultúrnych pamiatok a ich zoznamov na Slovensku

OK, žiadne ďalšie idey ku kategorizácii, takže som zrealizoval predbežnú úpravu jedného kraja v zmysle hore uvedeného: [32]

Doterajší stav:

Stav po úprave:

Dajte vedieť prípadný feedback. Následne dokategorizujem aj zvyšné kraje. --Teslaton (diskusia) 12:51, 19. september 2015 (UTC)

@Teslaton:Ďakujem, asi budem reagovať postupne. Zatiaľ prvá otázka - článok Zoznam kultúrnych pamiatok v Žilinskom kraji má byť aj v kategórii K:Žilinský kraj, nestačí keď už je v K:Zoznamy kultúrnych pamiatok v Žilinskom kraji? Taká istá otázka je aj pri okresných kategóriách. Osobne by som tieto články z kategórie kraja, resp. okresu vyhodil a nechal len sprostredkovane cez kategóriu.
Súhlasím s Lacom. Podľa mňa zoznamové kategórie môžu ostať prístupné cez K:► Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji, nie priamo cez ústrednú kategóriu K:Žilinský kraj.--Jetam2 (diskusia) 15:41, 20. september 2015 (UTC)
@LacoR, Jetam2:Zoznamové kategórie za podregióny a obce sú dostupné cez zoznamový strom, to bola jedna z poínt upratania. Do pamiatkových regionálnych (K:KP v Žilinskom kraji, K:KP v okrese Bytča) dávam jeden sumárny zoznam na úvod, ktorý chcem nechať na očiach pri prekliku z konkrétnej pamiatky (alebo inakiaľ) do pamiatkovej kat. Čo sa týka samotných regionálnych (K:Žilinský kraj, K:Okres Bytča), ok, odtiaľ som ich odstránil. --Teslaton (diskusia) 15:56, 20. september 2015 (UTC)
Druhá pripomienka, asi by som kategóriu K:Zoznamy kultúrnych pamiatok v Žilinskom kraji neposúval dopredu v kategórii Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji a keď tak ako | ZZZatiaľ toľko, ešte možno niečo doplním.--LacoR (diskusia) 15:42, 19. september 2015 (UTC)
 1. Osobne by som ich zaraďoval aj tam, nie sú to už desiatky položiek, len jedna, týkajúca sa priamo daného regiónu (kraj/okres). Je k nej tak priamy prístup, bez preklikov cez podkategórie.
 2. Potom ale asi rozhádžem okresy normálne pod písmenká, teda bez kľúča, radiaceho ich pokope a vopred. Tzn., takto: Kategória:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji.
@LacoR: --Teslaton (diskusia) 21:24, 19. september 2015 (UTC)
Pre test som skúsil kategorizovať pamiatky podľa okresov. Postupne by v K:Kultúrne pamiatky v Žilinskom kraji malo byť vidieť, že pribudlo v okresných kategóriách niekoľko pamiatok. Zatiaľ ale ešte počkaj s prerobením celého Slovenska :-)--LacoR (diskusia) 11:27, 20. september 2015 (UTC)
Podopĺňal som do tých okresných kat. ešte sumárne stránky Zoznam kultúrnych pamiatok v okrese Bytča (s radením pred ostatné články). Som si vedomý, že je tam redundancia, podľa mňa to tam ale patrí (týka sa to pamiatok a okresu, ergonomicky je vhodné aby to bolo dostupné a je to len jedna položka). --Teslaton (diskusia) 14:53, 20. september 2015 (UTC)

@LacoR: Ak cheš radiť celú skupinu podkategórií pred ostatné položky, ako tu, je vhodné použiť kľúč, ktorý ju udrží pokope ("| okres XY", nie "| XY"). Aký máš ale dôvod radiť okresné podkat. vopred a nie štandardne pod abecedným indexom? --Teslaton (diskusia) 16:49, 20. september 2015 (UTC)

@Teslaton:Prepáč, chcel som len skúsiť ako by to vyzeral ináč. Asi by sa mi to viac páčilo keby boli vpredu jednotlivé kategórie po okresoch a kategória so zoznamami by som nechal normálne pod Z.--LacoR (diskusia) 16:50, 20. september 2015 (UTC)
@LacoR:Radenie celej skupiny vopred je diskutabilné (+ ku kľúču v takom príapde viď vyššie) a malo by mať dobrý dôvod (mnoho miešajúcich sa položiek, spomedzi ktorých chceš skupinu vyčleniť). V tomto prípade sa bežných položiek (teda tých, čo nebudú okresmi) nedá čakať veľa, takže by som okresy nechal skôr prirodzene, bez predradenia. --Teslaton (diskusia) 16:54, 20. september 2015 (UTC)
V každom prípade, ak chceš vidieť, ako by to vyzeralo, je to tu: K:KP v Žilinskom kraji. Potom by ale aj NKP podkat. musela mať kľúč bez medzery. --Teslaton (diskusia) 17:07, 20. september 2015 (UTC)
@Teslaton:Takto sa mi to páči. Vedel by som si to predstaviť aj tak, že budú bez riadiaceho kľúču - boli by taktiež pokope.
Tie kategórie "Národné kultúrne pamiatky ..." by sa po rekategorizácii mali zlúčiť s kategóriou "Kultúrne pamiatky ..." Jedine by som nechal zachovanú kategóriu Kategória:Národné kultúrne pamiatky na Slovensku pred rokom 2002. Ak by sme totiž v kategóriach pod "kultúrnou pamiatkou" mysleli niečo všeobecnejšie ako to, čo je v zákone, tak by sme podľa správnosti mali premenovať všetky články, zoznamy a kategórie a doplniť do nich slovíčko "národné". Vzhľadom k tomu, že v zákone sa nehovorí výlučne o "národných" kultúrnych pamiatkach, ale častejšie iba o "kultúrnych pamiatkach" nemyslím, že je odôvodnené spustiť toľko premenovávaní. A pamiatky, ktoré nie sú pamiatkovo chránené zostanú v kategórii budov, kostolov, obcí a podobne.--LacoR (diskusia) 17:39, 20. september 2015 (UTC)
Premenovávanie nie je dobrá cesta. Ale i navrhované riešenie sa mi zdá trocha krkolomné. Nenájdeme lepší názov? Takto to vyzerá akoby by pamiatky boli v roku 2002 zrušené.--Jetam2 (diskusia) 12:31, 21. september 2015 (UTC)
@Jetam2:Tiež si nemyslím, že by sme to mali premenovávať. Ohľadom tých NKP pred rokom 2002, tak by sa tá kategória mohla premenovať na Kategória:Vybrané národné kulturné pamiatky. A asi by bolo vhodné dať do popisu krátky pokec a odkaz na www.pamiatky.sk/sk/page/viac-o-evidencii-nkp.--LacoR (diskusia) 15:03, 21. september 2015 (UTC)

Kategória:Kultúrne pamiatky na Slovensku
Tu by som navrhoval nasledovnú štruktúru:

 1. Kategória:Kultúrne pamiatky na Slovensku podľa kraja by som nepredsúval
 2. predsunul by som kategórie "Kultúrne pamiatky v xxxx kraji" (| kraj xxxxxský)
 3. ponechal by som predsunutú kategóriu pamiatky podľa okresov - tak ako je to teraz.
 4. články "Zoznam kultúrnych pamiatok v xxx kraji" by som nepredsúval.

--LacoR (diskusia) 17:57, 20. september 2015 (UTC)

Šablóna a modul Delink

@Sudo77(new), Teslaton:Chcem poprosiť o pomoc. Pokúsil som sa preniesť na sk-wiki šablónu en:Template:Delink. Táto šablóna by mala z reťazca v tvare [[odkaz|nadpis odkazu]] vrátiť len odkaz. Preniesol som šablónu Šablóna:Delink aj Modul:Delink. Vyzerá to tak, že to nefunguje, ako vidieť na mojom pieskovisku. Je niekde nejaká zrada, je treba niečo upraviť, môže byť problém v tom, že by bol Modul:Arguments v inom stave ako na en-wiki? Jediný rozdiel oproti anglickej wiki, je že som zatieľ nepreniesol en:Module:No globals a v module delink som jeho volanie zakomentoval. Vie niekto pomôcť? Ďakujem.--LacoR (diskusia) 19:12, 19. september 2015 (UTC)

Green check.svg hotovo, vo wrappers v getArgs() musíš uvádzať šablóny s lokalizovaným titulkom NS, inak to pri matchovaní nespozná, že je volané z wrapper šablóny a má brať parametre z rodičovského rámca namiesto vlastného. --Teslaton (diskusia) 20:53, 19. september 2015 (UTC) P.S.: nezabudni potom doplniť k šablóne aspoň zbežnú dokumentáciu a zakategorizovať ju
@Teslaton: Ďakujem veľmi pekne, dokumentáciu dopíšem. Ešte musím (asi) prevziať en:Module:No globals.--LacoR (diskusia) 22:11, 19. september 2015 (UTC)
Kľudne prenes aj No globals, význam to má, ide ale o technický "metamodul", uľahčujúci korektnú tvorbu modulov tým, že znemožňuje prístup ku globálnym premenným, takže vynucuje poctivé deklarovanie lokálnych. Na funkciu tamtoho delinkovacieho nemá vplyv. --Teslaton (diskusia) 04:44, 20. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-39

18:29, 21. september 2015 (UTC)

Parameter "popis" v infobox šablónach (hlavne Infobox Osobnosť)

@Teslaton, Lalina, Sudo77(new), TomášPolonec‎:Mám pocit, že už veľmi dlhú dobu je nejednoznačnosť v používaní parametra "Popis" v rôznych biografických šablónach, hlavne {{Infobox Osobnosť}}. Parameter "Popis" je (podľa mňa) primárne určený pre popis obrázka, keďže sa píše tesne pod obrázok. Keďže v mnohých článkoch obrázok nie je, tak sa zaužívalo do tohoto políčka napísať profesia/titul/... skrátka popis osoby - (typický príklad náhodne vybraný z posledných úprav. Následne, ak sa doplní obrázok, tak nie je možné dať k tomuto obrázku popis typu "fotka osobnosti z roku xxx", "Portrét osobnosti od autora yyyy" a pod. Preto som začal pracovať na novšej verzii Infoboxu Osobnosť, ktorý by bol založený na {{Infobox}}. Moju prácu je vidieť tu: Redaktor:LacoR/Infobox Osobnosť. V prípade, ak obrázok nie je, tak "popis" interpretujem ako "titul" a vsúvam ho do hlavičky infoboxu k menu osobnosti.
Pri testovaní vysvitlo, že takáto "chyba" bola zapracovaná aj do šablóny {{Infobox}} (touto úpravou). Nechcem túto šablónu meniť bez širšieho konsenzu, tak sa chcem spýtať aj na názor ostatných redaktorov.
Môj návrh riešenia šablóny {{Infobox}} :

 1. doplniť ďalší parameter napríklad "zahlavie1", ktoré by sa vypisovalo v tej istej bunke ako "zahlavie", akurát font-size by bol nastavený na 90 %.
 2. parameter "komentar" nahradiť lepším názvom "popisobrazku" a parameter komentar odchytiť cez pomocnú kategóriu

Možné problémy:
Vytvoril som kategóriu Kategória:Wikipédia:šablóna Infobox s parametrom komentar a bez parametra obrazok, podľa toho to vyzerá tak, že väčšina šablón založených na {{Infobox}} nejakým spôsobom pracuje korektne s popismi, sú tam len články so šablónou {{Infobox Architekt}} (tu je to tak, ako v Infobox Osobnosť), pár článkov z biológie, kde bol vymazaný obrázok na commons a následne odstránený odkaz na ne. Problém tvorí šablóna {{Infobox Vysoká škola}}, kde sa cez parameter "komentar" odovzdáva motto školy. Toto je ale len drobná vec, vyžadujúca posunutie všetkých parametrov, tak aby sa motto zobrazovalo na začiatku. {{Infobox Vysoká škola}} je už prerobené--LacoR (diskusia) 13:14, 28. september 2015 (UTC)

Prosím všetkých o názor tak na novšiu verziu Infoboxu Osobnosť ako aj k navrhovaným zmenám šablóny Šablóna:Infobox.--LacoR (diskusia) 12:23, 28. september 2015 (UTC)

Osobne musím súhlasiť, bežne sa dá stretnúť (hlavne v tých Infobox Osobnosť), že ten parameter nepopisuje obrázok (ani keď tam je), ale popisuje osobnosť, čo je možno vina nejednoznačného pomenovania parametra (aj v {{Infobox}} aj v {{Infobox Osobnosť}}). Preferujem hlavne prvý návrh zmeny šablóny {{Infobox}} A ohľadom tej zmeny Infoboxu Osobnosť: páči sa mi, ale musím vytknúť, že ten parameter Titul sa mi dosť zlieva s menom, žiada si to (možno menej nápadné, nejaké sivé) jemné podfarbenie mena alebo drobné odsadenie. A pri parametri Popis je mimo mojej logiky, že sa zobrazuje dvakrát :D --TOMÁŠP 17:52, 28. september 2015 (UTC)
@TomášPolonec:Ďakujem, zatiaľ sm upravil šablónu {{Infobox}}, pridal 3 parametre, upravil dokumentáciu. Na mojom pieskovisku som sa trochu pohral a momentálne to vyzerá skoro tak ako doteraz. Nechcem tam dodávať veľa farieb a tieňov, keďže doteraz tá šablóna bola veľmi neutrálna.--LacoR (diskusia) 11:05, 29. september 2015 (UTC)
Popis by som tiež použil na popis obrázku nie popis osoby. Čo všetko pôjde pod titul?--Jetam2 (diskusia) 12:08, 29. september 2015 (UTC)

@Teslaton, TomášPolonec‎, Jetam2, Sudo77(new), Lalina:Po doplnení 3 parametrov do {{Infobox}} som začal upravovať jednotlivé infoboxy, ktoré ho používajú. Upravil som {{Infobox Architekt}}, {{Infobox Skladateľ}}, {{Infobox Duchovný}}, {{Infobox Jazdec F1}}, {{Infobox Jazdec MS v rely}} a {{Infobox Tenista}}. Pri týchto úpravách som narazil na dve veci, ktoré by podľa mňa mali byť riešené centrálne - v {{Infobox}}. Ide o veľkosť obrázka a odkaz na protál(y). Preto som na mojich podstránkach urobil úpravy v šablónach:

 1. Redaktor:LacoR/Infobox
  • doplnil som možnosť, že sa mu odovzdá iba meno obrázka a šablóna vytvorí odkaz s veľkosťou 230px. Zatiaľ som si nie celkom istý, či v tejto šablóne sa má riešiť prípadné zapájanie obrázku z wikidata, pre kategorizáciu by asi bolo výhodnejšie, aby dotaz na wikidata kládli špecifické šablóny.
  • pod zapatie som podmienene doplnil jednu bunku, kde by sa zobrazovali odkazy na zapojené portály - maximálne 4 a realizuje sa to cez šablónu Redaktor:LacoR/Portál
 2. Redaktor:LacoR/Portál je rozšírením existujúcej šablóny {{Portál}}. Doplnil som parameter "Infobox", ktorý vypína rámček okolo nálepky a float:left tak, aby sa dala použiť v infoboxe. Zároveň som doplnil pomocnú šablónu {{Portál/Riadok}}, ktorá zabezpečuje zobrazenie malého loga konkrétneho portálu a aj správne vyskloňovaný tvar portálu. Tu som následne narazil a nie som si celkom istý, ktorý dizajn má byť "štandartom" pri použití v infoboxe (a aj pri samostatnom použití). V zásade sú tri možnosti:
  1. Tak ako doteraz len s jedným obrázkom display=inline
  2. Bez obrázku "Portal.svg" s jednotlivými logami
  3. Kombinácia oboch sa mi zdá preplácaná
 3. Redaktor:LacoR/Infobox Osobnosť - šablóna používa nové parametre šablóny Infobox a je fakticky hotová a pripravená na prenos. Na stránke je vidieť viacero príkladov, ako by vyzerali jednotlivé možnosti zobrazovania portálov, ako aj rôzne poloautomatické rozhodovanie ako naložiť s parametrom popis
  • Parameter "Popis" sa v prípade, že v šablóne nie je použitý parameter "Portrét" interpretuje ako parameter "Popis osoby", v opačnom prípade ako "Popis portrétu". Pre "Popis osoby" sa používa nový parameter šablóny Infobox "zahlavie2"

Prosím o komentáre a návrhy. Špeciálna prosba na Teslatona - pozri prosím ten Redaktor:LacoR/Portál, dopĺňal som tam všelijaké CSS, či to tak môže byť, alebo je to príliš komplikované--LacoR (diskusia) 07:39, 5. október 2015 (UTC)

Osobne sa mi páči táto verzia portálových odkazov:
Infobox
... ...
aj keď niekto bude možno namietať, že sú ikony príliš krikľavé. Tá tradičná konská sivo-modrá puzzle ikona portálu je ale podľa mňa zbytočne veľká, nudná a málo výpovedná. Chcelo by to možno neformálne hlasovanie o variantoch, aj keď záujem o participáciu bude zrejme mizivý. --Teslaton (diskusia) 20:10, 5. október 2015 (UTC)
Celkom sa mi páčia tieto ikony.--Jetam2 (diskusia) 12:40, 6. október 2015 (UTC)

@Teslaton, Zajano, Lalina, Bubamara:Zmenil som {{Infobox Osobnosť}}, aby používala šablónu {{Infobox}}. Zmenil som aj dokumentáciu - prázdnu šablónu. Prosím všetkých redaktorov, aby používali tento novší vzor prázdnej šablóny. Otázka na Teslatona, dá sa hromadne upraviť volanie tejto šablóny vo všetkých článkoch, tak aby sa volala s novými parametrami (samozrejme, parameter "popis" zostane ako relikt)? Dôvodom je, že mám pocit, že často sa jednoducho skopíruje šablóna z nejakého článku a použije v novom a nepoužije sa prázdna šablóna z dokumentácie.--LacoR (diskusia) 14:08, 12. október 2015 (UTC)

Po pravde - táto verzia infoboxu sa mi nepáči. Už ten popis hrubým písmom. --Lalina (diskusia) 14:12, 12. október 2015 (UTC)
@Lalina: Na moju stránku som nakopíroval pôvodnú šablónu pre možnosť porovnania. Čo sa ti ešte nepozdáva na novej šablóne? V zásade nie je problém ten font nastaviť na normálny - otázka, je či to nastaviť ako default pre všetky šablóny, t.j. v {{Infobox}}. Osobne som ale názoru, že podnadpis by mal byť mierne zvýraznený oproti bežnému textu.--LacoR (diskusia) 14:39, 12. október 2015 (UTC)
@LacoR:Problém trochu je (okrem prostého nezvyku, keďže doteraz boli tie popisky pod obr., ktoré sa používali aj ako popis osoby obyčajným), že celková filozofia vizuálu IB je taká, že tučným sú záhlavia (riadkov, sekcií) a obyčajným dáta. Z tohoto pohľadu tam viac sedí popis obyčajným písmom. --Teslaton (diskusia) 18:27, 12. október 2015 (UTC)

Infobox Osobnosť nahradenie volania novou schémou

Otázka na Teslatona, dá sa hromadne upraviť volanie tejto šablóny vo všetkých článkoch, tak aby sa volala s novými parametrami (samozrejme, parameter "popis" zostane ako relikt)? Dôvodom je, že mám pocit, že často sa jednoducho skopíruje šablóna z nejakého článku a použije v novom a nepoužije sa prázdna šablóna z dokumentácie.--LacoR (diskusia) 14:08, 12. október 2015 (UTC)

Hej, môžem ich príležitostne nahradiť. Existujúce volania s hodnotu popis= si prechádzal a opravoval, alebo ešte nejaké existujú? --Teslaton (diskusia) 18:27, 12. október 2015 (UTC)
@LacoR: Predbežne ako súčasť štandardnej sady úprav biografií, ktorou preháňam nové a postupne aj staršie: [48]. Nerád by som čisto len kvôli parametru upravoval tisícky výskytov IB Osonosť, je to už na hranici dummy editu. A komplet sadu úprav zase nemôžem pustiť plnoautomaticky, pretože časť z nich vyžaduje manuálnu kontrolu a korekcie. --Teslaton (diskusia) 22:09, 12. október 2015 (UTC)
Volaní s hodnotu popis= je ešte veľmi veľa - vyše 5900 len takých čo majú aj obrázok - pri týchto asi 10% (odhad) je naozaj popis obrázka alebo nejaká kombinácia a vyžaduje si to fakticky manuálnu úpravu. Trochu som upravil kategorizáciu ak je parameter "Veľkosť obrázka" - tento v novej šablóne nie je podporovaný (a nebol ani v starej), vyhodil som odtiaľ nezmysli a sem-tam má ten parameter význam, ak je veľmi malá fotka. Takže asi nejakú veľkú akciu nemá zmysel robiť, skôr nejako evolučne. Len dúfam, že sa už nebudú vkladať staré volania. Ale som realista.--LacoR (diskusia) 08:19, 13. október 2015 (UTC)

Tech News: 2015-40

15:15, 28. september 2015 (UTC)

Tech News: 2015-41

18:32, 5. október 2015 (UTC)

Chyba na hl. stránke

Dobrý večer, vyskytla sa chyba na hl. stránke ohľadom dnešných výročí, narodení atď. Vašo Patejdl sa nenarodil v roku 1973. --Kay7SK (diskusia) 21:00, 10. október 2015 (UTC)

@Kay7SK: Zdravím, opravil som: [66]. Keďže ale pozerám, že si aktívny redaktor, takéto veci môžeš pokojne rovno opravovať. Ak nevieš, v ktorej šablóne je obsah uložený, väčšinou nie je problém ju nájsť (Hľadať/Všetky) podľa nejakej frázy, v tomto prípade napr. [67]. --Teslaton (diskusia) 05:12, 11. október 2015 (UTC)

Tech News: 2015-42

16:28, 12. október 2015 (UTC)

Šablóna Ozbrojená frakcia

Dobrý deň. Vedel by niekto vytvoriť šablónu Ozbrojená frakcia presne takú istú, aká je na českej Wikipédii. Veľmi by som mu bol vďační. Ďakujem --Hromoslav (diskusia) 12:27, 16. október 2015 (UTC)

Tech News: 2015-43

16:02, 19. október 2015 (UTC)

Tech News: 2015-44

18:04, 26. október 2015 (UTC)

Insee

Tu je nejaký problém, ale číslo insee je správne.--Lalina (diskusia) 23:02, 26. október 2015 (UTC)

VisualEditor News #5—2015

Elitre (WMF), 18:17, 30. október 2015 (UTC)

Tech News: 2015-45

16:42, 2. november 2015 (UTC)

Tech News: 2015-46

17:18, 9. november 2015 (UTC)

Chrome/Opera a Navigačná lišta

Vie niekto prečo Chrome/Opera deformuje navigačnú lištu? Ide o prípad, keď je v šablóne obrázok (napr. Šablóna:Svetové dedičstvo - Francúzsko). Vtedy rozhodí proporcie text vs. obrázok. --Vegetator (diskusia) 12:10, 16. november 2015 (UTC)

Len pre protokol - robí to už dlhšie a robilo to aj pred mojou úpravou v modul:Navbox ([99]) :-). Čo je zaujímavé, na anglickej wiki mi to nerobí, pričom som ale nenašiel veľký rozdiel v html kódovaní (ale to porovnanie som robil narýchlo a bez nároku na úplnosť)--LacoR (diskusia) 12:48, 16. november 2015 (UTC)
Yes check.svg Hotovo, dialo sa to preto, že sa tam vyplúval o jedna väčší colspan v úvodnom riadku (záhlavie tabuľky) pri volaní bez záhlaví skupín, kedy sú v ďalších riadkoch len dva stĺpce (volanie s obrázkom) resp. jeden (bez obrázku). separačný riadok s bunkou bez správneho colspanu. Už by to malo byť v poriadku (kým sa to prejaví vo všetkých navboxoch môže nejakú dobu trvať). --Teslaton (diskusia) 23:40, 16. november 2015 (UTC)
@Teslaton:Náhodou som natrafil na tento typ navboxu, ktorý je po tejto oprave rozhodený (ale myslím, že týchto je menej ako tých predtým) {{Administratívne členenie Rumunska}}. Tu by sa hodil ten colspan=3. --LacoR (diskusia) 17:10, 17. november 2015 (UTC)
Keď som pri teste nahradil to číslo funkciou, getAboveBelowColspan, tak sa to zobrazovalo správne, ale posiela to colspan o jedno väčší, ako by mal.--LacoR (diskusia) 17:16, 17. november 2015 (UTC)
@LacoR:Tak potom snáď takto: [100], viď testy zobrazenia. --Teslaton (diskusia) 21:04, 18. november 2015 (UTC)
Vyzerá to dobre, dodal som ešte jeden test. Aj keď neviem prečo vo verzii 0 + 0 + 2 + 1 = 3 stĺpce mi to zobrazuje o niečo väčší chlievik image. Ale v reále to vyzerá všetko výrazne lepšie. ďakujem.--LacoR (diskusia) 22:12, 18. november 2015 (UTC)

Vďaka obidvom za Váš čas. --Vegetator (diskusia) 13:21, 16. november 2015 (UTC)

Tech News: 2015-47

19:39, 16. november 2015 (UTC)

Načtení udělátka bez zpoždění

Dobrý den, na české Wikipedii se momentálně snažíme přeložit a implementovat nástroj MediaWiki:Gadget-edit-summaries.js, ale máme s ním dva drobné problémy. Jeden jsme už opravili (psal jsem v diskusi) a druhý je s rychlostí načítání. Tlačítka shrnutí se nám načítají se zpožděním. Jak jste dosáhli toho, aby se načítaly okamžitě při načtení stránky (bez zpoždění)? Dali jste požadavek na phabricator? --Dvorapa (diskusia) 15:18, 22. november 2015 (UTC)

@Dvorapa: Nepamätám si už presne na všetko, ale so zavádzaním nástroja mi ako správcovi pomáhal Sudo77, tu je diskusia, kde sme to riešili, ak vám to pomôže /nemyslím, že bolo potrebné dávať požiadavku na phabricator. --–Bubamaradisk. 18:01, 22. november 2015 (UTC)
Děkuji za odpověď a za odkaz, podíváme se na to a kdyžtak se já nebo můj kolega budeme ptát dále. --Dvorapa (diskusia) 18:24, 22. november 2015 (UTC)

Tech News: 2015-48

20:26, 23. november 2015 (UTC)

Flow diskusný systém na cswiki

Kto by si chcel pozrieť/vyskúšať "nový" diskusný systém, potenciálne do budúcna nasádzaný aj na jednotlivé Wikipédie (či k tomu dôjde je ale zatiaľ neisté), na cswiki je aktivovaný na diksusnej stránke k cs:Wikipedie:Flow (a v samostatnom pieskovisku). Stručný popis a ciele, ktoré sa vývojari snažili dosiahnuť tamtiež.

Dojmy sú zatiaľ dosť rozpačité... Na jednej strane systém umožňuje "pohodlné" diskutovanie, aké je bežné na weboch (teda bez znalosti wikitextu, odsádzania príspevkov, podpisovania), na druhej strane je s klasickými wikistránkami nekompatibilný, takže väčšina bežných samozrejmých vecí, čo sa s wikistránkou dali robiť (diffy medzi revíziami, diffy z položky RC/watchlistu, presuny/úpravy/preberanie obsahu na úrovni zdrojáku), sa už robiť nedajú. Plus v rámci jednej diskusnej stránky nie je možné kombinovať oba spôsoby diskutovania – diskusia je buď komplet Flow-ácka (teda aj tí, čo nepreferujú Flow tam musia diskutovať pomocou neho), alebo celá po starom (a aj "Flow pozitívni" musia diskutovať klasicky). A napokon, výrazný rozdiel je ešte v "otravnosti" notifikácií – ak má človek Flow-ácku stránku vo watchliste, figuruje mu v ňom ako samostatná položka úprava každého jedného threadu (navyše k notifikáciám cez ikonku "Vaše správy").

Ak by bol záujem, dá sa požiadať o testovaciu aktiváciu aj tu. --Teslaton (diskusia) 17:46, 25. november 2015 (UTC)

Tak toto sa mi teda (takmer) vôbec nepáči... Okrem toho „pohodlného“ prispievania je nanútenie už len priliatie nafty do ohňa. No comment. --TomášP 18:08, 25. november 2015 (UTC)
Hej, tiež som z toho zatiaľ dosť rozladený, dúfal som, že to bude implementované menej invazívne z pohľadu kompatibility s wiki filozofiou. Ale je fakt, že pre nováčikov, hlavne tých netechnicky orientovaných, je systém tunajších diskusií na úvod dosť ťažko pochopiteľný a stráviteľný. A tamtomu sa nedá uprieť, že túto vec rieši. --Teslaton (diskusia) 18:13, 25. november 2015 (UTC)

Tech News: 2015-49

16:16, 30. november 2015 (UTC)


Gramatické

Stôl diskusií o gramatických otázkach v krčme sa používa na diskusie o gramatických a pravopisných veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole gramatické

Archív gramatických tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Ki-dok Kim

Juhokórejský režisér sa volá Ki-duk Kim, nie Ki-dok Kim. Dá sa to overiť na CSFD, prípadne na ASFK. Je vhodné presunúť stránku a zmeniť meno v článku ? --Brood (diskusia) 08:32, 26. november 2014 (UTC)

CSFD a ASFK nie je zdroj na písanie mena v slovenčine. Slovníky áno. strana 50--Vegetator (diskusia) 13:19, 26. november 2014 (UTC)
Akurát v tej príručke nie je zrejmé prečo namiesto u sa píše o podľa tej tabuľky všetky prípady u v kórejskom a anglickom prepise sa prepisuje aj do slovenčiny ako u a nie o.--LacoR (diskusia) 13:31, 26. november 2014 (UTC)
Ďakujem za objasnenie, Vegetator. Takže poďla McCunovho-Reischauerovho transkripčného systému, ktorý je platný aj u nás, je správny preklad Kim Ki-dŏk, čo je teda možné písať Kim Ki-dok, aj keď v anglickom/ruskom jazyku sa píše s u/у.--Brood (diskusia) 14:02, 27. november 2014 (UTC)

Predložka

Ahojte, ak máme na mysli ostrov Sicília, tak sa vraví "na Sicílii", ak máme na mysli autonómny región Sicília, tak sa používa predložka v (v Sicílii)? --Marián 2 (diskusia) 04:44, 25. február 2015 (UTC)

Ahoj, v tomto prípade neexistuje gramaticky správne a nesprávne riešenie. Odporúčam článok jazykovedca Jána Horeckého v časopise Kultúra slova, č.4/1998: Konkurencia predložiek v a na (tu).--JanoB (diskusia) 23:19, 16. marec 2015 (UTC)

Nadpisy v pluráli

Ahojte, je to asi na diskusiu, ale som presvedčený, že názvy niektorých článkov, z ktorými sa teraz často stretávam a upravujem, by mali byť uvádzané v pluráli, vychádzam pri tom z anglickej wiki: "Use the singular form Article titles are generally singular in form, e.g. Horse, not Horses. Exceptions include nouns that are always in a plural form in English (e.g. scissors or trousers) and the names of classes of objects (e.g. Arabic numerals or Bantu languages). For more guidance, see Naming conventions (plurals)." (prevzaté z https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Article_titles#Neutrality_in_article_titles )

Stretávam sa často s článkami s názvami ako NK bunka, Lymfocyt T, Lymfocyt B, Biela krvinka, nikdy však nejde úplne o jeden typ bunky, úplne zjavné je to pri bielych krvinkách, čo je súhrnný názov pre skoro všetky imunitné bunky, ale je to tak aj pri T-lymfocytoch, ktoré majú rôzne subtypy, rovnako NK bunky a vlastne skoro všetky podobné, ide podľa mňa o prípad "classes of objects". Do opozície staviam napríklad neurón, čo je nervová bunka, o ktorý sa dá popisovať v jednotnom čísle. Má niekto iný názor alebo radu? Pažo (diskusia) 20:13, 2. marec 2015 (UTC)

To že daný pojem zahŕňa nejak ďalej štruktúrovanú skupinu ale ešte neznamená, že by mal singulár strácať zmysel... Trebárs pojem dióda je rovnako dosť všeobecný, zahŕňa X typov a napriek tomu má všade heslo v singulári a nikomu to asi nepríde divné. Koniec koncov, tá spomenutá biela krvinka je na en rovnako v singulári: White blood cell. Úvodná definícia už potom môže podľa potreby pracovať s plurálom. --Teslaton (diskusia) 20:26, 2. marec 2015 (UTC)
Okok, chápem to vysvetlenie takto a aj mi príde logické, vďaka. Pažo (diskusia) 20:39, 2. marec 2015 (UTC)

Geografické názvy

Pokiaľ existuje v slovenčine normovaný názov niečoho v zahraničí (rieka, mesto, ako napr. Viedeň) použijeme tento názov v názve článku, alebo originálny názov? Konkrétne som si nie istý pri stránke Crişul alb (slovensky Bystrý Kriš). Ako ju mám pomenovať? --Alekme (diskusia) 13:53, 14. marec 2015 (UTC)

V prípade geografických názvov sa wikipédia drží platných právnych predpisov. Podľa § 18 zákona č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii je pre nás záväzné používať názvy štátov a geografických objektov (exonymá) v takej podobe, ako ich určuje Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Iba v prípade, že slovenský názov nie je určený, používame pôvodný názov. V zmysle uvedeného je teda správny slovenský názov Bystrý Kriš.--JanoB (diskusia) 22:19, 16. marec 2015 (UTC)
Ďakujem --Alekme (diskusia) 08:53, 17. marec 2015 (UTC)

Spojovník alebo pomlčka?

Zdravím. Do nasledovných patrí predpokladám spojovník, tzn. takto:

 • anglicko-portugalská aliancia
 • anglicko-portugalské spojenectvo
 • Francúzsko-Kastílske spojenectvo

Teda nie pomlčka s medzerami okolo (" – ") alebo nejaký voľný mix medzier a spojovníkov. Vďaka. --Teslaton (diskusia) 16:13, 17. máj 2015 (UTC)

Predpokladáš správne. Patrí tam spojovník, bez medzier. V tom poslednom príklade samozrejme bez veľkých písmen. --Maajo25 (diskusia) 22:28, 17. máj 2015 (UTC)


A ešte jedna dilama – pri športových výsledkoch, konkrétne napr. snookeristi (Allister Carter). Momentálne je tam:

"V roku 2009 získal svoje prvé víťazstvo v bodovanom turnaji na Welsh Open, keď vo finále porazil Joa Swaila 9-5. A to v úvodnej časti finálového zápasu prehrával už 1-5. No skvelým výkonom vo večernej časti otočil z 3-5 na 8-5 a získal svoju prvú trofej, z ktorej sa tešil podobne ako keď zahral svoju prvú 147."

Je v pohode strojová úprava na:

"V roku 2009 získal svoje prvé víťazstvo v bodovanom turnaji na Welsh Open, keď vo finále porazil Joa Swaila 9 – 5. A to v úvodnej časti finálového zápasu prehrával už 1 – 5. No skvelým výkonom vo večernej časti otočil z 3 – 5 na 8 – 5 a získal svoju prvú trofej, z ktorej sa tešil podobne ako keď zahral svoju prvú 147."

Alebo je to v takomto prípade z nejakých dôvodov nežiadúce. Vďaka. --Teslaton (diskusia) 17:40, 19. máj 2015 (UTC)

Pomĺčky pri (pomerných) výsledkoch určite žiaduce nie sú. Jedine dvojbodka s medzerou vpred aj vzad je správna, čiže 8 : 5. --Maajo25 (diskusia) 22:53, 19. máj 2015 (UTC)

Zatiaľ čo

Čo je spisovne, zatiaľčo, abo zatiaľ čo? Alebo obidve? Alebo závisí od kontextu? --Alekme (diskusia) 12:51, 17. august 2015 (UTC)

„Zatiaľ čo“ je spisovne ([113]). Vasiľ (diskusia) 12:53, 17. august 2015 (UTC)

Návrhy

Stôl s návrhmi v krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

Skončené, prebiehajúce a navrhované hlasovania nájdete na Wikipédia:Hlasovania.

Archív návrhov

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Web umenia

Ahojte. Je spustený Web umenia, zaujímavé dielo, ale čo je hlavné je public domain. Nevyužijeme to? Ak áno akým spôsobom? Nemyslím hneď hromadne nahrať na commons (so súhlasom to asi pôjde), ale minimálne v externých odkazoch to vidím. --Vegetator (diskusia) 09:34, 12. jún 2015 (UTC)

PD sa ale týka nanajvýš diel, ktoré sú tak explicitne otagované [114]. Čo sa týka ext.o., pre väčšinou SK výtvarníkov tam odkaz v nejakej podobe je. Pri strojových úpravách osobností to nahrádzam šablónou {{Webumenia}}, ak budeš niekde dopĺňať, dopĺňaj už šablónu. URL syntax zo starého webu sľúbili zachovať (písal som si ohľadom toho s človekom odtiaľ ešte pred preklopením) a v šablóne sa môže centrálne aktualizovať. --Teslaton (diskusia) 09:43, 12. jún 2015 (UTC)
Na druhej strane, tie čo deklarujú ako PD by sa zrejme skutočne dali naimportovať na Commons a využívať priamo v článkoch. --Teslaton (diskusia) 18:29, 12. jún 2015 (UTC)
Je ich 19630 :) --Vegetator (diskusia) 09:08, 14. jún 2015 (UTC)
Som za. Konečne niečo užitočné a vo veľkom. --Saskardin diskusia 15:16, 15. jún 2015 (UTC)
Rozprával som sa s ľuďmi zo SNG a skutočne majú záujem o hromadné nahranie slobodných diel na Commons. Počas jedného hackovacieho maratónu bol dokonca (čiastočne) vyvinutý nástroj na takúto prácu a SNG má záujem prácu dokončiť. Trochu som sa čudoval prečo nechcú použiť existujúci nástroj GLAMwiki Toolset, ale ten má trochu inú funkcionalitu... S ľuďmi zo SNG som stále v kontakte, kto by chcel na projekte pomôcť, nech sa mi ozve a sprostredkujem kontakt. Mimochodom, o ich záujme svedčí aj prednáška o spolupráci medzi galériami a wiki-hnutím, ktorú si odo mňa vyžiadali, viac info a záznam na oficiálnej stránke konferencie. --KuboF (diskusia) 22:37, 13. august 2015 (UTC)

Zobrazenie troch máp v "Infobox vrch"

Zdravím, zaujímalo by ma, či by bolo vhodné doplniť do "Infobox vrch" napr. pri vrchu Kremenec mapu Poloha v rámci Karpát, kde by už boli v Infoboxe zobrazené tri mapy Poloha v rámci Slovenska, Poloha v rámci Prešovského kraja a Poloha v rámci Karpát, tak ako napr. pri vrchu Gerlachovský štít, kde sú zobrazené tri mapy, alebo namiesto Poloha v rámci Prešovského kraja, radšej nech sa uvádza Poloha v rámci Karpát, alebo nech to ostane ako to je ? --CaptainClawHE (diskusia) 16:29, 25. jún 2015 (UTC)

Podľa mňa úplne stačia dve vložené infomapky. V článkoch je spravidla niekoľko spôsobov, ako zobraziť vrch na interaktívnej mape – v prípade Kremenca hneď 4: 1. GeoHack zo záhlavia alebo IB, 2. OSM gadget, 3. Freemap link z IB, 4. Hiking.sk link z ext.o.), nevidím dôvod dopĺňať to ešte ďalšími levelmi slepých mapiek, pridaná hodnota je mizivá, akurát by to naťahovalo IB tak, že by bol v mnohých prípadoch dlhší než obsah. --Teslaton (diskusia) 17:30, 25. jún 2015 (UTC)
Jasné chápem, ja len kvôli tomu ifomapka Poloha v rámci Karpát pri vrchu Kremenec, keďže jeho vrchol – najvyšší bod 1 221,0 m n. m. sa už nachádza mimo územia Slovenska, iné by bolo, ak by mapka bola skrytá, alebo zmenšená a zobrazila by sa až po rozkliknutí, alebo pri nasmerovaní kurzora myši na príslušné miesto, aby to nenaťahovalo IB. --CaptainClawHE (diskusia) 17:51, 25. jún 2015 (UTC)
Tieto spresňujúce info stačí opísať v texte. Ja som z dôvodu upresnenia napr. prístupu, podrobnejšie vykreslenej polohy a možnostiam na iné aktivity začal pridávať do ext.o. ten hiking. --Pe3kZA (diskusia) 18:55, 25. jún 2015 (UTC)
Jasné, vrch Kremenec mám rozrobený a spomeniem to v texte a to pridanie polohy na turistickej mape je super vec, aj keď http://www.cykloserver.cz/cykloatlas má oveľa aktuálnejšiu mapu, ako hiking, kde môžu hlásiť jednoducho cez prehliadač chyby ľudia priamo SHOCartu. :) --CaptainClawHE (diskusia) 19:35, 25. jún 2015 (UTC)
Freemap.sk má mapy najaktuálnejšie a samozrejme slobodné, rovnako ako wikipédia. --Michal000 (diskusia) 08:36, 29. jún 2015 (UTC)
@Michal000: Je to do veľkej miery zvyk. Sám som priaznivec OSM/FM, na vzorke ľudí z blízkeho okolia mám ale overené, že vnímajú SHOCartie mapy ako prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie než FM... Rendrovanie FM pôsobí "sivo" resp. menej kontrastne, sú tam menej výrazné vrstevnice, tiež niektoré typy ciest dosť zanikajú. Časť toho čistejšieho dojmu pripisujem aj tomu, že lúky, resp. celkovo nezalesnené plochy, ktoré sú na SHOCarte biele, sú na FM zelené (a tie zalesnené tmavšie zelené), na pozadí čoho menej vynikajú čiarové vrstvy a texty. Často tiež chýbajú vodné toky, hlavne úvody menej významných prítokov (výrazne pomáhajú rýchlemu utvoreniu si predstavy o tvare terénu), donedávna ešte chýbalo aj množstvo nespevnených ciest, to už je teraz lepšie. SHOCart je tiež bližší rendrovaniu tur. máp VKU, na ktoré sú ľudia dlhodobo zvyknutí. Z týchto praktických a preferenčných dôvodov by som SHOCart úplne nepotláčal. --Teslaton (diskusia) 09:11, 29. jún 2015 (UTC)
Navrhol by som, aby v infohoxoch boli miesto mapy kraja mapy okresu. Sú detajlnejšie.--Jetam2 (diskusia) 19:44, 25. jún 2015 (UTC)
Detailnejšie sú, ale:
 • je to ale na úkor kontextu – "tvar" hraníc jednotlivých okresov málokomu niečo hovorí, značka na takej slepej mapke môže mať v konečnom dôsledku menšiu výpovednú hodnotu, než na tej krajskej
 • nie som si istý, či sú nagenerované topografické slepé mapky okresov (a súradnice rohov k nim)
Ja by som ten súčasný systém nemenil, podľa mňa je na ten účel postačujúci a systematické prepracovanie by vyžadovalo nemálo práce s rozpačitým prínosom. --Teslaton (diskusia) 19:54, 25. jún 2015 (UTC)
Súhlasím s Teslatonom, zatiaľ by som nemenil nič. Tá poznámka o okresoch presne vystihuje, kde je problém. Pre bežného čitateľa stačí podľa mňa aj jedna mapka - a to poloha v rámci Slovenska.--Pelex (diskusia) 20:11, 25. jún 2015 (UTC)

Nahradenie infoboxu Pápež infoboxom Duchovný

Nazdar, rád by som sa vyzvedel Váš názor na nahradenie {{Infoboxu Pápež}} {{Infoboxom Duchovný}}. Osobne si myslím, že by infobox nemal opisovať len samotný pontifikát + zopár osobných údajov, ale mal by predstavovať hlavne osobu pápeža tak, ako je to aj v článkoch o ostatných biskupoch sveta. Dátum zvolenia za pápeža a napr. aj biskupského svätenia je rovnako dôležitý v živote daného pápeža. Myslím, že Infobox Duchovný informuje čitateľa komplexnejšie a názornejšie. Prosím, aby ste vyjadrili svoj názor. Ďakujem. --TOMÁŠP 15:03, 21. júl 2015 (UTC)

Plne súhlasím. Ak by predsa len bol problém s jej rozsiahlosťou, alebo by bola požiadavka, aby niektoré parametre boli nedostupné, tak by som navrhoval, aby Šablóna Pápež bola prerobená tak, aby volala Šablónu Duchovný. --LacoR (diskusia) 20:44, 23. júl 2015 (UTC)
Nazdar LacoR! Dík za reakciu. Ohľadom tých nedostupných parametrov máš pravdu, mňa napadajú hneď cirkev, rítus a štát pôsobenia, ale to by sme mali nechať asi na potom... Ináč, treba na toto nejaké hlasovanie, či sa to po kladnom vyjadrení dajme tomu 3 redaktorov môže začať nahradzovať? :D Nie som si istý... --TOMÁŠP 10:09, 24. júl 2015 (UTC)
Nuž ak v priebehu pár dní sa nikto neozve s tým, že zásadne nesúhlasí tak by som to považoval za odsúhlasené. A možno, že by bolo najpraktickejšie zmeniť šablónu Infobox Pápež, tak aby bola volaná Šablóna Duchovný. Má to tú výhodu, že návrat je relatívne jednoduchý a nastane zmena naraz vo všetkých článkoch. Následné nahradenie za Infobox Duchovný by som spravil cca týždeň po tejto zmene. --LacoR (diskusia) 17:35, 24. júl 2015 (UTC)

tu som spravil prechodnú šablónu Infobox Pápež. V Infoboxe Duchovný nie sú pokryté nasledovné paramtere, ktoré sú v infoboxe pápež: národnosť, potomstvo, miesto pochovanie. S položkou národnosť mám vo všeobecnosti trochu problém, lebo to môže byť hodne diskutabilná položka a nebol by som nadšený, ak by sa zapracovala do Infoboxu duchovný. --LacoR (diskusia) 09:40, 25. júl 2015 (UTC)

Skvelé, počkajme ešte dozajtra, či sa niekto nevyjadrí a môžeme to nasadiť (uvidíš, budú protestovať až keď to bude už nasadené ;)). S tými parametrami... Miesto pochovania je myslím pri väčšine pápežov jasné (a keď nie, býva to v texte), potomstvo je myslím len v dvoch či troch prípadoch a národnosť... až taká veľká škoda to nebude, v polovici prípadov by to boli Taliani, ostatné minority netreba riešiť :D. --TOMÁŠP 12:57, 25. júl 2015 (UTC)

Klikacie mapky v SK rozlišovačkách

@Jetam2, LacoR, Pe3kZA, Sudo77(new), Vasiľ, Wizzard: Ahojte. Zvažujem strojové podopĺňanie mapiek do rozlišovacích stránok, kde dva alebo viac významov (resp. eventuálne už 1+, to je na zváženie) sú slovenské lokality s jednoznačnou polohou (sídla, vrchy, stavby, toky, chránené územia a pod.). Podobné mapky majú už nejaké roky v rozlišovačkách na cswiki, hoci len pre sídla.

Niekoľko príkladov, ako by to vyzeralo v konkrétnych rozlišovačkách:

(klikať sa dá priamo na značky aj na popisky, šírka mapiek je komprimisných 300px, dá sa ešte upraviť, rovnako použité značky)

Technicky by to bolo finálne riešené separátnymi šablónami {{RozMap}}, {{RozMap~}}, nie priamym volaním {{LocMap+}} ako v príkladoch, takže by to bolo úspornejšie (len parametre, nevyhnutné pre daný účel) a s centrálne spravovateľnou formou. Kód, vkladaný do rozlišovačiek by bol zhruba takýto:

{{RozMap | Slovensko
 {{RozMap~ | Slovensko | lat = 49.24 | lon = 20.87 | no = 1 | typ = obec | názov = Ďurková (obec) }}
 {{RozMap~ | Slovensko | lat = 48.93 | lon = 19.45 | no = 2 | typ = vrch | názov = Ďurková (vrch) }}
 {{RozMap~ | Slovensko | lat = 48.93 | lon = 19.46 | no = 3 | typ = stavba | názov = Útulňa Ďurková pod Chabencom }}
}}

Napadajú ma samozrejme aj nejaké nevýhody:

 • odpútavanie pozornosti od ostatných významov (negeografické, geografické mimo SK)
 • vytváranie falošného dojmu úplnosti v prípadoch, kde zatiaľ len časť relevantných SK lokalít z rozlišovačky má existujúci článok. Tu by sa dalo zvážiť zobrazenie aj neexistujúcich čl., povedzme sivou ikonou a červeným linkom resp. bez linku, ich súradnice by sa ale museli na rozdiel od tých strojovo vyzbieraných pozadávať manuálne.

Rád by som preto počul názor, predovšetkým od redaktorov, venujúcich sa rozlišovačkám, ale samozrejme aj ostatných, ktorých k tomu niečo napadá. Mne osobne to momentálne pripadá aj napriek nevýhodám skôr prínosné. --Teslaton (diskusia) 20:56, 11. október 2015 (UTC)

@Teslaton:Pekný nápad, páči sa mi to. Zatiaľ ma narýchlo napadá pár veci:
 1. v súčasnosti sú rozlišovačky členené skôr podľa typu a následne podľa geografie. V prípade použitia máp, by to mohlo znamenať, že vhodnejšie by bolo preusporiadať ich tak, že budú členené podľa štátov. Osobne s tým nemám problém.
 2. mám pocit, že v súčasnosti sa už môže na wikidata dotazovať na ľubovoľný objekt, takže by sa možno u časti objektov ani nemuseli zadávať súradnice.
 3. bude treba doplniť do textu číslo, pod ktorým je objekt na mape a možno malá legenda, čo značí ktorá značka --LacoR (diskusia) 21:54, 11. október 2015 (UTC)
Členenie podľa štátov podla mňa nemá veľmi zmysel. Myslím, že je celkom dosť prípadov (Levice, ale aj Aupark v ukážke) kde máme nielen slovenské významy. Malú legendu by som určite privítal tiež. Páčia sa mi rôzne ikony pre obec, vrch atď. Neexistujúce články by mohli byť rozlíšené inou farbou, ale nevynechal by som ich. Vyzerá to divne a čitateľa nemusí hneď napadnúť prečo sú isté veci vynechané.--Jetam2 (diskusia) 11:11, 13. október 2015 (UTC)
@Jetam2: JJ, len doplnenie aj neexistujúcich ruší tú výhodu, že s tým "nebude robota", pretože to už sa nedá spáchať čisto strojovo (možno časť prípadov, kde je poloha odvoditeľná od niečoho, čo je tam nalinkované a má polohu – obec a pod., ale aj to je problematické spoľahlivo algoritmizovať, aby sa tam nevyplúvali aj nežiadúce značky). Takže ak, tak ich dopĺňanie asi nechám na voľnej iniciatíve, po úvodnom strojovom doplnení existujúcich. Čo sa týka legendy, skúsim sa zamyslieť, ako ju tam nejak jednoducho markupovať. --Teslaton (diskusia) 15:57, 13. október 2015 (UTC)
Rozumiem výhrade. Možno teda do legendy/opisu mapky napísať, že zobrazené sú len existujúce články. Čo teda zmiešané slovensko-neslovenské rozlšovačky?--Jetam2 (diskusia) 22:20, 13. október 2015 (UTC)
Palec hore a plný súhlas.--Pe3kZA (diskusia) 07:06, 12. október 2015 (UTC)
Podľa mňa v rozlišovacích stránkach je to skôr zbytočné a bolo by s tým veľa práce. Skôr by to bolo vhodné v nejakých zoznamoch pamiatok, budov, napr. palácov a pod. --Wizzard (diskusia) 07:51, 12. október 2015 (UTC)
@Wizzard:
 • význam to tam IMHO má, je to alternatívna možnosť, ako sa rýchlo zorientovať a vizuálne si vybrať z cieľov rozlišovačky
 • práca by s tým (pre ostatných) nebola prakticky žiadna, pre existujúce rozlišovačky a ciele to viem doplniť strojovo (cca 600 rozlišovačiek s 2+ SK lokalitami, dokopy 1700 lokalít). Pokrytie sa nemení tak dramaticky, aby sa to muselo nejak masovo aktualizovať (viď sídelné rozlišovačky na cswiki) a pri dopĺňaní nového významu stačí skopírovať jeden riadok v zdrojáku a doplniť tých pár údajov. Alebo sa to dá nechať tak a raz za čas znova podopĺňať strojovo.
 • čo sa týka zoznamov, obsahujúcich súradnice, tam sa dá použiť {{Všetky súradnice}} pre zobrazenie sady súradníc na interaktívnej fullscreen mape
--Teslaton (diskusia) 08:25, 12. október 2015 (UTC)
@LacoR:
 1. Podľa mňa nie je nevyhnutná zmena usporiadania, na mapu sa dá pozerať ako na nezávislú alternatívnu navigáciu, pokrývajúcu čisto tunajšie lokality. Resp. pre rozlišovačky s 2+ lokalitami z iného štátu (hlavne CZ/AT/HU/UA/PL, napr. Lhota) by sa mohli vypluť mapky všetkých dotknutých štátov – v prevažnej väčšine prípadov by to viedlo k jednej mapke, v niekoľko málo prípadoch k dvom.
 2. Hej, WD by ev. šlo použiť na dotázanie súradníc a typu cieľa (nemuselo sa potom zdávať lat/lon, len názov cieľa), zvyšok vyžaduje komplikovanejšiu logiku a občas aj manuálne doladenie (poloha popisky voči značke pri blízkych lokalitách). Presnosť polohy ale v tomto prípade nie je zásadná, takže tie existujúce podľa mňa stačí vypluť natvrdo (prípady, kde lokálne súradnice zadané nie sú, ako napr. tebou dopĺňané kostoly, ťahám z WD).
 3. Nad číslami v texte rozlišovačky som tiež uvažoval, neviem ale či by to bolo priechodné... :) Legenda tiež neviem – znamenalo by to ešte ďalší vizuálny "smog", pointa sa väčšinou dá pochopiť aj z titulkov cieľov.
--Teslaton (diskusia) 08:25, 12. október 2015 (UTC)

Farebnejsie slova a zvyraznenie slov

Podla mna by maly byt zvyraznene slova (teda zvyraznit dolezitejsie slova) a malo by to byt akosi farebnejsie lebo ked zapnem WIKI tak vidim len biele a nejaky text nic take co by ma zaujalo podla mna by to pouzivatelia mali pisat farebnejsie odlisne pismo a tak a WIKI by nemali byt take "fádne" mali by niecim zaujat. No a to je moj nazor. Dakojem.

Vďaka za názor. Osobne si nemyslím, že by sme sa mali uberať touto cestou. Skôr by mohlo pomôcť mať viac obrázkov v článkoch so slovenskými témami, ale keď obrázky nie sú...--Jetam2 (diskusia) 10:16, 25. október 2015 (UTC)

Chránené územia na Slovensku

Ahojte! Všimol som si, že na českej Wikipédii sa vyskytlo vytváranie článkov o slovenských chránených územiach, napríklad Baranovo. Zároveň vznikli aj zoznamy podľa okresov, napríklad Seznam chráněných území v okrese Banská Bystrica. Články boli vytvorené botom na základe databázy Štátnej ochrany prírody. Myslím, že by sme to mohli spraviť aj my. Navrhované zlepšenie: do článku vsúvať referencie do textu, nie ako externý odkaz. Niektoré veci nie sú v českej verzii úplne dokončené. Napríklad v Ponická jaskyňa je ako lokalita uvedená Slovenská správa jaskýň. Po úspešnom vytvorení všetkých článkov v tejto základnej podobe by sme mohli usporiadať Wiki loves chránené územia na Slovensku s foto a/alebo článkopisnou časťou. Zatiaľ som vytvoril kategórie pre Banskobystrický kraj.

Presun článkov Ján XXIII.

@LacoR, Jetam2, Teslaton:Nazdar! Navrhoval by som presun článku Ján XXIII. (pápež) na Ján XXIII., rozlišovačku zmazať, pridať do hlavičky stránky o pápežovi šablónu {{Iné významy2}} a všetky odkazy na pápeža (najlepšie botom) presunúť na nový tvar. Argumenty mám nasledovné:

 1. rozlišovačka nemá pre čitateľa prakticky žiadnu hodnotu, keďže odkazuje len na dve osobnosti,
 2. aj keby mala, takmer určite pri vyhľadaní výrazu Ján XXIII. myslia na pápeža,
 3. a aj keby nemysleli, pri otvorení článku o pápežovi sa cez šablónu {{Iné významy2}} v hlavičke stránky rýchlo prekliknú na stránku, ktorú chceli navštíviť.

Aký je Váš názor? --TomášP 13:01, 8. november 2015 (UTC)

 • Som za.--Jetam2 (diskusia) 13:02, 8. november 2015 (UTC)
 • aj ja som za --Gepetito (diskusia) 13:04, 8. november 2015 (UTC)
 • Súhlasím, úplne zbytočná rozlišovačka. --Lalina (diskusia) 14:57, 8. november 2015 (UTC)
 • Tiež som za. --BT 20:11, 9. november 2015 (UTC)
 • Ja som vo všeobecnosti skôr proti, už sa to tu mnohokrát preberalo pri iných prípadoch. Pokiaľ má výraz viacero encyklopedicky relevantných významov, je najčistejšie rozlíšiť ich rozlišovačkou, nesnažiť sa návštevníkovi vnucovať do pozornosti jeden konkrétny význam. Je to korektné a neutrálne riešenie a keďže to v tomto prípade je takto zapracované, nemenil by som súčasný stav. --Teslaton (diskusia) 15:34, 9. november 2015 (UTC)
 • Pri Jánovi XXIII. som skôr za zrušenie rozlišovačky, pri tých ostatných som proti presúvaniu. V zásade si myslím, že systém rozlišovačiek máme veľmi dobrý a netreba ho rozdrobovať.--LacoR (diskusia) 15:42, 9. november 2015 (UTC)
  Prečo ad-hoc výnimka práve v prípade Jána XXIII.? Veď tí ostatní sú navlas rovnaké prípady pápež/protipápež. --Teslaton (diskusia) 15:46, 9. november 2015 (UTC)
  Lebo pri Jánovi XXIII. predsa len sa dá s veľmi veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že je väčší záujem o významného pápeža "zo súčasnosti" a nie o nejakého protipápeža z hlbokej minulosti. A je len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa objaví ešte jeden ďalší Ján XXIII. Pri Celestínoch a Klementoch nejako postrádam, prečo by mal byť niektorý z nich uprednostnený. Ale v zásade, ak sa nič nezmení pri Jánovi XXIII. tak to nebudem považovať za zlé riešenie.--LacoR (diskusia) 15:55, 9. november 2015 (UTC)
  Teslaton, LacoR, my máme v prvom rade veľa dosť diskutabilných názvov, z toho plynúcich nezmyselných rozlišovačiek a s tým spojenej veľa zbytočnej práce, viď napr. fr. kantóny a obvody.--Lalina (diskusia) 16:17, 9. november 2015 (UTC)
 • Ja s rozlišovačkou problém nevidím.--Pelex (diskusia) 20:38, 9. november 2015 (UTC)

Ďakujem za reakcie, ešte by som počkal do zajtra (prípadne do večera), či sa niekto nevyjadrí aj záporne, a ak nie, poprosím Jetama3 o správcovský presun a prípadne Teslatona o nahradenie všetkých wikiodkazov smerujúcich na Ján XXIII. (pápež). --TomášP 13:28, 8. november 2015 (UTC)

Zdá sa teda, že nikto nie je proti, teda Jetam2 poprosím. Podobne prosím postupovať aj pri stránkach Celestín II., Klement III., Klement VIII. a Klement VII. (presne tá istá situácia). --TomášP 15:02, 9. november 2015 (UTC)

Takúto vec by som nechal otvorenú dlhšie (aspoň týždeň), aby bola možnosť vyjadriť sa. --Teslaton (diskusia) 15:34, 9. november 2015 (UTC)

Rozlišovačky na 2 významy mi prídu naozaj ako zbytočné.--Pe3kZA (diskusia) 15:54, 9. november 2015 (UTC)

K tomu snáď len toľkoto:
Rozlišovačky podľa počtu významov
1 význ.
  
55
2 význ.
  
7 267
3 význ.
  
3 614
4 význ.
  
2 194
5 význ.
  
1 406
6 význ.
  
974
7 význ.
  
696
8 význ.
  
514
9 význ.
  
377
10+ význ.
  
2 079
skwiki, stav k 23.10.2015, hrubá aproximácia podľa odrážkovej štruktúry
Rozlišovačky pre 2 významy sú suverénne najfrekventovanejšie a tak to veľmi pravdepodobne bude aj na iných wiki. Prajem veľa úspechov pri ich rušení pre zbytočnosť... :D --Teslaton (diskusia) 16:52, 9. november 2015 (UTC)
Rozlišovačka pre 2 významy nie je vždy potrebná, dá sa to riešiť šablónou o druhom článku, len to by nesmel vyhrávať dogmatizmus. Pekná ukážka je New York. A ich počet zvýšili RS o fr. kantónoch a obvodoch, ktoré by vôbec nemuseli byť, keby sme to mali ako na väčšine wiki - kantón XXX a obvod XXX - a nie so zátvorkou. RS sú vôbec kapitola sama o sebe. Najlepšie sú také, čo po kliknutí na jeden z významov vrátia majú uvedenú zase aj prvú RS, alebo rovno vrátia späť na RS. A rada pozri neexistujúci článok je už úplna perla. --Lalina (diskusia) 17:11, 9. november 2015 (UTC)
Neriešime zbytočnosť/užitočnosť rozlišovačiek pre dva významy. A keď sa už vyskytli negatívne hlasy pre ostatné príklady, riešme zatiaľ len Jána XXIII. Ako sa veľmi trefne vyjadril LacoR (a čo som aj napísal ako druhý argument pre presun): „Lebo pri Jánovi XXIII. predsa len sa dá s veľmi veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že je väčší záujem o významného pápeža "zo súčasnosti" a nie o nejakého protipápeža z hlbokej minulosti.“... Jedinú praktickú funkciu má tá rozlišovačka, že Ti to po otvorení nanúti informáciu, že existoval aj protipápež s rovnakým menom, zatiaľ čo Ty musíš čakať dvojnásobnú dobu, kým otvoríš stránku o pápežovi, ktorú čitateľ podľa mňa minimálne s 99% pravdepodobnosťou hľadá :D A túto funkciu splní myslím aj šablóna {{Iné významy2}}, ako som napísal vo svojom argumente č. 3 --TomášP 17:32, 9. november 2015 (UTC) P.S.: A rozlišovačky ma jeden význam z toho Tvojho grafu sú tiež perlou...
Nebola by som si taká istá, že ju neriešime, ono to s tým súvisí.--Lalina (diskusia) 17:37, 9. november 2015 (UTC)
Prepáč, tam je preklep, malo tam byť neriešme, no ale tak čo, tak riešme :D --TomášP 17:54, 9. november 2015 (UTC)
Ten histogram je samozrejme len aproximácia, pre nie úplne jednotnú formu rozlišovačiek treba počítať s chybou v rozsahu cca desiatok rozlišovačiek na chlievik. Rádovo to ale sedí, čo som námatkovo kontroloval tie, reportnuté ako 2- a viac-významové.
Pre zaujímavosť:
Viacúrovňové zoznamy sa tam zohľadňujú (parent položka sa nezapočítava) --Teslaton (diskusia) 19:34, 9. november 2015 (UTC)
@TomášPolonec:A ešte na margo "Jedinú praktickú funkciu má tá rozlišovačka, že Ti to po otvorení nanúti informáciu, že existoval aj protipápež s rovnakým menom, zatiaľ čo Ty musíš čakať dvojnásobnú dobu, kým otvoríš stránku o pápežovi":
 • tá prvá časť je od redaktora encyklopédie dosť nebezpečný spôsob uvažovania. Z toho pohľadu sú človeku všeobecnou encyklopédiou "sprosto nanucované" všetky významy výrazu, ktoré podľa intuície/frekvencie/popularity nie sú na 1. mieste. To môžeš rovno založiť alternatívny projekt, ktorý sa bude venovať čisto aktuálnym/populárnym/často hľadaným témam.
 • tá druhá časť o zdržaní nie je celkom pravda. Rozoberme si najbežnejšie scenáre príchodu návštevníka na stránku:
 1. príchod cez webový vyhľadávač: keď hľadáš napr. frázu "Ján XXIII.", rankuje vyhľadávač vyššie priamo jednotlivé konkrétne výrazy, pričom pápež je hneď prvý. Žiadne zdržanie.
 2. príchod cez vyhľadávacie políčko na Wikipédii: akonáhle zadáš dostatočne dlhý prefix frázy "Ján XXIII", sú ti cez autocomplete ponúknuté cieľové stránky, takže môžeš prejsť na konkrétnu bez dopísania frázy. A okrem pastnutia kompletného tvaru je dokonca pápež z relevantných znova prvý.
 3. príchod preklikom z iného článku: pokiaľ sú wl. udržiavané v poriadku, vedie priamo na konkrétny tvar. Len v prípade, že je ponechaný wl. na všeobecný tvar (tzn., niekto si zjednodušil život – buď autor textu s odkazom, alebo autor rozlišovačky, ktorý neriešil existujúce wl.), musí si návštevník voliť z viacerých významov (ako pridanú hodnotu sa ale dozvie, že výraz je viacznačný).
--Teslaton (diskusia) 20:15, 9. november 2015 (UTC)
Snáď vieš, že tú prvú časť som nemyslel takto... Chcel som tým naznačiť len toľko, že tú istú funkciu (t.j. ponúknuť čitateľovi na výber stránku z dvoch významov) splní aj tá šablóna {{Iné významy2}}, to snáď nepoprieš. Mnoho čitateľov, čo sa pokúsi dostať na stránku o pápežovi sa na ňu dostane okamžite a tomu menšiemu percentu čitateľov, čo sa pokúsi nájsť stránku o protipápežovi sa hneď po otvorení ponúkne rada „táto stránka je o pápežovi. Ak ste náhodou mysleli na protipápeža rovnakého mena, pozri XYZ“... Išlo mi len o jednoduché prispôsobenie sa väčšine čitateľov a pre menšinu je taktiež ponúknuté riešenie... --TomášP 17:20, 10. november 2015 (UTC) P.S.: Nechcel som vyvolať opäť diskusiu týchto rozmerov, je mi to až ľúto, keď vidím, kam zabehla...
Tie 0 významové a 1 významové by som zmazal určite, sú totálne zbytočné. --BT 20:44, 9. november 2015 (UTC)
Treba ale s citom, časť z nich sú len po starom zapísané (bez odrážok) viacvýznamové rozlišovačky. --Teslaton (diskusia) 20:47, 9. november 2015 (UTC)
Tak, tak, s citom. Dve RS zo zoznamu som už vylúčil. Vedel som, že situácia s rozlišovačkami je zlá, ale nevedel som, že ich je až toľkoto a v takomto zlom stave. K tretiemu bodu by som ešte pridal, že je to trochu idealizované. Niekedy natrafí na rozlišovačku typu mena a je z toľkých možností a miernych odtieňov zmätený, že radšej klikne niekam mimo. Alebo na rozlišovačku typu rýchlosť, ktorú musí niekoľko sekún či desiatok sekúnd dešifrovať. Pri podobných prípadoch často ani redaktori čo majú vytvoriť správny wikilink netušia kam vlastne majú odkazovať.--Jetam2 (diskusia) 22:06, 9. november 2015 (UTC)
Tá mena je krásna ukážka. A odporúčam si to všetko preklikať a prečítať, aby bolo jasné aké katastrofy tu máme. A napr. ten Ladislav I. či R8 sú tiež perly. RS sú veľký problém, ale poniektorí redaktori tento fakt nechcú akceptovať. Údajne máme dokonca najlepšie rozlišovačky.--Lalina (diskusia) 00:55, 10. november 2015 (UTC)
@Lalina, Jetam2: 1. Čo tak, pre porovnanie, skúsiť napísať ukážku tej rozlišovačky, ako by vyzerala z tvojho/vášho pera. Tak, aby pokrývala významy, doložiteľné v jazyku (ktorý je prirodzene nedokonalý) a zároveň, aby bola dokonale stručná a prehľadná a ideálne nenútila čitateľa rozmýšľať – tak povediac "zenovo čistá". 2. keď sa tu viacerí na základe preklikania 90 z 19 tis. rozlišovačiek úprimne rozhorčujete nad ich celkovou katastrofálnosťou, skúste si uvedomiť, podľa akého kritéria bolo týchto konkrétnych 90 vybraných. Napoviem: nie, nejde ani vzdialene o náhodnú reprezentatívnu vzorku z tých 19 tis... --Teslaton (diskusia) 01:16, 10. november 2015 (UTC)
Teslaton, nejde len o týchto 90, je ich podstatne viac. Viem to posúdiť, lebo sa im venujem (nahrádzam ich v článkoch). Už som si ich začala zapisovať, lebo niekedy je to naozaj sila. A nemuselo by ich byť 19 000, keby sme nemali toľko zbytočných. Stačí si pozrieť Stránky odkazujúce na rozlišovacie stránky, tam je výborne vidieť koľko RS je v jednotlivých článkoch. A keď sa tak prehryzávaš cez takú 20. RS typu RSS, RDF, či článok, tak si nič dobré o nich myslieť nemôžeš. Vyrábame zelené články a RS typu červené more. Niekedy mám pocit, akoby bola vyhlásená súťaž o RS s čo najväčším počtom významov bez ohľadu na reálnosť vzniku nového článku. Nič iné si nemôžem myslieť o RS, kde je odkaz na 1 článok (samozrejme neexistujúci) aj 3x a viac.--Lalina (diskusia) 01:54, 10. november 2015 (UTC) Taký Ladislav I., či R8 a pod. ani nemajú byť. RS s jedným významom? Aký je účel takej RS?
K „viem to posúdiť“. To je nepravda, pretože nahradovanie odkazov nie je venovanie sa RS. Stránka mena (ktorá má viac knižných zdrojov ako niektorí tu sa vyjadrujúci editori použili za svoje viacročné pôsobenie na wiki) je bez problémov. Pretože často, keď sa človek pozrie na podrobnejšie významy, tak sa to ukáže ako úplne jasné a nekomplikované.
Ale to chce literatúru, nie iba cs, pl a iné wiki, že. Čo akosi niektorí editori nevedia pochopiť.
Je ľahšie a vhodnejšie radšej mať RS, ktorá úplnejšie obsahuje významy ako potom to riešiť „ad-hoc“, „ako mi príde“, „lebo cs“.Vasiľ (diskusia) 07:31, 10. november 2015 (UTC)
Viem to posúdiť, lebo pri nahradzovaní odkazov (k čomu inak každá RS vyzýva) musím tie RS prelúskať. A takisto som ich urobila a robím najmä zásluhou "skvelého" názvu fr. kantónov a obvodov vďaka ktorým je nutná kopa RS. Je jasné, že RS čitateľom komplikujú čítanie článkov. Ale niekedy mám pocit, že niektorých redaktorov čitatelia vôbec nezaujímajú.--Lalina (diskusia) 17:11, 10. november 2015 (UTC)
Rozlišovačky pre osoby s rovnakým menom či "skratkové" typu RSS svoje opodstatenenie majú. Rozlišovačky typu mena už menej. Ako by som to spravil ja? V tomto konkrétnom prípade by to mal byť článok, nie rozlišovačka. Viaceré formulácie tam sú problematické "podľa viacerých zdrojov nesprávne", bod 1d je napísaný kostrbato. Bod 2 by tam ani nemal byť. Odkazy na knižné zdroje tam síce sú, ale: nie je jasné čo k čomu patrí, je tam viacero cudzojazyčných zdrojov čo bez je prepojenia na konkrétnu informáciu nevhodné, niektoré zdroje sú príliš všeobecné (napr. Všeobecný encyklopedický slovník M-R, 2002) a Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí je vhodný na Wikislovník. No všetko toto by ani nebolo tak problematické keby autori rozlišovačiek nenechávali za sebou toľko zelene.--Jetam2 (diskusia) 08:55, 10. november 2015 (UTC)
RS je článok, ak si si nevšimol. Bod 1 d) je uvedený tak, ako to odborné zdroje píšu, to tak býva, že čo je odborné, nemusí byť na prvý pohľad úplne zrejmé. Bod 2 tam patrí, pretože aj minulé významy sú encyklopedické a podchytené v zdrojoch. Všeobecný encyklopedický slovník je všeobecná encyklopédia takisto ako Ottův slovník naučný, Encyklopedický slovník a Pyramída takže tvrdenie „niektoré zdroje sú príliš všeobecné“ je nezmysel. Že niektorým, vybraným editorom zobrazuje RS zelenou, to nie je argument. To je čo za nezmysel, toto tvrdenie?
Ak odborné zdroje uvádzajú viacero významov aj v jednom odbore, tak príslušná RS to musí reflektovať. Vasiľ (diskusia) 12:45, 10. november 2015 (UTC)
RS práve článok nie je, respektíve nemala by byť. Malo by ísť o stránku, ktorá je zrejmá a čitateľa zdrží čo najmenej a nasmeruje na význam, ktorý hľadá. Ak sú významové odtiene veľmi blízske, mali by byť vysvetlené v článku. Tu nestačí zoznam slovníkov. Ak viaceré (neslovníkové a neencykolopedické) zdroje uvádzajú rôzne významy tak je najlepšie ich vysvetliť v článku. Tvrdenie o zeleni bolo, samozrejme, metaforické. Akokoľvek sa zobrazujú, nerozlíšené linky by nemali existovať ideálne vôbec a určite nie v takej miere ako existujú v súčasnom stave. Dokonca by som bol za to, aby sa zeleným ukazovali všetkým (registrovaným) redaktorom. Uľahčila by sa tým kontrola vytvorených a editovaných článkov. No i tak, v mnoho prípadoch sa ťažko určujú mierne odtiene významu a kam má vlastne link smerovať. Predovšetkým by sme teda mali zamedziť tvorbu rolišovačiek, respektíve ich robiť lepšie. Minulé významy môžu byť spomenuté v článku, v slovníku, ale v rozlišovačke nemusia.--Jetam2 (diskusia) 14:33, 10. november 2015 (UTC)
RS článok je, pretože je v hlavnom mennom. Ty si evidentne myslíš, že všetko je tak jednoduché ako Levice. No nie je. A keď nezačneš hľadať v poriadnych zdrojoch, tak to ani nezistíš. Významnové odtiene, ktoré sa týkajú rôznych odborov musia byť vysvetlené v RS, to nemôžeš všetko natlačiť do jedného článku, to je úplne nesystematické a neencyklopedické (príklad je flotila, kde nemôžeš do jedného článku natlačiť významy obchodnej, rybárskej a vojenskej flotily, pretože to sú prosté odlišné veci). Odkazy na RS sú pri súčasnom stave wiki veľmi malý problém.
Netuším, že čo prečo spomínaš neencyklopedické zdroje, pretože tie sa nemôžu používať na wiki celkovo.
Rozlišovacie stránky sú na sk robené dobre, ja v tom problém nevidím a vravím to ako človek, ktorý niekoľko z nich vytvoril a ďalším dodal zdroje. Vasiľ (diskusia) 14:44, 10. november 2015 (UTC)

Šablóna Redirect

Včera sa strhla debata, tak otváram širšiu debatu. Chýba nám tu šablóna typu Redirect. Je to obdoba šablóny Iný význam resp. Pozri pre prípady, kedy primárny význam nejakého výrazu nekorešponduje s názvom článku, ktorý sa daným významom zaoberá. Napr. výraz žaby je synonymom pre rad obojživelníkov, ktorý je katalogizovaný pod názvom žabotvaré, pričom ďalší význam tohto výrazu sa týka Aristofanesovej komédie z 5. storočia pred Kr. Žaby. Šablóna Redirect však rieši širšie spektrum problémov. Na ilustráciu uvádzam príklady rôznych variantov šablóny:

1 výraz s 1 primárnym významom a vyše 2 sekundárnymi významami: Výraz „alfa“ presmerováva na tento článok. Pre ďalšie významy pozri [[alfa (rozlišovacia stránka)]]
2 výrazy s 1 primárnym významom a vyše 2 sekundárnymi významami: Výrazy „alfa“ a „beta“ presmerovávajú na tento článok. Pre ďalšie významy pozri [[alfa (rozlišovacia stránka)]] a [[beta (rozlišovacia stránka)]].
3 výrazy s 1 primárnym významom a vyše 2 sekundárnymi významami: Výrazy „alfa“, „beta“ a „gama“ presmerovávajú na tento článok. Pre ďalšie významy pozri [[alfa (rozlišovacia stránka)]], [[beta (rozlišovacia stránka)]] a [[gama (rozlišovacia stránka)]]. (Identické, treba zvážiť, či sa použije spojka „a“ alebo sa len jednoducho miesto nej dá čiarka.
1 výraz s 1 primárnym významom a maximálne 2 sekundárnymi významami: ''Výraz „alfa“ presmerováva na tento článok. O <nejakom význame alfy> pozri [[alfa (<rozlišovací znak>)]]. O <inom význame> pozri [[alfa (<rozlišovací znak>)]].
2 výrazy s 1 primárnym významom a maximálne 1 sekundárnymi významami: Výraz „alfa“ a „beta“ presmerovávajú na tento článok. O <inom význame alfy> pozri [[alfa (<rozlišovací znak>)]]. O <inom význame bety> pozri [[beta (<rozlišovací znak>)]].

Je nutné prediskutovať technickú stránku šablóny a vizuálnu podobu. Osobne som za čo „najčistejšiu“ vizuálnu podobu (kurzíva s osadením).--Lišiak (diskusia) 18:43, 21. november 2015 (UTC)

Nekonzistentná šablóna, ktorá mieša významy slova. Nevidím príčinu na to, aby nemohli byť jasné odlíšené v podobe RS. Žabotvaré, a tam násilne doplnené významy, sú dobrý príklad, ako to vyzerať nemá. Vasiľ (diskusia) 10:46, 22. november 2015 (UTC)
Isteže, radšej nech bude mnoho rozlišovacích stránok s dvomi významami. To bude ozaj „užitočné“.--Lišiak (diskusia) 16:33, 22. november 2015 (UTC)
Máš prehľad, že koľko je takých prípadov ako žabotvaré? RS s dvomi významami nepredstavuje problém, resp. ak nejaký význam ozaj výrazne prevažuje tak súčasné {{pozri}} je dostatočné riešenie. Vasiľ (diskusia) 16:36, 22. november 2015 (UTC)
Akurát, že tento prípad slúži na ilustráciu a zďaleka nepokrýva spektrum všetkých problémov, ktoré táto šablóna rieši (čo je paradoxne napísané aj hore). Pozri sa dá aplikovať keď názvy korešpondujú. PS: Je to pohľad len časti redaktorov, že ideálne by bolo nepoužívať Iné významy.--Lišiak (diskusia) 16:40, 22. november 2015 (UTC)
Celý koncept {{iný význam}}/{{iné významy}} a podobných šablón je založený na tom, že editor sám určuje primárny význam. Čo je trochu odvážne a značne nekonzistetné, takto nechať editorov (za tých 9 rokov čo som tu viem o čom vravím) určovať, čo je hlavný význam (a potom je problém s presmerovaniami a podobne). Vasiľ (diskusia) 16:48, 22. november 2015 (UTC)
Je hneď niekoľko spôsobov ako určovať primárny význam („kmeňovosť“ článku, rešerš zdrojov, počet odkazov – hoci nie som prívržencom posledného z nich). Nepochopiteľné mi pripadá, keď skúsený redaktor nedokáže (alebo skôr nechce dokázať) určiť primárny význam, hoci je očividný (napr. prípad sochár). PS: Aby sa nezabudlo, nerobíme Slovenskú terminologickú databázu, ale encyklopédiu, ktorá má byť funkčná aj pre širokú verejnosť.--Lišiak (diskusia) 16:56, 22. november 2015 (UTC)
Lišiak, usability bežnej návštevy hesla s "primárnym významom" rozlišovačky nijak vážnejšie nenarúšajú, to je viac mýtus a pocit, než realita. Rozoberal som po jednotlivých scenároch konkrétny prípad tu: [115]. Tiež sa viac prikláňam k neutralite a čistote riešenia cez RS, ako je tu zaužívané, hoci viem, že na niektorých wiki prevažuje skôr snaha za každú cenu sa vyhýbať "málovýznamovým" RS. --Teslaton (diskusia) 17:10, 22. november 2015 (UTC)

Vytvoriť článok

Páči sa mi nápad na iných wiki, kde je na novej stránke návrh potrebných článkov, ktoré treba vytvoriť (formulované cca. v zmysle: „Pomôžte wikipédii, vytvorte chýbajúce články.“ Nemohlo by čosi také fungovať aj u nás? --Alekme (diskusia) 17:09, 26. november 2015 (UTC)

Je to aj na sk. Býva to v portáloch. Pozri napr. Portál:Biológia. --Vegetator (diskusia) 06:49, 27. november 2015 (UTC)

Podpora

Stôl pre diskusiu o podpore v krčme sa používa na žiadosti, ktoré nie sú zodpovedané v Pomoc.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole podpory


Archív podpory

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Wikimania 2015 scholarships

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskusia) 20:33, 24. február 2015 (UTC)

Wikimania 2015 additional scholarships

Dear Wikimedians, Wikimedia Polska Association has made a decision to fund two more scholarships for this year’s Wikimania, to be hosted in Mexico City 15-19 July 2015, due to some candidates withdrawing from our programme. The procedure is identical to the one described here, so if you have not applied, but meet the criteria and would like to attend Wikimedia’s biggest international event, please submit your application until April 23, midnight. Kind regards, Tufor (diskusia) 10:51, 19. apríl 2015 (UTC)
How about those who already applied but were not awarded a scholarship? Will they be reconsidered? Thank you for your support!--Jetam2 (diskusia) 12:18, 19. apríl 2015 (UTC)

prosba o pomoc.

Na jar roku 2015 sme vlozili z dobrym umyslom clanok z nasej web stranky na wiki. Pre širši rozhlad i inych ludi. Ide o odborny clanok o tradicnych vinohradnickych regionoch a oblastiach Slovenska, vo forme pred likvidaciou komunistami. nepodarilo sa nam dostat cez redaktorov wiki. Bolo nam poradene aby sme to prve stiahli zo stranky rodinneho vinarstva. Aj ked sme to urobili, vraj sa nas clanok nachadza este niekde v "priestore". Par mesiacov sme si odpocinuli a skusime opät slusne poziadat o uverejnenie clanku. Tymto by sme radi poprosit, ak by sa nasiel niekto tak dobry a ochotny, ze by sme mu preposlali clanok na jeho stranku a on by skusil prerazit kruhovu obranu na wiki. Dakujeme pekne za pripadnu ochotu... Želame vala krasnych a uspesnych dni všetkym!! joseph --Joseph malatschek (diskusia) 23:15, 8. august 2015 (UTC)

Vďaka za otázku. Radi uverejníme články, ktoré majú zdroje a zároveň sú encyklopedicky relevantné. Nemali by robiť reklamu jednej spoločnosti a mali by mať vysporiadané autorkské práva. Veľa zdaru!--Jetam2 (diskusia) 08:36, 9. august 2015 (UTC)

Identifikace

Dobrý den, potřeboval bych pomoci s identifikací těchto fotek:

http://img24.cz/images/47238163202171572844.jpg [[> Vysoké Tatry - Téryho chata http://img24.cz/images/59380115072736189188.jpg [[> Starý Smokovec v podhůří Vys. Tater http://img24.cz/images/49262338867218235568.jpg [[> Tatranská Lomnice

--L.Safranek (diskusia) 23:50, 3. október 2015 (UTC)

Rôzne

Stôl s témou rôzne v krčme sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole rôzne

Archív tém

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Významnosť VŠ pedagógov

Ad posledné prírastky od redaktora Informacne centrum: aký je aktuálny konsenzus ohľadom významnosti pedagógov? Dvaja z tamtých sú podľa [116] vymenovaní profesori (Daniela Ostatníková, Peter Moczo), ostatní sú Doc/PhD, momentálne s funkciou (prorektor). Nechávame aj tých? --Teslaton (diskusia) 17:47, 2. september 2015 (UTC)

Ja by som nechal. Prorektor je už celkom vysoko. Skôr mi vadí, že cez OTRS potom nevidno v článku zdroje, ktoré by významnosť (okrem funkcie prorektora) potvrdzovali.--Jetam2 (diskusia) 18:14, 2. september 2015 (UTC)

Self promo

Ahojte, síce v pieskovisku, ale toto máme tu self promo: Redaktor:Ondrej_Kubik/pieskovisko. Zmazať?--Jetam2 (diskusia) 19:05, 2. september 2015 (UTC)

Je to na pieskovisku, takže určite nemazať. Ak to dá ako článok, tak zmazať. --Lalina (diskusia) 19:55, 2. september 2015 (UTC)
Opäť je tu vyslovene spam, redaktor nemá žiadne iné úpravy ako vlastnú redaktorskú stránku s komerčným obsahom. Myslím, že mazanie je na mieste.--Jetam2 (diskusia) 19:41, 17. september 2015 (UTC)
Redaktorská stránka je verejná, na rozdiel od pieskoviska, takže súhlasím. --Lalina (diskusia) 20:54, 17. september 2015 (UTC)

Wikikonferencia na Ukrajine

Ahoj, kolegovia! Od ukrajinských kolegov sme dostali pozvanie na konferenciu na Ukrajine konajúcu sa budúci víkend v Ľvove. Pripájam link [117].--Jetam2 (diskusia) 19:34, 11. september 2015 (UTC)

Nástroj na zlepšenie koordinovania vzdelávacích programov

Zdravím! Na CEE stretku sme preberali okrem iného aj nástroj na manažovanie vzdelávacieho programu. Myslím, že by sme ho mohli implementovať a v blízskej budúcnosti začať používať. Máte nejaké pripomienky?--Jetam2 (diskusia) 17:29, 15. september 2015 (UTC)

Ešte možno pre zorientovanie sa: • projektová stránka a • zoznam kurzov na cswiki, kde sa rozšírenie využíva. Osobne nemám nič proti zavedeniu, pokiaľ nebude interferovať s rozhraním bežných redaktorov (UI smog v podobe nových linkov v záhlaví/slotoch/inde, ako pridalo napr. rozšírenie Content translation, ktoré navyše nemá v súčasnej podobe moc zmysel).
A inak aj na skwiki vznikli v rámci použitia rozšírenia na cs (kurzy Dějiny architektury II 2013-14 a 2014-15) nejaké vcelku použiteľné články, námatkovo: Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej (Kremnica), Kostol svätého Jakuba (Banská Bystrica), Premonštrátsky kláštor (Leles), Kostol svätého Petra z Alkantary. Pokiaľ by v rámci prípadných budúcich školských projektov vznikali aspoň takto kvalitné články, bolo by ich treba len uvítať... --Teslaton (diskusia) 17:56, 15. september 2015 (UTC)
Ceský program je dobrou inšpiráciou. Neviem síce čo je UI smog, ale chceli by sme to urobiť v "inkubátorovom" priestore.--Jetam2 (diskusia) 20:56, 16. september 2015 (UTC)
Veľkého smogu v užívateľskom rozhraní sa (v súčasnom stave) báť nemusíme - stačí si trochu prechodiť českú alebo anglickú Wikipédiu, kde je rozšírenie aktívne, a pozrieť sa čo všetko tam ruší (dokopy nič).
Ten "inkubátorový režim" v praxi znamená, že kurzy budú vedené vo vlastnom mennom priestore pomocou špeciálnych stránok. Len by som na koniec dodal, že rozšírenie samotné je len pomôckou ako spolupracovať s učiteľmi a študentami, ale za kvalitu článkov budú aj naďalej zodpovedať ľudia. --KuboF (diskusia) 19:02, 18. september 2015 (UTC)
Presne tak, výsledok bude vždy primárne o ľuďoch, rozšírenie len zavádza e-learningové prvky do inštalácie MW a sprehľadňuje veci. Výhoda je, že niektoré z tých CS kurzov možno dávať ako vzor pre prípadných záujemcov o participáciu, ako to má vyzerať, keď VŠ študenti pod dohľadom VŠ pedagóga (čo by normálne malo samo o sebe implikovať určitú gramotnosť – oborovú, počítačovú, citačnú, logickú, vyjadrovaciu, …) tvoria články v rámci šk. zadania. Osobne som až pri tamtých výstupoch prvý krát uznal, že to môže fungovať, tunajšie pokusy boli zatiaľ skôr odstrašujúce. --Teslaton (diskusia) 19:15, 18. september 2015 (UTC)

Projekt posúvam na koordináciou s Foundation.--Jetam2 (diskusia) 14:10, 23. september 2015 (UTC)

Posledný klik víťazí?

Ahoj kolegovia! Možno ste niektorí sledovali úpravy článku Ján Murín. Prebiehala tam editačná vojna ohľadne správneho písania našej bývalej spoločnej republiky. Po viacerých naťahovacích editoch som článok dočasne zablokoval. Po vypršaní limitu jedna zo strán urobila úpravu znova na svoju verziu (a označila ju ako drobnú (!)). Zdá sa, že druhá strana konfliktu nebola zatiaľ online a/alebo nechala úpravu tak. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že na Wikipédii opäť "zvíťazila" tá strana argumentu, ktorá dôsledne využíva vracanie úprav aj po "prímerí" a využíva umiernenosť protistrany. Umiernenosťou myslím to, že títo ľudia netlačia. Nemusia mať posledné slovo. Akceptujú. Radšej sa presunú na iný článok alebo miznú z Wikipédie (aj nenávratne) než by mali znovu vrátiť úpravu či zotvrvať v zauzlenej diskusii a pokračovať v konflikte. Ostávajú úpravy Poslednoslovcov, ktoré sú potom vydávané za kompromisy či dokonca konsenzy a nepísané pravidlá. Nechcem stigmatizovať konkrétnych redaktorov, ale upozorniť na správanie a na jeho dopady. Rovnaké situácie sa v našej komunite vyskytujú opakovane či už pri exfederácii a ženských priezviskách či pri iných nezhodách. Nechcem toto správanie nechať bez povšimnutia, ale zároveň som si nie istý ako správne reagovať ako redaktor, ale hlavne ako správca. Mám, pravdaže, svoje preferencie a odpovede na tieto pálčivé otázky. Za kompromis by som považoval situáciu kde by bola uprednostnená raz jedna raz druhá strana. To sa v našej komunite nedeje. Pri ženských menách som navrhol kompromis, aby články ostali v takej forme ako boli založené. Návrh nebol akceptovaný, ďalej funguje politka posledného kliku Poslednoslovcov a umiernenosť Umiernencov. S bývalou republikou by tento návrh tiež mohol fungovať. Môžem ho navrhnúť, ale som trochu skeptický. Ako teda pokračovať?--Jetam2 (diskusia) 16:57, 17. október 2015 (UTC)

 • Akékoľvek návrhy, založené na ad-hoc zápisoch, striedavých zápisoch a pod. sú z princípu nekonštruktívne až škodlivé – idú proti konzistentnosti Wikipédie ako jednotného encyklopedického diela (a subjektívne, v mojich očiach spochybňujú kompetentnosť navrhovateľa na pozíciu správcu projektu tejto povahy). Zmysluplný by bol jedine návrh na iný jednotný zápis, spolu s adekvátnym zdôvodnením, prečo práve ten preferovať. Ak by následne získal jednoznačnú podporu, prešlo by sa (jednotne) na túto formu zápisu.
 • Pričom, pokiaľ ide špeciálne o zápis ČS, rovnako mi je pomlčkový tvar (vrátane politicko-historických súvislostí a skupín, ktoré ho presadili) dosť proti srsti a preferoval by som pôvodný dobový zápis. Kým je ale doložiteľné, že pomlčkový tvar je v súčasnej slovenčine formálne preferovaný príslušnou autoritou, som schopný to pri diele tohto typu rešpektovať. Z čoho následne vyplýva aj vyžadovanie jeho konzistentného používania.
 • Pokiaľ ide o ostentatívne odchody, je otázne, či je skutočne škoda redaktora, ktorý je schopný rezignovať na činnosť kvôli tak banálnej veci, ako formálny zápis jedného výrazu. Nejde totiž o príliš vyspelé, skôr detinské gesto ("nie je po mojom, tak vás môžem všetkých aj s celým projekom ...").
--Teslaton (diskusia) 17:48, 17. október 2015 (UTC)
Doplnenie dvoch spojovníkov je malá úprava (rovnako to robí aj Lišiak, takže nič zvláštne).
Plus sa pozri, kto okrem mňa revertoval: ILoveJuice a Andreios. Lišiak presadzoval svoju verziu sám (to asi akosi opomenul uviesť). Protistrana nemá žiadnu umiernenosť : vyžaduje úpravu proti aktuálne platným kodifikačným príručkám. To sú čo sa spôsoby? A ešte prezentuješ takéto veci ako umiernenosť. Tomu sa vraví zmanipulovaná informácia. Toto nie je vec názoru editorov. Tvrdenie „Za kompromis by som považoval situáciu kde by bola uprednostnená raz jedna raz druhá strana.“ značí, že sa raz dačo bude prechyľovať a raz nie a raz sa bude prepisovať a raz bude originálny (pričom netušíš či tým myslíš japonské znaky alebo ich anglický prepis - pretože slovenské ti robia problém).
Tvoj návrh (vlastne návrhy) boli protichodná zmes, kde sa plietli veci ako prechyľovanie (ktoré si navrhoval zrušiť úplne: tomu sa vraví) a prepisy a ani si ju nebol schopný dotiahnuť do konca (opakovane). Vasiľ (diskusia) 18:05, 17. október 2015 (UTC)
Vasiľ, kodifikačné príručky používaš ako sa Ti hodia. --Lalina (diskusia) 21:45, 17. október 2015 (UTC)
Explicitná nepravda. Aplikujem ich a dôsledne. Nie iba vybrané časti (príklad: niektorí jedinci majú problém s prechyľovaním priezvisk, ktoré končia na samohlásku). Vasiľ (diskusia) 11:08, 18. október 2015 (UTC)
Neaplikuješ ich dôsledne, lebo odmietaš akékoľvek výnimky, aj keď ich príručky umožňujú. --Lalina (diskusia) 13:21, 19. október 2015 (UTC)
Treba rešpektovať kodifikačné príručky, Jetam2. Jednoduché. ILoveJuice (diskusia) 18:51, 17. október 2015 (UTC)
Vďaka za vyjadrenia. Federácia a ženské priezviská sú len dve z problematických otázok. S Teslatonovým bodom súhlasím, ale ako by to vyzeralo v praxi? Dokážeme sa na niečom takom dohodnúť? Čo sa týka nerešpektovaní kodifikačných príručiek: zlomový rozdiel je v ich interpretácii. Nekomentoval som umiernenosť názorov, ale umiernenosť konania. Som si celkom istý, že viac ľudí by pomlčky u Jána Murína vyhodilo, nielen Lišiak. Aj mňa svrbela ruka vrátiť Vasiľovu úpravu a mnohé iné. Ale holt, nevrátil som, miesto toho som premýšľal čo s tým a obrátil som sa na komunitu. Tomu hovorím umiernený postup. Diskusia sa zvrhla na moje pôsobenie čo sa dalo trochu čakať, ale skúsme sa presunúť do viac "meta" a menej osobnej roviny. Viacerých redaktorov to tu prestalo baviť. A nejde len o pomlčky a prechyľovanie. Boli tu kauzy okolo rozlišovačiek, brífingov a iných. Ak ide teda o banalitu, výjdime v ústrety liberálnejšiemu výkladu kodifikačných príručiek (aby som svoju neutralitu na chvíľu odložil).--Jetam2 (diskusia) 21:10, 17. október 2015 (UTC)
Jetam2, s dogmatikmi nepohneš. --Lalina (diskusia) 21:45, 17. október 2015 (UTC))
Ad "Dokážeme sa na niečom takom dohodnúť?": eventuálne ano, len pripomínam, že nedávno, keď sa schyľovalo presne k takejto dohode, radšej si pred tým ušiel a celú spoločnú snahu nechal výjsť na zmar, pretože výsledok nebol v súlade s predstavou, s ktorou si vec v úvode otváral. A obdobný scenár reálne "hrozí" aj pri týchto ďalších témach, takže neviem či je vhodné, aby s iniciatívou prichádzal niekto, kto už raz demonštroval, že nie je pripravený výsledky poctivo a do dôsledkov rešpektovať, chce "brať" len také, ktoré sa mu hodia. Nehovoriac o tom, že podobné nikam nevedúce a do stratena zahrané vzplanutia len znechucujú a demotivujú ďalších, či už hlasujúcich alebo potenciálnych navrhovateľov, o niečo sa tu po tejto stránke snažiť. --Teslaton (diskusia) 23:41, 17. október 2015 (UTC)

„Bezspojovníkové“ písanie názvu bývalej republiky, voči ktorému momentálne najagilnejšie vystupuje Vasiľ (hoci ako uvádza, nebol jediný, kto túto vec revertoval) je v historickej obci úplne bežná záležitosť, čo som zdokumentoval v diskusii k článku o Murínovi. Na rekapituláciu:

 • prax v historiografii, napr. v pravidlách písania do časopisu Pamäť národa, ktorý vydáva ÚPN;
 • prehľad písania názvov v Encyklopédii Beliana;
 • vyjadrenie M. Považaja, redaktora PSP a KSSJ, ktoré nám sprostredkoval (bývalý) wikiredaktor Rgrg;
 • telefonická konzultácia s poradňou JÚĽŠ, podľa ktorej sa treba riadiť podľa príslušných období, resp. orientovať sa podľa SSSJ.

Revert v článku o Murínovi som si všimol, ale zasahovanie by bolo zbytočné. Z mojej strany určite nehrozí syndróm urazeného (takéto správanie sa mi protiví a mám radšej racionalitu než emócie :).

Čo sa týka takýchto čiastkových problémov, navrhujem vyriešené sporné body postupne zakomponovať do štylistickej príručky, aby boli „wikištandardy“ dostupné v ucelenej podobe (na spôsob typografickej príručky) – napr. aké dávať poradie kapitol/sekcií v článkoch, ako písať názov Česko-Slovenska, či uvádzať v infoboxoch a úvodoch biografických článkov príslušný historický alebo súčasný štát a pod.--Lišiak (diskusia) 21:42, 17. október 2015 (UTC)

Veľa chýb je bežná záležitosť.
 • Ako si to píše tebou vybraný historický časopis, je pre pravopis úplne nepodstatné.
 • Beliana: v tomto editori neboli dôslední, to musím uznať. Pri článku o názve štátu si na to dali pozor, ale pri organizáciach a podobne už menej. Hoci PSP sú aj pri názvoch organizácii jasne za podobu so spojovníkom.
 • Nesprostredkované vyjadrenie Jána Kačalu (spoluautor KSSJ a PSP): „V súlade s písaním bežného názvu Česko-Slovensko,ako aj v súlade s uvede­nými vecnými, historickými a jazykovými dôvodmi ho píšeme so spojovníkom medzi prvou a druhou časťou. Tak ho budeme uvádzať v názvoch typu Česko-slovenská akadémia vied, Česko-slovenská armáda, Česko-slovenské aerolínie, Česko-slovenská štátna automobilová doprava“.(KAČALA, Ján. Máme nový názov federatívnej republiky. Kultúra slova, 1990, roč. 24, čís. 6, s. 193 – 197. Dostupné online. ISSN 0023-5202. )
 • Sama poradňa poskytuje evidentne rozporuplné inštrukcie (slušne povedané), pretože kodifikačná príručka je stále KSSJ a nie SSSJ.
V článku po Murínovi som (opakovanie) ako mierne odchýlenie od PSP nechal podobu „českoslovnský“ v názve organizácií a menil som ju len v prípade KSČ a tvrdenie o režime. Vasiľ (diskusia) 11:08, 18. október 2015 (UTC)
V žiadnych dokladoch v roku 1989 a skôr nikto nemal Česko-slovenská socialistická republika a podobne. Tento "skvelý" nápad sa mohol zrodiť len vtedy kedy sa zrodil - za čias Mečiara a hejslovákov. V normálnej dobe by to nikdy cez historikov neprešlo. --Lalina (diskusia) 21:49, 17. október 2015 (UTC)
V žiadnych dokumentoch (počas časov keď existovala) nie je Byzancia nazvaná Byzanciou, vždy iba Βασιλεία Ῥωμαίων, resp. Ῥωμανία teda Basileia Romaión (Rómania). Znamená to, že názov Byzancia je nespávny? Asi ťažko. Písanie historických názvom sa mení a prispôsobuje súčasne pravopisnej norme. Nič zvlášne. Ak by to jazykovedci chceli v prípadne Česko-Slovensko zmeniť, tak by v 2013 nevyšlo „4., nezm. vyd.“ ale nejaké doplnené. Nestalo sa tak.
K tomu, kedy sa začalo písať Česko-Slovensko: pozri vyššie uvedený Kačalov článok, ktorý okrem iného aj uvádza : „Historicky správna a odôvodnená je pravopisná podoba Česko-Slovensko“ (tvrdenia „za čias Mečiara a hejslovákov“ sú vyslovene smiešne). Vasiľ (diskusia) 11:08, 18. október 2015 (UTC)
Smiešne - vážne? A čo je potom porovnávanie pomenovania Byzancie a Československa? Porovnávať štát existujúci stovky kilometrov od nás a pre stovkami rokov so štátom v časti ktorého žijeme a ktorý si mnohí pamätáme je minimálne miešanie hrušiek a jabĺk. Kto mal pred rokom 1990 v dokladoch Česko-slovensko a pod.? Nikto. Ľudia narodení do marca 1990 majú v rodnom liste Československo, takže minimálne ešte 50 rokov tu budú pamätníci s dokladmi. A to nehovorím o tlači a filmoch z tej doby. --Lalina (diskusia) 22:18, 18. október 2015 (UTC)
Áno, pretože evidentne dôkazy vravia dačo iné (a pre svoje tvrdenie si žiadne neuviedla). Porovnávanie? Historický názov a súčasne platný názov nemusí byť to isté. To je rovnaké pre stovky rokov neexistujúci štát alebo 20 rokov neexistujúci štát. To je celé. Vasiľ (diskusia) 05:00, 19. október 2015 (UTC)
Chceš tvrdiť, že Ty, alebo Tvoji príbuzní majú v rodných listoch Česko-Slovensko s pomlčkou? To dúfam nie. Čo sa ako písalo pred stovkami rokov dnes vie málo ľudí. Ale tu stále žijú státisíce ľudí, čo žili v Československu, nie v Česko-Slovensku. A to je zásadný rozdiel. --Lalina (diskusia) 13:21, 19. október 2015 (UTC)
To ale vôbec nie je podstatné, pretože sa nebavíme o tom ako vyzerala historická podoba písania názvu. Bavíme sa o tom, aká je súčasná podoba. Vasiľ (diskusia)

@Vasiľ: Tebou uvedený odkaz na Kačalu je z roku 1990, kedy vrcholila pomlčková vojna a v tom čase táto téma nebola len čisto jazykovednou ale aj veľmi aktuálnou politickou otázkou. V súčasnosti je zrejmé, že jazykovedný ústav sa pomaly odkláňa od tak jednoznačného názoru ako prezentuješ ty a napríklad v Slovník súčasného slovenského jazyka A – Gz z r. 2006 už uvádza pri Česko-Slovensko aj tvar Československo bez akýchkoľvek náznakov toho, že by sa jednalo o nespisovný tvar. V jazykovej poradni, ktorá je síce súčasťou portálu sme.sk, ale výslovne sa k nej hlási Jazykovedný ústav juls.savba.sk/poradna.html, je veľmi jasné vyjadrenie ohľadom písania názvu spoločného štátu [118]. pre jednoduchosť si dovolím skopírovať text odtiaľ:

Otázka: Ako mám správne písať v odbornej práci názvy ČSR v jednotlivých obdobiach vrátane skratiek?
Odpoveď: Pri uvádzaní názvov nášho bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov z obdobia rokov 1918 – 1992 odporúčame postupovať podľa spracovania v 1. zväzku Slovníka súčasného slovenského jazyka A – G z r. 2006 pri hesle Česko-Slovensko, Československo:

– v rokoch 1918 – 1939 a 1945 – 1960 – Československá republika – skratka ČSR;

– v rokoch 1938 – 1939 – Česko-Slovenská republika – skratka ČSR;

– v rokoch 1960 – 1990 – Československá socialistická republika – skratka ČSSR;

– v rokoch 1990 – 1992 – Česká a Slovenská Federatívna Republika – skratka ČSFR.

.

Na otázku: "Ako je správne: "Československo" alebo "Česko-Slovensko"?" už poradňa odpovedá menej jednoznačne, ale každopádne odkazuje na Slovník súčasného jazyka a doslova tam píše: "Aj názvy organizácií, inštitúcií, podnikov a pod. z tohto obdobia sa zachovávajú v pôvodnej podobe."

Takže situácia zďaleka nie je tak jasná ako pri Byzancii a ako ju prezentujú tunajší striktní redaktori a evidentne nastal oproti Kačalovmu článku z roku 1990 za ostatných 25 rokov posun vo vnímaní ako písať Československo/Česko-Slovensko.--LacoR (diskusia) 07:16, 19. október 2015 (UTC)

Situácia je rovnako jasná, pretože kodifikačné príručky sú v tomto jasné. A podotýkam, že posledné vydanie Pravidiel slovenského pravopisu je z roku 2013 a nič sa od vydania v roku 2000 nezmenilo. To značí, že tí, ktorí to majú reálne v rukách (čo rozhodne nie sú ľudia z poradne), to vidia rovnako. Ak ide poradňa proti nim, stále to nič neznamená. Pretože PSP a KSSJ sú vyššie inštancie aj oproti poradni samej aj oproti SSSJ.
PSP, 2000. s. 73 (tlačené vydanie; s. 39 v pdf) výslovne uvádza:
„ČSAV (Česko-slovenská akadémia vied), ČSA (Česko-slovenské aerolínie). … ČSD (Česko-slovenské státní dráhy), ČSAD (Česko-slovenská státní automobilová doprava).“
A veci uvádzané tam majú prednosť. Neviem, prečo to toľko musím opakovať. Ak aj ľudia z poradne idú proti tomu, tak je to nesprávne. Vasiľ (diskusia) 08:15, 19. október 2015 (UTC)
@Vasiľ:Len drobnosť doplním - tebou uvádzaný citát je z paragrafu, ktorý má nadpis Veľké písmená v skratkách a ustálených značkách a má demonštrovať to, že slovo "česko-slovenský" sa skracuje ako čs, resp. ČS a v niektorých starších skratkách iba ako č/Č. Nikto netvrdí, že česko-slovenský nie je spisovné slovo. Taktiež nespochybňujem, že napríklad vo vete "Štátny podnik Česko-slovenské aerolínie (ČSA) v roku 1992 boli blízko krachu." je písanie so spojovníkom správne. To, že niečo v PSP, resp. KSSJ nie je ešte neznamená, že to je nespisovné. Takýmto tvrdením by si výrazným spôsobom obmedzil bohatosť slovenského jazyka. Z tvojho postoju mám pocit, že aj Slovník súčasného slovenského jazyka aj jazykovú poradňu obsadili nejaký jazykový diverzanti, ktorí v utajení bojujú proti autorom PSP. Na okraj: je výraz "Sedmohradsko" a "Transilvánia" nespisovný?--LacoR (diskusia) 09:43, 19. október 2015 (UTC)
Ako by povedal Anglán, "you suck at comparative approach", Vasiľ. Muselo by platiť, že autentický názov Byzantskej ríše bol v slovenskom jazyku a že by sa tento autentický názov tak bežne používal v hist. prácach (resp. v drvivej väčšine). Odvolávať sa len na jedno kritérium (historický názov – súčasný názov historického štátu) je vyslovene smiešne.
Druhá vec, z Kačalov článok vyznieva ako usmernenie verejnosti v aktuálnom písaní názvu štátu, ktorý v tej dobe ešte existoval a celkovo sa článok ako aj pripojená tlačová správa JÚĽŠ zaoberá zmenami v súvislosti so zmenami názvu štátu. Nepíše sa tam, že pre predchádzajúce názvy bez spojovníka sa má odteraz (aj v hist. prácach) zásadne písať spojovník – hovorí o nich ako o (z lingvistického hľadiska) anomálii, keďže išlo o české krajiny (Česko) a Slovensko nie o české Slovensko, ale je historickým faktom, že sa názov písal vo väčšine období bez spojovníka (čo nesúvisí s tým, že človek, ktorý takýto autentický názov používa je čechoslovakista). Rovnako ako LacoR píše, keď v PSP napíšu Česko-slovenská akadémia (oficiálny názov v 1990–92), neznamená to, že "so spätnou platnosťou" sa takto má písať aj v prípade 50. rokov ap.
Ak by to malo mať skutočnú relevantnosť k tomu, o čom sa tu bavíme, ako dôkaz by bol vhodný článok, polemika lingvistu alebo historika týkajúca sa priamo písania Čs. v hist. prácach (ako polemiky v Hist. časopise napr. v prípade písania mien hist. uhorských osobností).--Lišiak (diskusia) 15:30, 19. október 2015 (UTC)

Ako si tu mám veľa reakcí, tak budem odpisovať naraz.

 1. Slovenčina je kodifikovaný jazyk a to dokonca kodifikovaný právnym predpisom (pozri; takých jazykov nie je veľa). Názory jednotlivých jazykovedcov a kohokoľvek iného sú nepodstatné, pokiaľ sú v rozpore s textom kodifikačnej príručky. Jej zmysel spočíva práve v tom, aby množinu viacerých možných sporných či nesporných alternatív zredukovalo na minimum (najčastejsie a ideálne len na jednu alternatívu), ide práve o to vybrať z viacerých názorov jazykovedcov (a iných) len jeden či dva; obsah kodifikačnej príručky nie je vyvrátený tým, že sa uvedie odchylný názor nejakého jazykovedca, tak to nefunguje.
 2. To, že sa má písať česko-slovenský so spojovnikom vyplýva priamo a explicitne zo slovníkovej časti slovníka, tie príklady Česko-slovenské aerolínie a podobne majú v tejto diskusii slúžit nie ako dôkaz (tým je slovníková časť), ale len na ilustráciu toho, že nejde o omyl. Ale keď už to teda rozoberáme, tak to, že sa to vraj vzťahuje na len obdobie 1990 – 1992, by sa mohlo argumentovať k vydaniu z roku 1991. Medzitým však bolo niekoľko ďalších vydaní (posledné PSP z roku 2013, takže ozaj nedávno a KSSJ 2003) a nič na tom nezmenili, hoci podľa (chybnej) logiky, že sa tie názvy majú robiť podľa rokov, by bolo normálne, keby tam vynechali ten spojovník, pretože názov bez spojovníka sa používal oveľa dlhšie, takže normálne by sa muselo očakávať (podľa tejto logiky), že to bude v bežnom texte bez spojovníka, lebo to by musela byť podľa dĺžky používania oveľa, ale naozaj oveľa častejšie. Pravda je ale taká, že ten spojovník tam je preto, lebo názov Česko-Slovensko sa má takto písať pre celé obdobie dejín tohto historického štátneho útvaru.
 3. Písanie slova Česko-Slovensko historikmi je irelevantné. Historici nie sú jazykovedci a nie sú kodifikačná príručka a teda nemajú pred nimi prednosť. Relevantné je to ak to používajú ako citát dobového názvu na odlíšenie postupného štátoprávneho usporiadania (zmeny v názve štátu a spoločnosti v roku 1938). Tento problém sa v tejto diskusii ale nerieši, tu ide o jednu univerzálnu podobu názvu historického štátu. Ďalej: podoba hesiel је diskutovaná s odborníkmi KSSJ 2003, s. 33. ([119]) uvádza: „Pri výkladoch sa vychádzalo z literatúry príslušných odborov a z konzulácii s oborníkmi.“ Podobne PSP 2000, s. 15 uvádza: „…má sa sústrediť na prehĺbený výklad pravopisnej problematiky s osobitným zreteľom na písanie veľkých začiatočných písmen, interpunkčných znamienok, najmä čiarky, a na písanie slov dovedna, osobitne a so spojovníkom“. Takže tvrdenia „jazykovedný ústav sa pomaly odkláňa“, „cez historikov neprešlo“, vyjadrenia o opomenutí a pod. sú nepravdivé. Vasiľ (diskusia) 20:27, 19. október 2015 (UTC)

Hlasovanie

Vďaka za vyjadrenia. Nechel som sa venovať podrobne otázke písania názvu štátu. No na jej vyriešenie dúfam poslúži hlasovaniehlasovanie. Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 11:37, 20. október 2015 (UTC)

Všetky práva vyhradené

Dobrý deň. Chcel by som uplatniť niektoré postrehy pre Wiki, z knihy Jonáša Záborského, Dejiny kráľovstva Uhorského, od počiatku do časov Žigmudových, vydavateľstvo Slovart Bva, pripravenej Timotejom Kubišom v 2012, s výhradou "Všetky práva vyhradené". Môžem citovať niektoré vetné slovosledy z knihy do Wiki bez informácie autorovi to sa týka aj iných titulov napr. aj prekladu Kronika Jána z Turca ? --Perspektíva1 (diskusia) 13:57, 26. október 2015 (UTC)

Citovať určite so zdrojom. Moderné vydania starých kníh a kroník majú v sebe kus editorskej práce, takže to treba citovať tak isto ako monografiu súčasného autora. Vasiľ (diskusia) 14:33, 26. október 2015 (UTC)

Vďaka, --Perspektíva1 (diskusia) 21:28, 26. október 2015 (UTC)
@Vasiľ, Perspektíva1:Len chcem upozorniť, že obe knihy sa nedajú použiť celkom jednoducho ako bežný súčasný zdroj. Kronika Ján z Turca je stredoveká kronika, takže len ako ilustrácia a Záborského knihu je asi tiež lepšie vnímať ako kuriozitu, zaujímavosť, resp. ako pohľad na to, ako boli veci vnímané v jeho čase. Čiže nedá sa, podľa môjho názoru, pracovať s touto literatúrou tak isto ako napríklad so súčasnou encyklopédiou Beliana, alebo inou monografiou z obdobia posledných cca 20 rokov. Ja síce tiež niekedy použijem odkaz na nejakú obskúrnu literatúru (starú encyklopédiu, staré noviny, a pod), ale je s tým treba opatrne postupovať, hlavne ak by si chcel týmito zdrojmi podkladať tvrdenia, ktoré by boli vnímané kontroverzne, alebo by zásadným spôsobom menili vyznenie článku. Samozrejme v prípade tebou spomínaných diel citovanie z edičných poznámok, úvodu, zhrnutia resp. komentáru súčasného editora t.j. z textu, ktorý vznikol v súčasnosti je v poriadku.--LacoR (diskusia) 10:10, 30. október 2015 (UTC)
Ďakujem LacoR, stále sa učím, ale aj tak neviem ako dopadnem --Perspektíva1 (diskusia) 11:05, 30. október 2015 (UTC)

Diskuze o slovenských výhonkoch na české wikipedii

Zdravím, jen upozorňuji https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse_s_wikipedistou:Nadv%C5%A1enec#Nech.C3.A1pu, ale o překladech slovenských výhonků je diskuze i jinde. --Mirek256 (diskusia) 08:16, 1. november 2015 (UTC)

wikisk-l mailing list

[Apologies for English, please translate this message if possible]

Hi everyone, the wikisk-l mailing list[120] has not had active list administrators it seems and during a migration, we had to clear out a lot of emails form the list unfortunately (possibly legitimate ones). As such, we're asking for someone to take over the list so emails sent to the mailing list are moderated and handled within an appropriate time-frame. A phabricator bug[121] is open for this. Interest can be shown either here or there - both places will be monitored. If there is no interest shown by Friday, I will close the list as inactive and it can be re-opened in future if the community want it.

Thanks, John F. Lewis (diskusia) 16:53, 3. november 2015 (UTC)

Pozeral som sa na ten zoznam. Momentálne tam je registrovaných 54 adries (niektoré sú na internetové archivačné roboty a pod.), za posledné 3 roky tam boli doručené 3 správy (2 odo mňa) a žiadna odpoveď / diskusia. Do roku 2006 sa činnosť ešte nejako držala ale potom to padlo. Chvíľu som rozmýšľal, že by som sa tam stal správcom ale už aj tak spravujem 5 iných zoznamov a sotva mám na ne čas. Ak by sa z komunity dobrovoľník našiel, vedel by som prípadne zaučiť (čo je otázka 10 minút).
A keď sme pri tom tak si trochu spravím reklamu! Vo Wikimedii SK máme zoznamy, ktoré čistíme a používame; sú to mail:Wikimedia-SK (diskusie o činnosti, plány) a mail:Wikimedia-SK-oznamy (občasné dôležité oznamy). Na oba pozývam. --KuboF (diskusia) 23:53, 5. november 2015 (UTC)

Ok, tak nám tú epoštovú konferenciu práve vypli. Ak by náhodou bol záujem ju obnoviť, nechali nám tam inštrukcie ako postupovať. Len pre zaujímavosť, mali sme tam 20 654 správ čakajúcich na moderovanie :) --KuboF (diskusia) 19:57, 6. november 2015 (UTC)

Blog osobnosti, ktorá je predmetom článku

@BT, Vasiľ: V článku Anton Hrnko (diskusia) vznikol revertovací spor ohľadom vhodnosti/prípustnosti použitia osobného Blogu ako externého odkazu (k článku o danej osobe). Keďže príslušná projektová stránka tento prípad nejak zvlášť nerieši, venuje sa skôr všeobecnému použitiu blogov ako externých odkazov k témam, bolo by možno dobré dohodnúť sa, či toto použitie akceptovať, alebo nie.

Článkov, kde je osobný Blog takto použitý je tu totiž hodne, námatkovo (a zďaleka nie úplne):

V prípade, že sa prikloníme k záveru, že osobné Blogy nie sú vhodné ani v tomto špeciálnom prípade, bolo by zrejme vhodné výslednú polotiku uplatniť konzistentne, nie ad-hoc podľa sympatií k dotyčnému alebo iných subjektívnych pohnútok. --Teslaton (diskusia) 19:57, 16. november 2015 (UTC)

@Teslaton, BT, Vasiľ:Môj názor je, že odkazy na osobné web stránky osobnosti do článku o tejto osobe patria. Viacmenej to považujem za trivialitu, o ktorej sa nemá čo diskutovať. Ale nech. Odkazovaná stránka v zhrnutiach sporu (Wikipédia:Externé odkazy#Na čo neodkazovať) obsahuje aj vetu ak ich autorom nie je známy a vierohodný expert v danom odbore. Trúfam si tvrdiť, že v odbore Anton Hrnko je Anton Hrnko známy a vierohodný expert. Z tohoto hľadiska je možné odkazovať na jeho blog aj vo veciach dejín. S politikou by som bol výrazne opatrnejší:-). Len pre informáciu - doplnil som www.hrnko.sk do wikidát.--LacoR (diskusia) 12:09, 17. november 2015 (UTC)
Nevidím v tom problém. Externý odkaz je v poriadku. Vlastný blog ako zdroj vlastných biografických údajov: môže byť. Ostatné použitie: veľmi opatrne.--Jetam2 (diskusia) 16:50, 17. november 2015 (UTC)

Odkazy na blogy do článkov rozhodne nepatria [122], ak urobíme výnimku, tak do budúcna nastanú problémy typu: ...veď prečo nepoužiť jeho blog ako zdroj? a pod. Veľa ľudí predovšetkým politici používajú svoj blog ako hlásnu trúbu pre svoje tvrdenia a názory, častokrát scestné, tendenčné a neobjektívne. --BT 17:23, 17. november 2015 (UTC)

Evidentne si nečítal toto [[Wikipédia:Externé odkazy#Na aké stránky rozhodne odkazovať, kde sa jasne píše, že Z hesla každej organizácie, osobnosti, obce alebo akejkoľvek inej entity, ktorá má oficiálnu stránku, vždy odkážte na túto stránku. Okrem toho, tá stránka nie je uvedená ako referencia pre nejaké tvrdenie, ale je to osobná stránka danej osoby. Žiaľbohu, veľa osôb, ktoré sú encyklopedicky významné, má scestné, tendenčné a neobjektívne názory. Preto je potrebné, aby články o nich boli objektívne, ale odkaz na ich osobné stránky tam jednoducho patria. --LacoR (diskusia) 18:43, 17. november 2015 (UTC)
To čo píšeš je evidentne o nepochopení, čo je blog a čo osobná stránka. Na osobnej stránke spravidla osoba uvádza svoj životopis, t.j. dátum narodenia, kde vyrastal, ktoré školy vyštudoval, doterajšiu prax a podobne, kdežto pri blogu uvádza svoje názory, pocity, dojmy a jeho POV nemusí byť nestranný a neobjektívny. To je veľký rozdiel medzi osobnou stránkou a blogom. Ja nie som proti uvádzaniu odkazov na osobnú stránku, no nie na blog. P.S.:Inak, Na aké stránky rozhodne odkazovať som rozhodne čítal. --BT 19:12, 17. november 2015 (UTC)
Vďaka za vysvetlenie. Budem troška diablov advokát: niekedy môžu byť blogy užitočné práve na citovanie názorov onej osoby. Uplatnenie vidím hlavne u politikov.--Jetam2 (diskusia) 19:54, 17. november 2015 (UTC)

Určite odkazovať. Je to osobná stránka, kde sú okrem jeho politických názorov aj jeho odborné články [123]. Takže z jeho biografického článku rozhodne odkazovať. Vasiľ (diskusia) 08:41, 18. november 2015 (UTC)

Odkazovať. A nevidím dôvod, prečo byť nemohol byť aj zdrojom informácii ako je dátum a miesto narodenia, či vyštudované školy.--Lalina (diskusia) 09:05, 18. november 2015 (UTC)
Rovnako v tom nevidím problém, som za ponechanie. --Pe3kZA (diskusia) 09:16, 18. november 2015 (UTC)

Zoznamy chýbajúcich článkov

Pre záujemcov o dopĺňanie chýbajúcich článkov pripájam zhrnutie servisných zoznamov, ktoré môžu slúžiť ako pomôcka:

Ak niekoho napadá ešte nejaké kritérium, podľa ktorého by bolo zmysluplné generovať zoznam chýbajúcich, dajte vedieť...

Mňa napadli nasledovné:

 • dlhodobo populárne (aspoň posledný rok alebo dlhšie, aby sa vyhladili krátkodobé mediálne hystérie) články z iných wiki (en, de, cs, hu, pl), ktorých skwiki iw ekvivalent neexistuje
 • aktuálne populárne (posledný týždeň) články z iných wiki (en, de, cs, hu, pl), ktorých skwiki iw ekvivalent neexistuje. Zoznam by musel byť priebežne aktualizovaný.

Pre protokol dodávam, že výskyt hesla v žiadnom podobnom zozname automaticky neznamená, že je z pohľadu skwiki významné, sú to čisto údržbové pomôcky. --Teslaton (diskusia) 20:31, 28. november 2015 (UTC)

Doplnila som kozmonautiku a slnečnú sústavu. V tejto súvislosti by ma celkom zaujímalo, koľko redaktorov sa zoznamami žiadaných článkov na potáloch riadi. Hoci sa najmä v biológii (z tých, čo sledujem) odkazy postupne zamodrujú, netuším, či tomu pomohla portálová iniciatíva alebo by boli tie články vytvorené tak či tak. --Eryn Blaireová (diskusia) 21:52, 28. november 2015 (UTC)