Wikipédia:Kaviareň/Novinky/Archív 2005

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Archív tém pre stôl „Novinky“ z roku 2005

Ahojte, vytvoril som na tejto stránke taky draft, ako by mohli vyzerat nase slovenske aktuality. Prosim, pozrite sa je to cele pretiahnute z anglickej wiki, ale prispevky tam mozme davat nase. Myslim si, ze by sme to mali potom umiestnit na stranku aktuality nech novi redaktori vidia, ze mame aj nieco take a urcite budu taki, ktori sa budu chciet podielat napr. iba na aktualizacii aktualit. Cakam na vase pripomienky a navrhy a, samozrejme, ak mate cas a chut, mozete pridat nejake tie aktuality. Dajte mi, prosim, vediet. Dakujem --Palica 06:48, 4 Mar 2005 (UTC) PS: este to samozrejme treba cele poprekladat, ale viac casu bude mat buduci tyzden.

Tento draft som presunul na [[Aktuality]], kde sa snažím udržať aktuálnosť. --Palica 11:52, 25 mar 2005 (UTC)

Podmienené šablóny[upraviť | upraviť zdroj]

Mimochodom všimli ste si, že už máme podmienené vypisovanie riadkov v šablónach. Viď Šablóna:Infobox Prezident USA a príklad Bill Clinton - bez riadkov o úmrtí, Harry S. Truman s riadkami o úmrtí. Veľmi elegantné riešenie. --Adrian 20:07, 9 Mar 2005 (UTC)

Kde je o tom info??? Liso 04:30, 10 Mar 2005 (UTC)

Info som o tom nikde nevidel, ale vsimol som si vcera to riesenie na EN wiki pri americkych prezidentoch a tak som upravil aj nasu sablonu (v en wiki existuje niekolko rozdielnych sablon tak som za zaklad zobral tu najlepsiu). Urobil som tam aj niekolko zmien, takze je podobnejsia nasej biografickej sablone (napr. meno je umiestnene v infoboxe a nie nad nim). Potom som samozrejme upravil aj clanky o prezidentoch, takze plne vyuzivaju tuto novu sablonu.

Co sa tyka samotneho riesenia nejde o nic ineho ako o sablonu v sablone, kde sa nazov vlozenej sablony nastavuje parametrom. --Maros 13:22, 10 Mar 2005 (UTC)

Template:Stub Category[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte, viem že debata stub vs. celý svet ešte nedobehla k žiadnemu záveru, ale keďže sa dajú templaty redirectovať, tak snáď veľkú škodu nenarobím. Dovolil som si totiž vytvoriť template pre kategorizačné stuby (viď odkaz) a prvé jeho použitie v novej kategórii Kategória:Astronomické stuby, ktorá používa takisto zbrusu nový template astro-stub pre články v nej zaradené (v tejto súvislosti som pridal medzi astro-stuby mnou zatiaľ rozrobený Čierna diera a trošku krátky Oortov oblak). V každom prípade použitie kategorizačnej šablóny je nasledovné (a snáď po zhliadnutí astronomického kategorizačného príkladu nemusím viac vysvetľovať ako sa to použije):
{{Stub Category|článok=[[Astronómia]]|substub=astro-stub|kategória=Astronómia}}
Napíšte, či sa to všeobecne páči, či nie. Ale nebite ma veľmi :) --Bebe 23:35, 20 mar 2005 (UTC)

Ahojte, malá otázka. Máme spravené niečo ako Stub sekcia? Tuším som niečo také videl na EN Wiki, ale už to neviem nájsť. (Ak som to správne pochopil, Stub Category slúži na niečo iné) --Ondrejk 20:51, 10 apr 2005 (UTC)
Nemali sme, ale už máme. Template:Section-stub Šablóna:Výhonok-časť --Palica 21:07, 10 apr 2005 (UTC)
Super, trošku som upravil výzor šablóny, dal som to do rámčeku. Nevieš, či sa nedá spraviť ten link tak, aby to editovalo len sekciu? --Ondrejk 21:32, 10 apr 2005 (UTC)
Automaticky nie, ale dalo by sa to urobit rucne, snad. Napr. by si napisal {{section-stub|"cislo sekcie"}} a mozno to bude fungovat. Uvidime. --Palica 21:47, 10 apr 2005 (UTC)
Ano, uz to funguje :) Format je teda {{section-stub|4}} kde 4 je napr. 4 sekcia, ta sa musi dopisat rucne. Cislo sekcie uvidis, ked sa pozries kam odkazuje [Upravit] pri kazdej sekcii. --Palica 21:56, 10 apr 2005 (UTC)
Je to fajn, formát je jednoduchý, len myslím, že vznikne problém, keď niekto pridá novú sekciu a neprečísluje ostatné section-stuby. Skoda, asi to nepojde vyriesit. Rozmyslam, ci je teda vhodne tam vobec mat nejaky link a ci by nestacil text "kliknutim na Uprava vpravo od nazvu sekcie", alebo nieco podobne... --Ondrejk 10:50, 11 apr 2005 (UTC)

Stewards election[upraviť | upraviť zdroj]

Hello,

The stewards election has started on m:Stewards/elections 2005. Anyone can vote provided that he has a valid account on meta with a link to at least one user page, on a project where the editor is a participant, with at least 3 months participation to the project. Stewards can give sysop right on projects where there are no local bureaucrate. Please vote ! Yann 17:46, 21 máj 2005 (UTC)

PS: Please translate this. Thanks. Yann 17:46, 21 máj 2005 (UTC)

Preklad

Zdravim,

zacali sa volby na post steward. Kazdy moze odovzdat svoj hlas na m:Stewards/elections 2005 ak ma platny ucet na meta.wikimedia.org s odkazom na jednu pouzivatelsku stranku na projekte, kde je aktivnym redaktorom po dobu aspon 3 mesiacov. Stewardi mozu vytvorit z redaktora sysopa ak na danej wiki neexistuje byrokrat. Prosim hlasujte! Yann 17:46, 21 máj 2005 (UTC)

Wikipédia:Vylúčenie zodpovednosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Dovolil som si preložiť tak dôležitý článok, ako je Vylúčenie zodpovednosti. Dôležitý, pretože je na neho odkaz z každej stánky a neradi by sme išli čučať do basy :o) Máte nejaké pripomienky. 12:41, 23 máj 2005 (UTC)
  • A ešte by som rád rozprúdil diskusiu o autorských právach. Články o nich a okolo nich sú nedostatočné, nedotiahnuté a non lége artis. Mám na mysli Autorské práva a všetky odkazy odtiaľ (sú na EN články). 13:10, 23 máj 2005 (UTC) Metju12@diskprís


10 000 článků na České wikipedii...[upraviť | upraviť zdroj]

... bylo dosaženo právě dnes. Cinik 14:07, 25 máj 2005 (UTC)

 • Gratulujem. Pockaj za chvilu spustim svojho bota a dobehneme vas :-))) --Maros 14:22, 25 máj 2005 (UTC)
 • Jak je libo. :o) Jen do toho, přeji vám ve vašem snažení hodně úspěchů... Už vám toho moc neschází. A ono stejně 10 000 článků není ještě pořád skoro k ničemu. Encyklopedie je co k čemu tak až od 50 000. :o) Cinik 15:59, 25 máj 2005 (UTC)
 • Aj ja gratulujem. Už som českú wiki upgradol na našej mainpage. Hlavne ma teší, že v porovnaní s českou wiki máme menej ľudí (populáciu aj redaktorov) a držíme sa tesne v závese :o) Metju12@diskprís 17:54, 25 máj 2005 (UTC)
 • ...čo svedčí o ďalšej závislosti slovákov. Neviete ako sa to lieči? :) Helix84.JPG helix84 19:56, 25 máj 2005 (UTC)
 • Z... :o) Cinik 20:12, 25 máj 2005 (UTC)

Experiment s aktualitami na slovenskej Wikipédii[upraviť | upraviť zdroj]

Začal som pracovať na Wikipédia:Aktuality#Experiment_s_aktu.C3.A1lnymi_.C3.BApravami, kde by som chcel udržiavať pohľad na dianie na slovenskej Wikipédii tak trocha z vtáčej perspektívy, aby sme videli čo sa urobilo, kam smerujeme a čo treba urobiť, a aby sme svoju prácu tiež docenili. Očakávam, že tam uvedené informácie upresníte a doplníte ďalšie dôležité prebiehajúce procesy. Helix84.JPG helix84 03:18, 10 jún 2005 (UTC)

Nový WikiProjekt Slobodný Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte všetci slobodní užívatelia slobodného softvéru a Vy ostatní tiež!

Máme tu prvý WikiProjekt zameraný na počítače vôbec a to je paráda, že? Slobodný Softvér je SW, ktorý môže kdokoľvek bez obmedzení používať, meniť a ďalej distribuovať (ak zachová tieto podmienky).

Takže všetci Linuxáci (a GNU/Linuxáci) máme možnosť sa realizovať. Pozrite si Projektovú stránku a hor a do diskusie. Projekt je tak na polceste k rozbehnutiu, ale už som načrtol hlavné myšlienky. Teraz je rad na nás všetkých. -- Matej 'Yin' Gagyi 8 júl 2005 16:17 (UTC)

Slavopedia[upraviť | upraviť zdroj]

Hello,

I'm Kpjas - an admin from Polish Wikipedia.
Please excuse me I don't speak Slovak. I would like to let you know and invite you to join a new interWikipedia initiative called Slavopedia. The idea came about the other day in a talk with millosh - an admin from Serbian Wikipedia. In the past few days Slavopedia has gained moderate interest and gathered a small group of Wikipedians mainly from: Russian, Polish, Czech and Serbian Wikipedias.
From our provisional plans emerge three main goals of Slavopedia:

 • cooperation and integration of Slavic Wikipedias based on the common cultural heritage and language roots
 • promotion of an auxillary language Slovio as an experimental platform of communication
 • experiment in interWikipedia cooperation which has never really taken off and is now rather stagnant

Please join us ! We need your involvement and cooperation ! Please see Slavopedia and join IRC chat on #slavopedia channel irc.freenode.net Sunday 17-07-2005 20:00 CEST (18:00 UTC).

Best regards,
Kpjas 08:24, 16 júl 2005 (UTC)

Slavopedia je portál pre slovanské jazyky. Kladie si za cieľ koordinovať súčinnosť slovanských Wikipédií. Všetci sú srdečne pozvaní, aby sa pripojili. Viac informácií nájdete na Slavopedie a irc kanále irc://irc.freenode.net/#slavopedia. --Palica 09:37, 9 august 2005 (UTC)

Bot flag for Zwobot (Interwiki bot)[upraviť | upraviť zdroj]

Hello, I'm running an interwiki bot on several Wikipedias, including this one. Somebody asked me to request a bot flag such that the bot's edits don't flood the recent changes page. meta:Requests for permissions requires me to ask the community for approvement. So, would you agree to mark the bot account User:Zwobot with the bot flag? --de:Benutzer:Head 08:43, 19 júl 2005 (UTC)

 • You have my approval. --Maros 09:26, 19 júl 2005 (UTC) (operator of IW-BOT)

Sorry, i don't speak the language of this Wikipedia. However i would like to inform you that the Article The Flowers Of Romance is an hoax, see [1] and commons:Commons:Village_pump#Hoax Article in 57 languages -- de:Benutzer:Kju 19:17, 29 august 2005 (UTC)

Čierne diery[upraviť | upraviť zdroj]

Ako je možné vyparovanie čiernych dier,( niektorí vedci dokonca predpokladajú, že sa týmto spôsobom čierna diera môže vypariť celkom )keď sa tvrdí, že z dôvodu ich silnej gravitácie z nich neuniká ani len svetlo, atd. Nebolo by možné práve týmto kanálom dostať informácie zvnútra spoza horizontu udalosi, alebo využiť túto výnimku na sondovanie priestoru v samotnej diere? Vie niekto zrozumiteľne vysvetliť spôsob vyparovania čiernych dier? Myslím tak, aby sa to dalo porozumieť zdravým rozumom, a nevyžadovalo si to nejaký druh viery?


                   22.10.05. Peter z Michaloviec

Podla Stephena Hawkinsa a pravidiel kvantovej mechaniky castice fazuju do reality a potom zanikaju. To robia vo dvojiciach tzv. anti-castic, kedy vznikne par a ten sa to velmi kratkom case opatovne spoji a zase zanikne. No a ak sa toto stane na rozhrani gravitacneho pola ciernej diery (tzv. hranice navratu :p), jednej z castic sa z ciernej diery podari ujst.

--84.47.122.16 22:30, 6 december 2005 (UTC)

Tomuto tvoreniu a zanikaniu paru castica anticastica sa hovori vákuová fluktuácia.

Vkladam oznam o novom projekte na anglickej wikipedii. --Palica@diskprís 14:54, 24 október 2005 (UTC)

Hi,

--84.245.81.50 02:45, 7 január 2006 (UTC)


I address you as the ambassador of your wikipedia. Please notice the above project.

This project, more than other projects, will benefit from inter-wiki cooperation. Can you post a message regarding this project at your wikipedia village pump?

Thanks for your help, APH from the English wiki


Dneska bude ulozena bomba v poluse o 20.00 hod v karazi v modrej pasazi na slovensku Polus City Center na trnavskej ulici secwoya

Toto je veľmi vážna vec, ak to myslíš vážne, tak by niekto mal zavolať políciu. Bronto 13:04, 9 december 2005 (UTC)

volal som na políciu, uvidíme --Adrian 13:52, 9 december 2005 (UTC)
 • adrian potom aj nahlas flojdom IP adresu toho zlosyna, môže mať problémy za šírenie poplašnej správy.--stefi 14:03, 9 december 2005 (UTC)
  • A čo ti povedali?, lebo ja som tam ako na potvoru práve vtedy plánoval ísť...Teraz asi radšej nepôjdem. Teda to sú ale vtipy...Bronto 14:48, 9 december 2005 (UTC)
   • Zaujímali sa o to a tak som im vysvetil, kde to na wiki nájdu. Našli to, čo s tým budú robiť ďalej, neviem. Adrian@diskprís 15:57, 9 december 2005 (UTC)
    • Pre policiu by to mala byt hracka. Ten anonym to spravil najblbsie ako mohol - zo svojej dsl linky telekomu. Tipnem si, ze mu uz policia zazvonila. Stefi, dufaj, ze toho "flojda" nebudu brat ako urazku verejneho cinitela. Mohlo by sa stat, ze budes prispievat z basy :-) --Maros 09:57, 14 december 2005 (UTC)
Ahojte, Adrian sa dostal aj do novin: Polícia musela evakuovať Polus City Center :-)) --Ondrejk 13:04, 12 december 2005 (UTC)
 • dost brutal :)--stefi 13:17, 12 december 2005 (UTC)
  • Nový spôsob? Čo by sa stalo, keby si to nikto nevšimol včas? Nič :( Dúfam, že nebudú pribúdať. Metju@diskprís 06:33, 14 december 2005 (UTC)
Upozornenie všetkým odvážlivcom! Internet nie je anonymný. Podľa vašej IP adresy, je ľahké vás vyhľadať! Šírenie poplašných správ je v SR trestný čin!

Archeologické výskumy: miliónový biznis[upraviť | upraviť zdroj]

Za výskumy pri hypermarketoch, automobilkách a iných strategických investíciách tečú do pokladnice Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied ... [celý text je v histórii] Igor z Bratislavy 2005

Ahoj Igor, nebudeš veriť, ale aj mňa zarazil tento článok, keď som ho pred časom čítal a plne sa s ním stotožňujem. Wikipédia sa však snaží byť hlavne encyklopédia a iste sám uznáš, že tento článok nie je ani zďaleka encyklopedický. Možno by sa nejaký stručný výťah z neho hodil do samostatného článku o Archeologickom ústave. S pozdravom Adrian@diskprís 11:11, 13 december 2005 (UTC)
Nehodil by sa nikam, svoje osobné spory a názory si umiestňuj v novinách, bulvári alebo na blogu. Nie sme tu sklad ignorovaných názorov, -istov a -lógov, ani terroristických oznámení. S pozdravom. Bronto 20:06, 15 december 2005 (UTC)