William Hunt Painter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Hunt Painter
britský botanik
Narodenie16. júl 1835
Birmingham
Úmrtie12. október 1910 (75 rokov)
Shrewsbury
PodpisWilliam Hunt Painter, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Hunt Painter

William Hunt Painter (* 16. júl 1835, Birmingham – † 12. október 1910, Shrewsbury) bol britský botanik, ktorý významne prispel svojím výskumom flóry v grófstve Derbyshire. Bol nadšeným zberateľom rastlinných exemplárov a taktiež bol členom Botanical Exchange Clubu. Roku 1889 vydal prvú publikáciu o derbyshirskej flóre.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Etiketa z Painterova herbára

William Hunt Painter sa narodil 16. júla 1835 v Astone, ktorý je súčasťou Birminghamu, ako najstarší syn Williama, obchodníka s galantérnym tovarom, a jeho ženy Sarah. Svoju kariéru začal v oblasti bankovníctva, ako úradník, potom sa pridal k anglikánskej cirkvi. V roku 1861 pobýval v Chelsea, kde asistoval pri kázňach. Painter navštevoval Islingtonskú misijnú koľaj a očakával, že bude Cirkevnou misijnou spoločností poslaný do zahraničia, ale skončil ako vikár v Barbone na severozápade Anglicka. Tu stretol Roberta Wooda, ktorý ho priviedol k botanike.

Roku 1865 sa stal Painter vikárom v meste High Wycombe, kde sa stretol s Jamesom Brittenom. Ten práve pracoval na herbári pre Kráľovskej botanickej záhrady v Kew. Napriek Brittenovej katolíckej viere spolu vychádzali a zdieľali svoje botanickej záujmy. V roku 1871 sa Painter oženil s Jane Stampsovou. O desať rokov neskôr žili v Bedminsteru.

V roku 1881 publikoval štúdiu zameranú na flóru v Derbyshire a o osem rokov neskôr k nej pridal ešte doplňujúce poznámky. Tieto spisy boli základom pre Painterovo dielo Contributions to the Flora of Derbyshire (Príspevky k derbyshirskej flóre), ktoré bolo posúdené bryológom Jamesom Eustaceom Bagnallom. Painter publikoval doplnky ku svojej práci v spisoch nazvaných The Naturalist.

Roku 1891 bol vikárom v obci Biddulph v Staffordshire. Potom bol v roku 1894 menovaný farárom v Stirchley. Fara bola pre jeho príchod zmodernizovaná, ale jeho pobyt tu je pripomínaný kvôli jeho starostlivosti o kostol a ďalšie budovy.

Kým Painter pobýval na jar 1898 vo Falmouthe, zaoberal sa štúdiom machov, ktoré boli od tej doby hlavným objektom jeho záujmov. Vďaka cestovanie a skúmaním bol na začiatku 20. storočia schopný písať o machov v Derbyshire, Brecone, Falmouthe a Cardiganshire. Do roku 1909, kedy boli jeho botanickej a geologickej exempláre umiestnené na univerzite v Aberystwyth, zostal v Stirchley a zvyšok života strávil v Shrewsbury. Zomrel 12. októbra 1910 a bol pochovaný v kostole v Stirchley.

Anglikánska cirkev stratila verného a obetavého pastora, ktorý vždy udržoval a hájil svoje protestantskej zásady.
– Úryvok z prejavu na Painterove pohrebe

Svojimi zbierkami Painter obohatil expozície mnohých inštitúcií naprieč Veľkou Britániou. Herbár síce venoval Aberystwythskej univerzite, ale ďalšie významné exempláre, ktoré za svoj ​​život nazbieral, sú teraz aj v Kew, Oxforde, Cardiffe, Ústavu botaniky v Aberdeene, Múzeu prírodnej histórie v Londýne, na Birminghamskej univerzite, univerzite v Glasgowe, v Národnej botanickej záhrade v Dubline, Derbyjskom múzeu a umeleckej galérii, Hancockove múzeu v Newcastle a v Manchesterskom múzeu.

Fumaria painteri[upraviť | upraviť zdroj]

Painter bol nadšený zberateľ rastlinných exemplárov a tiež člen Botanical Exchange Clubu. Na Britských ostrovoch je málo jedinečných rastlinných druhov, tzv. endemitov. Jedným z nich je pravdepodobne Fumaria painteri, čiže zemedym Painterov, ktorý bol objavený len dvakrát (v rokoch 1905 a 1907) a v oboch prípadoch práve Williamom Huntom Painterom. Výskum v roku 2006 stanovil, že bol objavený nový druh, ale experti s identifikáciou nesúhlasili. Rastliny tohto popisu nie sú výnimočné, pretože sa prirodzene objavujú hybridy, ale je otázka, či sú objavené druhy plodné či len sterilné hybridy.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Hunt Painter na českej Wikipédii.