William Hunt Painter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Hunt Painter
William Hunt Painter
britský botanik

Narodenie 16. júl 1835
Birmingham
Úmrtie 12. október 1910 (75 rokov)
Shrewsbury

William Hunt Painter (* 16. júl 1835, Birmingham – † 12. október 1910, Shrewsbury) bol britský botanik, ktorý významne prispel svojím výskumom flóry v grófstve Derbyshire. Bol nadšeným zberateľom rastlinných exemplárov a taktiež bol členom Botanical Exchange Clubu. Roku 1889 vydal prvú publikáciu o derbyshirskej flóre.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Etiketa z Painterova herbára

William Hunt Painter sa narodil 16. júla 1835 v Astone, ktorý je súčasťou Birminghamu, ako najstarší syn Williama, obchodníka s galantérnym tovarom, a jeho ženy Sarah. Svoju kariéru začal v oblasti bankovníctva, ako úradník, potom sa pridal k anglikánskej cirkvi. V roku 1861 pobýval v Chelsea, kde asistoval pri kázňach. Painter navštevoval Islingtonskú misijnú koľaj a očakával, že bude Cirkevnou misijnou spoločností poslaný do zahraničia, ale skončil ako vikár v Barbone na severozápade Anglicka. Tu stretol Roberta Wooda, ktorý ho priviedol k botanike.

Roku 1865 sa stal Painter vikárom v meste High Wycombe, kde sa stretol s Jamesom Brittenom. Ten práve pracoval na herbári pre Kráľovskej botanickej záhrady v Kew. Napriek Brittenovej katolíckej viere spolu vychádzali a zdieľali svoje botanickej záujmy. V roku 1871 sa Painter oženil s Jane Stampsovou. O desať rokov neskôr žili v Bedminsteru.

V roku 1881 publikoval štúdiu zameranú na flóru v Derbyshire a o osem rokov neskôr k nej pridal ešte doplňujúce poznámky. Tieto spisy boli základom pre Painterovo dielo Contributions to the Flora of Derbyshire (Príspevky k derbyshirskej flóre), ktoré bolo posúdené bryológom Jamesom Eustaceom Bagnallom. Painter publikoval doplnky ku svojej práci v spisoch nazvaných The Naturalist.

Roku 1891 bol vikárom v obci Biddulph v Staffordshire. Potom bol v roku 1894 menovaný farárom v Stirchley. Fara bola pre jeho príchod zmodernizovaná, ale jeho pobyt tu je pripomínaný kvôli jeho starostlivosti o kostol a ďalšie budovy.

Kým Painter pobýval na jar 1898 vo Falmouthe, zaoberal sa štúdiom machov, ktoré boli od tej doby hlavným objektom jeho záujmov. Vďaka cestovanie a skúmaním bol na začiatku 20. storočia schopný písať o machov v Derbyshire, Brecone, Falmouthe a Cardiganshire. Do roku 1909, kedy boli jeho botanickej a geologickej exempláre umiestnené na univerzite v Aberystwyth, zostal v Stirchley a zvyšok života strávil v Shrewsbury. Zomrel 12. októbra 1910 a bol pochovaný v kostole v Stirchley.

Anglikánska cirkev stratila verného a obetavého pastora, ktorý vždy udržoval a hájil svoje protestantskej zásady.
– Úryvok z prejavu na Painterove pohrebe

Svojimi zbierkami Painter obohatil expozície mnohých inštitúcií naprieč Veľkou Britániou. Herbár síce venoval Aberystwythskej univerzite, ale ďalšie významné exempláre, ktoré za svoj ​​život nazbieral, sú teraz aj v Kew, Oxforde, Cardiffe, Ústavu botaniky v Aberdeene, Múzeu prírodnej histórie v Londýne, na Birminghamskej univerzite, univerzite v Glasgowe, v Národnej botanickej záhrade v Dubline, Derbyjskom múzeu a umeleckej galérii, Hancockove múzeu v Newcastle a v Manchesterskom múzeu.

Fumaria painteri[upraviť | upraviť zdroj]

Painter bol nadšený zberateľ rastlinných exemplárov a tiež člen Botanical Exchange Clubu. Na Britských ostrovoch je málo jedinečných rastlinných druhov, tzv. endemitov. Jedným z nich je pravdepodobne Fumaria painteri, čiže zemedym Painterov, ktorý bol objavený len dvakrát (v rokoch 1905 a 1907) a v oboch prípadoch práve Williamom Huntom Painterom. Výskum v roku 2006 stanovil, že bol objavený nový druh, ale experti s identifikáciou nesúhlasili. Rastliny tohto popisu nie sú výnimočné, pretože sa prirodzene objavujú hybridy, ale je otázka, či sú objavené druhy plodné či len sterilné hybridy.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Hunt Painter na českej Wikipédii.