You’ll Never Walk Alone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

You’ll Never Walk Alone je pieseň z roku 1945 z muzikálu Carousel. Autormi piesne sú Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II. Neskôr ju naspievalo aj mnoho iných spevákov ako Frank Sinatra, Judy Garland, Elvis Presley a Johnny Cash.

Najznámejšia verzia je ale naspievaná liverpoolskými hudobníkmi Gerry & The Pacemakers.

V roku 1965 ju pod názvom Nikdy nejdeš sám s textom Zdeňka Borovca naspieval Jiří Popper.[1] V roku 1974 ju pod rovnakým názvom, ale s iným textom od toho istého autora, naspieval Karel Gott.

Hymna Liverpool FC[upraviť | upraviť zdroj]

Brána v Liverpoole s názvom piesne

Táto pieseň je hymnou anglického futbalového Liverpool FC.[2] Pieseň sa na Anfielde začala spievať na začiatku 60. rokov dvadsiateho storočia. Postupne si získala veľkú popularitu aj medzi fanúšikmi ďalších klubov po celom svete. Názov piesne sa nachádza na Shanklyho bráne pred štadiónom na Anfielde. Vrch brány je taktiež vyobrazený v klubovom znaku. Kuriózne je, že táto hymna údajne zaznela najskôr na štadióne ich odvekých rivalov – Manchestru United, ktorí tak chceli uctiť svojich zosnulých kamarátov z leteckého nešťastia v roku 1958. Až neskôr si ju za prevzali fanúšikovia Liverpoolu, ale aj Borussie Dortmund či Celticu Glasgow.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Waldemar Matuška / Jiří Popper - Bílý Banjo / Nikdy Nejdeš Sám [online]. 1965, [cit. 2023-11-15]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. 'The best I ever heard, I love it' - Klopp reflects on 60 years of YNWA - Liverpool FC [online]. www.liverpoolfc.com, 2023-10, [cit. 2023-11-15]. Dostupné online. (po anglicky)