Preskočiť na obsah

Zámok Průhonice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zámok Průhonice od Podzámeckého rybníka

Zámok Průhonice leží v rovnomennej obci v okrese Praha-západ. Pri zámku sa rozkladá Průhonický park, chránený ako pamiatka UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Veža

Na mieste dnešného zámku vybudovali v 14. storočí gotickú tvrdzu so statkom páni z Říčan. Tvrdza bola v ich vlastníctve až do 90. rokov 14. storočia, kedy sa stala majetkom mešťanov z Prahy. Od roku 1404 bola majetkom Jana Dubečského z Dubče; jeho dedičia neskôr pristavali vežu a baštu s predsunutým opevnením. Po vymretí rodu v roku 1508 zdedili majetok Zápskí zo Záp. Tí tiež urobili prestavbu na renesančný zámok. V roku 1616 od nich zámok kúpil radca cisára Rudolfa II., Ondřej Hannewald z Eckersdorfu. Za tridsaťročnej vojny bol zámok spustošený.

Ruina postupne striedala majiteľov; obnovu začali až jezuiti z internátu svätého Klimenta v Starom Meste v Prahe. Tí ju kúpili v roku 1669 a začali stavbu na trojkrídlovom pôdoryse. Medzi zámkom a kostolom postavili tiež budovu pivovaru. V ich vlastníctve bol zámok do roku 1685. Neskôr opäť striedal často majiteľov a chátral.

V roku 1802 sa majiteľmi stal gróf Jan z Nostic-Rhienecku, ktorý dal zámok prestavať v klasicistickom slohu. V roku 1885 sa dedička rodu Marie Antonie Gabriela vydala za grófa Arnošta Emanuela Silva-Tarouca. Na jeho podnet bol zámok v rokoch 18891894 prestavaný novorenesančne. Bola pritom zvýšená veža, osadené renesančné štíty a atiky. Súbežne začal Silva-Taroucca budovať okolitý park.

Z dôvodu finančnej náročnosti Silva-Tarouca v roku 1927 zámok a park predal česko-slovenskému štátu. Jeho správa po druhej svetovej vojne spadala pod Botanický ústav Česko-slovenskej akadémie vied, po rozdelení Česko-Slovenska prešla na Botanický ústav Akadémie vied Českej republiky, ktorý tu sídli.

V roku 2010 bol zámok spolu s parkom zapísaný na zoznam národných kultúrnych pamiatok.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 50° 00′ 01.84″ s.š., 14° 33′ 26.79″ v.d.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

FIALA, Zdeněk; HOSÁK, Ladislav, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. Praha : Nakladatelství Svoboda, 1988. S. 151 – 154.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Průhonice (zámek) na českej Wikipédii.