Zásihlianka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zásihlianka
Dĺžka toku 11 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku III.
Povodie Orava
Prameň Oravské Beskydy
Ústie Klinianka
Hydrologické poradie 4-21-03-018
Číslo recipienta 4-21-03-10888

Zásihlianka je potok na hornej Orave, na území okresu Námestovo. Je to pravostranný prítok Klinianky, má dĺžku 11 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Oravských Beskydách, v podcelku Ošust, na južnom svahu vrchu Kaňovky (952,7 m n. m.) v nadmorskej výške približne 925 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

V pramennej oblasti tečie najprv na východ, následne sa stáča na juhovýchod a zľava priberá dva krátke prítoky z juhozápadného svahu Veľkého kopca (1 086,3 m n. m.). Ďalej vstupuje do Podbeskydskej vrchoviny, kde tečie najprv východným smerom a priberá viaceré prítoky: zľava z juhovýchodného svahu Veľkého kopca, sprava z oblasti Suchého potoka, Riečku, Babinský potok (796,1 m n. m.), opäť zľava prítok z juhovýchodného svahu Veľkého kopca, prítok z juhovýchodného svahu Vlkovho grúňa (918,5 m n. m.) a sprava tri krátke prítoky zo severného úpätia Strakovho vrchu (978,0 m n. m.). Potom sa stáča na juhovýchod a preteká obcou Zákamenné (časť Mrzáčka). Tu postupne priberá: ľavostranný prítok zo západného svahu Maršalkovho grúňa (934,2 m n. m.), pravostrannú Koleňovú, dva ľavostranné prítoky z južných svahov Maršalkovho grúňa a pravostranný prítok (706,5 m n. m.) spod kóty 881 m. Na dolnom toku sa napokon stáča na severovýchod, sprava ešte priberá prítok zo severozápadného svahu Kamenného vrchu (938,0 m n. m.) a zľava spod zákamennskej kalvárie.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • Pravostranné: Suchý potok, Riečka, Babinský potok, tri krátke prítoky zo SSV úpätia Strakovho vrchu (978,0 m n. m.) Koleňová, prítok (706,5 m n. m.) prameniaci pod kótou 855,7 m
  • Ľavostranné: dva krátke prítoky z juhozápadného svahu Veľkého kopca (1 086,3 m n. m.), dva prítoky z juhovýchodného svahu Veľkého kopca, prítok z juhovýchodného svahu Vlkovho grúňa (918,5 m n. m.), prítok spod Antušovej grapy (902,4 m n. m.), prítok z južného úpätia Maršalkovho grúňa (934,2 m n. m.), prítok spod zákamennskej kalvárie


Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Klinianky sa vlieva na katastrálnom území tejto obce (časť Kýčera) v nadmorskej výške približne 679 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]

  • Novoť (na hornom toku vytvára katastrálnu hranicu obce)
  • Zákamenné (tečie aj intravilánom obce, cez časti Mrzáčka a Kýčera)