Preskočiť na obsah

Zlatá éra komiksu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zlatá éra komiksu je označenie pre obdobie histórie amerického komiksu. Ide o obdobie medzi rokmi 1930 – 1950, ktoré charakterizoval rozmach vydávania komiksov ako samostatného média, pričom sa odobitne rozvinul superhrdinský komiks. V tomto období sa formujú prvé samostatné komiksové vydavateľstvá, ako napríklad DC Comics, Timely, Nedor, Fawcett a i. Obdobie zlatého veku komiksu sa končí v 50-tych rokoch 20. storočia a k jeho záveru prispeli aj tieto faktory:

  • strata záujmu o superhrdinský komiks po skončení Druhej svetovej vojny.
  • rozšírenie záujmu o romantický komiks, horror a western, čo viedlo k zrušeniu mnohých komiksových periodík
  • vydanie knihy Zvedenie nevinného v ktorej psychiater Fredric Wertham varoval verejnosť pred negatívnym vplyvom komiksov ako média, ktoré vedie k vysokej kriminalite, promiskuite a homosexualite.
  • záver súdneho sporu National Comics Publications vs Fawcett Publications, ktorý viedol k postupnému úpadku Fawcett Comics, ktorý bol jedným z najväčších vydavateľov komiksu v USA

História[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou udalosťou, ktorou sa označuje začiatok Zlatej éry komiksu je debut Supermana v titule Action Comics #1[1], ktorý bol vydaný v júni roku 1938 vydavateľstvom Detective Comics, Inc. - predchodca dnešného vydavateľstva DC Comics. Spoločnosti ako napríklad Timely Comics, Fawcett Comics, Quality Comics potom začali vytvárať svojich vlastných superhrdinov v snahe emulovať úspech Supermana.

Medzi rokmi 1939 a 1941 vydavateľstvo Detective Comics, Inc a ich sesterská spoločnosť All-American Publications predstavili také populárne postavy ako Batman a Robin, Wonder Woman, Green Lantern, The Flash, Aquaman, a Hawkman. Timely Comics, predchodca Marvel Comics, debutovali s populárnymi postavami Captain America, Human Torch, a Sub-Mariner.

Zatiaľčo postavy od DC a Timely sú dnes široko známe, najpredávanejším titulom tejto éry bol Captain Marvel od vydavateľstva Fawcett Comics. Predávalo sa približne 1,4 milióna kópií na jedno číslo tohto komiksu.

Komiksy, a hlavne tie so superhrdinami, si získali obrovskú popularitu počas Druhej svetovej vojny. Predstavovali lacné a ľahko čitateľné príbehy kde dobro víťazilo nad zlom. Veľmi často superhrdinovia bojovali proti silám Osi. Slávnym komiksom je Captain America #1 z roku 1941, na ktorého obálke Captain America udrel päsťou nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

V neskorých 40-tych rokoch začala popularita superhrdinov upadať a komiksové vydavateľstvá sa v snahe udržať si svojich čitateľov začali orientovať viac na iné žánre, ako napríklad science fiction, western, alebo horror. Veľa titulov so superhrdinami zaniklo.

Následná Strieborná éra komiksu začína v roku 1956 debutom prvého úspešného nového supehrdinu po zlatej ére, ktorým je nový Flash v titule Showcase #4 (vydaný spoločnosťou DC Comics).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Action Comics #1", Grand Comics Database