Preskočiť na obsah

Zollverein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zollverein a zjednotenie Nemecka.

Nemecký colný spolok známy pod nemeckým názvom Zollverein (slovensky: colný spolok) bola colná únia, ktorá vznikla v roku 1834 na území dnešného Nemecka (vtedy Nemeckého spolku). Pred vznikom Zollvereinu nespočetné množstvo colných bariér obmedzovalo obchod a rozvoj priemyslu, ale vládcovia štátov neboli ochotní vzdať sa príjmov z ciel. Vznik tejto colnej únie prispel k vytvoreniu voľného obchodu, čo sa stalo dôležitým krokom na zjednotenie Nemecka.

Cieľom tohto colného spolku bola snaha odstrániť rakúsky vplyv na Nemecko, zlepšenie hospodárstva a posílnenie Nemecka proti možnému francúzskemu vplyvu a zároveň znížiť ekonomickú závislosť menších štátov. Zatiaľ čo sa snažili odstrániť colné bariéry medzi členskými státy, tovar zo štátov, ktoré neboli členmi únie, bolo zaťažené dovozným clom.[1]

Počiatky colného spolku siahajú k vytvoreniu Nemeckého spolku po roku 1815. Tri roky neskôr v roku 1818 schválilo Prusko colný predpis, ktorý zrušil všetky vnútorné colné poplatky a ustanovilo Pruský colný priestor. Zároveň oznámilo, že je ochotné zaviesť voľný obchod so susednými štátmi. V roku 1866, keď skončila vojna medzi Pruskom a Rakúskom, sa pôvodný colný spolok rozpadol, aby bol nasledujúci rok obnovený, potom čo sa k tomuto spolku pripojilo niekoľko malých nemeckých štátov. V roku 1871 došlo k zjednoteniu v jeden štát, keď jediným členom Zollvereinu, ktorý nebol súčasťou zjednoteného Nemecka zostalo Luxembursko, ktoré v spolku zotrvalo až do roku 1919.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KACHYŇOVÁ, Barbora, Měnové unie ve světě. Brno, 2013. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zollverein

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Německý celní spolek na českej Wikipédii.