Zubáč veľkoústy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
zubáč veľkoústy (Sander lucioperca)
zubáč veľkoústy (Sander lucioperca)
zubáč veľkoústy (Sander lucioperca)
zubáč veľkoústy (Sander lucioperca)

Zubáč veľkoústy alebo staršie zubáč obyčajný (lat. Sander lucioperca, syn. Stizostedion lucioperca) je druh ryby z čeľade ostriežovité.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Telo je pretiahnuté, z bokov sploštené. Hlava zakončená koncovými ústami. V tlame sa nachádza rad drobných zúbkov a tiež veľké tzv. psie zuby. Na chrbte sa nachádzajú dve chrbtové plutvy, prvá vystužená tvrdými lúčmi, druhá mäkkými. Brušné plutvy sú umiestnené hneď za úrovňou prsných. Telo je sfarbené šedo s odtieňmi zelenej. V mladosti sú na bokoch zreteľné zvislé tmavé pruhy. Dorastá do dĺžky až 130 cm a hmotnosti 21 kg. Najstarší známy exemplár mal 25 rokov.

Výskyt[upraviť | upraviť kód]

Pôvodnou domovinou zubáča je povodie Dunaja a Volgy. Odtiaľ sa postupne rozšíril do strednej a ďalej do západnej Európy. Obýva predovšetkým veľké, pomaly tečúce úseky riek, údolné nádrže a rybníky. Ide o druh, ktorý je veľmi chúlostivý na obsah kyslíka a kvalitu vody.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

V mladosti sa živí predovšetkým planktónom, mäkkýšmi a ďalšími bezstavovcami. V dospelosti prijíma výhradne drobnejšie druhy rýb.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Zubáč veľkoústy pohlavne dospieva vo veku 3 – 5 rokov. Trie sa v období od apríla do júna. V tomto období samec vyčistí v plytčinách určitý úsek dna. Naň potom samica nakladie ikry. Samec znášku stráži a chráni pred prípadnými predátormi až do vyliahnutia poteru.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]