Citrátový cyklus: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
EmausBot (diskusia | príspevky)
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 53 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q133895)
Riadok 26: Riadok 26:
{{Link FA|it}}
{{Link FA|it}}
{{Link FA|hr}}
{{Link FA|hr}}

[[ar:دورة حمض الستريك]]
[[be:Цыкл трыкарбонавых кіслот]]
[[bg:Цикъл на Кребс]]
[[ca:Cicle de Krebs]]
[[ckb:سوڕی کریبس]]
[[cs:Citrátový cyklus]]
[[da:Citronsyrecyklus]]
[[de:Citratzyklus]]
[[el:Κύκλος του Κρεμπς]]
[[en:Citric acid cycle]]
[[eo:Ciklo de Krebs]]
[[es:Ciclo de Krebs]]
[[et:Tsitraaditsükkel]]
[[eu:Krebs zikloa]]
[[fa:چرخه اسید سیتریک]]
[[fi:Sitruunahappokierto]]
[[fr:Cycle de Krebs]]
[[gl:Ciclo do ácido cítrico]]
[[he:מעגל קרבס]]
[[hr:Krebsov ciklus]]
[[hu:Citromsavciklus]]
[[id:Siklus asam sitrat]]
[[is:Sítrónsýruhringur]]
[[it:Ciclo di Krebs]]
[[ja:クエン酸回路]]
[[ko:TCA 회로]]
[[lb:Zitratzyklus]]
[[lt:Krebso ciklas]]
[[lv:Trikarbonskābju cikls]]
[[mk:Кребсов циклус]]
[[ml:ക്രെബ്സ് പരിവൃത്തി]]
[[ms:Kitar Krebs]]
[[nl:Citroenzuurcyclus]]
[[no:Sitronsyresyklus]]
[[oc:Cicle de Krebs]]
[[pl:Cykl kwasu cytrynowego]]
[[ps:د سېټريک اسيد څرخ]]
[[pt:Ciclo de Krebs]]
[[ro:Ciclul acidului citric]]
[[ru:Цикл трикарбоновых кислот]]
[[simple:Krebs cycle]]
[[sl:Krebsov cikel]]
[[sr:Кребсов циклус]]
[[su:Daur asam sitrat]]
[[sv:Citronsyracykeln]]
[[ta:சிட்ரிக் அமில சுழற்சி]]
[[th:วัฏจักรกรดซิตริก]]
[[tl:Pag-ikot ng asido sitriko]]
[[tr:Krebs döngüsü]]
[[uk:Цикл трикарбонових кислот]]
[[vi:Chu trình Krebs]]
[[zh:三羧酸循环]]
[[zh-min-nan:Lê-bóng-sng sûn-khoân]]

Verzia z 12:18, 12. marec 2013

Citrátový cyklus (iné názvy: Krebsov cyklus, cyklus trikarboxylových kyselín, cyklus kyseliny citrónovej) je cyklická postupnosť reakcií odbúravania organických zlúčenín (sacharidov) na oxid uhličitý (CO2), pričom sa získavajú energeticky bohaté látky NADH, FADH2 a ATP. V procese oxidatívnej fosforylácie sa za spotreby kyslíka môže získavať ATP aj z NADH a FADH2, prípadne sa tieto látky môžu využiť pri biosyntéze rôznych iných organických látok.

Citrátový cyklus je konečnou fázou odbúravania intermediárnych produktov pri metabolizme cukrov, tukov a čiastočne bielkovín. Citrátový cyklus prebieha v mitochondriách.

Dejiny

Názov citrátový cyklus je odvodený od kyseliny citrónovej (anglicky citrate). Pomenovanie Krebsov cyklus bolo vytvorené na počesť Hansa Adolfa Krebsa (1900-1981), ktorý v roku 1937 navrhol kľúčové reakcie cyklu, za čo získal v roku 1953 Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu. Názov cyklus trikarboxylových kyselín sa v slovenčine používa len zriedka, skôr sa vyskytuje v niektorých iných jazykoch. Bol odvodený od toho, že kyselina citrónová, izocitrónová atď. obsahujú tri karboxylové skupiny (-COOH).

Význam citrátového cyklu

Produkcia energeticky bohatých zlúčenín ATP, NADH a FADH2 v citrátovom cykle sa využíva pri biosyntéze mnohých organických látok. Citrátový cyklus však nemusí prebehnúť celý, ale jeho ktorýkoľvek medziprodukt môže byť východiskovou látkou (uhlíkovou kostrou, substrátom) pre syntézu mnohých organických zlúčenín, z ktorých azda najdôležitejšia je tvorba aminokyselín.

Cyklus kyseliny citrónovej

Produktom glykolýzy je pyruvát (kyselina pyrohroznová). V molekule pyruvátu je však uskladnené značné množstvo energie (spalné teplo mólu glukózy je približne 1700 kJ). Túto energiu však môže bunka uvoľniť len oxidáciou kyslíkom, čo sa udeje práve v procese Krebsovho cyklu. Pyruvát preto prechádza z cytoplazmy do mitochondrií, kde sa každá molekula pyruvátu prevedie na CO2 a dvojuhlíkovú acetylovú skupinu, z ktorej po spojení s koenzýmom A (CoA) vznikne acetylkoenzým A (acetyl-CoA).

Acetylová skupina v acetyl-CoA je s koenzýmom A spojená väzbou s vysokým obsahom energie. Acetyl-CoA vstupuje do zložitého chemického reťazca nazývaného cyklus kyseliny citrónovej. V týchto reakciách sa acetylová skupina oxiduje na CO2 za súčasnej tvorby veľkého množstva prenášačov elektrónov NADH. Nakoniec elektróny s vysokým obsahom energie prechádzajú z NADH reťazcom prenosu elektrónov vo vnútornej mitochondriovej membráne. Tu sa energia, ktorá sa pri tomto procese uvoľňuje, používa na tvorbu ATP (za spotreby molekulárneho kyslíka). Práve v týchto posledných krokoch sa uvoľňuje veľké množstvo energie, a tým sa aj vytvára väčšina ATP. Tvorba ATP prebiehajúca v mitochondriách sa označuje ako oxidatívna fosforylácia. Úplným rozložením mólu glukózy bunka získa 36 molekúl ATP (nie 38 molekúl ATP, ako sa doteraz uvádzalo v odbornej literatúre) a časť energie sa uvoľní vo forme tepla.

schéma Krebsovho cyklu

Iné projekty

Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA