Preskočiť na obsah

Žralok tmavý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Žralok tmavý
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Carcharhinus obscurus
Lesueur, 1818

Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žralok tmavý (Carcharhinus obscurus) je žralok z čeľade Carcharhinidae žijúci v oblastiach tropického a subtropického pásu po celom svete.

Dospelí žraloci tmavý sa živia širokou škálou potravy, napr. rybami, žralokmi, rajami a hlavonožcami, ale príležitostne aj kôrovcami, morskými hviezdicami, mechovkami, morskými korytnačkami, morskými cicavcami, zdochlinami a odpadkami.

Reprodukcia

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento živorodý druh má trojročný reprodukčný cyklus; samiciam sa rodí 3 – 14 mladých po 22 – 24 mesačnej gravidite, po ktorej nasleduje ročný odpočinok, než sa cyklus opakuje. Samice sú schopné dlhú dobu uchovávať spermie, medzitým, čo sa stretávajú s vhodnými samcami, ktorých je málo kvôli ich kočovnému spôsobu života a ich celkového nízkeho množstva. Žraloci tmavý sú jedny z najpomalšie rastúcich a najneskôr dospievajúcich žralokov a dospievajú až dosiahnutím 20. roku života.

Taxonómia

[upraviť | upraviť zdroj]

Francúzsky prírodovedec Charles Alexandre Lesueur publikoval prvý vedecký popis žraloka tmavého v roku 1818. Zaradil ho do rodu Squalus a dal mu druhové meno obscurus (z latinčiny "tmavý"), podľa jeho sfarbenia. Ďalší prírodovedci neskôr zaradili tento druh do rodu Carcharhinus. Lesueur neoznačil holotyp, lebo pravdepodobne pracoval so žralokom chyteným v severoamerických vodách.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žralok velrybář na českej Wikipédii.