Bermudy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
vlajka
znak

Bermudy (angl. Bermuda) sú koralové súostrovie východne od pobrežia USA (1 238 km od New Yorku) uprostred Golfského prúdu. Politicky je to zámorské územie Spojeného kráľovstva. Je to strategická námorná a letecká základňa Veľkej Británie aj USA.

Pozostávajú z asi 360 ostrovov, z ktorých len asi 20 je obývaných. Hlavné mesto je Hamilton na ostrove Gran Bermuda.

  • Rozloha: 53,5 km².
  • Počet obyvateľov asi 64 000.
  • Úradným jazykom je angličtina, ale hovorí sa aj kreolskou angličtinou.

Obyvatelia sú z 2/3 černosi afrického pôvodu a mulati, zvyšok tvoria Angličania a Portugalci. Väčšinou sú to protestanti, len 15 % je katolíkov.

Ekonomika je založená na medzinárodnom poisťovníctve a turizme. Hospodárstvo je kontrolované jednotlivcami. Tri banky - Bank of Bermuda, N.T. Butterfield and Son a Bermuda Commercial Bank - patria súkromným akcionárom a sú kontrolované miestnymi rodinami. Krajina sa považuje za daňový raj (nemá žiadne priame dane). Pestujú sa kvety, ovocie, lovia sa ryby. Krajina je vysoko vyspelá s vynikajúcou infraštruktúrou a vybavením.

V oblasti námorného obchodného loďstva ide o štát tzv. lacnej vlajky, preto je obľúbený.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ked Bermudy objavil roku 1503 Španiel Juan Bermúdez,boli neobývané. Na začiatku 17.storočia ich pre Britániu získal sir George Somers. Usadili sa tu anglický kolonisti a otroci dovezený z Virgínie, ktorí tu založili tabakové plantáže, viac sa im však darilo v lodiarstve a obchode. Ostrovy sa stali roku 1684 britskou kolóniou. Cez americkú vojnu za nezávislosť(1775-1783) boli základňou britského námorníctva a v americkej občianskej vojne zažili krátku blokádu obchodu so Spojenými štátmi(U.S.A).V druhej svetovej vojne slúžili ako americká vojenská základňa postavená na ochranu lodnej dopravy v Atlantiku. Americká prítomnosť pokračovala až do roku 1995.

[upraviť | upraviť zdroj]

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1968 bola na Bermudách ustavená vnútorná samospráva,britská koruna si nechala iba kontrolu nad bezpečnosťou a medzinárodnými vzťahmi. Nezávislosť na Británii bola v roku 1995 odmietnutá v referende.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Pestujú sa banány, citrusové plody(citrón, pomaranč, grapefruit), väčšina potravín a ďalších potrieb sa musí dovážať. Pozostávajúca časť Bermúd pochádza predovšetkým z cestovného ruchu.