Biely Drin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Biely Drin
Drini i Bardhë, Beli Drim (Бели Дрим)
rieka
White Drini 05 01.jpg
Most Ura e Fshejte na Bielom Drine
Štáty Albánsko Albánsko,  Srbsko Srbsko
Prameň Žljeb
Ústie Drin
Dĺžka 175 km
Povodie 4 964 km² (496 400 ha)
Prietok
 - priemerný 56 /s

Biely Drin (albán. Drini i Bardhë, srb. Бели ДримBeli Drim) je rieka v Kosove v Srbsku a v severnom Albánsku (Kukës). Po 175 km toku sa v Kukëse steká s Čiernym Drinom a ďalej tečie ako Drin. Veľkosť povodia je 4 964 km².

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Srbsko[upraviť | upraviť zdroj]

Rieka Biely Drin

Horný tok rieky preteká Metohijou (albán. Rrafshin e Dukagjinit), časťou Kosova, v oblúku dlhom 156 km. Pramení na južných svahoch hôr Žljeb, severne od mesta Peć (albán. Peja). Prúd je zo začiatku pod zemou, ale potom tryská zo silného prameňa a padá dole z 25 m vodopádu poblíž dediny Radovac. Najprv tečie na východ ku kúpeliam Pećka banja (albán. Banja e Pejës) a dedinám Banjica, Trbuhovac a Zlokućane, kde sa do nej vlieva zľava tečúca Istočka a obracia sa na juh. Zvyšok rieky v Kosove preteká skrz úrodnú a husto osídlenú centrálnu časť Metohije, na rieke však nieje žiadna väčšia obec, len menšie dediny. Väčšie mestá sú ďaleko od rieky (Peć, Đakovica (albán. Gjakova), Prizren), zatiaľčo menšie mestá (Klina) a väčšie dediny (Velika Kruša, Đonaj) sú bližšie.

Do Bieleho Drinu pritekajú sprava rieky Pećka Bistrica, Dečanska Bistrica, Prue potok a Erenik a zľava rieky Istočka, Klina, Miruša, Rimnik, Topluga a Prizrenska Bistrica.

Povodie v Kosove zaberá 4 360 km². Voda z rieky je využívaná vo vodárniach, pri zavlažovaní a pre výrobu elektriky (zvlášť u pravých prítokov). Na hraničnom priechode Vrbnica-Shalqin vteká do regiónu Trektan vo východnom Albánsku.

Albánsko[upraviť | upraviť zdroj]

Albánská časť rieky je 19 km dlhá s povodím 604 km². Na rieke niesu žiadne osady. Zľava do nej priteká rieka Lumë (tiež z Metohije). Nakoniec vtečie do mesta Kukës, kde sa spojí s Čiernym Drinom a spolu utvoria Drin, ktorý sa vlieva do Jadranského mora.

Vodný režim[upraviť | upraviť zdroj]

Priemerný prietok je 56 m³/s.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Mala Prosvetina Enciklopedija, tretia edícia (1985); Prosveta; ISBN 86-07-00001-2
  • Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]