Cairo poets

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Cairo poets (doslova káhirskí básnici) bola skupina anglosaských autorov literatúry v Káhire, ktorá vznikla tesne pred druhou svetovou vojnou v severnej Afrike. Počítajú sa do nej aj univerzitní akademici. Vznik tejto skupiny bol vedľajším efektom prítomnosti britskej armády v Egypte počas druhej svetovej vojny. Pozostávala z viacerých skupín. Jednou bola skupina „Personal landscape group“ (Súkromná vidiecka skupina) založená Lawrence Durrellom, Robinom Feddenom a Bernardom Spencerom. Táto skupina si získala reputáciu básnikov.

V tom istom období a na tom istom mieste začala pôsobiť ešte jedna skupina s názvom „Salamander Oasis Trust“, ktorá vydávala časopis a série antológií nazvaných „Oasis series“. „Salamander Oasis Trust“ bola skupina založená ľuďmi slúžiacimi v armáde a v rozhlasovom vysielaní, zbierala dokumenty pre archív, v ktorom sa ocitlo 17 000 básní skupiny „Káhirskí básnici“ napísaných v tomto období.

Básnici Terence Tiller a G. S. Fraser boli členmi oboch skupín. Keith Douglas, ikonický vojnový básnik bol prepojený s „Vidieckou skupinou“, Alan Rook, John Gawsworth a John Waller publikovali v „Salamandri“.

Viacerí z „Káhirských básnikov“ publikovali v „Poets in Uniform“ vydávaných v „Tambimuttu's Poetry London“ v roku 1941.

Anglická literárna prítomnosť pretrvávala v Káhire aj po vojne, napríklad P. H. Newby, Robert Liddell, Denys Johnson-Davies, Hilary Corke a D. J. Enright.

Personal Landscape group[upraviť | upraviť zdroj]

Autori tejto skupiny boli zaradení do antológie „Anthology of Exile“ (1945). Boli to: Keith Douglas, Lawrence Durrell, Harold Edwards, Robin Fedden, G. S. Fraser, Diana Gould, Charles Hepburn, Robert Liddell, Olivia Manning, Elie Papadimitiou, Hugh Gordon Porteus, George Seferis, Ruth Speirs, Bernard Spencer, Terence Tiller, Gwyn Williams.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Many Histories Deep: The Personal Landscape Poets in Egypt 1940-45 (1995) Roger Bowen
  • Personal Landscapes: British Poets in Egypt during the Second World War by Jonathan Bolton
  • From Oasis into Italy (1983), antológia pokračujúcej „Salamander Oasis Trust“

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]