Cesta I. triedy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Označenie cesty I. triedy na Slovensku
Označenie cesty I. triedy v Česku

Cesta I. triedy je cesta na Slovensku a v Česku, ktorá má význam pre medzinárodnú a vnútroštátnu dopravu. Zabezpečujú bez prerušenia prepojenie sídel krajov a hraničných priechodov.

Cesta I. triedy môže začínať a končiť na štátnej hranici alebo cestnej komunikácii vyššieho alebo rovnakého dopravného významu, teda diaľnici, rýchlostnej ceste alebo ceste I. triedy.

K 1. januáru 2005 sa na Slovensku nachádzalo 3 263,284 km ciest I. triedy, čo predstavuje 18,76% z celkovej dĺžky cestnej siete Slovenska.

Podľa STN 736101 je základná rámcová kategorizácia ciest prvej triedy kategória C11,5/80,70,60. Ak táto kategória pre dvojpruhové komunikácie nepostačuje, použije sa kategorizácia pre štvorpruhové komunikácie C22,5/100,80,70. Kategória C11,5 určuje minimálne šírkové usporiadanie komunikácie s medzinárodnou dopravou (európske cesty). Pri ostatných cestách I. triedy je možné použiť kategóriu C9,5, ak je postačujúca.

Cesta I. triedy by mala vzhľadom na technické parametre zabezpečiť rýchlu a bezpečnú dopravu, najmä tranzitnú a obchádzať mestá a obce.

Na Slovensku sú cesty I. triedy označené I/číslo cesty a modrou tabuľkou s bielym číselným (prípadne doplnkovým písmenom) označením komunikácie.

Úseky, ktoré sú často využívané tranzitnou dopravou sú spoplatnené pre vozidlá nad 3,5 t. Tieto úseky sú:

Tieto úseky kopírujú diaľnice alebo nimi vedú európske cesty. Spoplatnené sú z dôvodu, že dopravcovia chceli ušetriť na diaľničných poplatkoch, preto namiesto diaľnic využívali cesty I. triedy a to bezplatne.

Zahraničie[upraviť | upraviť zdroj]

V zahraničí cestám I. triedy zodpovedajú:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]