Ferdinand IV. (Svätá rímska ríša)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ferdinand IV.
Ferdinand IV. (Svätá rímska ríša)
cisár, český a uhorský kráľ

Narodenie 8. september 1633
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie 9. júl 1654 (20 rokov)
Viedeň, Rakúsko

Ferdinand IV. František Habsburský, (* 8. september 1633, Viedeň, Rakúsko – † 9. júl 1654, Viedeň), bol český (od r. 1646) a uhorský kráľ (od r. 1647), rímskonemecký cisár (od r. 1653), syn cisára Ferdinanda III. Habsburského a jeho prvej manželky, infantky Márie Anny Španielskej.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ako prvorodený syn cisára Ferdinanda III. bol od útleho detstva pripravovaný na úlohu otcovho nástupcu v rímskonemeckej ríši. Dňa 5. augusta 1646 bol korunovaný za českého kráľa, 16. júna 1647 sa konala jeho korunovácia v Uhorsku. Otcovým vrcholným cieľom však bolo zaistenie nástupníctva pre Ferdinanda i na cisárskom tróne. Tu však okolnosti súvisiace s postupným upadaním cisárskej moci v ríši po tridsaťročnej vojne a s narastaním suverenity jednotlivých ríšskych kniežat spôsobovali Ferdinandovi III. problémy.

R. 1653 sa však vďaka diplomatickým jednaniam jeho otca podarilo získať rozhodujúcu podporu pri synovej voľbe za rímskeho kráľa (prebehla 31. mája v Augsburgu; korunovácia sa konala o dva týždne nato 17. júna v Regensburgu). Ferdinand IV. sa tak stal predurčeným nástupcom Ferdinanda III. v cisárskej hodnosti. Plánovala sa i jeho sobáš so španielskou princeznou Máriou Teréziou, dcérou kráľa Filipa IV. K tomuto sobášu, rovnako ako k jeho samostatnej vláde, však nikdy neprišlo.

V lete r. 1654 ochorel ťažkou chorobou (pravdepodobne pravé kiahne) a vo veku nedožitých 21 rokov zomrel. Bol pochovaný do rodinnej hrobky Habsburgovcov v kláštore viedenských kapucínov.

Po jeho smrti sa cesta na habsburský trón otvorila pre Ferdinandovho mladšieho brata Leopolda (pôvodne sa pripravujúceho na cirkevnú dráhu).

Rodokmeň Ferdinanda IV.[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Ferdinanda IV. Habsburského do tretieho pokolenia
Ferdinand IV. Habsburský Otec:
Ferdinand III. Habsburský
Starý otec:
Ferdinand II. Habsburský
Prastarý otec:
Karol Štajerský
Prastará mama:
Mária Anna Bavorská
Stará mama:
Mária Anna Bavorská
Prastarý otec:
Viliam V.
Prastará mama:
Renáta Lotrinská
Matka:
Mária Anna Španielska
Starý otec:
Filip III.
Prastarý otec:
Filip II.
Prastará mama:
Anna Habsburská
Stará mama:
Margaréta Habsburská
Prastarý otec:
Karol Štajerský
Prastará mama:
Mária Anna Bavorská

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]