Genocída (právo)
Genocída alebo genocídium[1] je čiastočné alebo úplné vyvraždenie skupiny osôb alebo jej ťažké duševné či telesné poškodenie s cieľom zničiť ju, zvyčajne z náboženských, rasových, jazykových, národnostných, niekedy aj kultúrnych či politických príčin. Známa je napríklad nacistická genocída židovského, rómskeho a slovanského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny.[2] Je tým najťažším zločinom proti ľudskosti. Podľa medzinárodného práva je genocída nepremlčateľný medzinárodný zločin.
Na genocídu sa vzťahuje Dohovor o zabránení a trestaní zločinu genocídy (1948) a Dohovor o nepremlčateľnosti vojnových zločinov proti ľudskosti (1968).
Podľa týchto dohovorov je genocída akýkoľvek z nasledujúcich činov, ak sú páchané s úmyslom zničiť národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu:
- a) usmrtenie príslušníkov skupiny
- b) ťažké telesné alebo duševné ublíženia členom skupiny
- c) úmyselné uvedenie ktorejkoľvek národnej, rasovej, etnickej, alebo náboženskej skupiny do takých ekonomických a sociálnych životných podmienok, ktoré vedú k jej čiastočnému, alebo úplnému fyzickému zničeniu
- d) opatrenia na zabránenie rodenia detí skupiny
- e) násilné prevádzanie detí z jednej skupiny do druhej
Za pôvodcu slova sa považuje Raphael Lemkin, právnik poľsko-židovského pôvodu. Pri svojich štúdiách v Ľvove sa zaoberal vyvražďovaním Arménov v Osmanskej ríši v roku 1915.
Príklady
[upraviť | upraviť zdroj]- genocída Arménov[3] (1914-1917)
- genocídy páchané Sovietskym zväzom v čase vlády Stalina (napr. dekulakizácia, prenasledovanie Kozákov a ďalšie.)
- genocídy páchané nacistickým Nemeckom v okupovaných krajinách a holokaust
- kambodžská genocída
- rwandská genocída
- tzv. „etnické čistky“ v bývalej Juhoslávii medzi Srbmi a Bosniakmi
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ genocídium - Tezaurus slovenského práva [online]. Bratislava: Úrad vlády SR, [cit. 2022-06-11]. Dostupné online.
- ↑ genocída. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2008. 670 s. ISBN 978-80-224-0982-7. Zväzok 5. (Galb – Hir), s. 91.
- ↑ ŘOUTIL, Michal; KOŠŤÁLOVÁ, Petra; NOVÁK, Petr. Katastrofa křesťanů: Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši v letech 1914-1923. Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2017. 742 s. (Pro Oriente; zv. 37.) ISBN 978-80-7465-254-7.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Genocída (právo)