Hans von Aachen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hans von Aachen
Hans von Aachen
nemecký maliar, autoportrét (1574)

Narodenie 1552
Kolín nad Rýnom, Nemecko
Úmrtie 4. marec 1615
Praha, Česko

Hans von Aachen (* 1552, Kolín nad Rýnom  –  † 4. marec 1615, Praha), tiež známy ako Johann von Aachen (aj Aken, Achen) bol nemecký maliar obdobia manierizmu.[1] Maliar so svojím menom hlásil k miestu pôvodu jeho rodiny, sám sa však už narodil roku 1552 v Kolíne nad Rýnom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Alegória alebo Víťazstvo Spravodlivosti (1598) olej na medenej doske, 56 x 47 cm

Von Aachen sa narodil roku 1552 v Kolíne nad Rýnom. Tu získal aj základné školenie u antverpského maliara Georga Jerrigha, ktorý ho orientoval na flámsky portrét (Smejúci sa mladíci, autoportrét).[2] Svoj osobitý štýl, založený predovšetkým na portrétnom majstrovstve, však doviedol k dokonalosti až v Taliansku pod vplyvom jednak holandských umelcov žijúcich v Ríme (prístrešie a pomoc pri hľadaní práce v Ríme našiel u maliara Anthonisa Santvoorta), jednak benátskych maliarov, predovšetkým Paola Veroneseho. V Taliansku žil od roku 1574, získal si tu určité postavenie a tunajšie prestížne zákazky (Portrét vojvodu Francesca de Medici, Giovanniho da Bologni a ďalšie) mu priniesli pozvanie na mníchovský dvor. Tu pracoval v rokoch 1588 - 1596 pre Viliama V. Bavorského, rodinu Fuggerov a ďalších (Podobizeň Antona Fuggera st., oltárne obrazy kostola sv. Michala).[2]

Na dvore Rudolfa II. v Prahe[upraviť | upraviť zdroj]

Cisár Rudolf II. sa snažil získať Hansa von Aachena do svojich služieb a k trvalému pobytu v Prahe, v tom čase metropoly Svätej ríše rímskej, niekoľko rokov. Umelec svoje diela pre cisárske zbierky tvoril už od prvej návštevy Prahy v roku 1588, na dvor Rudolfa II. sa však presťahoval až oveľa neskôr, v roku 1597.< ref name = "Obrazárna" />

Na Rudolfovom dvore Hans von Aachen nepôsobil iba ako maliar. Ako cisárov dôverník bol poverený aj rôznymi diplomatickými a obchodnými misiami, predovšetkým v Taliansku, kde cisárovi dojednával zaujímavé akvizície (do Rudolfovej zbierky pomohol získať najlepšie súdobé aj staršie diela, z ktorých niektoré sú v zbierkach Pražského hradu dodnes, napr. obrazy talianskych majstrov - Tiziana, Veroneseho, Tintoretta a iných) a sprostredkovával aj iné záležitosti podľa jeho želania. V maliarovom dome na malom námestí za kláštorom sv. Jiří na Pražskom hrade sa stretávali umelci a významné osobnosti pražského dvora aj zo zahraničia, naopak von Aachen i jeho žena boli často pozývaní do urodzených domov a diplomatických rezidencií. V roku 1604 bol povýšený do šľachtického stavu. V Prahe zdomácnel a zostal tu aj po cisárovej smrti.[2]

Vo dvorských službách zostal aj po Rudolfovej smrti - stal sa oficiálnym portrétistom nového cisára, Rudolfovho mladšieho brata Mateja II. Habsburského.

Zomrel ako úspešný a bohatý (spolu so svojou ženou Reginou vylepšovali rodinný rozpočet obchodovaním s vínom) 4. marca 1615 v Prahe. Pochovaný je v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Maľoval podobizne (niekoľko portrétov Rudolfa II., Portrét dievčatka, Portrét cisára Mateja), ale aj mytologické, alegorické, náboženské a žánrové výjavy (Víťazstvo Spravodlivosti, Zvestovanie P. Márii, Oslobodenie Andromedy, Nerovný pár). Bol výborný kresliar a maliar, majster postáv, tvorca žánrových scén, často veľmi realistických a neprikrášlených. Predovšetkým však bol vynikajúci portrétista. Syntézou flámskych a talianskych vplyvov tvoril začiatky českej barokovej maľby, zapôsobil predovšetkým na Karla Škréta.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vydanie. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 zv. (696 s.) ISBN 80-224-0554-X. číslo publikácie 3259. Kapitola A, s. 15. Poznámka: Encyklopédia chybne udáva rok narodenia 1522.
  2. a b c NEUMANN, Jaromír. Obrazárna Pražského hradu. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1964. Kapitola Katalog děl, s. 56. (česky)

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hans von Aachen na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]