Holubovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Holubovité
Rock dove - natures pics.jpg
holub domáci v lete
Podkmeň (subphylum) Stavovce Vertebrata
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Vtáky Aves
Podtrieda (subclassis) Pravé vtáky Ornithurae
Nadrad (superordo) Letce Neognathae
Rad (ordo) Holuby Columbiformes
Vedecký názov
Columbidae
Leach, 1820
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Holubovité (Columbidae) je rozsiahla čeľaď vtákov zahrňujúca až 470 druhov[1], žijúcich po celom svete, okrem Antarktídy a niekoľkých ostrovov.

Väčšina holubov žije na území Ázie a Austrálie, kde sa vyskytujú v mnohých farbených variantoch. Na území Slovenska je najpočetnejším druhom z tejto čeľade holub domáci. Ale hojne sa tu vyskytuje aj hrdlička záhradná alebo holub hrivnák.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Majú hrubé telá s krátkym krkom, štíhle krátke letky a hrubý zobák. Niektoré holuby dorastajú veľkosti vrabca, iné skoro moriaka. Väčšina holubov má husté operenie a zavalitú mohutnú postavu a pomerne malú hlavu. Väčšinou sa od seba samec a samica nelíšia, len niekedy je samec inak sfarbený.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Holuby majú osobitý fenomén, spojovaný s rozmnožovaním. V hrvoli vytvorí „hrvoľové mlieko“, ktorým kŕmia rodičia mláďatá v prvých dňoch ich života. Táto výživná hmota má vysoký obsah bielkovín a tukov a vonia ako syr. Hniezda na stromoch, rímsach alebo na zemi, podľa druhu. Obvykle holubica znáša 1 – 2 vajcia do vzdušného, ale napriek tomu účelného hniezda, ktoré stavajú z konárov a ostatných úlomkov. Mláďatá opúšťajú hniezdo po 7 až 28 dňoch. [2]

Mnoho holubov trávi väčšinu svojho života na stromoch a žerú semená, plody, výhonky a iný rastlinný materiál. Aj niektoré zemné holuby sa živia týmto spôsobom. Holuby skvele lietajú a majú výborný orientačný zmysel, ktorý im umožňuje návrat aj z veľkých vzdialeností. To je pri zdomácnených druhoch využívané na športové preteky.

Systematika [1][upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b KOVALIK, Peter; PAČENOVSKÝ, Samuel; ČAPEK, Miroslav. Slovenské mená vtákov sveta. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010. Dostupné online. ISBN 978-80-970481-0-5.
  2. Crome, Francis H.J. (1991). Forshaw, Joseph. ed. Encyclopaedia of Animals: Birds. London: Merehurst Press. pp. 115–116. ISBN 1-85391-186-0.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Holubovití na českej Wikipédii a Columbidae na anglickej Wikipédii.