Milla Jovovichová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Milla Jovovichová
rod. Milica Jovović
Milla Jovovichová

Narodenie 17. december 1975 (39 rokov)
Kyjev, Ukrajina
Profesia filmová herečka, modelka, speváčka a módna návrhárka
Manžel Shawn Andrews (1992 – 1992)
Luc Besson (1997 – 1999)
Deti Ever Gabo Anderson (* 3. 11. 2007)
Webstránka millaj.com

Milla Jovovichová (* 17. december 1975, Kyjev, Ukrajina) je americká herečka, modelka, speváčka a módna návrhárka srbsko-ukrajinského pôvodu, známa najmä z filmov Resident Evil, Piaty element a Johanka z Arku. Jej priezvisko sa vyslovuje [jovovič], po rusky sa píše: Милица Йовович, srbsky Milica Jovović. Milla je taktiež známa svojimi aktivitami proti zneužívaniu dievčat z Východnej Európy, ktoré sú lákané na západ za klamlivou predstavou získania pracovnej príležitosti.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Jej otec Bogić Jovović je srbský lekár, matka Galina Loginova je herečka. Má nevlastného brata z otcovej strany Marca.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Milla sa narodila v Kyjevskej pôrodnici o 17:15 hodín miestneho času. Jej matke lekári pred tým stanovili diagnózu neplodnosť. Do piatich rokoch chodila Milla ako každé iné dieťa do škôlky v hlavnom meste. Už skoro na seba upozorňovala svojou inteligenciou, keď v troch rokoch recitovala ruských básnikov.

Bogimu Jovovičovi vypršalo sovietske vízum a tak sa rozhodol zostať na západe. Galina, ako vtedy obľúbená vychádzajúca ruská filmová hviezda, dostala možnosť svojho manžela navštíviť v Londýne. Po dvoch návštevách sa po tretej rozhodla nevrátiť späť do ZSSR. Z Londýna sa po piatich rokoch rodina odsťahovala do mestečka 20 kilometrov od kalifornského Sacramenta, kde si prenajali dom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Milla Jovovich

Matka Milly, ako herečka, chcela svoju dcéru vidieť na filmovom plátne a tak malá Milla strávila celé dni na kastingoch a konkurzoch. Millu sa podarilo presadiť do niekoľkých malých detských úloh v televíznych filmoch Two Moon Junction a The Night Train to Kathmandu. Vtedy si ju začali všímať aj modelingoví agenti. V deviatich rokoch nafotila Milla svoje prvé profesionálne fotky. Vtedy sa začala odvíjať jej strmá modelingová kariéra. V jedenástich rokoch sa Milla prvýkrát objavila na titulnej stránke talianskeho módneho časopisu Lei a o niekoľko mesiacov neskôr aj na titulnej stránke časopisu pre mladé dievčatá Seventeen. Milla sa začala rýchlo objavovať na titulných stránkach najrôznejších módnych časopisov, v televíznych aj tlačových reklamách. Jej honoráre rástli až na 10 000 $ denne. Okrem modelingovej kariéry sa venovala aj filmom, z ktorých najznámejší z tej doby je Návrat do Modrej lagúny (Return to the Blue Lagoon), voľné pokračovanie úspešného romantického filmu Modrá lagúna. Pretože režisér mal extrémne nároky, ale zákony USA určovali maximálny počet hodín odpracovaných deťmi, rodičia prehlásili Millu za finančne aj právne nezávislú na rodine.

V 14 rokoch tak získala Milla plnoletosť. Prejavili sa známky dospievania, začala fajčiť a po skončení natáčania filmu Dazed and Confused si vzala v Las Vegas svojho hereckého partnera Shawna Andrewsa. Manželstvo však bolo hneď anulované rodičmi Milly, ktorí jej dali podmienku: „buďte spolu dva mesiace a keď bude všetko v poriadku, usporiadame vám veľkú oficiálnu svadbu, ako sa patrí“. Milla sa však so Shawnem Andrewsem zanedlho rozišla.

O dva roky neskôr Milla odchádza do Londýna, kde nahráva svoj hudobný album The Divine Comedy, ktorý vydala v 18. rokoch. Jej hudba kombinuje niekoľko rôznych štýlov vrátane folku a popu. Kritikmi bol jej album prijatý veľmi dobre a dodnes je veľmi obľúbeným kúskom nielen u jej fanúšikov. Hit Gentleman Who Fell sa dokonca objavil popredných priečkach hudobnej hitparády MTV a tiež ako skladba v niekoľkých filmoch. Po dokončení albumu sa Milla presúva späť do USA, kde koncertuje v niekoľkých mestách a opäť sa vydáva na dráhu modelky a speváčky.

V konkurze na film Piaty element (The Fifth Element) uspela až na druhý pokus a získala rovno hlavnú úlohu. Počas natáčania sa zblížila s filmovým režisérom Lucom Bessonom, za ktorého sa vydala v Las Vegas. Ich manželstvo vydržalo niekoľko rokov, avšak skončilo krátko po natočení ich druhého spoločného filmu Johanka z Arku.

V tej dobe sa Milla stáva veľmi vyhľadávanou herečkou a modelkou, objavuje sa na titulných stránkach najprestížnejších módnych časopisov, ako ikona najznámejších módnych domov a tiež v exkluzívnom kalendári Pirelli. Jej rozhodnutie stať sa významnou herečkou jej prináša úlohy v hollywoodskom filme Resident Evil a dostáva ju do širokého povedomia verejnosti.

Podľa časopisu Forbes je Milla najlepšie platenou modelkou na svete s ročným príjmom viac ako 10,5 milióna dolárov za modeling, za čo vďačí aj kontraktu s gigantom L'Oreal.

Ani to však Mille nestačilo a tak sa púšťa do vlastnej módnej značky spolu so svojou kamarádkou Carmen Hawk. Oblečenie značky Jovovich-Hawk sa pomaly objavuje v najvyhlásenejších butikoch po celom svete a podľa slov Milly by sa do piatich rokov malo dostať do širšieho vedomia zákazníkov. Štýl jej obliekania je obdivovaný módnymi expertmi po celom svete a narozdiel od mnohých slávnych osobností, ktoré iba požičiavajú svoje meno hotovým výrobkom, si navrhuje svoje modely výhradne sama, pričom známa je aj jej spolupráca s návrhárkou Miuccia Prada.

V roku 2007 sa objavila vo vybraných obchodoch Mango jej konfekcia pre túto španielsku značku, pod označením „Jovovich-Hawk for Mango“.

Momentálne 2007 je Milla zasnúbená so scenáristom a režisérom Paulom Andersonom, s ktorým má dcéru Ever Gabo Anderson (* 3. novembra 2007).

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Film Úloha Poznámka
2012 Resident Evil 5: Odveta
2011 Bringing Up Bobby
2011 Faces in the Crowd
2011 Vykrutasy
2011 Traja mušketieri
2010 Resident Evil: Afterlife Alice
2009 4th Kind
2009 Perfect Getaway Cydney
2009 Azazel
2009 Clock Tower
2008 Prestrelka v Palerme (Palermo Shooting)
2007 Resident Evil: Zánik (Resident Evil: Exinction) Alice
2006 Kaliber .45 (.45) -
2006 Ultraviolet Violet
2004 Resident Evil: Apokalypsa (Resident Evil: Apocalypse) Alice
2002 Dve na jedného (You Stupid Man) Nadine
2002 Hra o čas (No Good Deed/House on Turk Street) Erin
2002 Resident Evil Alice
2002 Bábka (Dummy) Fangora 'Fanny' Gurkel
2001 Zoolander Katinka Ingabogovinanana
2000 Vykúpenie (Claim) Lucia
2000 Million Dollar Hotel Eloise
1999 Johanka z Arku (Messenger: Story of Joan D'Arc) Johanka z Arku
1998 He Got Game Dakota Burns
1997 Piaty element (Fifth Element) Leeloo
1993 Dazed and Confused Michelle Burroughs
1992 Kuffs Maya Carlton
1992 Chaplin Mildred Harris
1991 Návrat do Modrej lagúny (Return to the Blue Lagoon) Lilli Hargrave
1988 Nočný vlak do Káthmandu (Night Train to Kathmandu) Lily McLeod (televízny)
1988 Two Moon Junction Samantha Delongpre

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]