Titanosauria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Titanosauria
AlamosaurusDB.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Sauropodomorpha
Infrarad (infraordo) Sauropoda
Vedecký názov
Titanosauria
Bonaparte a Coria, 1993
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Titanosauria boli skupinou vývojovo pokročilých sauropódnych dinosaurov. Do tejto skupiny patria najväčšie dnes známe suchozemské živočíchy, ako bol Argentinosaurus, Paralititan alebo Futalognkosaurus.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Kostra jedinca z rodu Argentinosaurus

Rovnako ako ostatné sauropódy, aj titanosaury boli zavalité bylinožravce s dlhým krkom, štíhlym chvostom a štyrmi stĺpovitými končatinami. Titanosaury boli veľmi podobné diplodokom, medzi sauropódmi však boli výnimočné tým, že mali kostené brnenie z tvrdých platničiek.[1] Takéto platničky boli objavené oveľa skôr ako fosílie titanosaurov a niektorí vedci sa domnievali, že patrili ankylosaurom či nodosaurom, teda skupine dinosaurov, ktoré mali ochranné brnenie.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto najmä kriedové sauropódy žili na všetkých dnešných kontinentoch, zrejme aj na Antarktíde (hoci preukázateľné fosílie zatiaľ chýbajú). Boli veľmi rozšírenou a úspešnou skupinou, ktorej evolučný rozmach paleontológovia odkrývajú až v posledných dvoch desaťročiach.

Prví zástupcovia sa objavili už v období vrchnej jury, asi pred 156 miliónmi rokov, posledné (napr. Alamosaurus) sa dožili až úplného konca druhohôr pred 65 miliónmi rokov a patrili teda k posledným žijúcim nelietavým dinosaurom.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Schéma hniezdenia titanosaura

V juhoamerickej Patagónii sa v roku 1997 podarilo vedcom objaviť viac ako 1000 dobre zachovaných vajec.[2] Mnohé z týchto vajec, 11 až 12 cm veľkých, obsahovali kostry malých dinosaurov pripravených na vyliahnutie. Na niektorých sa dokonca vyskytovali odtlačky povrchu kože. Vzhľadom k tomu, že titanosaury pre svoju veľkosť a hmotnosť nemohli vajcia vysedieť, prikrývali ich čerstvou vegetáciou alebo zakopávali do sypkého piesku, aby sa pri liahnutí zachovala stála teplota.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Taxonómia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Thomasa Holtza, 2011[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Titanosauria na českej Wikipédii a Titanosaur na anglickej Wikipédii.
  1. BURNIE, David. Veľká obrazová encyklopédia dinosaurov. Bratislava : Svojtka, 2009. ISBN 978-80-8107-229-1. Kapitola Bylinožraví obri, s. 88.
  2. CHIAPPE, Luis; DINGUS, Lowell. Walking on Eggs: The Astonishing Discovery of Thousands of Dinosaur Eggs in the Badlands of Patagonia. [s.l.] : [s.n.], 2001. ISBN 0-7432-1211-8.
  3. HOLTZ, Thomas R. Jr. (2011) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2010 Appendix (PDF).
  4. SALGADO, L., CARVALHO, I. Uberabatitan ribeiroi, a new titanosaur from the Marila Formation (Bauru Group, Upper Cretaceous), Minas Gerais, Brazil. Palaeontology, 2008, roč. 51, čís. 4, s. 881–901. DOI10.1111/j.1475-4983.2008.00781.x.