Ålesund

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 62°28′40″S 6°11′25″V / 62,47778°S 6,19028°V / 62.47778; 6.19028

Ålesund

Ålesund je mesto v Nórsku rozkladajúce sa na troch ostrovčekoch navzájom prepojených mostami. Žije tu 45 220 obyvateľov (31. 3. 2013).

Mestský znak je tvorený rybárskou loďou a tromi rybami, čo odkazuje na jeho minulosť úspešného obchodného a rybárskeho mesta. Je tiež najväčším rybárskym prístavom v Nórsku a jedným z najväčších vývozcov solených a sušených rýb.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým významným obyvateľom mesta bol vikingský vodca Rollo, prvý normanský vojvoda a predok Viliama I. Dobyvateľa.
V roku 1027 navštívil oblasť sv. Olaf, ktorý po celej zemi šíril kresťanstvo. Už v 12. storočí v meste postavili kamenný kostol ako jeden z prvých v Nórsku. Štatút mesta dostal Ålesund až v roku 1848, okrem iného preto, že konkurenčné rybárske mestá Bergen a Trondheim nechceli, aby sa Ålesund toľko rozvíjal, a tak jeho vývoj cieľavedome brzdili. V tej dobe tu žilo 1 100 obyvateľov.

Obyvatelia mesta často používajú frázu: „To sme ešte od požiaru v Ålesunde nezažili“. Myslia tým pohromu, ktorá mesto postihla z 23. na 24. januára 1904 počas mohutnej búrky. 10 000 ľudí sa náhle ocitlo bez prístrešia, ale vďaka rýchlym a obetavým záchranným akciám a významnej pomoci od nemeckého cisára Viliama II. bolo mesto v krátkej dobe obnovené. Dostalo úplne nový vzhľad v podobe vtedajšieho secesného štýlu. Podoba mesta sa dochovala dodnes, preto je Alesund svetovou raritou secesnej architektúry.

Na vrchu Aksla, vysokom 189 m, je vyhliadka na celé mesto a okolité ostrovy. Prístup je po ceste, alebo schodiskom so 418 schodmi. V parku je pamätník Viliama II.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ålesund

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ålesund na českej Wikipédii.