Čchang-e 3

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Čchang-e 3 (嫦娥三号) je čínska kozmická sonda, ktorá v decembri 2013 mäkko pristála na mesačnom povrchu a dopravila naň robotické vozidlo s názvom Jü-tchu (玉兔). Je prvou čínskou sondou, ktorá pristála na inom vesmírnom telese a tiež prvou, ktorá sa pokúsila o pristátie na Mesiaci po viac ako 37 rokoch (od pristátia sovietskej sondy Luna 24 v roku 1976).

Opis sondy[upraviť | upraviť zdroj]

Táto sonda je prvou v rámci tzv. 2. fázy čínskeho mesačného programu, ktorá po prvej fáze zahŕňajúcej výskum Mesiace z obežnej dráhy počíta aj s povrchovým prieskumom. Celková hmotnosť sondy aj s palivom má byť viac ako 3 700 kg (suchá hmotnosť je cca 1 200 kg), pričom základné teleso sondy má približne tvar kocky so stranou dĺžky 2,5 metra, celkové rozpätie sondy aj s roztvorenými pristávacími nohami je až 4,76 metra. Pristávacia časť je vybavená 7 vedeckými prístrojmi vrátane kamier pre štúdium mesačného povrchu a blízkeho okolia. Súčasťou je aj astronomický teleskop určený pre výskum oblohy v ďalekom UV pásme (pôjde o prvé takéto astronomické pozorovania z povrchu Mesiaca). Energiu bude sonde dodávať rádioizotopový elektrický generátor (RTG) a solárne panely. Sonda mala pracovať cca 1 rok. Na pristávacej časti bolo umiestnené robotické vozidlo Jü-tchu, ktoré je vysoké 1,5 metra a má hmotnosť 120 kg. Po zídení z pristávacej časti operovalo nezávisle od nej, pričom mohlo prenášať video v reálnom čase a pomocou robotickej ruky vykonávať jednoduché analýzy pôdnych vzoriek. Energiu mu budú dodávajú solárne panely. Najzaujímavejším prístrojom na vozidle je radar, ktorý umožní skúmať podpovrchové zloženie Mesiaca až do hĺbky 100 metrov. Jeho očakávaná životnosť bola minimálne 3 mesiace a maximálny dojazd asi 10 km. Názov vozidla sa viaže k čínskej mytológii a predstavuje nefritového králika, ktorý robil na Mesiaci spoločnosť princeznej Čchang-e.

Priebeh misie[upraviť | upraviť zdroj]

Miesto pristátia sondy v Mori Dažďov

Štart sondy sa uskutočnil 1. decembra 2013 o 17:30 UTC z kozmodrómu Si-čchang pomocou v súčasnosti najvýkonnejšej čínskej rakety Čchang-čeng 3B. Na kruhovú selenocentrickú dráhu vo výške 100 km bola sonda úspešne navedená 6. decembra, 10. decembra bola periapsida tejto dráhy znížená na 15 km. K pristátiu na Mesiaci úspešne došlo 14. decembra o 13:11 UTC v severnej časti Mora Dažďov, asi 100 km východne od oblasti Sinus Iridium. Čína sa tak stala po Sovietskom zväze (Rusku) a USA len treťou krajinou, ktorá to dokázala. Vozidlo Jü-tchu ešte v ten istý deň zišlo z pristávacej časti a prešlo prvých niekoľko metrov po mesačnom povrchu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]