Černý Most

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na sídlisko Černý Most od Dolných Počerníc

Černý Most je katastrálne územie v severovýchodnej časti Prahy, na území mestskej časti Praha 14. Na jeho území bývalo k 31. júlu 2005 21 869 obyvateľov. Černý Most sa skladá takmer výlučne z panelových sídlisk, okrem toho je tu nákupné Centrum Černý Most s multikinom Village Cinemas, Makro (veľkooobchod), IKEA, a ďalšie. Vo štvrti ležia dve stanice trasy B metra, a to Rajská zahrada a konečná Černý Most.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Názov Černý Most pochádza od miestneho označenia skoršieho kamenného mostu nad železničnou traťou do Čelákovic, čiernemu od dymu z parných lokomotív; názov Černý most mala i strážna búdka pri trati. Kamenný most bol zničený v roku 1924 a miesto neho bol v tom istom roku postavený betonový most, ktorý už tiež neexistuje a uchovalo sa z neho iba torzo jednej strany nájazdu. Torzo sa nachádza blízko dnešného mostu cez železnicu, po ktorom sa ide na Hute a do Satalíc. Ulica v kyjskej časti Hutě, ktorá naväzuje na tento most, nesie od začiatku 70. rokov 20. storočia názov „Za černým mostem“. Konečná stanica električiek (dnes Lehovec) mala od svojho uvedenia do prevádzky 30. júna 1976 až do otvorenia úseku IV.B metra 8. novembra 1998 názov „Hloubětín, Černý most“, resp. „Černý most“. Koncom 70. rokov sa ako „sídliště Černý Most I“ začalo označovať panelové sídlisko, ktoré vzniklo „na zelenej lúke“ východne od Broumarskej ulice; v druhej polovici 80. rokov bol ako „sídliště Černý Most II“ označený ďalší sídliskovy komplex a v roku 1987 bolo pre tieto sídliská vytvorené katastrálne územie Černý Most. Názov Černý Most potom v roku 1998 nedostala stanica metra najbližšie byvalemu Černému mostu (ta sa volá Rajská zahrada), ale až konečná stanica, ktorá je od niekdajšieho Černého mostu vzdialená asi 1,6 kilometru na východ.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Černý Most sa stavalo v niekoľkých etapách, Černý Most I s približne 1780 byty bol dokončený v roku 1980. Od roku 1985 sa postupne stavajú jednotlivé stavby Černého Mostu II, kde bude po dokončení 5. stavby celkom asi 7270 bytov. Pôvodne mali byť ulice na sídlisku Černý Most II, ktoré bolo stavané približne v rokoch 19851992, pomenované podľa zahraničných komunistických funkcionárov, predovšetkým zo ZSSR (napr. Pjatnického, Vozněsenského, Kuzněcovova). Ulice boli označené tabuľkami len krátko, a v roku 1991 v súvislosti s politickými zmenami po novembru 1989 boli premenované po československých letcoch (napr. Kpt. Stránského, Bryksova, Gen. Janouška), pôsobiacich počas 2. svetovej vojny v zahraničnom odboji, predovšetkým vo Veľkej Británii (RAF) a predtým vo Francúzsku.

Teraz už bytová zástavba spoločne s nákupným a zábavným Centrom Černý Most a nove vzniknutým obchodným domom IKEA postupne vypĺňajú celý priestor medzi Kyjemi na západe a Hornými Počernicami na východe.

V roku 2001 bol na Černom Moste nakrútený film Babí léto. Na jeho území bývalo k 31. júli 2005 21 869 obyvateľov.


Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • HAVLOVEC, Vojtěch; VAN ECK, Pjeer; MATĚJKA, Šimon. Linka č. 141: Černý Most: sídliště, které se stalo legendou. Praha : Stop Zevling productions, 2018. ISBN 978-80-270-4925-7

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Černý Most