Preskočiť na obsah

Červovce (v širšom zmysle)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Červovce

Epimenia verrucosa
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Aplacophora
von Jhering, 1876
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Červovce v širšom zmysle alebo červovky v širšom zmysle (lat. Aplacophora [v širšom zmysle], Aculifera [v užšom zmysle], Solenogastres [v širšom zmysle]) sú taxón (trieda a pod.) primitívnych mäkkýšov.

V niektorých systémoch je rozdelený na taxóny červovky v užšom zmysle a červovce v užšom zmysle.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Ich červovité telo je pokryté kutikulou, u najprimitívnejších foriem slúži na pohyb obrvený epitel (Epimenia). Recentné druhy nemajú typické metanefrídie, plášť, nohu (môže byť posunutá dozadu, atrofovaná a neschopná pohybu) a ani žiabre (dýchajú zriaseným okrajom kloakálnej dutiny na konci tela, kam ústi anus a nefrogonostóm). Žijú iba v mori.

Niektoré dávnejšie teórie hľadali v tejto triede východiskovú skupinu pre fylogenézu mäkkýšov. V skutočnosti ide o veľmi starobylú slepú vývojovú vetvu, kde k zjednodušeniu až redukcii viacerých orgánov došlo druhotne, v dôsledku dlhodobého degradačného vývoja. Napríklad skutočnosť, že redukcia schránky je druhotná, potvrdzuje zakladanie siedmich štítkov u lariev niektorých druhov.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

červovce v širšom zmysle/červovky v širšom zmysle (Aplacophora v širšom zmysle/Aculifera [v užšom zmysle]/Solenogastres v širšom zmysle):[1]

  • trieda červovce v užšom zmysle (Aplacophora v užšom zmysle/Solenogastres v užšom zmysle/Ventroplicida/Neomeniomorpha/Neomeniidea)
  • trieda červovky v užšom zmysle/zadnožiabernice (Caudofoveata/Chaetodermomorpha/Chaetodermatidae)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pozri zdroje uvedené k Systematike v článku mäkkýšovce.