Československá obchodná banka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Československá obchodná banka (po česky Československá obchodní banka) je banka pôsobiaca na Slovensku a v Česku. Banku vlastní belgická banka KBC, ktorá je súčasťou finančnej skupiny KBC Group N.V.. Špecializuje sa na bankové služby pre fyzické osoby a podnikateľské subjekty. Do konca roku 2007 pôsobila ČSOB na českom i slovenskom trhu; slovenská pobočka ČSOB bola oddelená 1. januára 2008.[1]

Budova ČSOB centrály v Prahe, rok 1965

História[upraviť | upraviť zdroj]

Archívne snímky prvej bratislavskej pobočky ČSOB na Belopotockého ulici

Banka bola založená štátom v roku 1964 ako špecializovaná súčasť tzv. monobankovného systému - Československej štátnej banky a mala vo vtedajšom Československu zaisťovať financovanie zahraničného obchodu a dohľad nad pôžičkami v zahraničných menách z medzinárodných trhov.

Po nežnej revolúcii v roku 1989 rozšírila banka svoje služby z vtedajších podnikov zahraničného obchodu („PZO“) aj na službu pre novovznikajúce podnikateľské subjekty a fyzické osoby. Rozšírením odbornej pôsobnosti ČSOB podstatne zvýšila počet svojich pobočiek a zväčšila tak aj svoju klientsku základňu.

V roku 1992 vznikla ČSOB Poisťovňa, ktorá až do roku 2004 pôsobila pod názvom ERGO Poisťovňa.

V decembri 1997 rozhodla vtedajšia česká vláda o privatizácii významných bankových domov v Česku. Prvý tender v bankovom sektore vyhlásila na predaj ČSOB. Po skončení tendru v júni 1999 štát predal svoj akciový podiel belgickej banke KBC Bank z finančnej skupiny KBC Group N.V. za takmer 40 miliárd . V súčasnosti je stopercentným vlastníkom ČSOB.

V júni 2000, po dohode s núteným správcom ktorým bola Česká národná banka, ČSOB prevzala aj Investiční a Poštovní banku, a.s..

Väčšinový akcionár IPB, japonská Nomura následne podala arbitráž proti Českej republike a domáhala sa kompenzácie za poškodenie investície, podľa česko-holandskej zmluvy o ochrane investícií. (Nomura ovládala IPB prostredníctvom firmy Saluka registrovanej v Holandsku). Arbitráž nespochybnila prevzatie IPB Československou obchodnou bankou, dala však Nomure možnosť preukázať skutočnú výšku eventuálnych škôd v druhom kole arbitráže. K tomu však nikdy nedošlo. Nebola ukončená ani arbitráž Českej republiky proti Nomure pre porušenie podmienok zmluvy medzi Nomurou a Fondem národného majetku ČR. Vzájomné vzťahy Nomury a Českej republiky skončili dohodou o zmierení, ktorú inicioval minister financií Vlastimil Tlustý. Dohodu následne v novembri 2006 prijala aj Topolánkova vláda. K uzavretiu celej záležitosti dosiaľ chýba urovnanie medzi Nomurou a ČSOB; a tiež medzi ČR a ČSOB. Rokovania prebiehajú do súčasnosti. Zmluvy medzi Nomurou a ČR mali byť odtajnené do konca marca 2007; k tomu však došlo až v roku 2010 rozhodnutím ministra financií.

V roku 2006 sa jednotlivé spoločnosti – ČSOB Banka, ČSOB Poisťovňa, ČSOB Leasing, ČSOB Faktoring, ČSOB Stavebná sporiteľňa, ČSOB Asset Management a ČSOB d.s.s. integrovali do ČSOB Finančnej skupiny. Od 1. januára 2008 ČSOB už vystupuje ako samostatný právny subjekt na Slovensku (dovtedy pôsobila ako pobočka zahraničnej banky – ČSOB Praha).

V júli 2009 s cieľom zvýšenia trhového podielu na Slovensku pristúpil akcionár KBC Bank k odkúpeniu Istrobanky. ČSOB sa týmto posilnením stala na slovenskom bankovom trhu štvorkou nielen vo vkladoch, ale aj v objeme úverov.

V roku 2011 boli akcie spoločnosti ČSOB d.s.s. predané Poštovej banke.[2] [3]

Členovia ČSOB Finančnej skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

ČSOB Banka je univerzálna banka poskytujúca široké portfólio služieb pre retailových klientov, malých a stredných podnikateľov, korporátne firmy a tiež pre klientov privátneho bankovníctva.

ČSOB Poisťovňa poisťovacia spoločnosť poskytujúca produkty z oblasti životného i neživotného poistenia pre fyzické osoby, podnikateľov a veľkých firemných klientov. Prináša možnosť uzatvorenia poistenia prostredníctvom pobočiek, externých sprostredkovateľov, on-line komunikačných nástrojov, telefónu či bankomatu. Je jedným zo zakladajúcich členov Slovenskej asociácie poisťovní.

ČSOB Stavebná sporiteľňa pôsobí už od roku 2000, pričom sa primárne špecializuje na podporu výstavby a rozvoja bývania. Jej klientmi sú predovšetkým retailoví klienti, v menšej miere aj právnické osoby. V portfóliu produktov je stavebné sporenie s možnosťou získania štátnej prémie, stavebné úvery, ako aj medziúvery bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia a taktiež úvery pre obnovu bytových domov. Je členom Slovenskej bankovej asociácie.

budova ČSOB Leasing na Panónskej ceste

ČSOB Leasing je lízingová spoločnosť slúžiaca na refinancovanie celého spektra hnuteľného i nehnuteľného majetku. ČSOB leasing sídli na Panónskej ceste 11 v bratislavskej Petržalke. O budovu sa delí so Spoločnosťou 7 PLUS, ktorá vydáva časopisy PLUS 7 DNÍ, Zdravie a iné.[chýba zdroj]

KBC Asset Management je správcom aktív so znalosťou lokálnych trhov. Zameriava sa predovšetkým na vytváranie a správu podielových fondov, ako aj ich distribúciu do jednotlivých spoločností ČSOB Finančnej skupiny.

ČSOB Faktoring slúži na financovanie pohľadávok firemných klientov pôsobiacich v rôznych odvetviach slovenskej ekonomiky. Jeho základnými produktovými piliermi sú tuzemský faktoring s regresom, exportný faktoring a poskytovanie služieb v medzinárodnom obchode.

ČSOB Nadácia má za cieľ podporovať a realizovať aktivity verejnoprospešného charakteru posilňujúce základné hodnoty ČSOB Finančnej skupiny. Zámerom je predovšetkým dosiahnutie pozitívnej zmeny prostredníctvom realizácie rôznych projektov z oblasti zdravého a aktívneho životného štýlu či vzdelávania.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://hnporadna.hnonline.sk/kollar-osamostatnenie-vnimam-ako-potvrdenie-dovery-270871
  2. https://www.csob.sk/o-nas/csob-financna-skupina/historia
  3. is.bivs.sk/th/8869/bivs_m_a2/Diplomova_praca_final.docx
  4. https://www.csob.sk/o-nas/csob-financna-skupina/kto-sme

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]