Čorík bahenný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Čorík bahenný
Chlidonias hybrida 2 (Marek Szczepanek).jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Chlidonias hybridus
Pall.
Synonymá
rybár bahenný,
čorík bielobradý
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Čorík bahenný (iné názvy: rybár bahenný,čorík bielobradý[2]; lat. Chlidonias hybridus) je druh z čeľade rybárovité, zaraďované aj pod čajkovité.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

O niečo väčší ako čorík čierny (dĺžka tela je 330 mm, krídla 235 mm, chvosta 85 mm). Chvost má vykrojený do hĺbky 12 – 22 mm. Vrch hlavy, na temene, od oči až po záhlavie je čierny, hrdlo a tvár sú biele, vrch tela je popolavosivý. Spodná časť tela je tmavšia. Zobák a nohy sú červeno. V zimnom šate je vrch hlavy biely s čiernymi škvrnami, spodná časť tela biela a zobák je tmavý. Plávacia blana je hlboko vykrojená. Krídlo presahuje 225 mm. V letnom šate sa uňho vyníma pod okom na tvári biely širší pás. Spodná časí tela kontrastuje so spodnou časťou krídel.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Vzácny hniezdič. Vyskytuje sa v apríli a v jeseni od augusta do septembra. Na Slovensku sa vyskytuje veľmi zriedkavo počas migrácie na jar a na jeseň. V posledných rokoch existujú údaje o jeho hniezdení i z východného a západného Slovenska.

Biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Hniezdi pri rybníkoch, močiaroch, jazerách, v nížinách a podobne.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Čorík bahenný hniezdi v kolóniách v zárastoch vodných rastlín. Hniezdo si stavia z vodného rastlinstva. V júni znáša samička 2 – 3 zelenkavosivé, tmavo škvrnité vajíčka veľkosti 31 – 44 x 24 – 30 mm. Inkubačný čas je 18 dní.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Živí sa drobnými vodnými živočíchmi.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Druh ktorý v európskom meradle ubúda. Ako súčasť našej prírody ho treba zachovať a preto aj chrániť.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.2.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010, rev. 2015-11-06, [cit. 2016-10-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]