Čorík bahenný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rybár bahenný
Rybár bahenný
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Chlidonias hybridus
Pall.
Synonymá
čorík bahenný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Čorík bahenný alebo rybár bahenný (lat. Chlidonias hybridus) je druh z čeľade rybárovité, zaraďované aj pod čajkovité.

Poznávacie znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Rybár bahenný (Chlidonias hybridus )

O niečo väčší ako čorík čierny (dĺžka tela je 330 mm, krídla 235 mm, chvosta 85 mm). Chvost má vykrojený do hĺbky 12 – 22 mm. Vrch hlavy, na temene, od oči až po záhlavie je čierny, hrdlo a tvár sú biele, vrch tela je popolavosivý. Spodná časť tela je tmavšia. Zobák a nohy sú červeno. V zimnom šate je vrch hlavy biely s čiernymi škvrnami, spodná časť tela biela a zobák je tmavý. Plávacia blana je hlboko vykrojená. Krídlo presahuje 225 mm. V letnom šate sa uňho vyníma pod okom na tvári biely širší pás. Spodná časí tela kontrastuje so spodnou časťou krídel.

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Vzácny hniezdič. Vyskytuje sa v apríli a v jeseni od augusta do septembra. Hniezdi pri rybníkoch, močiaroch, jazerách, v nížinách a pod., v kolóniách v zárastoch vodných rastlín. Hniezdo si stavia z vodného rastlinstva. V júni znáša samička 2 – 3 zelenkavosivé, tmavo škvrnité vajíčka veľkosti 31 – 44 x 24 – 30 mm. Inkubačný čas je 18 dní. Živí sa drobnými vodnými živočíchmi.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa vyskytuje veľmi zriedkavo počas migrácie na jar a na jeseň. V posledných rokoch existujú údaje o jeho hniezdení i z východného a západného Slovenska.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Druh ktorý v európskom meradle ubúda. Ako súčasť našej prírody ho treba zachovať a preto aj chrániť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]