Ľudovít Klein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ľudovít Klein
slovenský profesionálny MMA zápasník
Štát pôsob.Slovensko
Narodenie22. február 1995 (25 rokov)
Nové Zámky, Slovensko
BydliskoNové Zámky
NárodnosťSlovenská
Známy vďakaMMA UFC

ĽudovítLajošKlein (* 22. február 1995, Nové Zámky) je prvý slovenský profesionálny MMA (Mixed Martial Arts, po slov. „zmiešané bojové umenia“) zápasník, ktorý sa dostal do najvyššej zápasníckej súťaže UFC. Jeho súčasná bilancia zápasov je 17 výhier a 2 prehry (17-2-0).

Život[upraviť | upraviť kód]

Ludovít Klein sa narodil v Nových Zámkoch kde započal svoju športovú kariéru. Keď mal približne 12 rokov, Klein sa tajne prihlásil na tréningy boxu, keďže sa obával reakcie rodičov. Už po prvých tréningoch si bol vedomí, že bojové umenia ho budú sprevádzať celý život. Neskôr sa však boxeristický klub, v ktorom pôsobil, rozpadol a istý čas nevedel ktorým smerom sa uberať. Keďže však chcel pokračovať v jeho záľube, prihlásil sa na tréningy brazílskeho Jiu-Jitsu. Dlhodobo trénoval v klube Thomas Bilishich Martial Arts Academy, ktorý je jedným za najlepších Jiu-Jitsu klubov na Slovensku. Ku svojim bojovým umeniam neskôr pridal aj Thajský box pri ktorom sa prvý krát dopočul o amatérskej lige MMA. Následne sa jej naplno začal venovať.

Z počiatku si privyrábal ako vyhadzovač na diskotékach, kde si ho neraz doberali kvôli jeho nižšiemu vzrastu.

Pôsobenie v UFC[upraviť | upraviť kód]

Kleinova ambícia dostať sa do UFC trvala viac ako 6 rokov. Prvotný impulz k tomu, že by to naozaj mohlo vyjsť, bol kontakt od agenta z USA v roku 2018. Ten Kleinovi navrhol, že mu pomôže dostať sa do UFC keďže v ňom vidí potenciál. Spoločne s tímom sa rozhodli že túto ponuku príjmu a tak sa začalo postupné približovanie k prvému UFC zápasu. Počas toho ako Klein pôsobil v organizácii Oktagon, si ho všimlo niekoľko scoutov UFC až sa nakoniec dopracovali k podpísaniu prvého kontraktu na 4 zápasy v Septembri 2020. Kontrakt vznikol aj na základe toho, že v poslednej chvíli vypadol oponent jednému zo zápasníkov a Klein sa javil ako najvhodnejší kandidát na jeho náhradu. Ako potenciálny náhradník bol však na zozname UFC dlhší čas. V zmluve, ktorú uzavrel s organizáciou Oktagon, bolo definované, že pokiaľ sa naskytne možnosť zápasiť v UFC, resp. zmluva s UFC, Klein môže ihneď rozviazať zmluvu s Oktagonom a môže prestúpiť do najznámejšej svetovej MMA organizácie, čo sa v konečnom dôsledku aj stalo.

Prvotný problém nastal v prispôsobení váhy, tzv. zhadzovaní. Keďže bol Klein zvolaný na poslednú chvíľu, reálny čas, za ktorý mohol prispôsobiť svoju váhu bol približne 8 dní. Za bežných okolností, sa váha prispôsobuje približne mesiac, takže táto úloha bola veľmi náročná na splnenie. Keďže Klein bežne zápasí vo Featherweight (do 66kg), musel schudnúť viac ako 10kg za 8 dní, aby splnil váhový limit UFC. Napriek veľkému úsiliu bol schopný znížiť svoju váhu zo 79kg na 67,7 kg keď začal pociťovať fyzické problémy a chudnutie museli zastaviť. To znamenalo že presiahol limit o 1,7kg. UFC však pravdepodobne bralo do úvahy jeho podmienky a vyhodnotilo že zápas sa musí konať. V neposlednom rade so zápasom musel súhlasiť aj súper a jeho tím, ktorý oznámil, že chce zápasiť. Takáto chyba stála Kleina 40% za celkového finančného ohodnotenia zo zápasu, ktoré musel odovzdať svojmu súperovi. Peniaze však pri debutovom zápase neboli najväčšou prioritou slovenského zápasníka. Za to, že presiahol váhový limit sa ospravedlnil súperovi aj organizácii UFC a priznal pochybenie. Keďže UFC organizácia dbá na dodržiavanie váhového limitu (ktorý tvorí jednotlivé kategórie zápasníkov) a berie ho veľmi seriózne, je pravdepodobné, že ak by Klein prehral svoj prvý zápas, zmluva by s ním bola rozviazaná.[1]

Vo svojom debutovom zápase, na ktorý nastúpil v kategórii Featherweight zdolal svojho súpera Shanea Younga v prvom kole už po 76 sekundách. Zápas sa skončil KO po kombinácii úderov do tváre a High Kicku od Kleina. Týmto rýchlym víťazstvom zvýraznil svoje meno na UFC scéne.[2]

Pri svojom prvom zápase presiahol limit váhy o necelé 2 kg, za čo si vyslúžil kritiku aj od zvučnejších mien.[3] Na tom, že nedokázal urobiť váhu, sa však vo veľkej miere podieľalo najmä to, že bol na UFC 253 Fight Night pozvaný v poslednej chvíli, ako náhradník, za súpera ktorý bol pozitívne testovaný na COVID-19.[4]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Prvý Slovák v UFC Klein robil vyhadzovača: Provokatéri si ma vyberali pre môj vzrast. dennikn.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia). Dostupné online.
  2. VIDEO: Toto je veľké víťazstvo pre Slovensko, povedal po premiére v UFC Ľudovít Klein. Aktuality.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia), 2020-09-27. Dostupné online [cit. 2020-09-29].
  3. mb. Šampión UFC sa obul do Kleina: Je to podvodník!. pravda.sk (Bratislava: Perex), 2020-09-27. Dostupné online [cit. 2020-09-29]. ISSN 1336-197X.
  4. FRANCE, Marvin. UFC 253: Late change of opponent for Kiwi Shane Young as UFC confirms return to Fight Island [online]. stuff.co.nz, 2020-09-17, [cit. 2020-09-29]. Dostupné online.