Ľupčiansky hrad

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľupčiansky hrad
hrad
Slovenska Lupca Castle.jpg
Ľupčiansky hrad
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický
Okres Banská Bystrica
Obec Slovenská Ľupča
Nadmorská výška 440 m n. m.
Súradnice 48°46′21″S 19°16′51″V / 48,77250°S 19,28083°V / 48.77250; 19.28083
Vznik 13. storočie
Pre verejnosť prístupný
Najľahší výstup Slovenská Ľupča
Poloha hradu na Slovensku
Poloha hradu na Slovensku
RedHut.svg
Poloha hradu na Slovensku
Poloha hradu v Banskobystrickom kraji
Poloha hradu v Banskobystrickom kraji
RedHut.svg
Poloha hradu v Banskobystrickom kraji
Wikimedia Commons: Ľupča Castle
Webová stránka: www.hradlupca.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ľupčiansky hrad[1] (staršie Ľupčiansky zámok) je hrad na Horehroní, nachádzajúci sa nad obcou Slovenská Ľupča. Je to národná kultúrna pamiatka.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa v údolí Hrona, priamo nad obcou Slovenská Ľupča, asi 10 km východne od Banskej Bystrice. Je postavený na juhovýchodnom okraji Starohorských vrchov v nadmorskej výške cca 440 m n. m. Prístupný je cestou z obce.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad s názvom Liptza sa písomne spomína v roku 1250 a vznikol na mieste staršieho hradiska po vpáde Mongolov (1241). Významná poloha na prístupovej ceste k stredoslovenským banským mestám urobila z hradu časté sídlo panovníkov.

V júni 1443 zasiahlo Uhorsko silné zemetrasenie, ktoré hrad veľmi poškodilo. Nasledovali rozsiahle opravy, ďalšie nasledovali po roku 1572, kedy nový správca Pavol Rubigall realizoval jeho prestavbu. V nepokojnom období na prelome 17. a 18. storočia často menil majiteľov a bol opakovane vyrabovaný. Postupne stratil funkciu správneho centra a jeho osud spečatil požiar, po ktorom sa vykonali len nevyhnutné opravy.

Panovníci využívali novopostavené kaštiele a v opustenom areáli hradu vznikol sirotinec. Neskôr pribudla škola a výchovný ústav pre mladistvých. Po druhej svetovej vojne areál slúžil ako učilište, priestory charity, no aj pre potreby Socialistického zväzu mládeže. Počas 90. rokov hrad spravoval Krajský pamiatkový ústav v Banskej Bystrici, od ktorého ho v roku 2002 prebrali Železiarne Podbrezová. Nový vlastník vykonal na Ľupčianskom hrade rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré výrazným spôsobom zatraktívnili celý areál.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • na hornom hrade sa nachádza do skalného brala vysekaná studňa s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb
  • na hornom nádvorí sa nachádzajú dva bohato zdobené kamenné portály
  • v hornom podlaží hradu sa nachádza hradná kaplnka s freskovou výzdobou a sakristia s bohato maľovaným dreveným stropom
  • na dolnom nádvorí sa nachádza tzv. Korvínova lipa s odhadovaným vekom vyše 700 rokov, čím patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe
  • nachádzajú sa tu originály sôch z roku 1725, pochádzajúce z morového stĺpu z námestia v Slovenskej Ľupči

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]