Karol Oboňa: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Karolko (diskusia | príspevky)
Karolko (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 22: Riadok 22:
[[Kategória:Úmrtia v 1984]]
[[Kategória:Úmrtia v 1984]]
[[Kategória:Slovenskí entomológovia]]
[[Kategória:Slovenskí entomológovia]]
[[Kategória:Koleopterológovia]]
[[Kategória:Lepidopterológovia]]

Verzia z 01:44, 29. január 2009

Karol Oboňa (* 20. október 1914, Prievidza, Slovensko – † 2. október 1984, Žilina, Slovensko) – bol menej známy slovenský amatérsky entomológ zo Žiliny a jeden zo zakladajúcich členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.

Biografia

Narodil sa v Prievidzi. Ešte ako malému dieťaťu zahynul jeho otec počas bojov v I. svetovej vojne. Po skončení základnej školy navštevoval 5 ročníkov reálneho gymnázia v Prievidzi. Následne sa presťahoval s matkou i otčimom do Žiliny. Tu bol v roku 1936 odvedený a potom v rokoch 19361938 absolvoval základnú vojenskú službu. Následne vypukla II. svetová vojna, po ktorej pracoval ako páleničiar vo firme "Manín" v Bytči, ktorú vlastnil jeho príbuzný - Karol Rek. Pracoval aj ako herec v Divadle Petra Jilemnického v Žiline, kde pôsobil vtedy i nezabudnuteľný "pán herec" Jozef Króner. Hral aj v slovenskom filme režiséra Štefana Uhera z roku 1964 "Organ", ktorý v roku 1965 na medzinárodnom filmovom festivale v Locarne získal "Osobitnú cenu poroty". Posledné roky z politických príčin pracoval ako šofér v divadle, v ČSAD v Žiline a tiež ako vodič sanitky v nemocnici v Žiline. Počas svojho života pracovne pôsobil v Žiline. Zomrel roku 1984 v Žiline, kde je i pochovaný na starom cintoríne, spoločne s manželkou Žofiou.

Entomologické aktivity

Bol v skupine zakladajúcich členov spoločnosti, ktorá bola založená na mimoriadnom valnom zhromaždení dňa 12. marca 1941, kedy boli prijaté i stanovy tejto spoločnosti. Tu bol určený do funkcie zapisovateľa spoločnosti a v neskoršom období zastával funkciu pokladníka. V čase jej vzniku býval v Žiline, ul. Jána Reka č. 9. Počas svojich entomologických aktivít sa venoval prevažne denným, ale i nočným motýľom, hlavne niektorým vzácnejším druhom, ale i chrobákom (Coleoptera). Dňa 16.9.1942 na siedmej riadnej členskej schôdzi Slovenskej entomologickej spoločnosti navrhol entomologickej spoločnosti zabezpečiť odchyt chovných párikov druhu vzácneho papriadkovca Lemonia dumi. Dňa 9. 5. 1943 v hoteli Astória na treťom valnom zhromaždení prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline referoval vo funkcii pokladníka informáciu členskej základni o stave pokladne k danému dátumu. Jeho zbierka hmyzu, (motýle a chrobáky) sa nezachovala.

Zdroje informácií o autorovi

  • Smutný, A. E.: 1941 – 1945, Zápisnice z činnosti Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.

Bibliografia

  • Nie je známe, že by bol publikoval práce s entomologickou tematikou.