Ploidia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
AtonX (diskusia | príspevky)
doplnok, wiki wiki, obrazok
AtonX (diskusia | príspevky)
Riadok 19: Riadok 19:


== Aneuploid a euploid ==
== Aneuploid a euploid ==
Bunka (alebo organizmus), ktorá obsahuje nenormálny, respektíve neceločíselný počet sád chromozómov sa nazýva ''aneuploid''. Opakom je ''euploid''.
Bunka (alebo organizmus), ktorá obsahuje nenormálny, respektíve neceločíselný počet sád chromozómov sa nazýva ''aneuploid''. Opakom je ''euploid'' - bunka, ktorá obsahuje správny, celočíselný počet sád chromozómov.

Príkladom aneuploidie je [[trizómia]] 21. chromozómu u človeka (chromozóm č. 21 nie je v jadre prítomný vo dvoch, ale v troch kópiách). Ploidia takejto bunky je 2'''n''' + 1. Dôsledkom takejto trizómie je ochorenie zvané [[Downov syndróm]].


== Pozri tiež ==
== Pozri tiež ==

Verzia z 10:22, 13. február 2006

Diagram zobrazujúci dve úplné sady chromozómov z ľudskej diploidnej bunky. Z každého chromozómu sú prítomné dva kusy.

Ploidia je číslo, ktoré vyjadruje počet úplných základných sád chromozómov v bunke. Označuje sa symbolom n.

Diploid

Každý eukaryotický biologický druh je má v jadre bunky charakteristický počet chromozómov. V nepohlavných bunkách sú to zvyčajne dve sady, z každého autozómu po jednom páre. Takáto bunka sa nazýva diploidná (2n).

Haploid

Bunky, v ktorých sa nachádza práve jedna sada chromozómov (z každého jeden) sa nazývajú haploidné (n) alebo monoploidné.

Haploidné sú najčastejšie pohlavné bunky (gaméty). Pri spájaní spermie (n) a vajíčka (n) vzniká opäť diploidná zygóta (2n).

Haplodiploid

Termínom haplodiploid sa označuje biologický druh, v ktorom jedno pohlavie (najčastejšie samičie) je diploidné a druhé (samčie) je haploidné. Príkladom môže byť blanokrídly hmyz (Hymenoptera), ako sú mravce, včely a osy. Včelia kráľovna si po celý život uchováva spermie svojich partnerov vo zvláštnych váčkoch a môže ovplyvniť, či nakladie oplodnené vajíčko (2n) alebo neoplodnené vajíčko (n). Z oplodnených vajíčok sa liahnu ďalšie matky (samičky) alebo diploidné samičie robotnice. Z neoplodnených vajíčik sa liahnu haploidné samce (trúdy).

Polyploid

Bunka, ktorá obsahuje v jadre viacero úplných základných sád chromozómov sa nazýva polyploidná (n > 2). Označujeme sa potom ako bunka

  • triploidná (3n),
  • tetraploidná (4n), atď.

Aneuploid a euploid

Bunka (alebo organizmus), ktorá obsahuje nenormálny, respektíve neceločíselný počet sád chromozómov sa nazýva aneuploid. Opakom je euploid - bunka, ktorá obsahuje správny, celočíselný počet sád chromozómov.

Príkladom aneuploidie je trizómia 21. chromozómu u človeka (chromozóm č. 21 nie je v jadre prítomný vo dvoch, ale v troch kópiách). Ploidia takejto bunky je 2n + 1. Dôsledkom takejto trizómie je ochorenie zvané Downov syndróm.

Pozri tiež