Letničné hnutie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: la, scn Zmenil: cs, et, hu, ml, sv; kozmetické zmeny
Riadok 1: Riadok 1:
[[Obrázok:Pentecostal Church Lublin 02.JPG|thumb|300px|Letničný kostol v poľskom [[Lublin]]u]]
[[Súbor:Pentecostal Church Lublin 02.JPG|thumb|300px|Letničný kostol v poľskom [[Lublin]]u]]
'''Letničné hnutie''' (iné názvy: '''turíčne hnutie''', '''turičnícke hnutie''', '''turičníci''', '''letničiari''') je prvá vývojová vlna [[Hnutie obnovy v Duchu Svätom | Hnutia obnovy v Duchu Svätom]]. Letničné hnutie sa objavilo v 19. storočí v [[protestantizmus|protestantských]] cirkvách. Názov hnutia je odvodený z židovského sviatku [[Letnice]], čo je starší (ale v slovenskej protestantskej terminológii bežne používaný) výraz pre dnešný kresťanský sviatok [[Turíce]].
'''Letničné hnutie''' (iné názvy: '''turíčne hnutie''', '''turičnícke hnutie''', '''turičníci''', '''letničiari''') je prvá vývojová vlna [[Hnutie obnovy v Duchu Svätom|Hnutia obnovy v Duchu Svätom]]. Letničné hnutie sa objavilo v 19. storočí v [[protestantizmus|protestantských]] cirkvách. Názov hnutia je odvodený z židovského sviatku [[Letnice]], čo je starší (ale v slovenskej protestantskej terminológii bežne používaný) výraz pre dnešný kresťanský sviatok [[Turíce]].


== Počiatky letničného hnutia ==
== Počiatky letničného hnutia ==
Počiatky obrodných hnutí v protestantských cirkvách siahajú do 19. storočia (predovšetkým [[Nemecko]], [[Veľká Británia]]). Za počiatok letničného hnutia v dnešnej forme sa považuje skúsenosť žiakov s [[dar hovorenia v jazykoch|darom hovorenia v jazykoch]] na biblickej škole Bethel vedenej kazateľom [[Charles F. Parham | Charlesom F. Parhamom]] v [[Kansas|kansaskom]] meste [[Topeka]] ([[USA]]) v roku [[1901]]. Parham po prvý krát sformuloval [[doktrína|doktrínu]] o hovorení v jazykoch, ako o „biblickom dôkaze“ krstu v [[Duch Svätý |Duchu Svätom]]. Ďalšou kľúčovou udalosťou bolo prebudenie, ktoré začalo na [[Azusa Street]] v [[Los Angeles]] v roku [[1906]] pod vedením Parhamovho [[žiak]]a, černošského kazateľa [[William Joseph Seymour | Williama J. Seymoura]]. V oboch prípadoch kresťania svedčili o silnej [[emócie|emocionálnej]] búrke, ktorú prežívali pri modlitbách a ktorú považovali za svedectvo Božej prítomnosti. Udalosti na Azusa Street, kde sa v priebehu troch rokov konali nepretržité modlitebné zhromaždenia v bývalej budove [[Africká metodistická episkopálna cirkev | Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi]] (African Methodist Episcopal Church), podnietili explóziu, ktorá počas dvoch rokov rozšírila nové hnutie na všetky kontinenty. O správach o prebudení informovali [[noviny]] nazývané „Apoštolská viera“, ktoré boli zdarma rozosielané až 50 000 čitateľom. Pre letničné bohoslužby boli v tom čase typické dynamické kázne založené na doslovnom výklade Biblie, s prejavmi nadšenia, tlieskanie, kričanie, padanie, pochodovanie a vyháňanie démonov. Medzirasová znášanlivosť na Azusa Street bola pozoruhodnou výnimkou v atmosfére [[rasizmus|rasizmu]] a [[segregácia|segregácie]], ktorá v tej dobe v Amerike panovala.
Počiatky obrodných hnutí v protestantských cirkvách siahajú do 19. storočia (predovšetkým [[Nemecko]], [[Veľká Británia]]). Za počiatok letničného hnutia v dnešnej forme sa považuje skúsenosť žiakov s [[dar hovorenia v jazykoch|darom hovorenia v jazykoch]] na biblickej škole Bethel vedenej kazateľom [[Charles F. Parham|Charlesom F. Parhamom]] v [[Kansas|kansaskom]] meste [[Topeka]] ([[USA]]) v roku [[1901]]. Parham po prvý krát sformuloval [[doktrína|doktrínu]] o hovorení v jazykoch, ako o „biblickom dôkaze“ krstu v [[Duch Svätý|Duchu Svätom]]. Ďalšou kľúčovou udalosťou bolo prebudenie, ktoré začalo na [[Azusa Street]] v [[Los Angeles]] v roku [[1906]] pod vedením Parhamovho [[žiak]]a, černošského kazateľa [[William Joseph Seymour|Williama J. Seymoura]]. V oboch prípadoch kresťania svedčili o silnej [[emócie|emocionálnej]] búrke, ktorú prežívali pri modlitbách a ktorú považovali za svedectvo Božej prítomnosti. Udalosti na Azusa Street, kde sa v priebehu troch rokov konali nepretržité modlitebné zhromaždenia v bývalej budove [[Africká metodistická episkopálna cirkev|Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi]] (African Methodist Episcopal Church), podnietili explóziu, ktorá počas dvoch rokov rozšírila nové hnutie na všetky kontinenty. O správach o prebudení informovali [[noviny]] nazývané „Apoštolská viera“, ktoré boli zdarma rozosielané až 50 000 čitateľom. Pre letničné bohoslužby boli v tom čase typické dynamické kázne založené na doslovnom výklade Biblie, s prejavmi nadšenia, tlieskanie, kričanie, padanie, pochodovanie a vyháňanie démonov. Medzirasová znášanlivosť na Azusa Street bola pozoruhodnou výnimkou v atmosfére [[rasizmus|rasizmu]] a [[segregácia|segregácie]], ktorá v tej dobe v Amerike panovala.


== Charakteristika ==
== Charakteristika ==
Riadok 39: Riadok 39:
Na [[Slovensko|Slovensku]] sa k letničnému hnutiu hlási napr. [[Apoštolská cirkev]],[[Cirkev Kresťanské Spoločenstvá]] .
Na [[Slovensko|Slovensku]] sa k letničnému hnutiu hlási napr. [[Apoštolská cirkev]],[[Cirkev Kresťanské Spoločenstvá]] .


==Referencie==
== Referencie ==
<references />
<references />


== Literatúra ==
== Literatúra ==
*Century Of The Holy Spirit, 100 Years Of Pentecostal And Charismatic Renewal, [[1901]]-[[2001]], Vinson Synan
* Century Of The Holy Spirit, 100 Years Of Pentecostal And Charismatic Renewal, [[1901]]-[[2001]], Vinson Synan


==Externé odkazy==
== Externé odkazy ==
*[http://www.sekty.sk/search.stm?AA_SL_Session=8255bc7a16ff2a12a6425a59416fd81a&x=1687 Článok o Letničnom hnutí]
* [http://www.sekty.sk/search.stm?AA_SL_Session=8255bc7a16ff2a12a6425a59416fd81a&x=1687 Článok o Letničnom hnutí]
*[http://www.frcth.uniba.sk/fileadmin/user_upload/dokumenty/RKCMBF_licenciatske_prace-obhajene.pdf]
* [http://www.frcth.uniba.sk/fileadmin/user_upload/dokumenty/RKCMBF_licenciatske_prace-obhajene.pdf]


{{náboženský výhonok}}
{{náboženský výhonok}}


[[Kategória: Kresťanstvo]]
[[Kategória:Kresťanstvo]]
[[Kategória:Protestantizmus]]
[[Kategória:Protestantizmus]]




[[ar:خمسينية]]
[[ar:خمسينية]]
[[frp:Pentecoutismo]]
[[ca:Pentecostalisme]]
[[ca:Pentecostalisme]]
[[cs:Pentekostalismus]]
[[cs:Letniční hnutí]]
[[da:Pinsebevægelsen]]
[[da:Pinsebevægelsen]]
[[pdc:Pentecostalism]]
[[de:Pfingstbewegung]]
[[de:Pfingstbewegung]]
[[et:Nelipühilased]]
[[el:Πεντηκοστιανισμός]]
[[el:Πεντηκοστιανισμός]]
[[en:Pentecostalism]]
[[en:Pentecostalism]]
[[eo:Pentekosta Kristanismo]]
[[es:Pentecostalismo]]
[[es:Pentecostalismo]]
[[et:Nelipühilus]]
[[eo:Pentekosta Kristanismo]]
[[fi:Helluntaiherätys]]
[[fr:Pentecôtisme]]
[[fr:Pentecôtisme]]
[[frp:Pentecoutismo]]
[[fy:Pinksterbeweging]]
[[fy:Pinksterbeweging]]
[[hak:Ńg-sùn-chiet Yun-thung]]
[[hak:Ńg-sùn-chiet Yun-thung]]
[[hu:Pünkösdi-karizmatikus mozgalom]]
[[ko:오순절교회]]
[[id:Gereja Pentakosta]]
[[id:Gereja Pentakosta]]
[[it:Pentecostalismo]]
[[it:Pentecostalismo]]
[[ja:ペンテコステ派]]
[[ko:오순절교회]]
[[la:Ecclesia Pentecostalis]]
[[lt:Sekmininkai]]
[[lt:Sekmininkai]]
[[ml:പെന്തക്കോസ്ത് സഭ]]
[[hu:Pünkösdi–karizmatikus mozgalom]]
[[ml:പെന്തക്കോസ്ത് സഭകള്‍]]
[[nl:Pinksterbeweging]]
[[nl:Pinksterbeweging]]
[[ja:ペンテコステ派]]
[[no:Pinsebevegelsen]]
[[no:Pinsebevegelsen]]
[[uz:Pentecostallar]]
[[pdc:Pentecostalism]]
[[pl:Pentekostalizm]]
[[pl:Pentekostalizm]]
[[pt:Pentecostalismo]]
[[pt:Pentecostalismo]]
[[ro:Biserica Penticostală]]
[[ro:Biserica Penticostală]]
[[ru:Пятидесятники]]
[[ru:Пятидесятники]]
[[scn:Pinticustalisimu]]
[[simple:Pentecostalism]]
[[simple:Pentecostalism]]
[[sl:Binkoštništvo]]
[[sl:Binkoštništvo]]
[[fi:Helluntaiherätys]]
[[sv:Pentekostalism]]
[[sv:Pingströrelsen i Sverige]]
[[vi:Phong trào Ngũ Tuần]]
[[tr:Pentakostalizm]]
[[tr:Pentakostalizm]]
[[uk:П'ятидесятництво в Україні]]
[[uk:П'ятидесятництво в Україні]]
[[uz:Pentecostallar]]
[[vi:Phong trào Ngũ Tuần]]
[[zh:五旬節運動]]
[[zh:五旬節運動]]

Verzia z 12:26, 9. február 2010

Letničný kostol v poľskom Lublinu

Letničné hnutie (iné názvy: turíčne hnutie, turičnícke hnutie, turičníci, letničiari) je prvá vývojová vlna Hnutia obnovy v Duchu Svätom. Letničné hnutie sa objavilo v 19. storočí v protestantských cirkvách. Názov hnutia je odvodený z židovského sviatku Letnice, čo je starší (ale v slovenskej protestantskej terminológii bežne používaný) výraz pre dnešný kresťanský sviatok Turíce.

Počiatky letničného hnutia

Počiatky obrodných hnutí v protestantských cirkvách siahajú do 19. storočia (predovšetkým Nemecko, Veľká Británia). Za počiatok letničného hnutia v dnešnej forme sa považuje skúsenosť žiakov s darom hovorenia v jazykoch na biblickej škole Bethel vedenej kazateľom Charlesom F. Parhamom v kansaskom meste Topeka (USA) v roku 1901. Parham po prvý krát sformuloval doktrínu o hovorení v jazykoch, ako o „biblickom dôkaze“ krstu v Duchu Svätom. Ďalšou kľúčovou udalosťou bolo prebudenie, ktoré začalo na Azusa Street v Los Angeles v roku 1906 pod vedením Parhamovho žiaka, černošského kazateľa Williama J. Seymoura. V oboch prípadoch kresťania svedčili o silnej emocionálnej búrke, ktorú prežívali pri modlitbách a ktorú považovali za svedectvo Božej prítomnosti. Udalosti na Azusa Street, kde sa v priebehu troch rokov konali nepretržité modlitebné zhromaždenia v bývalej budove Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi (African Methodist Episcopal Church), podnietili explóziu, ktorá počas dvoch rokov rozšírila nové hnutie na všetky kontinenty. O správach o prebudení informovali noviny nazývané „Apoštolská viera“, ktoré boli zdarma rozosielané až 50 000 čitateľom. Pre letničné bohoslužby boli v tom čase typické dynamické kázne založené na doslovnom výklade Biblie, s prejavmi nadšenia, tlieskanie, kričanie, padanie, pochodovanie a vyháňanie démonov. Medzirasová znášanlivosť na Azusa Street bola pozoruhodnou výnimkou v atmosfére rasizmu a segregácie, ktorá v tej dobe v Amerike panovala.

Charakteristika

Hlavnou charakteristikou je dôraz na krst Duchom Svätým. Tento krst sa u kresťana prejavuje kvalitatívne novým prístupom k životu - prerodom alebo znovuzrodením, zmenou životného štýlu – v angl. tzv. born-again.

Významné osobnosti letničného hnutia

Niektoré známe denominácie

Dnes tvorí letničné hnutie viac než 14 000[1] letničných denominácií po celom svete. Patria medzi ne napríklad:

Na Slovensku sa k letničnému hnutiu hlási napr. Apoštolská cirkev,Cirkev Kresťanské Spoločenstvá .

Referencie

  1. mesačník LOGOS, V.ročník, 4/2008, str. 14 [1]

Literatúra

  • Century Of The Holy Spirit, 100 Years Of Pentecostal And Charismatic Renewal, 1901-2001, Vinson Synan

Externé odkazy