OpenDocument: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 107 bajtov ,  pred 9 rokmi
d
typo gram
d (r2.6.4) (robot Zmenil: uk:OpenDocument)
d (typo gram)
Formát '''OpenDocument''' ('''ODF'''), skrátené z '''OASIS Open Document Format for Office Applications''' ''(Otvorený dokumentový formát pre kancelárske aplikácie)'', je [[Otvorený formát|otvorený]] [[formát súboru]] na ukladanie a  vzájomnú výmenu upravovateľných kancelárskych dokumentov, ako sú napríklad textové dokumenty (vrátane obežníkov, správ, a  kníh), [[tabuľkový hárok|tabuľkových hárkov]], grafov, a  prezentácií. Túto normu vyvinulo priemyselné konzorcium Organizácia za presadzovanie noriem pre štruktúrované informácie ([[OASIS (organizácia)|OASIS]]), na základe formátu, ktorý bol pôvodne vytvorený pre kancelársky balík [[OpenOffice.org]]. ODF bol schválený ako norma OASIS [[1. máj 2005|1. mája 2005]]. Formát OpenDocument je od 3. mája 2006 štandardizovaný [[Medzinárodná organizácia pre normalizáciu|Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu]] ako štandard ISO/IEC 26300.
 
Štandard ODF spĺňa podmienky tzv. otvoreného štandardu, pretože bol spoločne vyvinutý viacerými organizáciami vo verejne prístupnom procese, je verejne dostupný, môže byť implementovaná kýmkoľvek bez obmedzenia a  má viacero nezávislých implementácií. Formát OpenDocument je otvorenou alternatívou k [[proprietárny softvér|proprietárnym]] dokumentovým formátom vrátane populárnych, ale nedokumentovaných formátov [[Microsoft Word|DOC]], [[Microsoft Excel|XLS]], a [[Microsoft PowerPoint|PPT]], ktoré používa [[Microsoft Office]], ako aj formátu [[Microsoft Office Open XML]] (tento posledný formát má rozličné licenčné požiadavky, ktoré zabraňujú niektorej konkurencii aby ho používala). Organizácie a  jednotlivci, ktorí ukladajú svoje údaje v  otvorenom formáte, akým je aj OpenDocument, sa vyhnú [[Vendor lock-in|viazanosti]] na jediného poskytovateľa softvéru, čím slobodne môžu prejsť na iný softvér v  prípade, ak ich poskytovateľ ukončí činnosť, zvýši ceny, zmení svoj softvér, alebo zmení svoje podmienky [[softvérová licencia|licencovania softvéru]] na menej výhodné.
 
OpenDocument je jedinou normou pre upravovateľné kancelárske dokumenty, ktorá prešla bezpečnostnou previerkou nezávislého uznávaného štandardizačného orgánu, bola implementovaná viacerými poskytovateľmi softvéru, a  môže byť implementovaná akýmkoľvek dodávateľom (vrátane proprietárnych poskytovateľov softvéru, ako aj vývojárov používajúcich [[open source]] softvérové licencie ako [[GNU Lesser General Public License|GNU LGPL]] alebo [[GNU General Public License|GNU GPL]]).
 
== Dosah na verejnú správu ==
Keďže jedným z  cieľov otvorených formátov, akým je aj OpenDocument, je garantovať dlhodobý prístup k údajom bez právnych alebo technických bariér, vlády sa stále viac zaoberajú otázkou použitia otvorených formátov v štátnej resp. verejnej správe. Napríklad, v  roku [[2002]], [[Dr. Edgar David Villanueva Nuñez]], [[právnik]] a [[kongresman]] Republiky [[Peru]], [http://www.gnu.org.pe/resmseng.html napísal list] pre Microsoft Peru, v  ktorom nastolil otázky ohľadne slobodného, bezplatného a  trvalého prístupu k  dokumentom v  proprietárnych formátoch. (Nuñez, [[8. apríla]] [[2002]]). Obzvlášť krajiny Európy a  americký štát Massachusetts sa zaoberajú štúdiom dôsledkov výberu dokumentového formátu.
 
=== Európa ===
{{Hlavný_článok|Adaptácia ODF v  Európe}}
 
Európske vlády minimálne od roku 2003 skúmajú rozličné možnosti pre uchovávanie dokumentov vo formáte založenom na XML, vydali už i  technické štúdie ako napríklad "Valoris Report" (Valoris). V  marci 2004 Európske vlády požiadali tím OpenOffice-u  a tím Microsoft-u, aby prezentovali svoje kancelárske dokumentové formáty založené na XML (Bray, [[29.septembra]] [[2004]]).
 
=== USA ===
{{Hlavný_článok|Adaptácia ODF v štáte Massachusetts}}
 
Americký štát [[Massachusetts]] takisto skúma svoje možnosti ako implementovať spracovávanie dokumentov založených na XML. Začiatkom roku [[2005]], [[Eric Kriss]], tajomník Úradu administratívy a  financovania v [[Massachusetts]], bol prvým vládnym úradníkom v [[Spojené štáty|USA]], ktorý verejne spojil otvorené formáty s účelom verejnej politiky: "Je prvoradou nevyhnutnosťou amerického demokratického systému nemať naše verejné dokumenty uzamknuté v  nejakom proprietárnom formáte, možno nečitateľnom v  budúcnosti, alebo podliehať licencii [[Proprietárny softvér|proprietárneho systému]], ktorý k  nim obmedzuje prístup" (Kriss, [[15. januára]] [[2005]]).
 
=== Ostatné vlády ===
Podľa OpenDocument dátového hárku OASIS, "singapúrske Ministerstvo obrany, francúzske Ministerstvo financií a  jeho Ministerstvo hospodárstva, financií a  priemyslu, brazílske Ministerstvo zdravotníctva, mesto Mníchov v  Nemecku, Rada mesta Bristol v  Spojenom Kráľovstve, a  mesto Viedeň v  Rakúsku všetci adoptujú aplikácie, ktoré podporujú OpenDocument." (OASIS, [[20. júna]] [[2005]]).
 
V  novembri 2005 James Gallt, predseda Národnej asociácie vedúcich informatikov v štátnej správe (v  USA), povedal, že mnoho ostatných štátnych agentúr sa takisto zaoberá použitím OpenDocument-u (LaMonica, [[10.novembra]] [[2005]]).
 
BECTA (British Education Communication Technology Agency) je agentúra v  Spojenom Kráľovstve (UK) oprávnená definovať stratégiu informačných technológií pre všetky školy v  UK, vrátane definovania noriem pre celú infraštruktúru škôl.
V  roku 2005 publikovali rozsiahly dokument popisujúci stratégiu pre infraštruktúru v školách. Tento dokument požaduje používanie OpenDocument-u  pre údaje kancelárskych dokumentov, a  hlavne ''nepovoľuje'' používať [[Binárny súbor|binárne formáty]] (.doc/.xls/.ppt) ani XML formát Microsoft-u. BECTA to zdôvodňuje nasledovne: "Akákoľvek kancelárska aplikácia (program) používaná inštitúciami musí byť uložiteľná (a  ostatnými prezerateľná) použitím spoločne dohodnutého formátu, ktorý zabezpečuje, že inštitúcia nie je viazaná na používanie konkrétneho softvéru. Hlavným cieľom pre všetky kancelárske aplikácie (programy) je poskytovať funkčnosť, aby sa splnili špecifikácie tu opísané (či už licencovaný softvér, [[open source]] alebo nelicencovaný freeware) a  teda aby mnohí poskytovatelia aplikácií mohli dodávať vzdelávacej inštitúcii ICT trhu." (Lynch, [[2005]]).
 
Uruguajská “exekutíva, legislatíva, súdnictvo, organizácia a  spoločnosti, v  ktorých má štát majoritu“, majú šíriť a  prijímať elektronické dokumenty prinajmenšom v  jednom otvorenom formáte - ODF alebo PDF (júl 2008, [http://homembit.com/2008/07/recommendation-for-odf-in-uruguay.html odkaz]).
 
Venezuela prijala ODF ako národný štandard ([http://www.tectonic.co.za/?p=3334 Tectonic] Október 2008).
 
== Podpora aplikáciami ==
Mnoho aplikácií a  programov podporuje OpenDocument.
{{further|: Pozri aj: [[Zoznam aplikácií podporujúcich OpenDocument]]}}
[[Microsoft]] nateraz odmieta podporovať formát OpenDocument, tvrdiac, že mu chýbajú nezávislé implementácie a  dôležité funkcie, aj keď naznačil, že tento svoj postoj v  budúcnosti asi zmení.
{{further|: Pozri aj: [[Pozícia Microsoft-u  ohľadom podpory OpenDocument-u]]}}
 
== Špecifikácie ==
{{Hlavný_článok|Technické špecifikácie OpenDocument-u}}
 
Najbežnejšie prípony súborov používané pre dokumenty OpenDocument sú prípony .odt pre textové dokumenty, .ods pre tabuľkové hárky, .odp pre prezentácie, .odg pre grafiku. OpenDocument-ový súbor môže byť buď jednoduchý súbor [[XML]] ktorý používa ''<office:document>'' ako koreňový prvok, alebo Jar (Zip) komprimovaný archív obsahujúci viacero súborov a  adresárov. Takmer výlučne sa používa formát založený na Jar, keďže môže do seba vsunúť aj binárny obsah a  zvykne byť podstatne menší.
 
=== Formáty súborov ===
Špecifikácia formátu ODF obsahuje doporučenéodporúčané [[prípona súboru|prípony]] a [[MIME typ]]y podporovaných formátov súborov:
 
==== Dokumenty ====
 
== Prístupnosť ==
{{Hlavný_článok|Prístupnosť v  OpenDocument-e}}
 
Jednou z  dôležitých otázok nastolenou v  diskusii o '''OpenDocument'''e  je, či je alebo nie je tento formát [[prístupný]] pre [[postihnutý]]ch. Sú dva okruhy problému: podporuje špecifikácia prístupnosť, a  sú implementácie prístupné?
 
Zatiaľ čo [[špecifikácia]] OpenDocument-u  prechádza rozsiahlou revíziou prístupnosti, vie sa, že mnoho zložiek na ktorých je postavená (ako napríklad [[SMIL]] pre audio a  multimédiá a [[SVG]] pre vektorovú grafiku) už prešlo procesmi [[Iniciatíva webovej prístupnosti|Iniciatívy webovej prístupnosti]] [[W3C|konzorcia W3C]].
 
Už teraz existujú aplikácie, ktoré momentálne čítajú/zapisujú OpenDocument ktoré exportujú tagované [[PDF]] súbory (ako podpora prístupnosti PDF); to naznačuje, že väčšina alebo všetky potrebné údaje pre prístupnosť už sú zahrnuté vo formáte OpenDocument.
 
Na rozdiel od toho, proprietárne formáty súborov balíka [[Microsoft Office]] nemali zatiaľ žiadnu verejnú revíziu ohľadom otázok prístupnosti, a  v skutočnosti tieto najrozšírenejšie binárne formáty nie sú ani len publikované na revíziu, takže špecifikácia OpenDocument-u  sa dnes považuje za vyšší štandard než akýkoľvek z  formátov Microsoft-u.
 
Mnohí tvrdia, že otvorené formáty, akým je aj OpenDocument, sú nevyhnutné pre skutočnú prístupnosť. [[Proprietárny softvér|Proprietárne]] formáty nemôžu byť [[implementácia|implementované]] všetkými stranami, a  tým vytvárajú zbytočné bariéry pri tvorbe prístupných technológií. Na rozdiel od nich, OpenDocument je plne špecifikovaný vo verejnom dokumente bez akýchkoľvek bariér implementovania, čím umožňuje komukoľvek vytvárať softvér potrebný pre postihnutých. Ale, mať špecifikáciu prístupnosti nestačí; čo je treba tiež, sú prístupné implementácie, čo nie je a  nemalo by byť záležitosťou formátu.
 
== Technické porovnanie s  formátmi Microsoft XML ==
{{Hlavný_článok|Porovnanie OpenDocument-u  s formátmi Microsoft XML}}
 
== Licencovanie ==
{{Hlavný_článok|Licencovanie OpenDocument vs. Licencovanie Microsoft Office Open XML}}
 
Špecifikácia OpenDocument je dostupná na [http://www.oasis-open.org/committees/tc_home.php?wg_abbrev=office stiahnutie a použitie zadarmo pre všetkých]. [http://www.oasis-open.org/committees/office/ipr.php Neodvolateľná dohoda o duševnom vlastníctve] vykonaná kľúčovým prispievateľom [[Sun Microsystems]] nie je nič iné než Vyhlásenie IPR spojené so špecifikáciou, poskytujúce všetkým implementérom záruku, že neobsahuje žiaden materiál, ktorý by mohol vyžadovať licenčné podmienky od nejakého autora. Naopak, niektoré normotvorné organizácie, ako napríklad W3C a  OASIS, propagujú licenčné podmienky bez poplatkov, ako metódu vyhnutia sa konfliktu o  otázkach duševného vlastníctva, pričom stále propagujú inováciu. Pozrite tiež [[software patent debate|debatu o  softvérovom patente]]. Stručne povedané, ktokoľvek môže implementovať OpenDocument, bez obmedzenia, a  ako uvádza [[Zoznam aplikácií podporujúcich OpenDocument]] aj [[Proprietárny softvér|proprietárne]] aj [[open source]] softvérové programy tento formát implementujú.
 
== Propagácia ==
OASIS propaguje OpenDocument Formát (keďže je to ich práca).
 
Projekt OpenOffice.org propaguje OpenDocument Formát, keďže je použitý ako prednastavený formát súborov v  ich open sourceovom kancelárskom balíku. Viacero skupín a  spoločností podporuje OpenDocument Formát. Napríklad:
 
* Spoločnosti ako Sun Microsystems, IBM, Novell aktívne propagujú OpenDocument Formát, ako aj ďalšie spoločnosti, ktoré môžu ale nemusia pracovať vnútri Technického Výboru OASIS pre OpenDocument Formát.
* [http://www.spreadopendocument.org SpreadOpenDocument.org] bola prvá, čo propagovala OpenDocument Formát širokej verejnosti v  auguste 2005.
 
* The Open Document Fellowship bol založený v  októbri 2005 s  cieľom „podporovať prácu dobrovoľníkov komunity v  propagácii, zlepšovaní a  poskytovaní pomoci používateľom OASIS Open Document Formátu pre Kancelárske Aplikácie (OpenDocument) a  softvér navrhnutý na prácu s údajmi v  tomto formáte.“ Bol založený [http://opendocumentfellowship.org/Fellowship/AboutUs Priateľmi OpenDocument-u (Friends of OpenDocument)], asociáciou registrovanou v štáte Queensland, Austrália. Niektoré [http://www.oreillynet.com/pub/wlg/8042 počiatočné správy] nesprávne uviedli, že bol založený konzorciom OASIS . Medzi ďalšie propagačné webstránky patrí [http://www.friendsofopendocument.org www.friendsofopendocument.org].
 
* 4.novembra 2005, IBM a  Sun Microsystems zvolali „OpenDocument (ODF) Summit“ v  meste [[Armonk, New York]], aby diskutovali o  tom , ako zrýchliť adaptáciu OpenDocument-u. ODF Summit priniesol spolu predstaviteľov z  viacerých priemyselných skupín a  technologických spoločností, vrátane Oracle, Google, Adobe, Novell, Red Hat, Computer Associates, Corel, Nokia, Intel, a  Linuxovskú e-mailovú spoločnosť Scalix. (LaMonica, 10.novembra 2005). Poskytovatelia sa zaviazali technicky vylepšiť OpenDocument pomocou existujúcich normotvorných orgánov a  propagovať jeho používanie na trhu, pravdepodobne pomocou samostatnej nadácie.
* [http://www.oidi.org OIDI.org] (Open Interoperative Document Initiative) sa zaviazala podporovať snahy vlád na všetkých úrovniach, po celom svete, implementovať zmeny potrebné na zabezpečenie otvorenosti a  vzájomnej plnej kompatibility verejných dokumentov a  tým dosiahnuť ich dostupnosť pre všetkých občanov/obyvateľov bez potreby konkrétneho softvéru poskytovateľa.
 
== Pozrite tiež ==
 
== Referencie ==
* Bray, Tim (24-. – 26.septembra 2004). [http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2004/09/24/SmartEC SmartEC]. (Diksusia o  ISO osvedčení Open Office XML.)
* Kriss, Eric ([[15. januára]] [[2005]]). [http://www.mass.gov/eoaf/open_formats_comments.html Informal comments on Open Formats]. (Neformálne vyjadrenie k  otvoreným formátom.) ''Mass.gov''.
* LaMonica, Martin (10.novembra 2005). [http://news.zdnet.com/2100-3513_22-5942913.html?tag=zdfd.newsfeed OpenDocument format gathers steam]. (Formát OpenDocument sa začína presadzovať.) ''ZDNet News''.
* Lynch, Ian (28.októbra 2005). [http://www.groklaw.net/article.php?story=20051026195537674 Building IT Infrastructure in UK Schools, a National Strategy]. (Budovanie IT infraštruktúry v školách v  UK, Národná stratégia.) ''Groklaw''.
* Nuñez, Edgar David Villanueva (8. apríla 2002). [http://www.gnu.org.pe/resmseng.html List Dr. E.D.Illanueva Nuñeza pre Microsoft Peru].
* OASIS (20. júna 2005). [http://news.zdnet.com/2100-3513_22-5942913.html?tag=zdfd.newsfeed OASIS spravodajský leták OpenDocument]. Pozreté 17.okóbra 2005.
* OASIS, TC (2005). [http://www.oasis-open.org/committees/tc_home.php?wg_abbrev=office Technický výbor OASIS]. Pozreté 17.okóbra 2005.
 
 
; Organizácie
* [http://www.oasis-open.org/committees/tc_home.php?wg_abbrev=office Technický výbor OASIS Open Document Format] koordinuje vývoj OpenDocument-u  a je oficiálnym zdrojom pre špecifikácie, schémy, atď.
* [http://opendocumentfellowship.org OpenDocument Fellowship] je dobrovoľnícka organizácia, ktorá poskytuje informácie o  OpenDocument-e  a presadzuje jeho nasadenie.
* [http://friendsofopendocument.org/ friendsofopendocument.org] presadzuje OpenDocument
* [http://www.spreadopendocument.org/ spreadopendocument.org] presadzuje OpenDocument
 
; Nasadenie v  Európe
* [http://ec.europa.eu/idabc/en/document/3439 Dokumentácia o propagácii výmenného formátu OpenDocument]; táto stránka zhrňuje všetky dostupné informácie týkajúce sa aktívít Európskeho programu na podporu nasadenia otvorených dokumentových formátov, vrátane „Valorisovej Správy o  otvorených dokumentových formátoch“.
 
; Debata
* [http://forum.redlers.com/viewtopic.php?t=14 Forum Debate] živá a  nekončiaca debata o  tom, či by aplikácia slovného procesora mala alebo nemala adaptovať formát OpenOffice
 
; Softvér
* [[OpenOffice.org]] — Kancelársky balík OpenOffice.org
* [[KOffice]] — Kancelársky balík pre prodstredie [[KDE]]
* [http://visioo-writer.tuxfamily.org/EN/index.html Viewer Visioo] — licencované pod GNU GPL, a údajne napísané v  Python-e. Verzie pre Linux a  Windows sú k  dispozícii.
* Viac softvéru pozrite v [[Zoznam aplikácií podporujúcich OpenDocument|Zozname aplikácií podporujúcich OpenDocument]].
 
74 747

úprav

Navigačné menu