Sieťový prenosový protokol tlače: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
({{Spojiť s|NNTP}})
{{IPstack}}
 
'''Network News Transfer Protocol''' alebo ''NNTP '' je internetový[[internet]]ový [[protokol]], ktorý sa používa na čítanie a posielanie [[Usenet]] článkov, takisto ako na transfer článkov medzi servermi sieťových článkov. Brian Kantor z Kalifornskej univerzity, San Diego a Phil Lapsley z Kalifornskej univerzity, Berkeley dokončili RFC 977, špecifikáciu pre Network News Transfer Protocol v marci 1986. Medzi ďalších prispievateľov patrili Stan Baylor z College of Medicine a Erik Fair z Apple Computer.
 
Usenet bol pôvodne vyvinutý v súvislosti so sieťou [[UUPC]], kde sa väčšina článkov transferovalaprenášala medzi počítačmi prostredníctvom pripojenia cez priame telefónne linieklinky. Čitatelia a prispievatelia sa museli nalogovaťprihlasovať na tie isté počítače, ktoré hosťovali servre, pričom čítali priamo z lokálneho disku.
 
Keď sa užívanie používanie [[LAN]] a Internetu internetu rozšírilo, žiadalo sa, aby bol čitateľom článkov elektronickej konferencie umožnený prístup z osobného počítača. a pretoPreto sa hľadal spôsob ako využiť internet na prenos článkov. Vývojári sa rozhodli vytvoriť nový protokol podobný [[SMTP]], ktorý by slúžil na čitaniečítanie elektronických konferencií. Pre NNTP bol určený [[port]] 119. Keď sa klienti napoja na server sieťových článkov prostredníctvom [[SSL]], využíva sa [[TCP]] port 563, často označovaný ako NNTPS.
 
Využitie tohto protokolu je stále veľmi široké. Iný protokol, ktorý môže slúžiť na čítanie elektronických konferencií (nekompatibilných s NNTP servermi) je [[IMAP]].
[[Kategória:Internetové protokoly]]
 
[[enbg:NNTP]]
[[cs:NNTP]]
[[da:Network News Transfer Protocol]]
[[de:Network News Transfer Protocol]]
[[en:Network News Transfer Protocol]]
[[es:Network News Transport Protocol]]
[[eo:NNTP]]
[[fr:Network News Transfer Protocol]]
[[it:Network News Transfer Protocol]]
[[he:Network News Transfer Protocol]]
[[nl:Network News Transfer Protocol]]
[[ja:Network News Transfer Protocol]]
[[no:NNTP]]
[[pl:NNTP]]
[[pt:NNTP]]
[[ru:NNTP]]
[[fi:NNTP]]
[[sv:Network News Transfer Protocol]]
[[th:Network News Transfer Protocol]]
[[tr:Network News Transfer Protocol]]
[[zh:NNTP]]
17 695

úprav

Navigačné menu