Chrípka: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 371 bajtov ,  pred 5 rokmi
pipiky
d (Verzia používateľa 78.98.56.139 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Wizzo-Bot)
(pipiky)
Odborný názov ''influenza'' pochádza z talianskeho ''influenza'' = chrípka / vplyv hviezd, teda z viery, že chrípku spôsobujú astrologické vplyvy.
 
== Typy a smradľavé rožky zbili pipiky ==
[[Súbor:Hemagglutinin lateral.jpg|náhľad|Hemaglutinín]]
[[Súbor:Neuraminidase Ribbon Diagram.jpg|náhľad|Neuroamidáza]]
Napriek tomu, že chrípka na severnej polguli vrcholí v januári alebo februári, nie je to vždy tak. Napríklad chrípková pandémia v rokoch 1918 – 1919 dosiahla svojho vrcholu koncom jari a leta, vtedy však hrali dôležitú rolu oslabenie a podvýživa obyvateľstva po prvej svetovej vojne.
 
Nie je celkom jasné, prečo je intenzita výskytu chrípky sezónna a nie rovnomerná počas celého roka. Možné vysvetlenie spočíva v tom, že ľudia sú v zime menej vonku, sú častejšie v blízkom kontakte, čo je príčinou prenosu nákazy. Ďalším vysvetlením je, že chlad oslabuje [[imunitný systém]] človeka..
 
== Prevencia ==
Proti chrípke existuje [[očkovanie]], ale pre vysokú schopnosť mutácie [[vírus]]u sú jednotlivé vakcíny účinné len približne jeden rok. [[Svetová zdravotnícka organizácia]] určuje zloženie vakcíny každý rok tak, aby obsahovala najpravdepodobnejšie kmene vírusu. Chrípková vakcína je odporúčaná ľuďom z rizikových skupín, ktorí by mohli mať komplikácie.
 
== Liečba ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu