Kopčany (Bratislava): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 216 bajtov ,  pred 1 rokom
to neboli Kopčany ale vedľa Matadoru
(to neboli Kopčany ale vedľa Matadoru)
Od roku [[1928]] evidovaná ako kolónia Kopčany, usadlosť pôvodného chotára obce Petržalka medzi dvomi ramenami železničnej trate.
 
V povojnovom období tu bola umiestnená významná továreň na výrobu smaltovaného riadu (SFINX), ktorá bola neskôr presunutá na [[Myjava (mesto)|Myjavu]] a pretransformovaná na Slovenskú armatúrku Myjava. Dnes je tu štvrť s ubytovňou pre neplatičov a neprispôsobivých občanov mesta.
 
Od roku [[1913]] tu bola vybudovaná výpravná budova a depo (výmenná stanica) elektrickej železnice medzi Prešporkom a Viedňou, tzv. [[Viedenská električka|Viedenskej električky]], ktorá bola v prevádzke od roku [[1914]] do roku [[1945]]. Oba objekty sú v súčasnosti zachované. Niekdajšia stanica Köpcsény (Kopčany) je v súkromnom vlastníctve, depo (výmenná stanica) slúži ako Stredisko miestnej správy a údržby železničných tratí a stavieb (Mechanizačno-dopravnému stredisko Bratislava ŽSR). Pamiatkový úrad Slovenskej republiky svojim rozhodnutím [[10. jún]]a [[2015]] vyhlásil niekdajší objekt depa (výmennej stanice) Viedenskej električky za Národnú kultúrnu pamiatku.

Navigačné menu