Great Dyke: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraný 1 bajt ,  pred 2 rokmi
d
d (portál)
 
Zvrstevnaté [[jednotka (geológia)|jednotky]] spodnej časti ultramafickej intrúzie tvoriacej Great Dyke sa miestami nachádzajú pod erodovanými zvyškami [[gabro]]idných hornín. Tieto miesta sú centrá štyroch podkomôr magmatického systému Great Dyke, menovite (od severu na juh) [[Musengezi]], [[Darwendale]], [[Sebakwe]] a [[Wedza]]. Každá z týchto pod–komôr má predĺženú, dvojmo-ponorenú [[synklinála|synklinálnu]] štruktúru, ktorá bola napájaná prívodom tiahnúcim sa pozdĺž takmer celej Great Dyke.
 
Zo [[stratigrafia|stratigrafického]] hľadiska je každá pod–komora rozdelená na dve intruzívne sekvienciesekvencie. Spodná ultramafická sekvencia sa skladá z [[dunit]]ov, [[harzburgit]]ov, olivínických [[bronzit]]ov a [[pyroxenit]]ov spolu s úzkou vrstvou [[chromit]]u, ktorý sa nachádza na báze cyklickej jednotky a ktorý je intenzívne ťažený pozdĺž celej Great Dyke. Vyššie sa nachádzajúca mafická sekvencia zväčša obsahuje horniny s rôznymi typmi [[plagioklas]]ov napríklad ako [[norit]], gabronorit, a olivinické [[gabro]].
 
Dajka leží v [[Zimbabwiansky kratón|Zimbabwianskom kratóne]] a jej vek sa odhaduje na asi 2,575 miliardy rokov. Na základe neprítomnosti významnejších tektonických deformácií, ktoré by postihli Great Dyke (s výnimkou oblasti [[Musengezi]]) možno konštatovať, že kratón vznikol pred intrúziou a po jej skončení bol postihnutý iba slabými tektonickými pohybmi. Vulkanické nadložie intruzívnej oblasti už bolo pravdepodobne [[erózia|oderodovan]]é. Na západnom a východnom obvode Great Dyke tvoria 2 mafické dajky, Východná a [[Umvimeela]], osobitné štruktúry.
73

úprav

Navigačné menu