Študentský domov Mladosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°09′32″S 17°03′51″V / 48,159008°S 17,064072°V / 48.159008; 17.064072
Mladosť
internát
Staré grunty 04.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Bratislava IV
Mesto Bratislava
Mestská časť Karlova Ves
Súradnice 48°09′32″S 17°03′51″V / 48,159008°S 17,064072°V / 48.159008; 17.064072
Poloha v rámci Bratislavy
RedHut.svg
Poloha v rámci Bratislavy
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Študentský domov Mladosť je vysokoškolský internát v Mlynskej doline v Bratislave patriaci medzi účelové zariadenia Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Nachádza sa na ulici Staré grunty v blízkosti viacerých ďalších internátov patriacich Univerzite Komenského. Je súčasťou jedného z najväčších komplexov študentských internátov v Strednej Európe, v ktorom počas školského roka býva okolo 10 000 študentov, čo je porovnateľné s populáciou menšieho slovenského mesta, napríklad Stupavy.

ŠD Mladosť pozostáva z 16 výškových blokov (označených kódmi A1...A4, B1...B4, C1...C4, D1...D4). Bloky A/B so spojovacou budovou a bloky C/D so spojovacou budovou (v ktorej sa nachádzajú aj kancelárie vedenia ŠD a jedáleň (ktorá nie je v prevádzke)) tvoria dva nezávislé stavebné celky.

Každý blok má 8 poschodí, na každom poschodí sú 4 bunky a jedna kuchynka. Jedna bunka pozostáva z chodby, sociálnych zariadení a dvoch izieb. Jedna je jednolôžková, jedna je trojlôžková. Existujú aj výnimky z tohto pravidla: existujú bunky kde je namiesto trojlôžkovej izby iba dvojlôžková, hlavne na bloku kde sú bežne ubytovaní študenti doktorantského štúdia. Prevažná časť kuchyniek je nezariadená a bez nábytku, alebo iba so základným nábytkom.

V priestoroch Mladosti sídli aj niekoľko agentúr sprostredkujúcich sezónne práce pre študentov, ako aj jediný vysokoškolský klub na Slovensku, Elam, ktorý navštevujú okrem študentov aj mladí ľudia z celej Bratislavy.

Na Mladosti takisto sídli v súčasnosti jediné študentské internetové rádio (IRŠ) v Bratislave - Radio TLIS.

Približne 1,3 km od ŠD Mladosť sa nachádza Fakulta elektrotechniky a informatiky a Fakulta informatiky a informačných technológií STU Bratislava na ulici Ilkovičova.

Momentálne (apríl 2019) je zrekonštruovaný celý blok B a prebieha rekonštrukcia časti bloku A(A1,A2) a bloku D(D3,D4).

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

K ŠD Mladosť sa dá dostať autobusmi MHD linkami 31 (Cintorín Slávičie údolie <-> Blumentál), 39 (Cintorín Slávičie údolie <-> Ostredky, Súhvezdná) a linkou 139 (Cintorín Slávičie údolie <-> Karlova Ves, Molecova) (zastávka Nad internátmi). Na zastávke Molecova možno využiť prestup na električky liniek 4,5,6,9 alebo autobus linky 32 (Hlavná stanica <-> Dlhé diely, Kuklovská).

Strojnícka fakulta, Stavebná fakulta, Fakulta architektúry a Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava sú dostupné linkami 31/39 priamo zo zastávky Kollárovo námestie a opačným smrerom( smer Cintorín Slávičie údolie) zo zastávky STU.

Do centra mesta je možné sa dostať zo zastávky Zochova. K nákupnému centru Eurovea treba využiť linku 31/39 s prestupom na zastávke Lafranconi na linku 29 (Nové SND <-> Opletalova, VW5) s výstupom na konečnej zastávke Nové SND.

Pre ubytovaných študentov, ktorí využívajú cestu vlakom možno cestovať na Hlavnú stanicu využitím linky 31/39 (zo zastávky Cintorín Slávičie údolie - vzdialená približne 400 m) s prestupom na zastávke Zochova na autobus linky 93 (Petržalka, Vyšehradská <-> Hlavná stanica) alebo autobusom linky 32 zo zastávky ZOO (vzdialená približne 1,2 km).

Mimoriadna linka 131 (Hlavná stanica -> Cintorín Slávičie údolie) premáva iba v nedeľu alebo sviatok pred dňom školského vyučovania po príchodoch vlakov kategórií EC, EN, R, RR, medziregionálne REx a RJ v čase cca 16:00 - 23:00. Táto linka má iba jedinú medzizastávku Lafranconi. Táto linka dokáže obslúžiť túto trasu za približne 13 minút a na prepravu sú využívané iba nízkopodlažné veľkokapacitné autobusy.

V čase zvýšeného nároku na prepravu sú vypravované autobusy zvláštnej linky X31( Cintorín Slávičie údolie-> Trnavské mýto) v ranných rodinách a (Trnavské mýto-> Cintorín Slávičie údolie) v popoludňajších a podvečerných hodinách(hlavne pre potreby študentov UK).

Neďaleko ŠD Mladosť sa taktiež nachádza diaľnica D2 (Bratislava->Brno). Spojenie (Bratislava -> Košice) je možné diaľnicou cez most Lafranconi.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]