Žirafa núbijská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Žirafa núbijská
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Giraffa camelopardalis
Linnaeus, 1758
Synonymá
žirafa škvrnitá

Mapa všetkých žijúcich druhov a poddruhov žiráf
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žirafa núbijská[2][3] alebo žirafa škvrnitá[4] (lat. Giraffa camelopardalis, z arab. زرافة – zaráfa ) je párnokopytník patriaci do rodu žirafa žijúci v savanách severnej Afriky v počte 4800[3] jedincov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Žirafa je najvyššia zo všetkých suchozemských živočíšnych druhov. Má charakteristický predĺžený krk a nohy. Samce dosahujú výšku 4,8 až 6 metrov a hmotnosť 900 kg. Samice sú obyčajne trošku menšie a ľahšie. Medzi významné anatomické znaky patria veľké oči a uši, dlhé nohy s veľkými chodidlami a tenkým chvostom. Na hlave má žirafa dva až štyri rožky (osikony), ktoré sú väčšie u samcov než u samíc.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Žirafy môžu žiť aj samostatne, často sa však zoskupujú do čried.

Prirodzenými nepriateľmi žiráf sú levy, leopardy a hyeny. Žirafy však proti nim nie sú úplne bezmocné, jedným mohutným kopom sú schopné na mieste zabiť aj leva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.3. Prístup 17. december 2016.
  2. FENNESSY, Julian; BIDON, Tobias; REUSS, Friederika. Multi-locus Analyses Reveal Four Giraffe Species Instead of One. Current Biology, čís. 2016. Dostupné online [cit. 2016-12-17].
  3. a b Giraffe Species [online]. GFC Giraffe Conservation Foundation, 2016, [cit. 2016-12-18]. Dostupné online.
  4. LUPTÁK, Peter. Slovenské mená cicavcov sveta. [1. vyd.] Bojnice : Zoologická záhrada, 2003. 218 s. ISBN 80-969059-9-6.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]