0 A.D.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
0 A.D.
Základné informácie

Pozri aj Videoherný portál

0 A.D. je stratégia v reálnom čase vyvíjaná spoločnosťou Wildfire Games. Jedná sa o historickú vojnovú a ekonomickú hru zameranú na roky medzi 500 pred n. l. a rokom 1 pred n. l. Hra je multiplatformová: hrateľná na Windows, macOS, Linux, FreeBSD a OpenBSD. Skladá sa výlučne zo slobodného softvéru a slobodného obsahu, využívajúcich licenciu GNU GPLv2 (alebo novšiu) pre zdrojový kód herného enginu a licenciu CC BY-SA pre herný obsah a hudbu.

Spartański (Alfa 25)
Rímske mesto (Alfa 23)
Mapa ostrova Kykladské súostrovie

0 A.D. obsahuje komponenty stratégie v reálnom čase zamerané na budovanie základne, ekonomický rozvoj, výcvik armády, boj a technologický výskum. Hra obsahuje niekoľko jednotiek a budov špecifických pre každú civilizáciu, ako aj pozemné a námorné jednotky.

Počas hry postupuje hráč z „dedinskej fázy“ cez „mestskú fázu“ po „fázu veľkomesta“. Fázy predstavujú veľkosť osídlenia v histórii a každá fáza odomyká nové jednotky, budovy a technológie.

Funkcia pre viacerých hráčov je implementovaná pomocou sietí typu peer-to-peer bez centrálneho servera.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Historická presnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Historická presnosť herných prvkov bola najvyššou prioritou vývoja. Názvy jednotiek a budov sú zobrazené v pôvodnom jazyku tejto civilizácie a sú tiež preložené do ľubovoľného jazyka, ktorý si hráč zvolí. Dôraz sa tiež kladie na pokusy o vysokú vizuálnu presnosť brnenia, zbraní, a budov.

Časová os vývoja hry[upraviť | upraviť zdroj]

0 AD pôvodne začala v roku 2001 ako koncept komplexného úplného modu Age of Empires II: The Age of Kings. Vývojový tím sa rozhodol, že tvorba projektu ako mod je príliš obmedzujúca pre ich tvorivú slobodu, a rozhodol sa presunúť svoje umenie a nápady do vlastného enginu, čo z neho urobilo samostatnú hru.

10. júla 2009 zverejnila spoločnosť Wildfire Games zdrojový kód 0 A.D. na základe licencie GNU GPL 2 (alebo novšej) a umelecké dielo sprístupnila na základe licencie CC BY-SA.

Okolo 23. marca 2010 pracovalo na 0 A.D. okolo desať až pätnásť ľudí, a od začiatku vývoja sa na projekte podieľalo viac ako 100 ľudí.

5. septembra 2013 bola spustená Indiegogo crowdfundingová kampaň s cieľom získať 160 000 amerických dolárov. Dokopy sa vyzbieralo 33 251 dolárov, ktoré sa mohli použiť na najatie programátora. Väčšinu financií projektu spravuje organizácia Softvér vo verejnom záujme.

Pre dokončenú verziu nie je stanovený žiadny oficiálny dátum vydania.

8. júna 2018 vydalo vydavateľstvo Materia Collective soundtrack s 26 skladbami.

Prijatie verejnosťou[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2012 získala 0 A.D. druhé miesto v súťaži IndieDB Player's Choice Upcoming Indie Game of the Year. [1] 0 A.D. mala vo všeobecnosti dobrý ohlas. Portálom LinuxQuestions.org bola zvolená za „Open Source hru roka 2013“. Medzi rokom 2010 a júnom 2021 stiahlo hru zo stránky Sourceforge.net viac ako 1,3 milióna ľudí. [2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]