Sexuálne vzrušenie
Sexuálne vzrušenie človeka je súhrn prejavov ukazujúcich na pripravenosť k pohlavnému styku. Tieto prejavy sú fyziologickej ako aj psychologickej povahy. Prejavy sexuálneho vzrušenia nie sú z veľkej časti ovládané vôľou. Stav sexuálneho vzrušenia je výsledkom kombinácie podnetov vychádzajúcich z erotogénnych zón (spracovaných v predĺženej mieche) a signálov zo šedej kôry mozgu (rozumové vyhodnotenie situácie na základe skúseností alebo fantázie). Z mozgových štruktúr odpovedá na vzrušenie štvorhrbolie v strednom mozgu a zrejme aj tuber cereneum na spodine III. mozgovej kôry.
Sexuálne vzrušenie u človeka
Najmarkantnejším prejavom sexuálneho vzrušenia muža je erekcia pohlavného údu. Dochádza k nej v okamihu, keď v miechovom kontrolnom centre dôjde k prekročeniu prahovej excitačnej úrovne podnetu. Impulz je vyslaný po nervi erigens do cievnej pletene penisu. V dôsledku zmien v priesvitu ciev (rozšírenie tepien a zúženie žíl) dôjde k naplneniu hubovitých teliesok (2 kavernózne telieska po stranách penisu, jedno toporivé teliesko uretry) a erekciu. Zmena priesvitu je ovládaná chlopňami Ebnerových vankúšikov a podporovaná sťahom m. bulbocavernosus. Mechanizmus erekcie je ovládaný centrom v bedrovej časti miechy, pričom už spustený erekčný reflex nie je ďalej vôľou ovládateľný.
Charakteristika
U žien: |
U mužov: |
---|---|
Sexuálne vzrušenie u ženy. Vľavo ohanbie v normálnom stave, vpravo je pri vzrušení vulva zvlhčená a pysky ohanbia tumescentované.
|
Sexuálne vzrušenie u muža. Vľavo penis v normálnom stave, vpravo stoporený.
|
Zdroj
Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sexuální vzrušení na českej Wikipédii.