Preskočiť na obsah

Logistická funkcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 17:33, 16. január 2021, ktorú vytvoril 84.245.121.164 (diskusia) (Spravne pouzitie predloziek "na" a "pre". https://slovnik.juls.savba.sk/?w=pre&s=exact&c=u96e&cs=&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=orter&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=noundb&d=orient&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskcs&d=psken#)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Sigmoida

Logistická funkcia alebo logistická krivka je reálna matematická funkcia definovaná ako

,

kde f je funkčná hodnota, t je nezávisle premenná a a, m, n, a τ sú reálne parametre. Nezávisle premennú označujeme ako t, keďže logistické funkcie sa často používajú na modelovanie vývoja v čase. V počiatočnej fáze je rast funkcie približne exponenciálny, neskôr sa spomaľuje a nakoniec sa asymptoticky zastaví. Logistická funkcia sa často používa v empirických vedách na modelovanie rastu populácií, koncentrácií, a pod.

Dôležitým špeciálnym prípadom logistickej funkcie je tzv. sigmoida, čo je logistická funkcia s parametrami a = 1, m = 0, n = 1 a τ = 1, čiže

Táto funkcia je riešením nelineárnej diferenciálnej rovnice prvého rádu

s okrajovou podmienkou P(0) = 1/2. Často sa používa ako sponová funkcia (link function) v štatistických modeloch (logistická regresia).

Aplikácie

[upraviť | upraviť zdroj]

Logistické krivky sa objavujú ako riešenie rôznych matematických modelov napríklad v demografii, biológii a ekonómii.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Logistická funkce na českej Wikipédii.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]