AIM-132 ASRAAM

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eurofighter Typhoon britskej RAF vystreľujúci ASRAAM
ASRAAM na závesníku Typhoonu
ASRAAM

AIM-132 Advanced Short Range Air-to-Air Missile je raketa vzduch-vzduch krátkeho dosahu s infračerveným (tepelným) navádzaním. Jej producentom je európska spoločnosť MBDA, zaoberajúca sa vývojom a výrobou riadených striel. V súčasnosti je vo výzbroji Royal Air Force (RAF) a Royal Australian Air Force (RAAF), kde nahradila AIM-9 Sidewinder. Raketa sa vyznačuje vysokou manévrovateľnosťou - zvláda preťaženie až do 50 g.

Projekt sa začal ako britsko-nemecká spolupráca v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Bol súčasťou širšej dohody, na základe ktorej USA vyvíjali AIM-120 AMRAAM pre použitie s dlhým doletom, zatiaľ čo ASRAAM mal nahradil Sidewinder. Nemecko opustilo program po zjednotení s Východným Nemeckom, kedy mali možnosť preskúmať ruskú raketu Vympel R-73. Tá sa ukázala byť oveľa nebezpečnejšou strelou krátkeho dosahu, ako sa dovtedy predpokladalo. Bola schopná prekonať všetky vtedajšie západne rakety krátkeho dosahu s tepelným navádzaním. Nemci sa teda rozhodli, že raketa s oveľa väčšou manévrovateľnosťou bude dôležitejšia ako dostrel, čo vyústilo vo vývoj rakety IRIS-T. Briti teda postupovali ďalej na vlastnú päsť a AIM-132 bola zaradená do služby RAF v roku 1998.

Špecifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo

Royal Air Force

Austrália Austrália

Royal Australian Air Force: 20. augusta 2004 zaviedla Austrália rakety ASRAAM do výzbroje. Raketami boli vybavené štyri letky stíhačiek F/A-18. Informácia o počte zakúpených rakiet je dôverná.

India India

Indické vzdušné sily: V júli 2014 podpísala India s MBDA zmluvu o nákupe 384 rakiet ASRAAM v hodnote 428 mil. USD. Rakety majú nahradiť strely R.550 Magic nesené útočnými stíhačkami SEPECAT Jaguar.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]