Abwehr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Abwehr bola nemecká vojenská spravodajská služba založená v roku 1920; do 1944 pomenovanie pre pracoviská armádnych silových zložiek Reichswehr a neskôr Wehrmacht (Nacistické Nemecko), ktoré zodpovedali za protišpionážnu službu, špionáž a sabotáž. Organizačne bol Abwehr skupinou ríšskeho ministerstva obrany Reichswehrministerium.
Od januára 1935 do februára 1944 bol náčelníkom Abwehru admirál Wilhelm Canaris. Krátko po jeho odvolaní sa stal Abwehr súčasťou Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti a ako samostatný úrad prakticky zanikol.[1]

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Po porážke Nemecka v prvej svetovej vojne s cisárskou armádou zanikla aj nemecká vojenská spravodajská služba Abteilung III b. Od roku 1919 do 1920 nemecká vojenská spravodajská služba neexistovala.

Pôsobenie na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Abwehr pôsobil v prvom rade ako vojenská rozviedka a kontrarozviedka. Na území Slovenska počas 2. svetovej vojny aktívne sledoval, infiltroval a snažil sa rozbiť miestne protifašistické hnutie. Úradovne Abwehru boli v Banskej Bystrici, Bratislave, Kežmarku, Nitre, Poprade, Prešove, Ružomberku a Zvolene, pričom podliehali tzv. služobni Juh-Východ so sídlom vo Viedni, od februára 1945 Nemeckej bezpečnostnej polícii so sídlom v Bratislave. Najviac agentov mali v slovenských zbrojovkách.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Abwehr. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 36.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]