Achilleas Sdoukos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Achilleas Sdoukos
slovenský umelecký sklár a dizajnér
Achilleas Sdoukos
Narodenie8. marec 1985 (36 rokov)
Bratislava, Slovensko
Alma materVysoká škola výtvarných umení
RodičiaIngrid Zámečníková

Achilleas Sdoukos (* 8. marec 1985, Bratislava, Slovensko) je slovenský umelecký sklár a dizajnér. Okrem voľného umenia vytvára interiérové doplnky - stoly, zrkadlá, svietidlá, či kuchynské a sprchové zásteny, umývadlá. Jeho tvorba vychádza pod jeho menom, respektíve pod značkou Fenixglass design.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 2004 – 2008 študoval dizajn a tvarovanie dreva na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru a v rokoch 2008 – 2013 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave - najprv sklo u prof. V. Oravca, a potom sochu, objekt a inštaláciu u prof. J. Hoffstädtera.

Od detstva vyrastal v umeleckom prostredí. Jeho matka je známa maliarka Ingrid Zámečníková a grécky pôvod jeho otca vtlačil jeho naturelu i umeleckému prejav jasnú pečať prepojenia na kolísku antickej kultúry. Okrem výtvarnej tvorby sa venuje i hudbe, pôsobí ako gitarista v rockových skupinách Revoltage a Karpina.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Grécky bojovník

Achilleas vytvára svoje diela pomocou dvoch technológii, technikou líhaného skla, známe tiež ako fusing a techniku tavenej plastiky. Vo svojich dielach kombinuje sklo s drahými kovmi, drevom alebo iným materiálom. Venuje sa voľnému umeniu ale aj vytváraniu rôznych dizajnových, interiérových doplnkov. Jeho diela je možné si pozrieť v rôznych prevádzkach a galériach doma aj v zahraničí. Jeho ateliér FENIXGLASS design spojený s galériou sídli na Zimnej 3 v Bratislave a je spojený s ateliérom jeho mami Ingrid Zámečníkovej, významnej akademickej maliarky.

Okrem iného sa venuje tvorbe ocenení pre rôzne príležitosti. Najznámejšie ocenenie, ktoré vytvoril je pre Krištáľové krídlo, ktoré je udeľované osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnej odbornosti a úspechu. Podľa Achilleasa Sdoukosa je hlavná myšlienka jeho diela „mať sen a dokázať ho premeniť na niečo vzácne a užitočné pre nás všetkých, čo dokazujú jeho laureáti“.[1] Ďalej vytvoril Cenu za vedu a techniku, ktorú udeľuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky. Jeho tvorbu opísal aj aktuálny minister školstva Peter Plavčan: „Do každého objektu dáva kus svojho zdravia, podobne ako mamina, pretože zdieľajú spoločný ateliér. Za tými objektmi treba vidieť nielen nádheru a umeleckú krásu, ale aj zdravie oboch umelcov“. Taktiež Ocenenie pre IT Gala, najprestížnejšie výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií. Na svojom konte má aj tvorbu ocenení pre Slovnaft, Slovenskú poštu, Ekotopfilm, Bratislavské módne dni, rôznych golfových turnajov a športových hier.

Občianske združenie Ars Arete[upraviť | upraviť zdroj]

Venuje sa aj občianskemu združeniu Ars Arete, prostredníctvom ktorého podporuje umenie vzdelávacou a osvetovou činnosťou. Občianske združenie má na konte vydavateľskú činnosť, ale aj tvorbu rôznych dokumentárnych, historických či cestopisných filmov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SDOUKOS, Achilleas. 2.. vyd. Bratislava : Občianske združenie ARS ARETE, 2015. ISBN 978-80-971728-0-0.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]