Albert Pavol Mamatej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albert Pavol Mamatey
slovenský exilový politik
Albert Pavol Mamatej
Narodenie11. apríl 1870
Kláštor pod Znievom, Slovensko
Úmrtie21. december 1923 (53 rokov)
Brooklyn, Massachusetts, USA

Albert Pavol Mamatej[1] alebo Albert Mamatey (* 11. apríl 1870, Kláštor pod Znievom, časť Lazany[2]  – † 21. december 1923, Brooklyn, Massachusetts, USA) bol slovenský exilový politik, zástanca samostatného Slovenska vo federatívnom usporiadaní Česko-Slovenska, jeden zo signatárov Clevelandskej dohody z roku 1915 a Pittsburskej dohody z roku 1918.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine Pavla Mamateja a jeho manželky Judity rodenej Rolkovej. Mamatej bol vyučeným zámočníkom, svoje vzdelanie si však ešte počas života na Slovensku dopĺňal súkromne.[3] V roku 1893 sa vysťahoval do USA[3], kde spočiatku takisto pracoval ako robotník (New York, Boston) a neskôr ako výskumný pracovník v priemyselnej výrobe a od roku 1907 aj na vysokej škole Carnegie Technical Schools (dnes Carnegie Mellon University) v Pittsburghu.[3][4]

Krátko po svojom príchode do Spojených štátov sa začal aktívne podieľať na živote exilových Slovákov vrátane oponentúry na protislovenskú propagandu, ktorú v Amerike organizoval maďarský politik gróf Mihály Károlyi. Od roku 1911 do svojej smrti bol predsedom Národného slovenského spolku a spoluzakladateľom a redaktorom časopisu Národné noviny (tlačového orgánu tohto spolku).[3] Založil aj spolok pre slovenskú mládež Kruh mládeže.[4] Bol spoluzakladateľom (1907) a predsedom Slovenskej ligy v Amerike (1911 - 1920). Inicioval založenie „Kancelárie práce pri Slovenskej lige“, ktorá pomáhala slovenským prisťahovalcom.[3] Snažil sa aj o nadviazanie a udržiavanie vzájomnej spolupráce s predstaviteľmi národného hnutia na Slovensku.

Podporoval snahy o vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktoré vyvrcholili počas 1. svetovej vojny.[3] Po vzniku ČSR sa stal československým konzulom v Pittsburghu.[3] Odmietal teóriu jednotného československého národa, ale aj snahy o autonómiu Slovenska zo strany Slovenskej ligy, čo viedlo až k jeho vylúčeniu z tohto združenia v roku 1922.[3] Mamatey sa dostal do nemilosti slovenských predstaviteľov v USA (reprezentovaných Slovenskou ligou v Amerike) a zomrel v biednych pomeroch v sanatóriu Brooklyne v štáte Massachusetts. Na jeho náhrobný kameň prispeli členovia Národného slovenského spolku.[4] Pochovali ho na slovenskom cintoríne v Braddocku v Pensylvánii.[4]

Vďaka svojej aktivite a mnohostrannosti je Albert Mamatey považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského hnutia v USA.[3] Sú po ňom pomenované ulice v Bratislave (Mamateyova) a v Martine (A. Mamateja).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MAMATEJ, Albert Pavol. In: Slovenský biografický slovník IV. M – Q. Martin: Matica slovenská, 1990. 562 s. ISBN 80-7090-070-9. s. 55 – 56.
  2. https://mapio.net/pic/p-58180948/
  3. a b c d e f g h i MAMATEJ, Albert Pavol. In: Lexikón osobností mesta Martin. 1. vyd. Martin : Osveta, 2006. ISBN 80-8063-223-5. S. 63 – 64.
  4. a b c d O miestach posledného odpočinku významných organizátorov slovenského života v Amerike a pamätníkoch amerických Slovákov [online]. www.svet.czsk.net (Český a slovenský svet), [cit. 2015-12-12]. Dostupné online.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • ŠTILLA, M.: Albert Mamatey - zabudnutý slovenský politik

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]