Peter Víťazoslav Rovnianek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Víťazoslav Rovnianek
novinár, verejný činiteľ, bankár, vydavateľ
Narodenie21. jún 1867
Dolný Hričov, Slovensko
Úmrtie16. november 1933 (66 rokov)
Hornitos, Kalifornia, USA

Peter Víťazoslav Rovnianek (* 21. jún 1867, Dolný Hričov – † 16. november 1933, Hornitos, Kalifornia, USA) bol popredný predstaviteľ slovenského krajanského života v Amerike, najskôr novinár, úspešný podnikateľ, bankár, kultúrny dejateľ, neskôr „skrachovanec” a zlatokop.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Patrí medzi rodákov zo Slovenska, ktorí sa usadili v Amerike a orientovali sa na finančníctvo a bankovníctvo. V roku 1887 sa definitívne rozhodol odísť do Ameriky. V roku 1889 sa usadil v Pittsburghu ako redaktor a neskôr aj spoluvlastník Amerikánsko - slovenských novín. O rok neskôr bol iniciátorom založenia Národného slovenského spolku, ktorému zároveň dlhé roky predsedal. Bol prvým Slovákom v Amerike, ktorý bol úradne uznaný ako verejný notár. V roku 1893 založil spoločnosť Rovnianek a Comp. (Bankový, zmenkový a šífkartový obchod). Slovenskí vysťahovalci si tu zároveň ukladali aj svoje dolárové úspory. Rovnianek ako prvý Slovák zastával funkciu člena direktoriátu Republic National Bank v Pittsburghu, čo mu zároveň umožnilo stať sa členom spolku Bankers and Bank Clerks. Rovnianek vďaka svojej dôverčivosti uskutočňoval nepremyslené transakcie, ktorých návratnosť nebola zaručená a kvôli ktorým došlo k postupnému krachu banky.[1]

Pád Rovniankovej banky postihol predovšetkým ťažko našetrené úspory slovenských prisťahovalcov. Na dlhé roky poznačil aj Tatra banku, ktorá s Rovniankovou firmou úzko spolupracovala a poskytovala jej rozsiahle úvery. Po tomto životnom údere sa utiahol do dobrovoľného vyhnanstva a v roku 1911 sa zaradil medzi hľadačov drahých kovov, aby nahradil straty poškodeným. Spolu s manželkou Almou sa usadil v Death Valley v Sierra Nevade, kde sa neúspešne pokúšal nájsť zlato. Po výbuchu v bani a následnom zranení odišiel do mesta Santa Cruz v Kalifornii, kde v roku 1924 dopísal a s pomocou priateľov vydal svoju autobiografiu s názvom Zápisky zaživa pochovaného. Zomrel v kalifornskom meste Hornitos po príchode z práce na zastavenie srdca. Pochovaný je na cintoríne Bohemian National v Chicagu.[2]. Na Slovensku je po ňom pomenovaná Rovniankova ulica v Bratislave, Žiline a Martine.

Dielo[3][upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra faktu:

  • Zápisky za živa pochovaného (1924)[4]

Publicistika:

  • Kto sú Slováci? (1893)
  • Politický katechizmus (1897)

Editorská činnosť:

  • Dobrý praktický tlumač (1904, Mamatejov slovník)

Dielo v elektronickej podobe[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj][upraviť | upraviť zdroj]