Anatolij Arkadievič Blagonravov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anatolij Arkadievič Blagonravov
sovietsky vedec
Narodenie 1. jún 1894
Úmrtie 4. február 1975 (80 rokov)

Anatolij Arkadievič Blagonravov, rus. Анатолий Аркадьевич Благонравов, (* 1. jún 1894 – † 4. február 1975) bol sovietsky vedec v oblasti mechaniky (balistiky), akademik.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1916 ukončil štúdium na Michailovskej delostreleckej škole. Po skončení občianskej vojny pokračoval v štúdiu na Vyššej delostreleckej škole, ktorú skončil v roku 1924 a Moskovskej vojenskej akadémii, ktorú ukončil roku 1929. Po získaní doktorátu z inžinierstva v roku 1938 sa stal profesorom na Moskovskej delostreleckej akadémii. Počas 2. svetovej vojny spolupracoval na vývoji pechotných a delostreleckých zbraní. V povojnovom období sa venoval vývoju rakiet. V roku 1953 sa bol menovaný do funkcie riaditeľa Inštitútu mechaniky Sovietskej akadémie vied. Od roku 1959 viceprezident organizácie COSPAR. Významnou mierou sa podieľal na vypustení prvej umelej družice zeme - Sputnik 1. V rokoch 1963-1966 ako predseda Komisie pre výskum a využitie kozmického priestoru pri Akadémii vied Sovietskeho zväzu spolupracoval s NASA pri spoločnom mierovom využití vesmíru. Jeho snahy vyvrcholili pol roka po jeho smrti v roku 1975, spoločným programom Apollo-Sojuz.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.